Mazda 3 BL (2009-13) Dizel Tekleme Sorunu, Enjektör Arızası ve Çözümü

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Arıza başıma gelince hemen google vs aynı arızayı yaşayan birine denk gelirimde sabaha kadar sorunun çözümünü bilir tahmin yapmayı keserim diye düşünmüştüm....Malum başka bir forum dan ismi lazım değil mazda formu :) Bir konu başlığı buldum ve okumaya başladım...Aşağı yukarı benzer bir problem ile karşılaşmış vatandaş yardım istemiş.....Altta yorumlar geyik vs dönmüş...Merakla her yorumu okuyup sorunuma çözüm ararken....Konu bambaşka yerlere kaymış gitmiş....Arızayı yaşayan vatandaş bir umut sıkıntıyı nasıl çözdüğünü yazmıştır herhal dedim fakat ilk mesajdan sonra oda yok :)
Şimdi dönüp kendi konu başlığıma bakıyorum giriş gelişme ve sonuç arkasından geçmiş olsun dilekleri ve biraz mizah iyi temenniler ve geyik :)
Garajı garaj yapan da bu işte....Amaç beklentisiz insanlara yardımcı olabilmek...Dayanışma ortamı sonrası muhabbet...Herşey sırayla...Modern olan medenice olan olması gereken de tamda bu :)
Bu mesaj ait olduğu konu başlığınada taşınabilir...İçimden gelmişken yazayım istedim hepsi bu...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Arıza başıma gelince hemen google vs aynı arızayı yaşayan birine denk gelirimde sabaha kadar sorunun çözümünü bilir tahmin yapmayı keserim diye düşünmüştüm....Malum başka bir forum dan ismi lazım değil mazda formu :) Bir konu başlığı buldum ve okumaya başladım...Aşağı yukarı benzer bir problem ile karşılaşmış vatandaş yardım istemiş.....Altta yorumlar geyik vs dönmüş...Merakla her yorumu okuyup sorunuma çözüm ararken....Konu bambaşka yerlere kaymış gitmiş....Arızayı yaşayan vatandaş bir umut sıkıntıyı nasıl çözdüğünü yazmıştır herhal dedim fakat ilk mesajdan sonra oda yok :)
Şimdi dönüp kendi konu başlığıma bakıyorum giriş gelişme ve sonuç arkasından geçmiş olsun dilekleri ve biraz mizah iyi temenniler ve geyik :)
Garajı garaj yapan da bu işte....Amaç beklentisiz insanlara yardımcı olabilmek...Dayanışma ortamı sonrası muhabbet...Herşey sırayla...Modern olan medenice olan olması gereken de tamda bu :)
Bu mesaj ait olduğu konu başlığınada taşınabilir...İçimden gelmişken yazayım istedim hepsi bu...
İşin rantında reklamında olmayınca üye kitlemizde bunu destekler kalitede olunca başarı kaçınılmaz Enes teşekkürler paylaşımın için.
Konuya gelecek olursak motoru 3-4 ayda bir yıkatmanı tavsiye etmem bence senede 1 kere yeterli tabi senin keyfin bilir orası ayrı. Ben bu arızanın birazda motorun fransız genleri taşımasına bağlıyorum. Geçmiş olsun...

rtmeng

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
2012 model bır aracım var çanakkaledeyim servis olmadığı için foruma katılmak istedim aracımda enjektör sıkışması nedeniyle iki kere enjektor yeniledım aracım daha 76000 de bu konu ıle ılgılı bırsuru şey okudum sonunda kazandığım tecrübelerden yola çıkarak edindiğim bilgileri paylaşmak istedim enjektör ile ilgili sorunum aracımın fanından mazot kokusu ve pis bir koku gelmesiyle başladı bigada sanayide iyi bir ustaya götürdüm enjektör pullarındakı bır sızıntı olma olasılığı yüksek demişti uzak olması sebebıyle çanakkalede baktırayım dedım götürdüm usta gelişi güzel baktı ve yok dedi sızıntı:( bir hafta sonra arabayı çaılıştırdım ve şiddetli subuharı gelmeye başladı çekıcıyle sanayıye götürdüm usta baktı enjektoru tutan 2 cm kalınlığında demır kelepçe kırılmış ve bır enjektorun pullarından sızdıdığını söyledi neyse yaptık dedi 285 lıra cekıcı dahıl odedım aldım aracı 3 gun sonra yolda gıdderken araba sarsmaya başladı tekrar ağır ağır sanayiye gittim usta bılgısayara bağladı tek enjektörün çalışmadığını sıkışmadan ötürü bobin yaktığını söyledi 600 tl enjektor ve 200 ustalık aldı arabayı teslim etti koku için gittim bıgadakkı ustanın tutan tahmini de soyledım ama sonuç yıne aynı bozuk olan parçayı yapıolar sebebını hıc kontrol etmıyolar ... bu trajı komik hikayemden ders cıkarmadım değil tabiki enjektörcü usta farklıydı ona 76 bndekı aracın bunu yapması anormal değilmi dedim oda bunu sebebının kırmızıda mazotu kullanırsan bıkaç ay sonra yıne gelebileceğimi söyledi sakın ola dizel aracınızın mazotunu kırmızıda kullanmayın ve yakıtı iyi yerden alın ........son olarakta enjektör sıkışması eksık mazottan enjektor tıkanması kirli kötü mazot veya depodan meydana gelio ıkısı farklı bunu coğu forumda karıştırıolar

muty

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Aynı durum benimde başıma geldi tabi Google dan yazını buldum. Önce enjektör den beyne giden soket arzası tamir edildi 50, 60 km gittim aynen dediğiniz gibi 2000 devri geçmeme titreme. Yolda kaldım bu sefer bobin kesmiş bobini değiştiler enjektör değişmedi. Şuan düzelir gibi oldu ama sabah ilk çalıştırdığımda ilk gazda dalgalanma gibi ses çıkarıp hafif sallıyor :( sonra düzeliyor. Yazılım güncellemesinden bahsen olmuş yada hala enjektör mü anlamadım. Sizde durum nedir şuan birde tek enjektör değişimi yetmiyormu diğerleri de zaman la sıkıntı çıkarabilir diyorlar değişik forumlar

muty

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Aynı durum benimde başıma geldi tabi Google dan yazını buldum. Önce enjektör den beyne giden soket arzası tamir edildi 50, 60 km gittim aynen dediğiniz gibi 2000 devri geçmeme titreme. Yolda kaldım bu sefer bobin kesmiş bobini değiştiler enjektör değişmedi. Şuan düzelir gibi oldu ama sabah ilk çalıştırdığımda ilk gazda dalgalanma gibi ses çıkarıp hafif sallıyor :( sonra düzeliyor. Yazılım güncellemesinden bahsen olmuş yada hala enjektör mü anlamadım. Sizde durum nedir şuan birde tek enjektör değişimi yetmiyormu diğerleri de zaman la sıkıntı çıkarabilir diyorlar değişik forumlar

emresengul55

Sessiz
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bu konu başlığını açmamdaki maksat aynı sorunla karşılaşan olduğunda rehber niteliğinde olmasıdır....Kısa sürede sorunu da çözdük maliyetli olsa bile....
Dün rampa yukarı kavşağa gelirken araç hafif devirsiz kaldı tam debriyaj yapıp vites küçülteyim derken motorun ritmi değişti vs sağa çekip kontağı kapattım...Tekrar çalıştırdığımda; 2 bin devri geçmeme motor arıza (sarı) ışığı ingiliz anahtarı işareti ve kayan araba DSC yandı....Kutup başı vs söküp beklesemde sorunum çözülmedi....Akşam vakti olduğu için bu sabah beyinciye ordan özel ford servisine gittim...P1262 arıza kodu yani silindir alçak-yüksek şeklinde hata kodu verdi...Önceden de tahmin ettiğimiz gibi enjektörün biri işlev görmediği için 3 silindir 1 silindirin yükünü çekmeye çalışıyor motorun vibrasyonu artıyor...Sistemde kendini korumak için arıza ışığı yakıp 2 bin devri yukarı geçirtmiyor...
Şuan büyük soğuk kanlı vaziyette anlattığıma bakmayın dün moraller altüst gece uykusuZluk cabası....
2.Enjektörün bobini kesmiş...Malum enjektör ile bir satılıyor...Çıkma bobin 300 tl enjektör ve bobin şeklinde 700 tl riske atmayıp sıfır enjektör aldım...Direkt düzeldi ustam çay söyleyeyim dedi sen soğuk suyun varmı ver dedim bugün daha soğuk su içiyorum...

Şimdi yakındığım nokta İstanbul Ankara gibi semtte yaşasaydım sadece sıfır bobin temin edebilirdim belkide...Sırf riske girmemek adına ve zaman sıkıntısı olduğu için cepten fazla para çıkması ve bayram öncesi maddi ve manevi beni hırpalaması...Sağlam olan enjektörüde değiştirdik ötekini yedeğe aldık bakalım....Würth enjektör temizleyici attım 35 tl ye oda tamamen pskolojik....
Ustanın demesine göre motor yıkatma veya yakıttan diyor...Yada olacağı varsa olur da deniyor...Velhasıl google da arama yapıldığında okuyup çözüm bulunması dileğiyle...
Allah beterinden korusun....Çıkacak para cepte durmazmış....
Merhaba , aynı problem benimde başıma geldi . 2.silindir yüksek alçak kısa devre hatasıydı . İstanbul'dan Samsun'a giderken , Bolu tüneline çıkarken oldu . ASR lambası yandı teklemeye başladı . sağ çekip stop ettirdikten sonra tekrar çalıştırdım normala döndü , Merzifona yaklaşınca motor ışığıyla beraber ASR yandı bu sefer . stop ettirsemde geçmedi bi türlü 40-50 km hızla tekrar sanayiye gittim 2.silindir yüksek alçak kısa devre hatasıydı bu hatayı verdi . bobinleri ölçtüler sıkıntı yok dedi güç geliyor arızayı bulamadık . geri dönüşte ASR i off yaptım öyle geldim . ara sıra rampalarda bir tık vuruntu oluyor ama arıza ışığı yanmadı . acaba ne yapmam gerekiyor ? enjektörde midir sıkıntı

Ozanihat

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Merhaba , aynı problem benimde başıma geldi . 2.silindir yüksek alçak kısa devre hatasıydı . İstanbul'dan Samsun'a giderken , Bolu tüneline çıkarken oldu . ASR lambası yandı teklemeye başladı . sağ çekip stop ettirdikten sonra tekrar çalıştırdım normala döndü , Merzifona yaklaşınca motor ışığıyla beraber ASR yandı bu sefer . stop ettirsemde geçmedi bi türlü 40-50 km hızla tekrar sanayiye gittim 2.silindir yüksek alçak kısa devre hatasıydı bu hatayı verdi . bobinleri ölçtüler sıkıntı yok dedi güç geliyor arızayı bulamadık . geri dönüşte ASR i off yaptım öyle geldim . ara sıra rampalarda bir tık vuruntu oluyor ama arıza ışığı yanmadı . acaba ne yapmam gerekiyor ? enjektörde midir sıkıntı
Geçmiş olsun, Siemens VDO yetkili servisine gitmenizi tavsiye ederim

Üst Alt