ELM327 OBD2 Torque Pro

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Arkadaşlar, abilerim merhabalar. Yüksek lisans tez savunmam olduğundan alıntılarla diğer bir forumdan paylaşım yapmak istiyorum.

Malumunuz üzere araçlarımızın OBD portlarından çeşitli yöntemlerle veriler görebiliyoruz. Bu yöntemlerden biriside ELM327 OBD2 Scan Toollar. Bende bu cihazdan tedarik ettim ve Torque Pro programı ile (başka programlarda var ama görebildiğim kadarı ile en kapsamlısı bu mobil cihazlar için) aracımın bazı verilerini görebiliyorum. Bu veriler ile aracın durumu hakkında belki bilenler bilmeyenlere anlatsın tarzında bir konumuz olabilir. Ayrıca bu cihazlar yardımı ile aracınızdaki DTC hata kodlarını görebiliyor vede sıfırlayabiliyorsunuz.

Bu arada bu cihazların bazı versiyonları var, forumlarda okuduğum kadarı ile v2.1 olanları sıkıntılıymış, v1.5 olanını tavsiye ediyorlar.

Teknik Bilgiler ve araçlar.
1- ELM327 OBD2 Cihazları (piyasada çeşit çeşit bulunmakta benim aldığım bu alttaki üründen)
sku_182988_1.jpg

2- Android ve ioslarda çalışan Torque Pro Programı

3-TOYOTA Hata kodları
http://alflash.com.ua/Learn/toyota_dtc/index.html
Mazda'nınkini bilemiyorum.

4-MAF sensör Servis Bülteni
http://alflash.com.ua/tsb/maf_t/

5-AFR Air Fuel Ratio
http://en.wikipedia.org/wiki/Air%E2%80%93fuel_ratio
Ideal-stoichiometry.jpg

6-STFT - LTFT Short Term Fuel Trim ve Long Term Fuel Sensör

Döküman: http://www.obd-codes.com/faq/fuel-trims.php

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=oRX2V6_a3dc

7-Scanner Danner Ana sayfa
http://www.youtube.com/channel/UCrf6f8hn5oy4alB2WXJCIqA

İlgilenenler için.

Torque'un Fuel Economy denilen bir eklentisi bulunmakta. Anlık, 5-30dk-2saatlik ekonomi ortalamasını da sunmakta.

http://www.youtube.com/watch?v=P4KDbenz_PQ

Torque Pro istiyor bu eklenti için, isteyenlere Torque Pro linkini de özelden gönderebilirim.
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=P4KDbenz_PQ

Bunların hiçbirisi gerçek ELM327 değil aslında.
ELM327 adında aslında bir chip var.
Bizim elimizdeki cihazlar PIC ten bozma bağlantılar.

Yapacakta birşey yok, gerçek ELM daha pahalı oldugundan elimizdekiler ile yetinmeye devam edecegiz.

Fuel Trim Long Bank 1 ve Fuel Trim Short Bank 1 verileri aracın LTFT ve STFT değerlerini verir. STFT +-%10, LTFT +-%2.5 sınır değerleri içerisinde olmalıdır. Bunun dışında bu değerler - ise zengin çalışıyordur demektir, bir zararı olacağını sanmıyorum bu durumun motora. Fakat +%10'dan fazlaysa motor fakir karışım yüzünden fazla sıcaklığa maruz kalır.

Programın arşivini aşağıdaki linkten indirebilirsiniz, arşivi bir yere açıp içindeki TLVA_Win.exe programını çalıştırın, eğer inceleyecek log dosyanız yoksa arşiv içindeki ORNEK_200KM_UZUN_YOL_LOG_COROLLA.csv isimli örnek kaydı inceleyebilirsiniz.

sourceforge.net/projects/torquelogviewandanalyze/files/latest/download

Eksik yerlerini buradan bildirirseniz sevinirim vakit buldukça düzeltmeye çalışırım.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Kötü ayarlı araçların STFT değerlerinin %5 den çok fazla olduğu ve dağınık olduğu görülebilmektedir. Grafiğin üst tarafı fakir karışımı, alt tarafı ise zengin karışımı simgelemektedir. Üst kısım tehlikelidir. Silindir içi sıcaklığı artırır. Bu da subapların erken yanmasına sebep olur. Aynı zamanda silindir içi yanma sıcaklığı arttığından NOx emisyonlarını çok artırır, bu da katalitik konvertörün ömrünü azaltır. Zengin kısımda ise COx emisyonu artar, silindir içi sıcaklık çok yüksek olmaz. Benzinli sürüşte zengin karışım kurum oluşumuna ve tıkanmasına yol açar, fakat lpg gaz olduğundan böyle bir durumla karşılaşılmaz.

İyi ayarlanmış grafikte 1500-2000 devirden sonra karışımın tam olması gerektiği yerde olduğu görülmektedir. Diğer kötü ayarlı grafiklerde ise karışımın fakir kaldığı görülmektedir. Bu yüksek devirlerde kullanım ile uzun vadede motora zararı olacaktır.

Subap yakıp az yakmasındansa, birazcık fazla yakıt yaksın ama subapları geç yaksın. ;)

Kötü ayarlı
Am8Xqr.jpg

Kötü ayarlı 2
GYW4ov.png

İyi ayarlı

JY8znE.png

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Kardeş forum Toyotaclubtr'den alıntıdır. Murat Köse, Ahmet Güve abilerim, Hasan Yetkin kardeşim ve benim paylaştıklarımdan alıntıdır.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Paylaşım için teşekkürler ama benim farklı sorunum var, bir kez pc ile bağlandım sonrasında hiç bağlanmadı...

Telefon ile hiç bağlanmadı...

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bilmiyorum olayı çözemeyince bıraktım yakasını...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Pes etmemek Lazım ama abi. Yarın deneyelim istersen. Bluetooth ile bağlanmada mı yoksa Torque un bilgi göstermesinde mi sıkıntı var

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çözemedim işte... Benim program torque değil başka bir şey...

Pc de başka program vardı ama unuttum adını...

Şimdilik gerek de yok, arıza ışığı vs. Yandığında bakarım...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Torque ile dene abi. 2. 3. Mesajda görebildiğin gibi motorda bazı sıkıntıların olması için illa arıza ışığı yakması gerekmiyor.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Hangi usta iyiyse bulunulan şehirde o ustanın taktığı kit taktırılır.
Öenek veriyorum Karabükte hem brc hem prins yetkili servisi olan yer ayarın A sından anlamıyor. Sırd ayar nedeniyle ankaraya gidiyorum. Prins yerine atiker obd2 kit taktırmış olsaydım ayar kablosunu kendim alır kendim ayar yapardım fakat lanet prinsin kablosu 650 tl. Yazılım bulmak sıkıntı. Kaliteli olabilir, ama destek de önemli.

Bu ayar olayını anlamak mümkün değil ne ayarı bu?Bir kere yapılınca neden tekrar tekrar yapılıyor ki?

İşte bu bakış açısı yüzünden motorlar uzun vadede subap yakıyor.
OBD2 kitler olsa ayarı motorun ecusu ile iletişim kurarak simüle ediyorlar ve sınırlar dahilinde tutuyorlar. Fakat OBD2 olmayan kitler değişen hava koşulları, mevsim koşulları, gündüz gece sıcaklık farkı, uzun yolda rakım farkı gibi sebeplerle değişen hava yoğunluğu sonucunda motor içindeki hava-yakıt karışımı da değişmekte. Bu da motorun ecu sunun değerlerini yükseltmektedir. (Bakınız STFT, LTFT)
Bir diğer koşul da, OBD2 olmayan kitlerin ayarı ne kadar iyi yapılırsa yapılsın, eninde sonunda çok küçük değerler motorda birikiyor ve topyekün bir büyümüş hata teşkil ediyor. Bu nedenle de mevsimsel değişimlerde değişen değerler, ayarlama ile düzeltilmelidir.
Bir diğer hata ise, kendilerini usta zannedenlerin araç dururken rölantide ayar yapmalarıdır. Rölantide yapılan ayar aracın yüksek devirlerindeki ihtiyacı bilemez. Yüksek devirlerde fakir kalmaya sebep olur ve de bu silindir içi sıcaklığın artmasını sağlar, uzun vadede de subap sıkması ardından subap yanması...

Ayar yapılmazsa ileride ne olur? Açacağınız konu başlığını yazayım: "Aracım lpg de sıkıntısız çalışıyor, ama benzinde tekliyor." ya da "Aracımda benzinde çalışmıyor, ama motor ısınıp lpg ye geçince hiç bir sıkıntı yok, neden"... Bu sorunlar başlamamışsa bile aracınızın gidişi iyi olsa bile, ayarları bozuk olabilir. Bunun için de motorların hatalara toleransına teşekkür edin.

Mazda 3 aracımda Prins silverline var. Kablo alamıyorum çünkü fiyatı çok pahalı. Karabük'teki ustacık rölantide bir şeyler yaptığını sandı daha da fakirleştirdi. Bu işten anlamadığını anlayınca karışımı zenginleştirdim. Fakat yine de fakir karışmmış. Ankara'daki ustama gidince %170 gerektiğini söyledi ve şu an stft +-%7 ltft değerleri de +-%2.5 arasında.

Her ne kadar ustalar OBD2 olayı yalan dese de ben deneyimlediklerime ve gördüklerime inanırım. :) Ankara'nın geçidinde de deniz seviyesinde de yazın da kışın da limit değerler içinde tutuyordu hep değerleri. LPG kiti kendim taktırmış olsaydım şimdiki aracıma yine aynı ustama atiker obd2 yi taktırırdım.

Ayara gerek yok demeleri kadar saçma bir şey yok. Aracımın gidişi iyiydi vs ama elm327 ve torque ile kontrol ettiğimde stft %10 dan aşağıda değildi, ltft ise almış başını gitmiş %14 lerdeydi. Ama görünürde sıkıntısı yoktu. Böyle kullanmaya devam etsem nolurdu? Subapları sıkıntılı Mazda 3'üm 40bine varmadan subap yakardı fakir karışım yüzünden.
Aynı olayı Karabük'teki Prins yetkili servisinde yaşadım. (Bakınız Hoşçakal Yaris, Merhaba Mazda 3 başlıklı konum 6. sayfası) Aynısını söyledi ışık yaktı mı? Yok yakmadı dedim, o zaman Prinse ayara gerek yok, kaliteli kit bu. Nasıl bir kafadır? Nasıl bir mantıktır?

Ankara'da şaşmazlarda Quattro Garage'da Bekir usta sorunumu çözdü, ltft de stft de olması gereken değerlerde, hatta 2bin devirden sonra birazcık da zengin karışıma ayarladı. Varsın biraz fazla yaksın ama subap yakmasın çünkü. Prins in ayar kablosu ve programında lisans gerektirdiğinden ayarı ücretli yapıyorlar. Fakat Bekir usta yolda aracı zorlayarak ayar yapıyor, sonra da bin git hiçbir şey yaşanmaz uzun süre.

Bir üstteki mesajımda da dediğim gibi, "Motorun bazı hataları tolere edebilmesi, onun sesinde, gidişinde sıkıntısının olmaması; her zaman iyi çalıştığı, sıkıntısız olduğu anlamına gelmez."
İletiyi düzenle

Ben de başka bir yorumda bulunayım. :)
Bir araç ona bakmayanın, hor kullananın, bakımlarını aksatanın elinde mındar olacağına, aracının kıymetini bilenin altında varsın gitsin lpg takılsın.
Lpg ile olan sıkıntıların ustalardan kaynaklandığını düşünüyorum, hatta eminim. Montaj hatalarını düşünmezsek (ustanın beceriksizliği), 2-3 sene sonra ortaya çıkmaya başlayan sorunlara çözüm bulamayacak o kadar çok ustacık var ki. Abdullah eğer 3. ayda attıysan usta montajı ya hatalı yapmıştır, ya da ayarı tutturamamıştır.

Kuzenim aracını satmadan evvel ara sıra gaz kokusu duyuyordu. Zonguldakta baktırmadığı yer kalmadı, kimse sorunu bulamadı.
Geçen gün ben regülatörden ses geliyor diye gittim Karabük'tekine Prins kaliteli kit abi regülatörü ses yapmaz diye kestirip attı. İşte bu "halledelir abi,sıkıntı olmaz abi" diye konuşan tiplerden uzak durmak gerekiyor.

Bu tür sorunları düşünerekten önceki aracıma yarisime atiker obd2 taktırmıştım. Olur da bir şey olursa tüm herşeyi baştan değiştirirm, sıfırlarım diye. Tekleme, çalışmama, vs durumla da karşılaşsaydım enjektör ve regülatörü hemen değiştirirdim.

Çünkü arabaların parçaları gibi lpg sistemindeki parçaların da bir ömrü var.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Öncelikle kısa açıklamak gerekirse, ELM327 aracın ECU'suyla iletişim sağlayan bir köprü. Torque programı ile de aracın ECU'sunda olanları telefonumuzdan görebiliyoruz. Belli başlı hata kodları, anlık yakıt tüketimi, soğutma suyu sıcaklığı, otomatik şanzıman yağı sıcaklığı, hava-yakıt karışım oranı (AFR), vs. bir sürü bilgiyi görmek mümkün. STFT (Short Term Fuel Trim) kısa dönem yakıt trimi, LTFT (Long Term Fuel Trim) ise uzun dönem yakıt trimi olarak adlandırılır. Motor çalışırken hiç bir zaman anlık gönderilen yakıt miktarı ile istenen AFR tutturulamaz. Çünkü gerek silindir içi patlamanın verimi, gerekse anlık içeri alınan hava miktarı sürekli değişkendir. Bu nedenle hava yakıt oranı sürekli oynadığından (küçük miktarlarda) bunu sabit tutmak için ECU enjektörlere sürekli komut gönderir. Alınan hava miktarına ve çeşitli sensörlerden aldığı bilgilere karşılık sürekli yakıtı belirli oranlarda azaltıp artırma komutu verir.

AFR (Air-Fuel Ratio) hava-yakıt oranını temsil eder. Benzinin stokyometrik karışım oranı 14.7 dir. 14.7 birim hava 1 birim benzin ile tepkimeye girdiğinde teorikte tam olarak yanar. Fakat gerçekten işler değişiyor. Silindir içindeki yanma süresi milisaniyeler cinsinden olduğundan hızlı bir yanmanın gerçekleşmesi gerekiyor. Ayrıca hiç bir zaman bir tepkime yüksek bir verimle gerçekleşemez. Aynısı silindir içi patlamada da olmakta. Ne kadar karışım iyi de tutturulsa silindir yapısı nedeniyle yanmadan çıkan maddeler olmakta. Bunlar da emisyon değerlerini etkilemekte. İstenirse konunun altında detaylı tartışılabilinir. AFR oranı 14.7'den düşerse zengin karışım, 14.7'den yükselirse fakir karışım meydana gelir. Her iki durum da motora zararlıdır, fakat fakir karışım subaplar açısından daha da zararlıdır, çünkü fakir karışım sonucu oluşan patlama silindir içi sıcaklığı artırır.

Yüksek rakımlı bir yere çıkıldı diyelim, hava yoğunluğu azaldı, giren oksijen miktarı azaldı, fakat gönderilen yakıt miktarı fazla. İrtifaya çıkmadan önceki durumda her şey güzeldi AFR tam 14.7 idi, irtifaya tırmandıkça yakıt sabit kalıyor ama hava azalıyor. Egzosdaki sensörle bu durumu algılayan ECU enjektörlere komut gönderiyor, hava azaldı yakıtı da azalt diye. Yoksa motora zengin karışım olacak yoksa. Böylece sürekli bir döngü oluyor. Aynısı irtifa aşağı inerken de tam tersi oluyor, hava artıyor, yakıt miktarı aynı kalıyor. ECU komut göndererek yakıtı artırıyor ve AFR'nin tutturulması sağlanıyor.

İşte bu anlık gönderdiği değerlere STFT deniyor, ve bu değerlerin zamana göre ortalamasına da LTFT deniyor. Motor fakir karışımda ise, ECU %+ x STFT komutu göndererek yakıtı artırıyor, eğer zengin karışımda ise -% x komutu göndererek yakıt azaltıyor. Sürekli bir döngü halinde devam ediyor bu durum. LTFT ise uzun dönem ortalaması, kullanıcının sürdüğü ortamdaki şartları bir nevi aklında tutuyor ECU ve araç ilk çalıştığında bu LTFT değerine göre çalışıyor ki ortam şartlarına adaptasyonu zor olmasın, süre almasın.

Bu temel bilgileri öğrendikten sonra Torque ile aracın sağlığına bakılabilir. Bunun için Torque programında log yapılarak aracın hareket halindeki, çeşitli şartlarda, zorluklarda sürüşü gerçekleştirilir. İstenirse detaylı olarak açıklarım. Daha sonra oluşan bu log dosyası analizi yapılmak üzere bilgisayarda açılması gerekir. Bu konuda Torque log analyzer programı kullanılır.

Düzenleme yapamadığımdan ekliyorum.***

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ellerine sağlık hocam güzel bilgiler... O0

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Cihazi ve programi edinip kurcalamam gerek

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Cihazi ve programi edinip kurcalamam gerek

Aracını, subabını düşünenin, ilgisi olanın edinmesi gereken şeyler. :)
gittigidiyor, sahibinden gibi yerlerde satılıyor. en güzeli lpg ayar kablosunun da olup insanın kendisinin ayar yapması ama, maalesef prins silverline taktırmış olduğu için önceki sahibi, 650 tl lik ayar kablosunu alamıyorum. Takılı olmayaydı, atiker taktırırdım ve atiker ayar kablosu alıp 50 liraya, kendim kurcalardım rahat rahat. :(

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Aracını, subabını düşünenin, ilgisi olanın edinmesi gereken şeyler. :)
gittigidiyor, sahibinden gibi yerlerde satılıyor. en güzeli lpg ayar kablosunun da olup insanın kendisinin ayar yapması ama, maalesef prins silverline taktırmış olduğu için önceki sahibi, 650 tl lik ayar kablosunu alamıyorum. Takılı olmayaydı, atiker taktırırdım ve atiker ayar kablosu alıp 50 liraya, kendim kurcalardım rahat rahat. :(

Tedarik surecine gireyim ben senin basini baya bi agirticam

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben üzerine düşüp bağlanmayı beceremedim...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Mutlu tekir eger sabrederse bana ben yapacam :-D:-D

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Elm 327 açma kapama düğmeli cihaz bugün elime geçti ama hangi versiyon bilmiyorum,isin daha da vahimi cihazla ne yapacağımi hic bilmiyorum. Ben sadece ariza ışığını söndürmek ve arızanın ne olduğunu öğrenmek için almıştım ama becerebilirsem mutlunun dediklerini de yapacam. Mutlu benim araçta lovato obd 2 var,onun kablosu pahalimidir...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Elm 327 açma kapama düğmeli cihaz bugün elime geçti ama hangi versiyon bilmiyorum,isin daha da vahimi cihazla ne yapacağımi hic bilmiyorum. Ben sadece ariza ışığını söndürmek ve arızanın ne olduğunu öğrenmek için almıştım ama becerebilirsem mutlunun dediklerini de yapacam. Mutlu benim araçta lovato obd 2 var,onun kablosu pahalimidir...

Yüksek lisans tezim bitmek üzere, mezuniyet işlemlerimi bitireyim inşallah 1-2 haftaya detaylı kullanım ile ilgili bilgileri de anlatacağım.
Abi lovato obd2 de eğer ustan yolda ayar yaptıysa yaz kış ister 10 sene kullan ayar mayar gerekmez. obd hallediyor herşeyi. her ihtimale karşı diye de stft ltft değerlerini kontrol edebilirsin ama. internette kabloyu araştırabilirsin yine de.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Yolda ayar yapmadi,bu arabaya bineceksem benim bu isleri öğrenmem lazim...

Üst Alt