Mazda 3 BL (2009-13) Hava Akış Metre Arıza Işığı Hatası

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
İç kısıma doğru bakın orda bide tel var uzakdan hafifce orayada sıkın

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Temizleyip taktim ama ariza isigi yine yandi ve bu sefer sildirmeden onceki hali gibi kalıcı yandi :)

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Son durumda ariza ışığı söndü titreme filan kalmadi bariz bir fark gordum.Yaklasik 3 yilda 4 kere bakima götürdüm guzuyu 4 farkli ustaya(!). Bir tanesi bile şurada da hava akışmetre diye küçük bir parça var ona da bir bakalim, demedi. Hatta en sonuncusu titremeyi aks boşluğuna bagladi durduk yere masraf çıkaracaktı. Bu kadar kolay bakımı olan ve önemi olan bir parcayı dikkate almayan ustaciklara soyleyecek çok şey var da neyse ...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben bu amatör kafamla sorunun kaynağı için hangi ihtimaller varsa en kolay ve ucuz olanından başlanacağını bilirken, bu işten para kazananların basit ve pratik çözümü neden bilemezler anlamam.

Geçmiş olsun hocam. :)

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Son durumda ariza ışığı söndü titreme filan kalmadi bariz bir fark gordum.Yaklasik 3 yilda 4 kere bakima götürdüm guzuyu 4 farkli ustaya(!). Bir tanesi bile şurada da hava akışmetre diye küçük bir parça var ona da bir bakalim, demedi. Hatta en sonuncusu titremeyi aks boşluğuna bagladi durduk yere masraf çıkaracaktı. Bu kadar kolay bakımı olan ve önemi olan bir parcayı dikkate almayan ustaciklara soyleyecek çok şey var da neyse ...
geçmiş olsun hocam.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Ben bu amatör kafamla sorunun kaynağı için hangi ihtimaller varsa en kolay ve ucuz olanından başlanacağını bilirken, bu işten para kazananların basit ve pratik çözümü neden bilemezler anlamam.

Geçmiş olsun hocam. :)

bilirler ama basit olduğu için yapmak istemezler. basit iş = az para :D

ASLAN1126

Sessiz
Araç Markası
2010-Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz-Hb
Değerli Mazda kullanıcı arkadaşlarım merhabalar,

2010 model hb mazda 3 benzinli, otomatik araç da yaklaşık 1 aydır motor arza lambası yandı. ilk önce sanayide arza tesbiti için gitmiş olduğum arkadaşım yakıttan olduğunu söyledi ve arzayı sildi. Daha sonra ertesi gün tekrar yandı ve bu sefer oksijen sensörü olduğunu söyledi. Bu sefer farklı bi ustaya götürüm bilgisayarlı arza tespitinde vuruntu sensörü denildi ve yenisi ile değiştirdim ve ertesi gün yine motor ikaz lambası yaktı. Enson bursa İnallar servisine götürdüğümde aşağıdakilerden kaynaklı olabileceğini söylediler ve beni uğurladılar,

1- Bujilerden olabiir denildi, bujileri arza ikaz lambasından önce takıldı ve bosch marka iridyum ile değiştiridim
2- Vuruntu ve oksijen sensörlerinde sıkıntı yok denildi
3- Hanım ışıkları açık bıraktığı için akü bitmişti, takviye yapmıştım (3 yıllık akü), servis akü akımında sorun olabilir dedi ( bugün yeni akü takacam)
4- Bunların dışında ise aracın motorunu sökecez dedi servis

Yardımlarınız bekliyorum, daha ne yapabilirim

Syg,
Halil Aslan

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arıza tespit cihazı bu kadar ihtimal sunmuyordur herhalde... Çıkan arıza kodu söylenen ihtimalleri kapsıyor olamaz bence. Yoksa birden fazla arıza kodu mu düşüyor??

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Değerli Mazda kullanıcı arkadaşlarım merhabalar,

2010 model hb mazda 3 benzinli, otomatik araç da yaklaşık 1 aydır motor arza lambası yandı. ilk önce sanayide arza tesbiti için gitmiş olduğum arkadaşım yakıttan olduğunu söyledi ve arzayı sildi. Daha sonra ertesi gün tekrar yandı ve bu sefer oksijen sensörü olduğunu söyledi. Bu sefer farklı bi ustaya götürüm bilgisayarlı arza tespitinde vuruntu sensörü denildi ve yenisi ile değiştirdim ve ertesi gün yine motor ikaz lambası yaktı. Enson bursa İnallar servisine götürdüğümde aşağıdakilerden kaynaklı olabileceğini söylediler ve beni uğurladılar,

1- Bujilerden olabiir denildi, bujileri arza ikaz lambasından önce takıldı ve bosch marka iridyum ile değiştiridim
2- Vuruntu ve oksijen sensörlerinde sıkıntı yok denildi
3- Hanım ışıkları açık bıraktığı için akü bitmişti, takviye yapmıştım (3 yıllık akü), servis akü akımında sorun olabilir dedi ( bugün yeni akü takacam)
4- Bunların dışında ise aracın motorunu sökecez dedi servis

Yardımlarınız bekliyorum, daha ne yapabilirim

Syg,
Halil Aslan

Lpg var mı? Arıza kodlarını not aldınız mı?
Eğer lpg yoksa, Japon araçlar buji seçer derler, orjinal buji kullanmanızı tavsiye ederim. Ama bosch iridyum yüzünden arıza lambası yakan bir mazda da hiç görmedim, duymadım.
Arıza kodunu bilmeden bizim de bir şey söylememiz pek mümkün değil.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Işık yanıyor diye motor mu sökülür, araç arıza ışığını yakmanın dışında herhangi bir arıza belirtisi vermiyor mu size?

ASLAN1126

Sessiz
Araç Markası
2010-Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz-Hb
Arıza tespit cihazı bu kadar ihtimal sunmuyordur herhalde... Çıkan arıza kodu söylenen ihtimalleri kapsıyor olamaz bence. Yoksa birden fazla arıza kodu mu düşüyor??

Bilgisayardan bakıldığında, vuruntu sensörü ve oksijen sensörünü ayrı ayrı verdi, 2 farklı yere baktırdım, Servisde ise bilgisayara bağlandığında sensör arızası olmadığı söylendi, Akü akım, buji denildi.

Işık yanıyor diye motor mu sökülür, araç arıza ışığını yakmanın dışında herhangi bir arıza belirtisi vermiyor mu size?

aracın çalışmasında, hareket halinde her hangi bi sorun bulmuyor, İlk motoru çalıştırıyorum, lamba yanıyor daha sonra ise motor ısınsın, arabayı tekrar çalıştırdığımda motor lambası bazen sönüyor.

aracın çalışmasında, hareket halinde her hangi bi sorun bulmuyor, İlk motoru çalıştırıyorum, lamba yanıyor daha sonra ise motor ısınsın, arabayı tekrar çalıştırdığımda
Lpg var mı? Arıza kodlarını not aldınız mı?
Eğer lpg yoksa, Japon araçlar buji seçer derler, orjinal buji kullanmanızı tavsiye ederim. Ama bosch iridyum yüzünden arıza lambası yakan bir mazda da hiç görmedim, duymadım.
Arıza kodunu bilmeden bizim de bir şey söylememiz pek mümkün değil.

Araç da lpg yok, motor arıza lambasını bujiyi değiştirmeden önce yanıyordu.

Son düzenleme:

ASLAN1126

Sessiz
Araç Markası
2010-Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz-Hb
Dostlar tekrar mrb, emanet akü ile değiştirdim, şimdilik motor ikaz lambasi yanmiyor. Tekrar ikaz lambasi yanar ise bahsettiginiz ikaz kodlarini servisden mi yoksa piyasada bulunan ariza tespit cihazinadan mi bulmami tavsiye edersiniz?

Syg,
H/A

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Benzin almadan önce benzin yakıt katkısı ekleyip depoyu fulletin. Ardından 20-30 dakika üst devirlerde imkan varsa yüksek hızlarda kullanın bir de.

Akü değişimi ile yanmıyorsa güzel, geçmiş olsun.

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Arıza ışığı insanı verem ediyor “Haydi motoru açıp bakalım” diyenin de motoru açınca sorunu çözeceğini sanmıyorum. Bariz bir olumsuzluk hissetmeden lamba yanıyor diye büyük hamlelere kalkışmak abartılı geliyor bana.
O hamlelerin sonuncusu olarak abi ben hata kodunu sileyim sen sat kurtula, kadar. gider.

ASLAN1126

Sessiz
Araç Markası
2010-Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz-Hb
Arıza ışığı insanı verem ediyor “Haydi motoru açıp bakalım” diyenin de motoru açınca sorunu çözeceğini sanmıyorum. Bariz bir olumsuzluk hissetmeden lamba yanıyor diye büyük hamlelere kalkışmak abartılı geliyor bana.
O hamlelerin sonuncusu olarak abi ben hata kodunu sileyim sen sat kurtula, kadar. gider.
Dogru diyorsunuz kemal bey

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ASLAN1126

Sessiz
Araç Markası
2010-Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz-Hb
Arkadaşlar, mazda 3 hb benzinlik otomatik yaklaşik 5 yıldır bende be forumu incelediğimde hava metre sensörü ile ilgili biseyler gördüm. Bende hiç temizliğini yaptırmadım. Temizligini yaptirmalıyım mı? Düşünceleriniz nedir?

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üst Alt