Bu Araç Hakkında Görüşleriniz Nelerdir? (III)

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Tork konvertörlu şanzımanlarda lock up diye adlandırılan ve genel ismi overdrive olan bir kilitleme mekanizması var. Atıyorum 4.vites ile 3 bin devirde 100km hızla ilerlerken, lock up devreye girer ve 3bin devirden 2500 devir sularına düşer devir saati. Sanki bir vites daha atmış gibi, hâlbuki burada hidrolik aktarma organlarının kayıpları giderilerek düz vites gibi mekanik bir kilitlenme olur. Bu kilitlenme her vites aralığında var. Overdrive'ı vites olarak kabul edersek 1- 1.5 - 2 - 2.5 - 3 - 3.5 - 4 - 4.5 olmak üzere 8 ileri bir otomatik şanzımanimiz var diyebilirim :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Tork konvertörlu şanzımanlarda lock up diye adlandırılan ve genel ismi overdrive olan bir kilitleme mekanizması var. Atıyorum 4.vites ile 3 bin devirde 100km hızla ilerlerken, lock up devreye girer ve 3bin devirden 2500 devir sularına düşer devir saati. Sanki bir vites daha atmış gibi, hâlbuki burada hidrolik aktarma organlarının kayıpları giderilerek düz vites gibi mekanik bir kilitlenme olur. Bu kilitlenme her vites aralığında var. Overdrive'ı vites olarak kabul edersek 1- 1.5 - 2 - 2.5 - 3 - 3.5 - 4 - 4.5 olmak üzere 8 ileri bir otomatik şanzımanimiz var diyebilirim :)
Lock Up devreye girmek için neyi baz alır?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben ilk üç viteste buçukları hiç fark etmedim... :rolleyes: güzel bilgi için teşekkürler. :harika:

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Lock Up devreye girmek için neyi baz alır?
Artık devire ihtiyacın olup olmamasını baz alır, belli bir süre sabit devir ile seyir edince kitlenir. Örnek vereyim düz zeminde ilerliyorsun sabit hızdasin ve mekanik kiltileme gerçekleşti, hafif rampa çıkmaya başladın önce lock up devreden çıkar araç vites küçültmez, yokuş devam edince devir yetersiz kalınca vites küçültür.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Artık devire ihtiyacın olup olmamasını baz alır, belli bir süre sabit devir ile seyir edince kitlenir. Örnek vereyim düz zeminde ilerliyorsun sabit hızdasin ve mekanik kiltileme gerçekleşti, hafif rampa çıkmaya başladın önce lock up devreden çıkar araç vites küçültmez, yokuş devam edince devir yetersiz kalınca vites küçültür.
Atıyorum 3 bin devirde giderken buçukladığında şanzıman ile oyun oynamak için ayağımı gazdan çekiyordum devir düşmeye başlıyordu ve vites buçuktan tama (4'e) düşüyordu, hemen hafif gaz verip devri yükseltip tekrar buçuklatıyordum... Sonra tekrar gazı kesip... :huhuu:

Mazda daki şanzımanın buçuklaması ile Mitsubishi deki şanzımanın buçuklaması arasında bariz fark var... Mazda da, buçuğu çok kolay tespit ederken, Mitsubishi de kadranı takip etmek şart...

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Aslında orada 3.5 4 oluyordu :utan:
Bende alıyorum arada bisikleti 1 den 24 e kadar çat çat çat :koptum:

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
@kadir koşşşş karamio 8 fitesmiş :D
Al işte böyle böyle yayılıyor işte :) 4.5 dersek araç 8 vites olur dedim pis herif :) araç 4 vites, 4.5 denilen vites aslında overdrive dediğimiz yani son dişli oranı üzerine çıkılması. Erçay 8 vites dedi diye duymayım sağda solda , senden bilirim Murat :) eksik bilgi veriyon çünkü geri de var onunla birlikte 9 ;)

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Veli abi, Space Star'a yetişemedim. Seninle konuştuğumuz akşamın sabahına mesaj attım telefon ettim dönmediler. Sonra ilan satılmıştır başlığını aldı.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Veli abi, Space Star'a yetişemedim. Seninle konuştuğumuz akşamın sabahına mesaj attım telefon ettim dönmediler. Sonra ilan satılmıştır başlığını aldı.
Nasip değilmiş diyelim... Fiyatı biraz yüksekti ama km ve kozmetik olarak iyiydi kerata... :)

Oğuzhann

Katılımcı
55812

Hayırlı akşamlar ahali
Şu "kesinlikle kazası değişeni yoktur" ile "tramer kaydı parça parça..." çelişkisini anlatabilir misiniz, kesinlikle kazası olmayan aracın nası trameri oluyo bi de parça parça yani birden fazla :confused:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Üst Alt