Mazda 3 BL (2009-13) Katlanır Ayna Kapanma Sorunu

Taşovalı

Sessiz
Herkese selamlar... Ayana katlama sorununu hallettim arkadaşlar. Ve çok basit oldu .
İnternetten dişli sipariş ettim geldi. Birebir aynı dişli ve kaliteliydi , iki saatte aynayı söküp dişliyi taktım cuk diye oturdu . Gayet güzel çalıştı .
Serviste tamir yapmıyorlar direkt değişim dediler ve 4000 TL .
Forumdaki arkadaşların çok yardımı oldu hepsine teşekkür ederim. Sökmesi gayet basit
IMG_20220508_101454.jpg
IMG_20220508_101042.jpg
IMG_20220508_101025.jpg
IMG_20220508_101015.jpg

yusufensar

Sessiz
Araç Markası
2011-Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz-Sedan
merhabalar bende de aynı sorun var gibi motor sesi geliyor ayna kapanıyor ama açılmıyor. sorun gene dişli midir bir de dişliyi nerden temin ettiniz acaba yardımcı olursanız çok sevinirim

Taşovalı

Sessiz
merhabalar bende de aynı sorun var gibi motor sesi geliyor ayna kapanıyor ama açılmıyor. sorun gene dişli midir bir de dişliyi nerden temin ettiniz acaba yardımcı olursanız çok sevinirim
Aslında aynayı söküp baksanız iyi olur. Benimkinde açma kapama yapmıyordu , ama motor çalışma sesi geliyordu . Dişliyi 60 TL ye sipariş ettim gayet kaliteli birebir uyumluydu.
Mazda 3 MK2 2010-2013 İçin Yan Ayna Katlama Dişlisi 48-Diş - PttAVM.com buradan bakabilirsiniz
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aynayı sökmesi takması kolay . Kabloları fotoğraflayın tekrar toplarken lazım olur

yusufensar

Sessiz
Araç Markası
2011-Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz-Sedan
bende araba çalıştığı sürece motor sesi geliyor onu anlayamadım mecbur soketini söktüm dişli gelene kadar öyle idare edicem. dişli gelince bir söküp bakıcam inşallah sökebişlirim. Sökerken şuraya dikkat edin dediğiniz bir yer var mı acaba bir ufak anlatabilir misiniz nasıl söktüğünüzü

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
bende araba çalıştığı sürece motor sesi geliyor onu anlayamadım mecbur soketini söktüm dişli gelene kadar öyle idare edicem. dişli gelince bir söküp bakıcam inşallah sökebişlirim. Sökerken şuraya dikkat edin dediğiniz bir yer var mı acaba bir ufak anlatabilir misiniz nasıl söktüğünüzü
Dişlinin ölçülerine göre oto camcılardan da bulunabilir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
bir kaç camcıya sordum da mazda için yok dedi zor bulursun servisine sor dedi
Onu diyenin ağzına kürekle vuracaksın... :hihi: Sadece Mazda için üretilmiyor bu tür parçalar, üniversal ürün veya OEM (orijinal ürün muadili) diye geçer.

Bu tür parçaları araç markası ile değil de ölçülere göre aramak gerekiyor, sanayi esnafına sinir olmamak için. :)

yusufensar

Sessiz
Araç Markası
2011-Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz-Sedan
Bende uyuz oldum ya bakalım sipariş verdim gelsin de sadece takıldığım nokta ayna camını sökerken kırmam inşallah. Tam olarak nasıl sökülüyor acaba cam ve nasıl oturtuluyor
Ben verdiğim adresten sipariş ettim geldi , taktım gayet güzel çalışıyor ve birebir uyumlu

Taşovalı

Sessiz
Önce aynayı arabadan ayırın , daha sonra cam aynayı sökün ve ardından arka kapağı telefon kapağı söker gibi kenar çizgilerinden tırnaklayarak sökebilirsiniz
Sonra resimlerde paylaştığım fotolarda yarım ay şeklindeki parçayı üst kısmından kastirarak çıkarın , ardından aynayı yukarı -aşağı yapan motorların olduğu mekanizmayı vidalarını söküp çıkarın ( tabi üzerindeki soketleri de sökün ama önce soketleri fotolayın ) , ardından alttaki üç vidayı sökün ve daha söktüğünüz arka kapağın altındaki kapağı sökün ve katlama mekanizmasının vidalarını sökün ve mekanizma üzerindeki motor soketini sökün daha sonra kabloları mekanizma deliğinden geriye çekerek alın ,mekanizma üst kapağını açınca dişli karşınızda.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu soketleri küçük bir tornavida yardımıyla kenarından çekerek çıkarın ve kapağını açarak pin leri sökün katlama mekanizmasının içinden geçtiği için kablolar bunları sökmeniz lazım

Ekli dosyalar

• IMG_20220508_115617.jpg
    IMG_20220508_115617.jpg
    153.5 KB · Görüntüleme: 63
Son düzenleme:

yusufensar

Sessiz
Araç Markası
2011-Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz-Sedan
Böyle anlatınca çok karmaşık geldi ama inşallah başarabilirim :) teşekkür ederim detaylı anlatım için.

yusufensar

Sessiz
Araç Markası
2011-Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz-Sedan
Yıldız tornavida ve aynayı araçtan ayırmak için 10 anahtar
Hocam söktüm baya parçaladım ama bunsoketleri burdan geçiremiyorum bir yardım eder misin nasıl geçirip motoru ortaya çıkarıcam

Ekli dosyalar

• 4F4C0E8C-EC75-4745-9216-ADB20DEE240A.jpeg
    4F4C0E8C-EC75-4745-9216-ADB20DEE240A.jpeg
    411.4 KB · Görüntüleme: 69

yusufensar

Sessiz
Araç Markası
2011-Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz-Sedan
Vallaha yaptım birleştirdim de gayet düzgün de çalışıyor başta bir nasıl sökücem diye dert etmiştim ama gayet kolay söküldü ve birleştirdim hepinize teşekkür ederim iyi ki varsınız. 60tlye çözdük bu işi
3 ay sonra tekrardan aynı hatayı verdi dişlinin ömrü 3 ay demek ki başka bir çözümü olan var mı

Üst Alt