ELM327 OBD2 Torque Pro

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Yolda ayar yapmadi,bu arabaya bineceksem benim bu isleri öğrenmem lazim...

yolda ayar yapan bir yere gösterebilirsiniz aracı. ben Karabük'ten kalkıp Ankara'ya gidiyorum LPG işleri için. siz de ya tatilinizin ya da işinizin düştüğü zaman önerilen bir lovato ustasına gösterebilirsiniz.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
İstanbulda jaspa benim aracı 2 kez lpg ayarına götürmüştü. İskenderunda performans düşüklüğü nedeniyle lpg yi taktirdigim yere götürdüm kismislar dedi. Oksijen sensoru arızası vermesini önleyemedik. Bir de su zengin fakir karışım ne onu öğreneceğim. Onu bu cihazla görüp ayarlayirla oynayabiliyormuyuz...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
İstanbulda jaspa benim aracı 2 kez lpg ayarına götürmüştü. İskenderunda performans düşüklüğü nedeniyle lpg yi taktirdigim yere götürdüm kismislar dedi. Oksijen sensoru arızası vermesini önleyemedik. Bir de su zengin fakir karışım ne onu öğreneceğim. Onu bu cihazla görüp ayarlayirla oynayabiliyormuyuz...

Yok elm327 ile sadece görebilirsiniz

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Konu güzelmiş paylaşım için teşekkürler :) obdem olmadığı için kafam rahat :p

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Benim anlatımım değil, alıntıdır.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Bende almayı düşündüm fakat vazgeçtim. İstediğim tipte (wifi ve on-off düğmeli) bulamadım. Bluetothlu ve on-off butonu olmayan cihazları pek tavsiye etmiyorlar genelde.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Benim merak ettiğim konu AFR. 14,7 Her şartta ve ber mevsimde olmasi gereken deger midir yoksa basınç, iklim sartlari gibi etkenler sonucu degismesi normal mi?

her şartta olması gerekendir, fakat güç istenilen durumda bu 14 olabilir. maf sensörünün de amacı bu, gelen hava miktarını hesaplıyor. irtifa çıktıkça oksijen azalacağından yakıtı da ona oranla azaltıyor motor. lpg de işler değişiyor ama.

Murat abi, kullanılacağı zaman takılıp çıkarılabilir. sık kullanılan birşey değil zira. ben memnunum en basitinden aldım. çektiği akım 10 mA birşey en az 2 hafta gerekir aküyü biitirmesi için.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
her şartta olması gerekendir, fakat güç istenilen durumda bu 14 olabilir. maf sensörünün de amacı bu, gelen hava miktarını hesaplıyor. irtifa çıktıkça oksijen azalacağından yakıtı da ona oranla azaltıyor motor. lpg de işler değişiyor ama.

Murat abi, kullanılacağı zaman takılıp çıkarılabilir. sık kullanılan birşey değil zira. ben memnunum en basitinden aldım. çektiği akım 10 mA birşey en az 2 hafta gerekir aküyü biitirmesi için.

Ben tablet ile senkronize edip sürekli kullanmayı düşünüyordum :)

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
.
Teşekkür ederim cevap icin. Birkac haftadir obdyi takmıyordum, dun2 taktım baktim AFR 15,5. Lpg ayari yaptirdim ve ozellikle afr değerini bildirdim ama ayar sonucunda yine afr 15,5. Usta bana ltft stft'leri gösterdi ve biz bunu ayarlariz ve buna bakariz dedi. Eger bu afr ayarlayabiliyorsa, buna kim bakar , bunu kim yapar Mutlu kardeşim?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Teşekkür ederim cevap icin. Birkac haftadir obdyi takmıyordum, dun2 taktım baktim AFR 15,5. Lpg ayari yaptirdim ve ozellikle afr değerini bildirdim ama ayar sonucunda yine afr 15,5. Usta bana ltft stft'leri gösterdi ve biz bunu ayarlariz ve buna bakariz dedi. Eger bu afr ayarlayabiliyorsa, buna kim bakar , bunu kim yapar Mutlu kardeşim?

Stft ve Ltft nin ayarlanması yeterlidir. AFR değişkendir dediğim gibi güç ihtiyacı olduğunda 12.6 ya kadar düşebilirken, ayağınızı gazdan çektiğinizde 18 e kadar çıkabilir. Öte yandan stft ise egzos gazlarındaki atığa göre yakıtı azaltıp artırmak gerektiğini benzin enjektörlerine sinyal olarak iletilir. Lpg takılı ise ama benzin enjektörüne gönderilen bu sinyal istediği kadar gönderilsin lpg sistemi tarafından algılanmıyor, yani bir nevi lpg sistemi kafasına göre ayarlı olduğu miktarda yakıt gönderecektir. (OBDli kitler hariç) İşte ayarı bozuk olan sistemde de bu stft, ltft değerleri birikip çok büyür. Stft ve ltft değerlerine göre ayarları yapılmış aracın ayarı düzgündür.

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Ama gariptir,bu AFR 15,5 ise istikrarlı bir şekilde hep 15,5. 14,7 iken de aynen öyleydi. Sadece gazı kapatınca yüksek devirlerde ufak oynamalar oluyor, bir de gazdan çekince yakıt gönderilmeyince haliyle 30'lara çıkıyor.

AFR konusuyla ilgili araştırırken şöyle bir başlık buldum, umarım paylaşmam sakıncalı olmaz;
http://resim.donanimhaber.com/m_44380857/f_//tm.htm#44380857

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Fazla yakma konusuna katılmıyorum. Subap yanmasının sebepleri arasında yüksek devirlerde lpg ile benzindeki avans oranının farklılığı sonucunda lpg yanarken egzos subaplarına ısıl yük bindirmesi ve ayarının fakir ayarlanarak silindir içi sıcaklığı çok fazla artırmasıdır.
Ama bunun yanında bir miktar zengin bırakılırsa fazla yakabilir, fakat silindir içi sıcaklığı olması gereken değerde kalır. Subap masrafıyla erken karşılaşmaktansa bir miktar fazla yakması taraftarıyım ben.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bu arada ustanız 15.6 AFR ye ayarlamış olabilir, fakat bunun geçerli olabilmesi için motorun yazılımına da müdahale edilmesi gerekir. Sonuçta motor hala yakıtın benzin olduğunu sanıyor ve kendi standart ayarlarında bırakılması bu stft,ltft değerlerinin bozulmaması için de önemli.
15.6 ya ayarlandıysa motor fakir karışımda sanarak kendisini sürekli düzeltmeye çalışacaktır, bu da ileride sıkıntılara yol açabilir. Bir de güç ihtiyacınızın olduğu gaza fazla bastığınızda da bu oranı koruyarak içeride fakir karışım oluşturuyor olabilir.
Dediğim gibi birazcık fazla yaksın ama zengin karışım oluşsun içeride görüşündeyim.

merich

Sessiz
Merhaba,

Tombak kasa 1997 HB aracım var. Okuduklarım ve incelediğim kadarıyla aracımda 17 PIN OBD port var. Bu portu 16 PIN e çeviren kablolar var. Bu kablo ile ELM327 ye bağlarsam veri okuma ihtimalim varmıdır? Bazı yurt dışı forumlarında ELM327 nin bacaklarını kablo vasıtası ile 17 PIN portundaki bazı yuvalara girerek kullandıkları söylenmiş. Bu konuda bir bilginiz var mıdır acaba?

Üst Alt