Mazda 626 GF (1997-02) Kalorifer Peteği Temizliği ve Hava Alma

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Anladım onu anlamanın bir yolu vardır muhakkak, belki usta bulabilir suyun akış yönünü, ya da deneme yanılma yapacağız artık. :) :)
Ben aracı aldığımda tüp yoktu ve benim dediğim gibiydi. Bi de benim araçta petek giriş dediğim yani yolcu tarafındaki diğerine göre biraz daha aşağıda aynı mı sendede?

hus3yn

Katılımcı
aynı sıkıntıyı bende yaşadım benm aracım direk soğuk üflüyordu, elektrikçideki makineye bağlattım fakat sonu hüsran oldu hiç bi değişiklik olmadı fakat zaman geçtikçe ısıtmaya başladı kalorifer ama olması gereken seviyede mi derseniz tabiki hayr istediğim gbi ısıtmıyor ama üşümüyoruz arada kapattığım bile oluyor kaloriferi tıkalı olmasına rağmen :)

ahmoztrk

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ben aracı aldığımda tüp yoktu ve benim dediğim gibiydi. Bi de benim araçta petek giriş dediğim yani yolcu tarafındaki diğerine göre biraz daha aşağıda aynı sendede?

Evet yolcu tarafındaki aşağıda kalıyor. Acaba orada in-out gibi bir yazı var mı?

ahmoztrk

Katılımcı
aynı sıkıntıyı bende yaşadım benm aracım direk soğuk üflüyordu, elektrikçideki makineye bağlattım fakat sonu hüsran oldu hiç bi değişiklik olmadı fakat zaman geçtikçe ısıtmaya başladı kalorifer ama olması gereken seviyede mi derseniz tabiki hayr istediğim gbi ısıtmıyor ama üşümüyoruz arada kapattığım bile oluyor kaloriferi tıkalı olmasına rağmen :)

Buraların soğuğu sert hocam, ben bu sorunu çözemezsem doğru çoruma :)

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Evet yolcu tarafındaki aşağıda kalıyor. Acaba orada in-out gibi bir yazı var mı?
Mantıken düşünürsek aşağıda olan giriş yukarıda olan çıkış olmalı ki peteğin içi komple su dolabilsin aksi halde akıp gider bazı gözeneklere su sadece çok devirliyken gidebilir

ahmoztrk

Katılımcı
Mantıken düşünürsek aşağıda olan giriş yukarıda olan çıkış olmalı ki peteğin içi komple su dolabilsin aksi halde akıp gider bazı gözeneklere su sadece çok devirliyken gidebilir

Evet mantıken su peteğin içine dola dola gidecekse aşağıdan girmesi gerekir, muhtemelen arabanın radyatöründe de aynı şekilde işliyor. Benim arabada radyatöre sol taraftan giren boru aşağıda oradan giriş oluyorsa eğer su petekte daha fazla kalıp yeterince soğuyordur.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Evet mantıken su peteğin içine dola dola gidecekse aşağıdan girmesi gerekir, muhtemelen arabanın radyatöründe de aynı şekilde işliyor. Benim arabada radyatöre sol taraftan giren boru aşağıda oradan giriş oluyorsa eğer su petekte daha fazla kalıp yeterince soğuyordur.

Yok o sistem farklı, termostat var o yüzden motorun radyotörü aynı işleyiş değil

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Araçta motor sisteminde öncelik herzaman motordur. Oyüzden motora su alttan girer üstten çıkar bu sebeplede motorun radyatörüne su üstten girer alttan çıkar. Böylelikle öncelik hep motorda olur. Ayrıca termostat var suyun akısını etkiliyor. Bunu kalorifer sistemiyle aynı kefeye koyamayız. Oraları karıştırmayalım :)

ahmoztrk

Katılımcı
Araçta motor sisteminde öncelik herzaman motordur. Oyüzden motora su alttan girer üstten çıkar bu sebeplede motorun radyatörüne su üstten girer alttan çıkar. Böylelikle öncelik hep motorda olur. Ayrıca termostat var suyun akısını etkiliyor. Bunu kalorifer sistemiyle aynı kefeye koyamayız. Oraları karıştırmayalım :)

Düşünüyorum şimdi ben bi sefer termostad sorunu yaşamıştım, usta senin araba da bunun yeri ters filan demişti, ama her neyse yarın bakacağız artık. :)

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Düşünüyorum şimdi ben bi sefer termostad sorunu yaşamıştım, usta senin araba da bunun yeri ters filan demişti, ama her neyse yarın bakacağız artık. :)
Evet usta doğru demiş normalde araçlarda termostat motordan cıkan suyun olduğu yerde olur. Yani ısı sensörünün olduğu borunun ön kısmında biyerde. Bu araçta oraya koymuşlar ve termostatı değişik bişey çift yaylı.

Ben eski aracımda 60 TL ye yaptırmıştım, Ahmet'e Ankarada'da 150 demişler.
İki horumu makinaya bağladı ve 15 dk içinde öyle pis şeyler çıktı ki şeffaf hortumun içinden..
İnşallah kolayca yaparsın ve istediğin gibi olur. Sonuçta 2-3 güne bebek gelecek üşümesin:)

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Ben eski aracımda 60 TL ye yaptırmıştım, Ahmet'e Ankarada'da 150 demişler.
İki horumu makinaya bağladı ve 15 dk içinde öyle pis şeyler çıktı ki şeffaf hortumun içinden..
İnşallah kolayca yaparsın ve istediğin gibi olur. Sonuçta 2-3 güne bebek gelecek üşümesin:)
Burada 75 istiyorla 40 dk ya kuruyorlar makineyi

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
normal şartlarda torpidonun sökülüp petegin şişlenmesi lazım bu da yaklaşık 8 saat lik bir iş 400 tl gibi bir para gidiyor ve aracın içinde sıcaktan duramassınız o derece ısınır ..

birde arkadaşlar bu lpg baglantısı yapılırken lp ciler kalarifer hortumunu kesip araya t baglantı yaparlar yani su nereye gidecegini şaşırıyor ama sonuçta su gittigi için sorun olmuyor ben bana gelen araçlara silindir kapak sökme gibi işlemler yaparken bu t olayını iptal ediyorum

ragülatörden iki çıkış var bir ucunu ragülatör digeri kalifere takılcak ragülatörün diger ucu su borusuna ve kalariferin diger çıkışıda silindir kapagına takılcak böylece su tek yönlü silindir kapagına girip ragülatörden dolaşıp diger su borusundan motora girerek su dolaşımı saglanıcak hem zamanla t lerden oluşan su eksiltme hem su dolaşımında tek yönlü devirdayım hemde hortum kirliligi yaşanmamış olucak zaten zaten bu araya konulan t boruya bir analam veremiyorum ..

ahmoztrk

Katılımcı
Evet arkadaşlar herkese merhabalar,

Bugün meseleyi hallettik çok şükür. Kalorifer peteğinde herhangi bir tıkanıklık yokmuş aslında. Sorun [member=66]Adem Usta[/member] ustamızın dediği gibi t borulardan ve [member=10]emytoget[/member] Murat dostumuzun doğru yönlendirmesi ile çözülmüştür. İlgilenen herkese tekrar teşekkür ederim.

Ali Parlar [member=41]aliparlar1983[/member] abiye de ayrıca teşekkür ederim yardımlarından dolayı.

Porçöz çok fazla işe yaramadı, çünkü tıkanıklık filan yoktu. Neredeyse hiç bir şey çıkmadı kalorifer peteğinden, pas ya da kireç benzeri. Ama yinede 3 defa porçöz ile yıkayıp duruladık peteğin içini. Her defasında bir müddet içerisinde beklettik porçözü.

T kavşaklarını iptal ettik.

Borular yeterli uzunlukta olmadığı için bu uzatmalardan kullanmak zorunda kaldık. [member=66]Adem Usta[/member] nın dediği gibi hiç kullanmasak daha iyi ama şimdilik bu kadar yapabildik. İleride bu şekilde yapabilirim.

Sonuç olarak biz müşürlerin devamından gelen sıcak suyu, kalorifer peteğinin girişine direk bağladık, daha sonra yine peteğin çıkışını da regülatöre bağladık, regülatörden çıkışı da yine müşürlerin altından termostatın olduğu yere doğru giden hortuma iliştirdik.

Sonuç mükemmel sıcaklık.

Bir kaç gün önce yaptığım diğer bir işlemi de burada hazır fotoğraflarını yüklemişken paylaşmak istedim; kapı içi döşemelerimden sol taraf fena kötüydü onu da değiştirmiştim. Yenisini çıkmacılardan buldum. Eskisi ise fena haldeydi zaten.

Bu yeni hali.

Bunlar da eskisinin durumu.

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Hadi gözün aydın Ahmet. Bu işlemi yaptıktan sonra motor soğukken lpg ye geçme süresinde belirgin bir artış gözlemledin mi ? lpg de giderken herhangi bir silkeleme çekiş kaybı yaşandı mı

ahmoztrk

Katılımcı
Hadi gözün aydın Ahmet. Bu işlemi yaptıktan sonra motor soğukken lpg ye geçme süresinde belirgin bir artış gözlemledin mi ? lpg de giderken herhangi bir silkeleme çekiş kaybı yaşandı mı

Çok teşekkür ederim. Lpg'ye geçme süresi kısaldı hocam daha hızlı geçiyor. Lpg de uçak kadar olmasa da gidiyor :)

Üst Alt