Güncel Mazda Haberleri

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Resmi olarak 2020 yılında Isuzu D-MAX ile ortak platformda üretilen model olarak duyurulan mevcut Mazda BT-50, Avustralya, ASEAN , Güney Afrika vb. ülkelerde satılıyordu. Ancak Meksika Mazda da resmi duyuruyla BT-50'yi tanıttı.

Ekli dosyayı görüntüle 66783

Mazda'nın BT-50'den önceki kamyoneti "Proceed (yurt dışı adı: B-Serisi)" Kuzey Amerika ve diğer ülkelerde de satılıyordu ancak Kuzey Amerika'daki satışlar 2010 yılında sona ermişti.

BT-50'nin ilk modeli de Kolombiya'da üretilmiş olmasına rağmen Kuzey Amerika pazarına hiç tanıtılmamıştı.

Ekli dosyayı görüntüle 66784

Görünüşe göre Meksika dışında da tanıtım için çağrılar var, bu yüzden gelecekte Kuzey Amerika'da satış alanının genişleyip genişlemeyeceği de merak ediliyor.

Ekli dosyayı görüntüle 66785
Şuna 1.0 koyup bize bi çaksa ne güzel olur

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Şuna 1.0 koyup bize bi çaksa ne güzel olur
Şöyle hayallerine anti bir haber paylaşayım da rüyalardan uyandırayım seni.

Mazda Meksika'nın halkla ilişkiler müdürü Lorena Marin Kall'ın yerel bir televizyon kanalına verdiği röportajda Mazda2'nin 2.0 litrelik motorlu modelinin piyasaya sürüleceğini ifade ettiği görüldü.

İlk kez 2.0 litrelik motora sahip Mazda2'den bahsediliyor ancak ilerleyen zamanlarda diğer bölgelerde de tanıtılacak mı merak ediliyor.

Bu programda bahsetmiş Loreno Marin

Salamanca fabrikasının bulunduğu Meksika, Mazda için önemli bir bölge olduğundan Loreno Marin'in paylaştığı bilgiler oldukça önemli.

CX-70 ve CX-90 PHEV'in piyasaya sürüleceği de açıklanmıştı ancak 2.0 litrelik motora sahip Mazda2'nin de piyasaya sürüleceğinin söylenmesi oldukça dikkat çekici.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Biz; pikap'a 1,0 çaksın istiyoruz onlar B segmente 2,0 çakıyor.

Coh böyüh vizyon farhı, coooh.

:koptum:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Mazda, ABD Alabama'daki fabrikasının 2023 mali yılının ikinci yarısında yıllık 120.000 adetlik üretim hızına ulaşacağını duyurdu. Bu, 2010 Mali Yılı sonuçlarının yaklaşık üç katı (yaklaşık 41.000 adet). Ürettiğimiz spor arazi aracı (SUV) CX -50'nin satışları güçlü olup, işe alınan personelin yetkinliğine göre adet sayısını artıracağız denildi.

IMG_20230823_164158.jpg

OsmanGokbulut

Katılımcı
Araç Markası
2016 Mazda CX-5 2.5
Araç Renk ve Tip
Soul Red SUV
ABD'de ve Kanada'da Youtube üzerinden otomobil incelemeleri yayınlayan farklı kanallar Mazda'nın yeni nesil otomobillerinin ses yalıtımı, konfor, iç malzeme kalitesi ve tasarım açısından BMW, Audi gibi markalarla aynı düzeye geldiğini söylüyor. Buna karşın fiyatları da adı geçen markalardan 7-8 bin Dolar civarı daha ucuzmuş. Tek eksik yönü havalı süspansiyon seçeneğinin olmaması deniyor. Özellikle Mazda'nın yeni 3.3 litrelik sıralı 6 silindirli benzinli motoruyla CX-90 modeli Alman rakipleri ile çokça kıyaslanmış ve beğenilmiş.

OsmanGokbulut

Katılımcı
Araç Markası
2016 Mazda CX-5 2.5
Araç Renk ve Tip
Soul Red SUV
Ekli dosyayı görüntüle 66813
Dünya genelinde renonun hemen altında fiatın skodanın ve pejonun üstünde satış yapan bir marka burada satılmıyor,çok sinir edici
Mazda ve Toyota dayanıklılığa önem verdikleri için şu an moda olan küçük hacimli turbo benzinli motor işine yanaşmadılar. O yüzden özellikle Mazda, Türkiye'deki 1.6 motor kısıtlamasına takılıyor malesef. Küçük hacimli motoru olmadığı için üzerine binen vergi daha yüksek oluyor ve fiyat olarak diğer markaların yanında pahalı kalıyor. Avrupa'da ve Kuzey Amerika'da aracın motor hacmi üzerinden değil tükettiği yakıta göre vergi alındığı için oralarda yüksek satış adetlerine ulaşabiliyor. Benim aracımda 2.5 atmosferik Skyactive motor var. 25 km ortalama hız ile sakin kullanımda 8/8.5 litre yakıt tüketiyor. Baktığınız zaman yakıt tüketimi bazı markaların 1.2 - 1.3 turbo benzinli motoru ile benzer düzeyde ama Türkiye'de olsa sıfır alırken ÖTV'si o araçlara göre çok daha fazla olacaktı.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mazda ve Toyota dayanıklılığa önem verdikleri için şu an moda olan küçük hacimli turbo benzinli motor işine yanaşmadılar. O yüzden özellikle Mazda, Türkiye'deki 1.6 motor kısıtlamasına takılıyor malesef. Küçük hacimli motoru olmadığı için üzerine binen vergi daha yüksek oluyor ve fiyat olarak diğer markaların yanında pahalı kalıyor. Avrupa'da ve Kuzey Amerika'da aracın motor hacmi üzerinden değil tükettiği yakıta göre vergi alındığı için oralarda yüksek satış adetlerine ulaşabiliyor. Benim aracımda 2.5 atmosferik Skyactive motor var. 25 km ortalama hız ile sakin kullanımda 8/8.5 litre yakıt tüketiyor. Baktığınız zaman yakıt tüketimi bazı markaların 1.2 - 1.3 turbo benzinli motoru ile benzer düzeyde ama Türkiye'de olsa sıfır alırken ÖTV'si o araçlara göre çok daha fazla olacaktı.
İşin bir boyutu bu diğer boyutu siyasi... Mazda, 1,5 Skyactiv dizel motoru her kasaya koyup ülke pazarına girebilirdi ama senin de bahsettiğin gibi bu atraksiyon verimli değil.

Özetle, Mazda nın bu ortamda her bakımdan ülkeye araç getirmesi mümkün görünmüyor.

OsmanGokbulut

Katılımcı
Araç Markası
2016 Mazda CX-5 2.5
Araç Renk ve Tip
Soul Red SUV
İngiltere'den bazı hesaplar, CX-5'in yeni jenerasyonunda kendi kendini şarj edebilen hibrit ve plug-in hibrit seçenekleri ile geleceğini yazmış. Söylediklerine göre Skyactive motorlarla birlikte Toyota'dan alınacak hibrit sistemleri kullanılacakmış.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Japon otomobil tasarımcısı Satoshi Wada ile bir söyleşi yapılmış. Söyleşi Wada'nın yeni Toyota Prius ile birlikte "yerli otomobillerin en üst seviyesi" olarak adlandırdığı "Mazda 3"ü içeriyor.

1930927.jpg

Satoshi Wada; "Mazda 3 hakkında konuşmak, bugünün Japon toplumu hakkında konuşmaktır.'' diyor.

Mazda'nın Japonya'da güzelliğin peşinde koşan neredeyse tek otomobil üreticisi olduğunu düşünüyorum.

Benim tasarım felsefem "Yeni" çabuk eskir, ancak "Güzel" 100 yıl sonra bile eskimez.'' Mazda Design şu anda Japon otomobil endüstrisinin ve otomobil tasarım dünyasının gururu.

1930956.jpg

- Bay Wada, sizce Mazda'nın tasarımı nasıl görünüyor?

Wada: Harika bir şekilde organize edilmiş Avrupa tasarımlarından oluşan bir seri. Mazda, benzersiz ve sürekli olarak güzel otomobiller yaratmaya çalışan ve bunu başaran bir markadır.

Ancak Japonya'nın karşı karşıya olduğu ve Mazda'nın tespit edebileceği önemli sorunlar olduğuna inanıyorum. Üst düzey tasarımcılar bile oybirliğiyle Mazda Design'ın yurtdışı incelemelerinin ``gerçekten güzel ve harika'' olduğunu söylüyor. Mazda'nın şirketinin ölçeği dikkate alındığında bunun fazlasıyla etkileyici olduğu söylenebilir.

Ancak Japon pazarında tasarım gücü ile marka gücünün birbiriyle orantılı olduğunu düşünmüyorum. Ne yazık ki son yıllarda Japon halkının güzelliğe olan duyarlılığı azaldı. "Zarif" ile "gösterişli"yi birbirinden ayırmanın zorlaştığı bir ülkeye doğru gittiğimizi hissediyorum. Bu açıdan bakıldığında Mazda çok gelişmiş. Başka bir deyişle, günümüz Japonlarının iyi olmadığı bir yerde sıkışıp kalmış olabilirim.

-Bu, Mazda otomobillerinin Japon pazarında doğru şekilde değerlendirilmediği anlamına mı geliyor?

Wada: Mazda3'ün yurtdışında çok iyi bir itibarı var ve iyi satıyor, ancak Japonya'da iyi sattığını söyleyemem.

-Neden?

Japonya, insanların kendilerini geliştirmeye çalışmadan, kendi seviyelerine indiren şeyleri tercih ettiği bir döneme girdi. İnsanlar, özlem nesneleri yerine, kendilerini alttan aşağıya çeken şeyleri kabul etmeye doğru sürükleniyor. Ben aşinalığı seçiyorum. Sonuç olarak, Japon tasarımının seviyesinin nispeten düştüğünü hissediyorum.

-Mazda3'ün Japonya'da iyi satış yapması için...?

Wada: Bu oldukça zor bir iş. Mazda Design'ın emekleri boşa gitmemeli. Özün orada olduğunu anlamamız gerekiyor. İnsanların güzelliği unutmuş gibi hissetmelerini istiyorum. Bu sefer Mazda 3'ü almamın ana nedeni de bu. Bu gerçekten dünyanın en iyi tasarımı.

1930932.jpg

Elbette Mazda arabalarının satılmasını istiyoruz ama önemli olan Japonya'nın orijinal güzellik konseptine değer vermek. Bugünlerde pek çok Japon'un ilgilendiği şey "güzel" değil, "lezzetli" ve "ilginç" gibi şeyler. Ancak “güzel”, doğası gereği toplumu iyileştirmenin değerini ve anlamını içerir. Mazda bu bakış açısıyla ürünler üretiyor.

Ayrıca objektif açıdan bakıldığında beni ilgilendiren nokta fiyatının görünümüne göre düşük olması. Japonya'da ucuz = üst düzey değil. Bunun Mazda markası meselesiyle çok ilgisi var. Eğer böyle bir tasarım yaratırsanız Lexus'un fiyatına benzer bir fiyat talep edebilirsiniz. Fiyatı düşük olduğu için zengin insanlar onu premium bir ürün olarak algılamıyor. Muhtemelen tasarım ve satış arasında büyük bir boşluk var ve bu da rahatsızlık hissi yaratıyor. Tasarım odaklı güçlü bir iç markalaşmaya ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.

Örneğin Setagaya, Tokyo gibi Mercedes ve Porsche otomobillerin yoğun olduğu bölgelerde Mazda SUV'ların sayısı son dönemde artıyor. Onu kullanan kişi muhtemelen zevkli ve zengin bir adamın karısıdır. Başka bir deyişle eski Audi'cidir. Dolayısıyla gittiğimiz yönde yanlış bir şey olduğunu düşünmüyorum ve ürünlerimizi markalama şeklimize bağlı olarak bir noktada Audi gibi bir patlama yaşama ihtimalimizin olduğunu düşünüyorum.

1930929.jpg

-Mazda 3'ün tasarımı dünyanın en iyilerinden biri olarak övüldü, ancak sizce hangi spesifik yönleri çok övülüyor?

Wada: Geçen sefer ele aldığımız Tesla'nın Model 3'ü temel olarak uzun bir dingil mesafesine ve alçak bir ağırlık merkezine sahip. Kaputun alçak ve kısa olması kabini biraz daha büyük göstererek ona çekici bir görünüm kazandırıyor ancak bu Mazda3 son derece klasik bir otomobil. Onun tefekkür derecesi son derece yüksek ve derindir. Klasikliğin seviyesi Mercedes ve BMW'nin yaptığından daha yüksek.

- "Klasik derece" nedir?

Wada: Mazda3'ün oranlarına bakıldığında öncelikle farların alçak, burnun uzun, kaputun yüksek ve kompakt kabinin arkaya doğru entegre olduğu görülüyor. Bu entegrasyon otomobilin önemli bir özelliğidir.

Bu araba arkadan itişliye benziyor, ancak önden çekişli. Bir önden çekişli araba olmasına rağmen çok uzun bir burnu var ve ön/arka lastikler mükemmel konumlandırılmış. Bu ön uzunluk ile kabin arasındaki ilişki son derece klasik bir orantı yaratıyor.

1930928.jpg

Ve arka kısım daraltılmıştır. Arka koltuktaki yolcular için bazı fedakarlıklar olabilir ama bu tasarımın temelinde, tasarımı ve şekli yeniden düşünürseniz, biraz modası geçmiş hatchback pazarında bile tamamen yeni bir çekicilik ortaya çıkarabileceğinizi düşünüyorum.

Onu çekici kılan bir diğer faktör ise son derece yüksek modelleme yeteneğidir. Biçim ve güzellik takıntısı bu çağın antitezi olabilir. Aşırı olsa bile bir etki yaratmanın sorun olmadığını hissettiğimiz bu çağda güzelliğe bu kadar odaklanmamızın harika olduğunu düşünüyorum.

20230906_193226.jpg

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Yeni çabuk eskir, güzelse yüz yıl eskimez...

Mükemmel tespit. :harika:

Otuz kırk yıl önceki tasarımlar bu sebeple seviliyor demek.
Şu tespiti de güzel

Ayrıca objektif açıdan bakıldığında beni ilgilendiren nokta fiyatının görünümüne göre düşük olması. Japonya'da ucuz = üst düzey değil. Bunun Mazda markası meselesiyle çok ilgisi var. Eğer böyle bir tasarım yaratırsanız Lexus'un fiyatına benzer bir fiyat talep edebilirsiniz. Fiyatı düşük olduğu için zengin insanlar onu premium bir ürün olarak algılamıyor. Muhtemelen tasarım ve satış arasında büyük bir boşluk var ve bu da rahatsızlık hissi yaratıyor. Tasarım odaklı güçlü bir iç markalaşmaya ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Alıyorlar, senin yüzünden paylaşmıyorum :snzdglsn:
Tsunoda: "Şefim yeni bir proje üzerinde çalışıyoruz, patent için gerekli başvuruyu yapın"
Anjinsan: "Projenin içeriği nedir?"
Tsunoda: "Mazda ile yolculuk esnasında tuvaletin gelince haber veren sistem yapıyoruz"
Anjinsan: "Mazda Garaj'da bi denişik var, her patente laf sokuyo, bu proje zaten maytap geçmeye çok açık, biz başvuruyu gizliden yapalım"
Tsunoda: "Evet biliyorum o mevzuyu, onun yüzünden forumda patent haberleri verilmez oldu"

:koptum:

Üst Alt