Mazda 626 GF (1997-02) Komple Boya Serüveni

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
Arkadaşlar merhaba;
Sonunda aracımı boyatıyorum. Dün kaportacıya teslim ettim. Boya öncesi resimlerini aşağıya bırakıyorum. Bir kaç eksiğim var:
Kapı çıtaları
Arka cam silecek motoru ve silecek kolu
Ön paçalıklar
Sağ arka kapı üzerindeki kelebek camı

Elinizde varsa talibim.

Boya öncesi arka stopları çıkma olarak aldım, eskiden kırıklar vardı.
Çamurluk sinyalleri beyaz olarak alındı.
Ön iki far Bosch marka sıfır olarak alındı.
Ön iki sinyali de yeni almıştım.

1.jpg
2.jpg
5.jpg
7.jpg

6.jpg
4.jpg
3.jpg

Boya füme, ufak bir değişiklik yapmayı düşünüyorum. Yine Füme olacak ama biraz farklı bir ton istiyoruz eşimle. Renk önerilerinizi beklerim. Cumartesi günü boyaya karar vermiş olacağız. Şu rengi düşünüyorum..

1673590.jpg

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Renk tercihi sana ait zevk meselesi neticede. Silecek motoru ve kolunu üniversal olarak sanayiden araştırıp bulmak mümkün olabilir. Cam çıtaları da az buçuk çözüldü.

Kolay gelsin, boya kaporta aşamalarını bu konu üzerinden bekliyoruz.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Makyajlı BL'nin grisini çok beğeniyorum, makyajsız da aynı kod mu bilmiyorum ama makyajlı daha farklı duruyor

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
2011_Mazda3_(BL_Series_2)_Maxx_Sport_hatchback_(2011-11-16)_01.jpg

Bundan bahsediyorsun sanırım.. Bu da güzelmiş..
Mesaj otomatik birleştirildi:

Renk tercihi sana ait zevk meselesi neticede. Silecek motoru ve kolunu üniversal olarak sanayiden araştırıp bulmak mümkün olabilir. Cam çıtaları da az buçuk çözüldü.

Kolay gelsin, boya kaporta aşamalarını bu konu üzerinden bekliyoruz.
Cumartesi günü gidince biraz daha resim çekeceğim. Kaporta tam bitmemiş olur ama baya ilerlemiş de olur.

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
kaporta1.jpg
kaporta2.jpg
kaporta3.jpg
kaporta4.jpg
kaporta5.jpg
kaporta6.jpg

İşlemlere başlandı. Kapı çıtalarındaki çürükler çok garibime gitti. Tabanda filan çürük yok, orda var. Kronik olabilir mi? Sağ ön kapı hariç diğer kapılarda çürük var. Dıştan ve içten parça kesilip kaynatılacak. Cam çıtalarının altı temiz. En azından sol taraf öyle. Sağ tarafı sökmemiş daha. Sağ ön kapıda da baya bir macun var. Onlarda kazınacak. Şimdilik istediğim gibi ilerliyor Allah ustama sabır versin ki aracımı güzel yapsın :srnsml: Bu Cumartesi bitirmeyi planlıyor. Arada ufak tefek işler geldiği için uzayabilir bence ki benim için sorun değil. Düzgün olsun yeterli benim için. Zaten kış, gezmiyoruz.
2 set Fluence çıtası sipariş ettim. Hepsiburada dan. İki seti 462 liraya aldım.

Ön çamurluk davlumbazları sıkıntılıydı biraz. Baya vida filan atılmış. Kırıklarda vardı. Sağ-sol sipariş verdim parça koduna göre. Yine hepsiburada dan çifti 1000lira.

Bakalım inşallah hayal ettiğim gibi olur..

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
WhatsApp Image 2023-01-30 at 15.12.57.jpeg
WhatsApp Image 2023-01-30 at 15.12.56.jpeg
WhatsApp Image 2023-01-30 at 15.12.56 (1).jpeg
WhatsApp Image 2023-01-30 at 15.12.57 (1).jpeg
WhatsApp Image 2023-01-30 at 15.12.57 (2).jpeg
WhatsApp Image 2023-01-30 at 14.53.58.jpeg

Nereye koyacağımı bilemedim. Bu konunun altına ekleyeyim dedim. Sonuçta bu serüvene ait bir çalışma sayılır. Göstergeleri bu şekilde yaptırdım. Gösterge camımdaki çizikler de olmasa tadından yenmeyecek ama neyse.. KM nin olduğu küçük dijital ekran bozulmuştu. İç tarafta yanlışlıkla japon yapıştırıcısı değdirmişler. Adam dijitali 500 liraya değiştirdi. Led uygulamar 200 lira tuttu. Gösterge kartları da 200 lira. Dijitali saymazsak 400 liraya bu hale geliyor göstergeler, bilginize..
Göstergenin eski halini de ekledim..

Son düzenleme:

Ozanihat

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Ekli dosyayı görüntüle 64152 Ekli dosyayı görüntüle 64153 Ekli dosyayı görüntüle 64155 Ekli dosyayı görüntüle 64156 Ekli dosyayı görüntüle 64157 Ekli dosyayı görüntüle 64161

Nereye koyacağımı bilemedim. Bu konunun altına ekleyeyim dedim. Sonuçta bu serüvene ait bir çalışma sayılır. Göstergeleri bu şekilde yaptırdım. Gösterge camımdaki çizikler de olmasa tadından yenmeyecek ama neyse.. KM nin olduğu küçük dijital ekran bozulmuştu. İç tarafta yanlışlıkla japon yapıştırıcısı değdirmişler. Adam dijitali 500 liraya değiştirdi. Led uygulamar 200 lira tuttu. Gösterge kartları da 200 lira. Dijitali saymazsak 400 liraya bu hale geliyor göstergeler, bilginize..
Göstergenin eski halini de ekledim..
Gösterge camındaki çiçekleri far tamircileri halledemez mi abi?

Burcin94

Sessiz
Araç Markası
1992 - Mazda 323F
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Hatchback
Umarım bittiğinde istediğiniz gibi çok güzel olur :) Aşama aşama paylaştığınız için takibi güzel ve okuması zevkli oluyor. İstanbul'da mı yaptırıyorsunuz aracınızı acaba ? Benim de 92 323f bg mi kaporta boyaya sokmayı düşünüyorum. Arka çamurluk ağızlarında çürükler var yalnızca ama sizin aracınızda olduğu gibi benim de sol kapılarda macun var aynı şekilde.

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
Umarım bittiğinde istediğiniz gibi çok güzel olur :) Aşama aşama paylaştığınız için takibi güzel ve okuması zevkli oluyor. İstanbul'da mı yaptırıyorsunuz aracınızı acaba ? Benim de 92 323f bg mi kaporta boyaya sokmayı düşünüyorum. Arka çamurluk ağızlarında çürükler var yalnızca ama sizin aracınızda olduğu gibi benim de sol kapılarda macun var aynı şekilde.
Evet İstanbul'da yaptırıyorum. Benim aracım sizinki için çok güzel bir referans olacak :) Kaporta ustasını bana İkitelli'de çıkma parça satan Veysel Oto'dan Engin usta önerdi. Adam daha önce de Mazda yapmış birkaç kere. En önemlisi de çürükten kaçmıyor, burun kıvırmıyor. Hatta geçen Cumartesi günü gittiğimde bir 323 Familia geldi, adam ön tampon hiçbir yerde bulamamış, usta 2 tampondan 1 tampon yapmış filan.. Velhasıl kaportacımız çok iyi bence ki iş bitince nasıl bir şey ortaya çıkacak hep beraber göreceğiz. Bu Cumartesi yine gideceğim bakalım kaporta bitecek bir aksilik olmazsa..

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
Arkadaşlar sitede arattım ama bulamadım. Bende buraya yazayım dedim. Bana GF HB'in arka cam silecek kolunun ayrıntılı resimleri lazım. Silecek motoruna giren kısmı, ölçüsü, sağdan soldan birkaç resim vs. Benim araçta iptal etmişler. Tekrar hayata döndüreceğim onuda. Silecek motorunu montaj, ayarlama vs. dahil 1000 liraya buldum çıkmacıdan. Silecek kolu yok maalesef. Bende başka modellere bakacağım.. GF HB aracı olan arkadaşlardan resim rica ediyorum.

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
WhatsApp Image 2023-02-09 at 08.22.56.jpeg
WhatsApp Image 2023-02-09 at 08.22.57 (1).jpeg
WhatsApp Image 2023-02-09 at 08.22.57 (2).jpeg
WhatsApp Image 2023-02-09 at 08.22.57.jpeg
WhatsApp Image 2023-02-09 at 08.22.58 (1).jpeg
WhatsApp Image 2023-02-09 at 08.22.58.jpeg

Boyacı da işlemler başladı.. Zımparalandıktan sonra sağ taraftaki macunlar azalacak biraz daha inşallah. Bütçe kısıtlı olduğu için daha fazla soyduramıyorum. Ne kadar ekmek o kadar köfte misali. Ama her halükarda eskisinden iyi olacağına inanıyorum.

olmezozan

Sessiz
Araç Markası
323 Practica
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Coupe
Naçizane tavsiyem kapı kolları ve tamponları da sökerek boyatmak olur, çünkü bir süre sonra kenarlarından kabuk kabuk boyalar atmaya başlıyor insanın morali bozuluyor.. Fakat dediğiniz gibi onları sökerek boyamak da ekstra maliyet yaratıyor sanırım

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
Naçizane tavsiyem kapı kolları ve tamponları da sökerek boyatmak olur, çünkü bir süre sonra kenarlarından kabuk kabuk boyalar atmaya başlıyor insanın morali bozuluyor.. Fakat dediğiniz gibi onları sökerek boyamak da ekstra maliyet yaratıyor sanırım
Ön tampon söküldü. Arka tamponum biraz sıkıntılı. Sökülürse bir daha takılamayabilir. onun için söktürmedi usta. Kapı kolları aklımdaydı zaten ama boyacı sorun olmaz dedi. Ben yine bir şansımı deneyeyim bakalım.

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
WhatsApp Image 2023-02-16 at 15.04.41.jpeg
WhatsApp Image 2023-02-16 at 15.04.44 (1).jpeg
WhatsApp Image 2023-02-16 at 15.04.43.jpeg
WhatsApp Image 2023-02-16 at 15.04.45.jpeg

WhatsApp Image 2023-02-16 at 15.04.46 (1).jpeg
WhatsApp Image 2023-02-16 at 15.04.46.jpeg

İşlem biraz yavaş da olsa devam ediyor. Hava soğuk olduğu için macunun kuruması geç oluyor maalesef. Özellikle adama belirttim acelem yok ustam düzgünce kurusun sonra başımız ağrımasın dedim. Oda sağolsun yavaş ilerliyor :D Geçen hafta sonu gittim maalesef boyayı seçemedik. Boyayı aldığı nalburun sahibi Malatyalıymış. Depremden sonra anne babasını İstanbul'a getirmek için cumartesi erkenden yola çıkmışlar. Bu hafta sonu seçeceğim bakalım. Bu hafta içi astar atarım demişti ama en erken Cumartesi atar hatta haftaya kalır gibime geliyor.

Biliyorsunuz arka spoiler vidalı bizim araçlarda. Vidaların girdiği kısım baya kırılmış benim araçta. Kaportacı bunun fiber ile tamir edilmesi gerek dedi. Ama onlara yakın bir fiberci yoktu. Yapıştırma ile sağlıklı olmaz dedi ama ben yapıştırın gitsin demiştim. Adama yapıştırmaya onay verdiğim halde içinde kalmış, gitmiş orayı bir şekilde tamir etmiş. Küçük saç parçaları filan kesmiş kaynatmış sapasağlam yapmış. Helal olsun dedim adama. Böyle bir ustaya denk geldiğim için çok şanslı hissediyorum. Umarım boya da güzel olur.

GF'nin arka cam silecek kolunun resimlerini istemiştim arkadaşlar fakat yollayan olmadı. GF aracı olan arkadaşlar bir el atarsa sevinirim. GD'nin silecek kolunu buldum ama bizim araçlara uymuyormuş, çok şaşırdım..

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
WhatsApp Image 2023-02-28 at 15.43.15.jpeg
WhatsApp Image 2023-02-28 at 15.43.17.jpeg
WhatsApp Image 2023-02-28 at 15.43.22.jpeg
WhatsApp Image 2023-02-28 at 15.43.23.jpeg

Selamlar..
Astar aşamasına geçildi artık. Cumartesi günü fırında yer olursa boyanacak. Olmazsa Pazartesiye kalacak. Bu astar Cumartesi günü atılmış. Yarın sabahtan kalan kısımlar astarlanacak.. Arabamı çok özledim onsuz ben bir hiçmişim meğerse :koptum: arabasızlık hakikaten çok zormuş, biz ne yapıyorduk önceden bilemedim.
Mercedes'in grisi kutu olarak satılmıyormuş. Çok satan araçların boyaları hazır kutu olarak satılıyor ve bu kutular makinada boya hazırlamaya göre daha ucuz oluyormuş. Arada bin lira gibi bir fark olacaktı. Dedim bir kutu boya beğeniriz sıkıntı yok. Ha bir ton açık ha bir ton koyu ne olacak.. Oradaki bin lira ile de hoparlör alıp taktıracağım bakalım..

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
WhatsApp Image 2023-03-06 at 13.15.50.jpeg
WhatsApp Image 2023-03-06 at 13.15.52 (2).jpeg

WhatsApp Image 2023-03-06 at 13.15.52.jpeg
WhatsApp Image 2023-03-06 at 13.15.53 (1).jpeg

WhatsApp Image 2023-03-06 at 13.15.53.jpeg

Çamurluk sinyalleri, su fıskiye memeleri vs. sökülmüş. Fırın için bu Çarşamba gününe randevu alınmış. Astar kemik gibi oldu. Bu arada kapı çerçevesi diye mi geçiyor adı aklıma gelmedi bir türlü, oralar mat siyah boyanmış. Çarşamba fırında, Perşembe boyacıda kalacak sanırım. Cuma günü sabahtan da kaportacıya geçip toplanacak inşallah Cumartesi teslim alabilirim.

WhatsApp Image 2023-02-11 at 19.35.34.jpeg

Şu parçayı griye boyamışlar benden önce. Söktüm getirdim eve. Zımpara yaptım, amblemdeki kırmızı boyaları söktüm. Bir krom kaplamacıyla görüştüm herif 400 lira diyor şok oldum. Akçalı sprey boya aldım alüminyum rengi. Çok rüzgar alır, renk atmasın diye üstüne birde vernik aldım. Dün öğrendiğime göre bir de plastik astar almam lazımmış. Zaten boya ve vernik 150 liraydı. Astar da 75 liraymış. Şimdi diyorum ki bunları geri verip krom kaplamacıya vereyim daha düzgün olur. Siz ne dersiniz?

Üst Alt