Mazda 3 BL (2009-13) Hava Akış Metre Arıza Işığı Hatası

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Merhaba bir süredir motor arıza ışığı yanıyordu. Malum subap problemi gelmişti aklıma çok belirtisi yoktu ama yine de akla ilk o geliyor :) bugün bilgisayara bağlattım şükür subapla ilgili bir şey çıkmadı. Hava akış metre arıza uyarısı vermiş usta degismesinin uygun olacağını söyledi. Temizlesek nasıl olur dedim temizlerim ama bu sefer hic calismayabilir dedi ( Biraz kolaya kaçtığını düşündüm ikna edici gelmedi) hiç temizlenmedi. Var mı böyle bir hatayla karşılaşan önce temizlemek mantıklı geliyor degistirsem tahmini ne kadara mal olur acaba? Forumda sağ olsun arkadaslar temizlemeyle ilgili faydalı konular var. Onlardan da yararlanmayı düşünüyorum. Boyle bir parcanin varlığından yeni haberdar olmuş biri olarak değerli önerilerinizi bekliyorum:)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Forumda Oğuzhan'ın paylaşmış olduğu bakım spreyi ile temizlik yapabilirsin hocam, ayrıca fazla can sıkmaya gerek yok, BK-BL kasa akış metrelerin fiyatları cüzdanı delecek kadar değil diye hatırlıyorum. Kolay gelsin, gelişmeleri bekliyoruz.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Kışa girmeye yakın falcon alıp temizlemiştim.

Zaten arıza vermiş genelde tamiri vs olmuyor.
Kafanıza yatan yağsız bi kontak spreyi alın verin çoşkuyu.

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Forumda Oğuzhan'ın paylaşmış olduğu bakım spreyi ile temizlik yapabilirsin hocam, ayrıca fazla can sıkmaya gerek yok, BK-BL kasa akış metrelerin fiyatları cüzdanı delecek kadar değil diye hatırlıyorum. Kolay gelsin, gelişmeleri bekliyoruz.

Temizlemek kesin sonuc verir mi acaba 75 liraya geliyor bunu alsam doğrudan sonuca gidebilir miyim ?
Orijinal Kütle Hava Akış Metre MAF Sensörü İçİn MAZDA 3 5 6 MIATA PROTEGE MX-5 ZL01 ZL0113215 ZL01-13-215 197400-2010 1974002010
Original Mass Air Flow Meter MAF Sensor For MAZDA 3 5 6 PROTEGE MX 5 MIATA ZL01 ZL0113215 ZL01 13 215 197400 2010 1974002010-in Air Flow Meter from Automobiles & Motorcycles on Aliexpress.com | Alibaba Group to Clipboard
(from AliExpress Android)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Birde o durum var, temizlemek işi çözer mi? Ben olsaydım öncelikle söker temizlerdim, elimde temizlik spreyi olmasa bile söker bakardım, soketleri kurcalardım. Sipariş verip gelene kadar bu yolu denerdim.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Temizlemek kesin sonuc verir mi acaba 75 liraya geliyor bunu alsam doğrudan sonuca gidebilir miyim ?
Orijinal Kütle Hava Akış Metre MAF Sensörü İçİn MAZDA 3 5 6 MIATA PROTEGE MX-5 ZL01 ZL0113215 ZL01-13-215 197400-2010 1974002010
Original Mass Air Flow Meter MAF Sensor For MAZDA 3 5 6 PROTEGE MX 5 MIATA ZL01 ZL0113215 ZL01 13 215 197400 2010 1974002010-in Air Flow Meter from Automobiles & Motorcycles on Aliexpress.com | Alibaba Group to Clipboard

İşin sonunda ecu yada farklı bi modul beyin vs gibi bişeye giden bişey varsa bence uzak durun.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
MAF sensörünün temel çalışma prensibi ısınan bir tel ve bu telin soğuma hızıyla geçen havanın debisinin bulunmasından ibarettir. Evet Çin işi çakma ürünlerden uzak durmakta fayda var, ucuzdur ama ne kadar gideceğini kimse tahmin edemez. Fakat kaliteli yan sanayi firmaları da mevcuttur.
Orjinali 1200 tl civarında, bu kadar bir meblağ da verilmez sonuçta.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
MAF sensörünün temel çalışma prensibi ısınan bir tel ve bu telin soğuma hızıyla geçen havanın debisinin bulunmasından ibarettir. Evet Çin işi çakma ürünlerden uzak durmakta fayda var, ucuzdur ama ne kadar gideceğini kimse tahmin edemez. Fakat kaliteli yan sanayi firmaları da mevcuttur.
Orjinali 1200 tl civarında, bu kadar bir meblağ da verilmez sonuçta.

O kadar varmı ya fiyatı.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Yahu bu kadar uğraşmadan önce temizleseniz olmuyor mu? Muhtemelen onu 1 ya da 2 tane vida tutuyordur. Cihangir Usta'nın yanına gittiğimde MAF sensörü hiç temizlenmemiş M3'ler geldiğini görüyordum. İlk kendisi temizliyor oluyordu 8-10 yıllık araçlarda. Muhtemelen sizinki de temizlenince sonuca ulaşır.

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Bu kadar fiyat farkı var mıdır ya sonuçta basit sayilabilecek bir parca

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Temizleyip arıza kodunu sildirip tekrar deneyin elektronikçi arkadaşınız varsa onun sağlıklı çalışıp çalışmadığını da test edebilir ama arızalı olduğunu sanmıyorum

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Yahu bu kadar uğraşmadan önce temizleseniz olmuyor mu? Muhtemelen onu 1 ya da 2 tane vida tutuyordur. Cihangir Usta'nın yanına gittiğimde MAF sensörü hiç temizlenmemiş M3'ler geldiğini görüyordum. İlk kendisi temizliyor oluyordu 8-10 yıllık araçlarda. Muhtemelen sizinki de temizlenince sonuca ulaşır.

Temizleyip arıza kodunu sildirip tekrar deneyin elektronikçi arkadaşınız varsa onun sağlıklı çalışıp çalışmadığını da test edebilir ama arızalı olduğunu sanmıyorum
Temizlemek sorun değil sağ olsun Oğuzhan ve Veli abi detaylıca anlatmış:) temizlendikten sonra yeni performansını yakalar mıyız yoksa yan sanayi de olsa yeni alıp sonuca ulaşmak mi diye ikilemdeyim. Ariza kodu silindi endisem şuydu temizledikten sonra bir daha ariza ışığı yanmazsa ama tam performansa ulaşamazsak o şekilde kullanmaya devam etmiş olmak istemiyorum ama dediginiz gibi temizleyip beklemek daha mantıklı geliyor son durumda.

Falcon Elektronik Devre Kart Temizleyici Yağsız Kontak Sprey 550ml GittiGidiyor'da 324920076
Bahsettigin ürün bu sanırım. Oğuzhan 'ın kullandığı ürüne göre daha makul fiyatı var . crc air sensor clean 200 ml 45 lira falcon 550 ml 26 lira hacim farkı da var. Falcon u piyasadan temin edebilir miyim internetten mi alıyım.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Temizlemek sorun değil sağ olsun Oğuzhan ve Veli abi detaylıca anlatmış:) temizlendikten sonra yeni performansını yakalar mıyız yoksa yan sanayi de olsa yeni alıp sonuca ulaşmak mi diye ikilemdeyim. Ariza kodu silindi endisem şuydu temizledikten sonra bir daha ariza ışığı yanmazsa ama tam performansa ulaşamazsak o şekilde kullanmaya devam etmiş olmak istemiyorum ama dediginiz gibi temizleyip beklemek daha mantıklı geliyor son durumda.

Falcon Elektronik Devre Kart Temizleyici Yağsız Kontak Sprey 550ml GittiGidiyor'da 324920076
Bahsettigin ürün bu sanırım. Oğuzhan 'ın kullandığı ürüne göre daha makul fiyatı var . crc air sensor clean 200 ml 45 lira falcon 550 ml 26 lira hacim farkı da var. Falcon u piyasadan temin edebilir miyim internetten mi alıyım.

bizede @isa83 ün kuzenın kardeşinin arkadaşının amca oğlu nokia bayide çalışıyormuş onlar bunu kullanıyormuş bizde bunu aldık kullandık , netden alın isterseniz.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan

Bu parçalar kolay bozulacak şeyler değil. Öyle hemen yan sanayi takayım derseniz vah aracın haline derim. Siz temizleyin, parça görevini yerine getirmeye devam edecektir zaten.

Tam performanslık bir durumu da yok bunun, en iyi yan sanayisi orjinalin yerini asla tutmaz. Hele elektronik parçalarda asla işe yaramaz. Eğer sizin bahsettiğiniz yan sanayiler işe yarasaydı sanayideki parçacılarda rahatlıkla satılırdı. Ama gelin görün ki bu sensörlerin yan sanayisi işe yaramıyor ve olası arıza durumlarında çıkma parça olarak yenisi takılıyor. Ayrıca temizledikten sonra aracın öyle uçup kaçmasını beklemeyin, parça görevini yapıp hava yakıt karışımında ilgili değerleri iletmeye devam eder, motorunuz da çalışması gereken şekilde çalışmaya devam eder.

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Falcon sprey dun elime ulasti temizledim ama o kulak çöpü gibi olan kisim hala kurumlu gibi duruyor. Dogal rengi mi bu acaba?

Kulak Çöpü.JPG

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Evet, kulak çöpünün :p :D doğal hali bu hocam. Sprey ile temizlemek yeterli, fazla müdahale şansı yok zaten. İnşallah sorun düzelir.

Üst Alt