Mazda 3 BL (2009-13) Devrin Yükselmesi ve Debriyaj Sorunu

codeart

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 2011 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz-HB
Şuanki sorunum ise şöyle üstadlar.
2500 deviri geçince birden 5 bin devire geliyor arac ama hızda değişme olmuyor.
örneğin 2500 devirde 130 ile giderken devir bi anda 5000 devire geliyor ama hız halen 130 larda bu neden olur ve nereye göstermek gerekir bilginiz varmı bu konuda

Moderatörün son düzenlenenleri:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Aracı yalcın dizele götürdüm enjektörlerde hiç bir poblem çıkmadı sadece partikül hatası var dediler.

örneğin 2500 devirde 130 ile giderken devir bi anda 5000 devire geliyor ama hız halen 130 larda bu neden olur ve nereye göstermek gerekir bilginiz varmı bu konuda
Aklıma direk debriyaj geliyor

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Peki araç gerçekten 5000 devire geliyor mu? Sesinden anlayabilirsiniz.
Geliyorsa debriyaj olma ihtimali çok yüksek.
Değilse gelen devir bilgisinde problem vardır. Gösterge/sensör gibi.

codeart

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 2011 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz-HB
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
@MetinU evet canavar gibi bagiriyor. Bu olayi birden yuklenirsem yapiyor gazdan ayagimi cekip tekrar bastigimda duzeliyor.

Ayrica konu disi bir soru soracagim kafam cok karisik ruhsatta model yili 2011 motor gucu 109 yaziyor ama bana ustalar 2010 dedi bu kime inanacagim cok sasirdim :) internette 109 beygirli bir mazdada goremedim bende o yuzden heryerde 2010 diyorum aracim

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Aracı yalcın dizele götürdüm enjektörlerde hiç bir poblem çıkmadı sadece partikül hatası var dediler.

Aracın debriyaj balatası bitmiş. Bir an önce değiştirin. (Eğer debriyaj alt veya üst merkezde bir sorun yok ise, ki genelde bu durumlarda kalkışta vites geçişlerinde de kendini belli eder.)

Yolda kalma ihtimaliniz yüksek, değişimi yaptırana kadar aracı kullanacaksanız dik yokuşlardan kaçının, dur kalklarda olabildiğince yavaş ve sakin kalkın. Vites değişimleri hariç ayağınız debriyaj pedalı üzerinde beklemeyin. (Bu her zaman için geçerli)

Balata tamamen sıyrılır baskının çalışma alanından kurtulur ise aracı hareket ettiremezsiniz, araç çalışırken debriyaja basmadan vites değiştirirsiniz ama araç tüm vitesleri boşta gibi görür.
Mesaj otomatik birleştirildi:

@MetinU evet canavar gibi bagiriyor. Bu olayi birden yuklenirsem yapiyor gazdan ayagimi cekip tekrar bastigimda duzeliyor.

Ayrica konu disi bir soru soracagim kafam cok karisik ruhsatta model yili 2011 motor gucu 109 yaziyor ama bana ustalar 2010 dedi bu kime inanacagim cok sasirdim :) internette 109 beygirli bir mazdada goremedim bende o yuzden heryerde 2010 diyorum aracim

Makyajsız kasa (sis farları dikdörtgen) olan dizeller 109 HP Euro4 motor.
Makyajlı kasa (sis farları yuvarlak) olan dizeller 116 HP Euro 5 motor.

codeart

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 2011 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz-HB
@ibrasoft Verdiginiz bilgiler hayat kurtaran cinsden cok tesekkur ederim. Bunun icin bir fiyat almistim 2 bin tl ye yapariz demislerdi sizce fiyat normalmi sachs marka birde volent mi ne tam adini bilmiyorum oda olursa fiyat 2 ye katlanirmis.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
@ibrasoft Verdiginiz bilgiler hayat kurtaran cinsden cok tesekkur ederim. Bunun icin bir fiyat almistim 2 bin tl ye yapariz demislerdi sizce fiyat normalmi sachs marka birde volent mi ne tam adini bilmiyorum oda olursa fiyat 2 ye katlanirmis.

Baskı balata fiyatları hakkında net bilgim yok. @kadir ve @Murat Yılmaz orijinal parça için fiyat verirler isterseniz. Volant durumu aracın kmsi ve kullanımına göre değişebilir. Çift kütleli volant olduğu için fiyatları yüksek biraz, değişim gerekirse 1800 TL civarı fiyat çıkabiliyor parça için. Sachs harici parça almayın, orijinal parçası sachs. Şanzıman inmişken şanzıman yağınızı da değiştirin, ama yağı kendiniz alın götürün. 2 litre Castrol Syntrans FE 75W alın. (Genelde 75W90 yağı koyup geçerler.) 75W olarak Castroldan başka alternatif yok pek.

Ve şanzıman inmişken aks keçelerinizi de değiştirtin. 1 ay sonra özellikle sağ uzun aks tarafında kaçırma, terleme başlar. 20 Tl lik parça için tekrar aks sökümü, rot ayarı vs bir sürü iş çıkarır başınıza.

codeart

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 2011 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz-HB
@ibrasoft Hocam ne guzel bilgilendiriyorsunuz cok hosuma gitti arac bilgisi sifir biri olarak cok sey ogreniyorum sizlerden.
Dediklerini onemle dikkate alacagim @kadir ve @Murat ustadlarimda yardimci olurlar ise cok sevinirim.

Bu arada trafik cikis 2010 11. ay model yili 2011 hangisi dogru olur aracimin gercek modelini soylerken.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
@codeart baskı balata olabilir diye düşünüyorum...

Benim araçta orijinal baskı-balata seti kullandık 900 TL gibi bir fiyatı var...

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
@ibrasoft Hocam ne guzel bilgilendiriyorsunuz cok hosuma gitti arac bilgisi sifir biri olarak cok sey ogreniyorum sizlerden.
Dediklerini onemle dikkate alacagim @kadir ve @Murat ustadlarimda yardimci olurlar ise cok sevinirim.

Bu arada trafik cikis 2010 11. ay model yili 2011 hangisi dogru olur aracimin gercek modelini soylerken.

Türkiye de o işler hangisi yüksekse olur. 2010 model trafiğe çıkış 2011 ise, 2011 model derler :)
Ama doğru olanı Model yılı yazan kısımdır. Diğeri trafik ilk tescil tarihidir. Sizinki 2011 model.

codeart

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 2011 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz-HB
@ibrasoft Ben aldigimdan beri 2010 diyorum aracim millet model yukseltir bizde tam tersini yapiyormusuz :)

@codeart baskı balata olabilir diye düşünüyorum...

Benim araçta orijinal baskı-balata seti kullandık 900 TL gibi bir fiyatı var...

Bu baski balata ile debriyaj ayni seymi oluyor ustad.
Birde fiyati cok uygunmus aldigim fiyatlara gore kiyaslarsam super derim.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
@ibrasoft Ben aldigimdan beri 2010 diyorum aracim millet model yukseltir bizde tam tersini yapiyormusuz :)

Bu baski balata ile debriyaj ayni seymi oluyor ustad.
Birde fiyati cok uygunmus aldigim fiyatlara gore kiyaslarsam super derim.

Debriyaj baskı balatası evet.

Yapacağınız masraf;
debriyaj baskı+ balata+debriyaj bilyası(set); gerek görülürse volant, 2 litre şanzıman yağı, iki adet aks körüğü (bence) bunlara ilave olarak işçilik.
Ve sonrasında akslar söküldüğü için rot ayarı.

Size verilen fiyatın içinde hangileri vardı bilemiyoruz tabi, Murat ın verdiği fiyat sadece debriyaj baskı balata seti ile ilgilidir.

codeart

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 2011 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz-HB
@ibrasoft internetten almak istiyorum bu parcalari fakat aracimla uyumlu olurmu alirken dikkat etmem gereken kisimlar varmi opsiyonlarim ne olmasi gerekiyor hic bir bilgim yok.

Ornegin
Debriyaj seti

Volant

Bunlari buldum fakat dogru parcami emin olamiyorum.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
@ibrasoft internetten almak istiyorum bu parcalari fakat aracimla uyumlu olurmu alirken dikkat etmem gereken kisimlar varmi opsiyonlarim ne olmasi gerekiyor hic bir bilgim yok.

Ornegin
Debriyaj seti

Volant

Bunlari buldum fakat dogru parcami emin olamiyorum.

Şasenizi paylaşırsanız olması gereken parçalara bakarız. Üstteki paylaşılan benzinli için gibi geldi. Özellikle görseldeki ürün ise kesinlikle dizel için değil.
Mobilden çok sağlıklı bakamıyorum kodlara.

codeart

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 2011 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz-HB
Şasenizi paylaşırsanız olması gereken parçalara bakarız. Üstteki paylaşılan benzinli için gibi geldi. Özellikle görseldeki ürün ise kesinlikle dizel için değil.
Mobilden çok sağlıklı bakamıyorum kodlara.
JMZBL14Y201222581 sase numaram yardimlarin icin tesekkur ederim :) birde su videoyu izledikten sonra turkiyede gercekten usta yok dedim. Bu ozeni gosteren bir usta oldugunu hic dusunmuyorum.

Üst Alt