Mazda 3 BL (2009-13) Dizel Tekleme Sorunu, Enjektör Arızası ve Çözümü

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bu konu başlığını açmamdaki maksat aynı sorunla karşılaşan olduğunda rehber niteliğinde olmasıdır....Kısa sürede sorunu da çözdük maliyetli olsa bile....
Dün rampa yukarı kavşağa gelirken araç hafif devirsiz kaldı tam debriyaj yapıp vites küçülteyim derken motorun ritmi değişti vs sağa çekip kontağı kapattım...Tekrar çalıştırdığımda; 2 bin devri geçmeme motor arıza (sarı) ışığı ingiliz anahtarı işareti ve kayan araba DSC yandı....Kutup başı vs söküp beklesemde sorunum çözülmedi....Akşam vakti olduğu için bu sabah beyinciye ordan özel ford servisine gittim...P1262 arıza kodu yani silindir alçak-yüksek şeklinde hata kodu verdi...Önceden de tahmin ettiğimiz gibi enjektörün biri işlev görmediği için 3 silindir 1 silindirin yükünü çekmeye çalışıyor motorun vibrasyonu artıyor...Sistemde kendini korumak için arıza ışığı yakıp 2 bin devri yukarı geçirtmiyor...
Şuan büyük soğuk kanlı vaziyette anlattığıma bakmayın dün moraller altüst gece uykusuZluk cabası....
2.Enjektörün bobini kesmiş...Malum enjektör ile bir satılıyor...Çıkma bobin 300 tl enjektör ve bobin şeklinde 700 tl riske atmayıp sıfır enjektör aldım...Direkt düzeldi ustam çay söyleyeyim dedi sen soğuk suyun varmı ver dedim bugün daha soğuk su içiyorum...

Şimdi yakındığım nokta İstanbul Ankara gibi semtte yaşasaydım sadece sıfır bobin temin edebilirdim belkide...Sırf riske girmemek adına ve zaman sıkıntısı olduğu için cepten fazla para çıkması ve bayram öncesi maddi ve manevi beni hırpalaması...Sağlam olan enjektörüde değiştirdik ötekini yedeğe aldık bakalım....Würth enjektör temizleyici attım 35 tl ye oda tamamen pskolojik....
Ustanın demesine göre motor yıkatma veya yakıttan diyor...Yada olacağı varsa olur da deniyor...Velhasıl google da arama yapıldığında okuyup çözüm bulunması dileğiyle...
Allah beterinden korusun....Çıkacak para cepte durmazmış....

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Geçmiş olsun Enes. Allah beterinden korusun. :(

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Enes geçmiş olsun, Allah daha büyük arızalardan kazalardan muhafaza eylesin bu bir şey değil. Olacağı varmış diyorum ben, maliyet te çok çok fazla değil yine şükür.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Enes geçmiş olsun, Allah daha büyük arızalardan kazalardan muhafaza eylesin bu bir şey değil. Olacağı varmış diyorum ben, maliyet te çok çok fazla değil yine şükür.
Vardır hayır diyorum tabiki memlekete giderken dereyolda başıma gelse ne yapardım....

Geçmiş olsun Enes. Allah beterinden korusun. :(
Sağolasın Veli abi ilk arızamızıda yaşadık....Bununla kalsın tek ne diyelim...

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Geçmiş olsun. Yakıt katkıları psikolojik gibi biraz, kullanmadın da oldu gibi bir şey değil sonuçta. O kadar basit olsa, enjektörü çıkarıp wd40 la temizleyip geri takarlardı zaten :)
Kazasız belasız güle güle binmek nasip olsun, varsın bi 700 le kurtarmış ol ;)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Geçmiş olsun. Yakıt katkıları psikolojik gibi biraz, kullanmadın da oldu gibi bir şey değil sonuçta. O kadar basit olsa, enjektörü çıkarıp wd40 la temizleyip geri takarlardı zaten :)
Kazasız belasız güle güle binmek nasip olsun, varsın bi 700 le kurtarmış ol ;)
Yok hocam o bakış açısıyla kullanmadım...3 enjektörün yanında bu sıfır atayım durum eşitlenmesede bi nebze faydası olsun diye attım...Bayram öncesi kaçak mazot dedikodusu var eğer depodaki mazotta bi sıkıntı var ise absorbe etsin dedim...Ucuz yakıt kullanmıyorum Total ve opet dışı yakıt almıyorum...

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
Bazı ustalar o katkı maddelerinin enjektörlere zarar verdiğini söylüyor.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
image.jpeg
image.jpeg

45 bin km de ki aracın yakıt enjektörü total ve opet harici yakıt alınmamış özenle kullanılmış vaziyete bakın ülkemizdeki yakıt kalitesinin sonucu

Ebubekir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Geçmiş olsun, ne kadar marka firmalardan alsan da Türkiye'de birçok firma yakıtlara hile karıştırıyor.
Edit :
Hiç motoru yıkattın mı? çok aşırı paslanmış enjektörler

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Geçmiş olsun, ne kadar marka firmalardan alsan da Türkiye'de birçok firma yakıtlara hile karıştırıyor.
Edit :
Hiç motoru yıkattın mı? çok aşırı paslanmış enjektörler
3-4 ayda bir kendim yıkıyorum fakat enjektörlerin benim yıkama şeklim ve bulunduğu nokta ile su teması imkansız

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Oraya su girebilecek kadar olsa, motor kompresyon yapamaz zaten mantıken, o yanma sonrası oluşan kurumlar ve açığa çıkan su buharı birleşip korozyonlar oluşturmuş bence

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Oraya su girebilecek kadar olsa, motor kompresyon yapamaz zaten mantıken, o yanma sonrası oluşan kurumlar ve açığa çıkan su buharı birleşip korozyonlar oluşturmuş bence
Fotoğrafı gördükten sonra (bilmediğim için) kafam karışmıştı, oraya su girer mi, girerse de sistem sağlıklı çalışır mı? diye... Bu yorumu okuduktan sonra kafamın karışıklığı gitmiş oldu... :) Teşekkürler @slymncmgz

Sorunun kısa vadede ortaya çıkmasının bence temel sebebi, ülkemizde çok kaliteli akaryakıtın satılıyor olması ve bu akaryakıt kalitesine göre ecnebilerin motor üretememesidir... :p :D Bütün bunlar yetmiyormuş gibi de, üstüne üstlük bizi kıskanmalarıdır... :D

Üst Alt