Mazda 626 GF (1997-02) Komple Boya Serüveni

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Uğraşır tecrübe edinirim dersen devam... Beceremem ben bu işleri dersen de 400 liralık seçeneğe yönel. :)
Tecrübe etmekte sorun yok, aslında beceririmde ama sonucu beğenmeyip 220 lirayı çöpe atmakta var işin ucunda :rolleyes: bütçe çok az kaldı hatta bitti. Beğenmezsem krom kaplama için en az 3-4 ay beklemem gerekecek ekstra 400 lira az bir para ama damlaya damlaya baya deniz oldu benim olay :rolleyes:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Aracınızda epey macun varmış, gönül isterdi komple soyulsun ama bütçe meselesi bu işler.
Özellikle yan kapılarda macun fazla olunca dalgalanma yüzeyde fazlaca göze çarpar, bunu macunu çekecek ustaya sorun ve irdeleyin. Arka amblem marka model yazıları ve çamurluktaki sticker için servisle görüşmenizi öneririm. Ben boyadan sonra hepsini servisten normal fiyatlara temin etmiştim.
Ön amblem için en güzel seçenek çıkma veya yurtdışı, 400 TL yüksek bir rakam bence. Sprey boya ile krom boyama işine girmeyin hem paranız gider hem istediğiniz gibi olmaz.

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
Aracınızda epey macun varmış, gönül isterdi komple soyulsun ama bütçe meselesi bu işler.
Özellikle yan kapılarda macun fazla olunca dalgalanma yüzeyde fazlaca göze çarpar, bunu macunu çekecek ustaya sorun ve irdeleyin. Arka amblem marka model yazıları ve çamurluktaki sticker için servisle görüşmenizi öneririm. Ben boyadan sonra hepsini servisten normal fiyatlara temin etmiştim.
Ön amblem için en güzel seçenek çıkma veya yurtdışı, 400 TL yüksek bir rakam bence. Sprey boya ile krom boyama işine girmeyin hem paranız gider hem istediğiniz gibi olmaz.
Evet macun çok özellikle sağ kapılarda. Komple soyma işine girseydim bütçe 23bin değil, en az 40, hatta 50bin liralar bandında olacaktı. Arka amblemde sorun yoktu ama yeni ve orjinal olması tabiki güzel olacaktır. Çamurluk stickerı derken neyi kastettiniz? Ön panjur çıkması 800-1000 lira bandında geziyor. Sıfır yan sanayi de bulamadım maalesef.

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
Mazda Boya Sonrası1.PNG
Mazda Boya Sonrası2.PNG
MAzda Boya Sonrası3.PNG
MAzda Boya Sonrası4.PNG

Buyruun.. Fırından taze çıktı :utan:
Resimleri videodan aldım kalitesiz biraz. Yakından görmedim henüz yorum yapamıyorum ama eski haline göre tabiki çiçek gibi olmuş.

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
Ön tamponda sağ ve sol köşede ki çıtaları ve arka tamponda ki çıtaların devamı olan yerleri gövde rengi mi bıraksam orjinalindeki gibi mat siyah mı yapsam karar veremedim. Kapı üzerindeki çıtalar benden önce iptal edilmiş, alacaktım ama tanesine 250 mi 300 liramı ne dediler kalsın böyle dedim. Sanki kapı üzerindeki çıtalar olsaydı mat iyi olurdu gibi geliyor. Ama bilemedim. Normelde böyle:
Screenshot_20230314_203435.jpg
Screenshot_20230314_203456.jpg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Gövde rengi veya orijinal halindeki gibi olsa çok bir şey değişmeyecek ki... Renk aynı çünkü ;)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ön tamponda sağ ve sol köşede ki çıtaları ve arka tamponda ki çıtaların devamı olan yerleri gövde rengi mi bıraksam orjinalindeki gibi mat siyah mı yapsam karar veremedim. Kapı üzerindeki çıtalar benden önce iptal edilmiş, alacaktım ama tanesine 250 mi 300 liramı ne dediler kalsın böyle dedim. Sanki kapı üzerindeki çıtalar olsaydı mat iyi olurdu gibi geliyor. Ama bilemedim. Normelde böyle:
Ekli dosyayı görüntüle 64508 Ekli dosyayı görüntüle 64509
Kapı üzerindeki tamamlayıcı çıtalar yok madem, o zaman gövde rengi makul gibi

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
Gövde rengi veya orijinal halindeki gibi olsa çok bir şey değişmeyecek ki... Renk aynı çünkü ;)
Renk aynı değil.. Yukarıda kırmızı olmayan diyeceğim çünkü rengi bilmiyorum, diğer araçta gri gibi çıkmış ama o yılların solgunluğu sanırım. Ben mat siyah düşünüyorum. Daha doğrusu usta seçenek sundu. Mat siyah da yukarıda resim var, kapı çerçevelerini boyadığı siyah.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Renk aynı değil.. Yukarıda kırmızı olmayan diyeceğim çünkü rengi bilmiyorum, diğer araçta gri gibi çıkmış ama o yılların solgunluğu sanırım. Ben mat siyah düşünüyorum. Daha doğrusu usta seçenek sundu. Mat siyah da yukarıda resim var, kapı çerçevelerini boyadığı siyah.
Renk bire bir aynı değil ama fark edilecek şekilde bariz de değil.

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
Renk bire bir aynı değil ama fark edilecek şekilde bariz de değil.
Aslında evet, haklısın. Çok bir fark yaratmayacak.
Kapı üzerindeki tamamlayıcı çıtalar yok madem, o zaman gövde rengi makul gibi
Gövde rengi 2, mat siyah 0. Bende gövde rengine yakınım.
Şimdi bir daha baktım da, paylaştığım benim araca ait son resimde kapılardaki mat siyah gözüküyor. Domestos'un dediği gibi çok bir fark yok. Teşekkürler aydınlatma için :):)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aslında evet, haklısın. Çok bir fark yaratmayacak.

Gövde rengi 2, mat siyah 0. Bende gövde rengine yakınım.
Şimdi bir daha baktım da, paylaştığım benim araca ait son resimde kapılardaki mat siyah gözüküyor. Domestos'un dediği gibi çok bir fark yok. Teşekkürler aydınlatma için :):)
Aydınlatma ve aydınlanma için buralardayız ya zaten. :hhhhhh:

muhammettas

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Aracımı boyatmak için yer arıyorum. İnternette bir kaç ustadan fiyat aldım 25 binden başlıyor mazda 626 lar. Çok değil mi sizce? Araç boyama fiyatları bu kadar pahalı olmamalı.

Buraya sordum 25.000- 30.000 TL arası değişir dedi. Şaka gibi fiyatlar, arabayı 24 bine almıştım ben :)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Aracımı boyatmak için yer arıyorum. İnternette bir kaç ustadan fiyat aldım 25 binden başlıyor mazda 626 lar. Çok değil mi sizce? Araç boyama fiyatları bu kadar pahalı olmamalı.

Buraya sordum 25.000- 30.000 TL arası değişir dedi. Şaka gibi fiyatlar, arabayı 24 bine almıştım ben :)

Uygun fiyatlar almışsınız. İstanbul için şu an ortalama iyi bir boya 50 bin liraya çıkıyor. İşin kötü tarafı 1 ay araç bağlı kalıyor. Kaplama da düşünülebilir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Aracının fiyatı 24 binde kalmadığı gibi her şeyin fiyatı yerinde kalmadı.

Kimler, ne şekilde sebebi olduysa bu fakirleşmenin Allah görünmez belalarını versin inşallah.

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB

Aldığınız fiyat normal bence. Ben 2 ay önce 23'e anlaştım. Benim araçta kaporta işlemleri fazlaydı biraz. Zaten resimlerde mevcut. Çarşamba veya Perşembe günü teslim alacağım inşallah aracı. Cumartesi günü gittim gördüm, güzel olmuş boya. Eksikler yok mu, var illaki ama bayram öncesi yine pasta yapılacak ufak tefek hatalar hallolur diye düşünüyorum.
Kış olduğu için adamlara üstüne basa basa acelem yok, macunlar güzelce kurusun ustam dedim onun için 2 ayı devirdik sanırım :islik:
Boya fiyatı alırken, ustaya farlar, tamponlar sökülecek mi sorun. Benim arka tampon sıkıntılı olmasaydı oda sökülecekti. Ön tampon, arka stoplar, ön farlar, kapı çıtaları vs. söküldü. İç döşemelerim bile söküldü. Hafta sonu dükkan karanlık oluyor diye fazla fotoğraf çekemedim.
Ön panjur için krom kaplamacı bulamadım, bende folyo ile kaplatacağım olduğu kadar artık. Eski cam çıtalarını yapıştırarak taktık, üzerine yeni aldığım Fluence çıtalarını yapıştıracağız. Onun için de bir aksesuarcı bulmam gerekecek sanırım.

WhatsApp Image 2023-03-18 at 15.05.06 (1).jpeg
WhatsApp Image 2023-03-18 at 15.05.05.jpeg

WhatsApp Image 2023-03-18 at 15.05.06.jpeg
WhatsApp Image 2023-03-18 at 15.05.06 (2).jpeg

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
Bugün güneş vardı aracı yıkadım, biraz fotoğraf çekeyim dedim. Son son paylaşayım bu konu altında. Bildiğiniz gibi sağ kapılarda baya bir işlem vardı benim araçta. Kaportacı düzeltti biraz kalanı boyacının macunla düzeltiyor olması gerekirdi ama maalesef bariz dalgalanmalar var nasıl gözden kaçtı anlamadım ama ne kadar ekmek o kadar köfte diye tahmin ediyorum. Boyacıya 3-4 kere arka park sensörü aldım onlara bir boya atarsın abi dedim, unutmuş. Yan aynaları kaportacı göndermeyi unutmuş, aynalar boyanmamış. Bunlar ufak tefek şeyler, bayram öncesi pasta için gittiğimde boyayacak ama ne bileyim tuhaf oldum. Yani araba boyuyorsun, aynalar yok. İnsan bir sorar nerde bu aynalar diye.. Belki de ben kafamda büyüttüm olayı araba boyatıyorum diye ama durum bu arkadaşlar. Memnun değil miyim, tabi ki memnunum eski hali ile çok çok fark var. Sağ kapıların ve onun dışında 2 yerde daha gördüm, dalgalı olması üzdü açıkçası.

WhatsApp Image 2023-04-08 at 19.28.33 (1).jpeg
WhatsApp Image 2023-04-08 at 19.28.33.jpeg
WhatsApp Image 2023-04-08 at 19.28.33 (2).jpeg
WhatsApp Image 2023-04-08 at 19.28.31 (1).jpeg
WhatsApp Image 2023-04-08 at 19.28.32.jpeg
WhatsApp Image 2023-04-08 at 19.28.31.jpeg
WhatsApp Image 2023-04-08 at 19.28.30.jpeg
WhatsApp Image 2023-04-08 at 19.28.34.jpeg

WhatsApp Image 2023-04-08 at 19.28.32 (1).jpeg

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Boya güzel, güle güle kullan. Usta biraz dalgın sanırım, oruç başına mı vurdu ne :) Sen söylemesen bile park sensörlerini öyle bırakmak bir garip, adamın gözünü tırmalar usta gözüyle, ilginç. Oruçlu olduğunu düşünelim yine biz.

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
Boya güzel, güle güle kullan. Usta biraz dalgın sanırım, oruç başına mı vurdu ne :) Sen söylemesen bile park sensörlerini öyle bırakmak bir garip, adamın gözünü tırmalar usta gözüyle, ilginç. Oruçlu olduğunu düşünelim yine biz.
Park sensörünü taktırmamıştım henüz. Onun mikronu biraz düşük olması gerekiyormuş. Onun için takmadık, boyadan sonra takarız demiştik. Boya, Ramazandan önce bitmişti yani oruç diyemeyiz :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Park sensörünü taktırmamıştım henüz. Onun mikronu biraz düşük olması gerekiyormuş. Onun için takmadık, boyadan sonra takarız demiştik. Boya, Ramazandan önce bitmişti yani oruç diyemeyiz :)
Mesela Adem Usta'ma arabanın yağını değiştirmeye götür, sen hiç bir şey demeden kaliperi bile temizleyip boyuyor, gres sürülmesi gereken yerlere sürüyor, senin haberin bile olmaz, yapmayabilir de neticede ama yapıyor, çünkü ustalık içinden geliyor, işini seviyor adam. Bilmem anlatabildim mi

Üst Alt