Benzin mi? Lpg mi? Neden?

Broadcast

Özkan
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Buz Mavi - HB
Aracıma lpg takıldıktan sonra da yol bilgisayarı sanki çalışıyor gibi farklı değerler görüyorum.Bu konuda bilgisi olan var mı acaba?

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Yol bilgisayarı neden çalışmasın ki ? araç için değişen bir şey yok yine benzinde çalışıyorum zannediyor kendisini obd de olsa olmasa da yol bilgisayarı için değişen bir durum yok ;)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bugün aklıma geldi, Küheylan'ı alalı yaklaşık 7 ay olmuş ve bu süre zarfında toplam 14.000 km yapmışım. Sonra dedim ki; "yahu ben yılda 12-13 bin km yapıyordum 7 ayda bunu geçmişim yuh" :D Konu masada sohbet döndürdü ve ayaküstü hesaplar yaptık arkadaşlarla.

Ortalama bir hesapla ne kadar tasarruf yapmışımdır acaba diye giriştik matematiğe.

Bu 14.000 km'nin yarısının şehir içi, yarısının da şehir dışı olarak kabul edilmesinde hemfikir olduk.

Küheylan'a benzinle binseydim ve akaryakıt fiyatlarını bugünün yakıt fiyatlarından kabul etseydik;
7000 km şehir dışı 7 lt / 100 km'den 490 litre benzin. (yol bilgisayarı verisi)
7000 km şehir içi 9 lt / 100 km 630 litre benzin. (yol bilgisayarı verisi, bu oran bazen 10 litreye kadar çıkıyor)

Toplam = 1120 litre benzin.

Benzin fiyatını 6,9 TL olarak kabul edersek toplam yakıt sarfiyatı benzin için 7728 TL yapıyor.

Küheylan'a LPG ile binince ise;
7000 km şehir dışı 8 lt / 100 km'den 560 litre LPG. (Şehirdışı 7,3 - 7,5 lt oluyor çoğunlukla ama hesap düz diye yuvarladım)
7000 km şehir içi 10 lt / 100 km'den 700 litre LPG. (Şehiriçi de 9 - 9,5 lt ölçüyorum çoğunlukla ama bunu da yuvarladım)

Toplam = 1260 litre LPG.

LPG fiyatını 3 TL olarak kabul edersek (LPG fiyatları çok oynak, bir istasyonda 2,79 TL, az ötede 3,24 TL bu nedenle ortalamasını aldım)
toplam yakıt sarfiyatı LPG için 3780 TL yapıyor.

LPG için ayrıca;
  • 1 defa enjektör değişimi; 130 TL (yanlış hatırlamıyorsam)
  • 1 defa AFR ayarı; 150 TL
  • 1 defa sanayide ayar; 20 TL

toplam 300 TL de ekstra masrafım oldu.

Ayrıca 7 ayda her ay ortalama 70 TL'lik benzin aldım. O da 490 TL yaptı.

LPG'li toplam yürütme maliyeti 4570 TL.

Benzine göre kaba hesapla 7728 - 4570 = 3158 TL tasarruf sağlamışım.

3158 / 7728 = 41 (%)

Yani LPG ile benzine göre ortalama %41 tasarruf olmuş ve ortalama 3150 TL benim cebimde kalmış.

Küheylan benzinli olsaymış ve ilk aldığımda ortalama 2000 TL'ye Atiker LPG taktırsaymışım 7 ayda hem kit parasını çıkarmış hem de yine tasarruf yapmış olurmuşum. :D

Motor hacmi veya tipine göre yakıt tüketimi arttıkça veya yapılan km arttıkça tasarruf oranı aynı kalmak şartıyla tasarruf edilen tutar da doğru oranda artıyor.

Henüz daha 1 yıl dolmadı, ama bu 7 aylık tasarruf tutarıyla bile 2 yılda 1 motor yapılabilir, yıllık sigorta + vergi + bakımlar yaptırılabilir. Üstüne ertesi seneye lastik parası bırakır kenarda. Bir Alex (benzin) değil elbet. :p Ama tasarruflu mu? Kesinlikle.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bugün aklıma geldi, Küheylan'ı alalı yaklaşık 7 ay olmuş ve bu süre zarfında toplam 14.000 km yapmışım. Sonra dedim ki; "yahu ben yılda 12-13 bin km yapıyordum 7 ayda bunu geçmişim yuh" :D Konu masada sohbet döndürdü ve ayaküstü hesaplar yaptık arkadaşlarla.

Ortalama bir hesapla ne kadar tasarruf yapmışımdır acaba diye giriştik matematiğe.

Bu 14.000 km'nin yarısının şehir içi, yarısının da şehir dışı olarak kabul edilmesinde hemfikir olduk.

Küheylan'a benzinle binseydim ve akaryakıt fiyatlarını bugünün yakıt fiyatlarından kabul etseydik;
7000 km şehir dışı 7 lt / 100 km'den 490 litre benzin. (yol bilgisayarı verisi)
7000 km şehir içi 9 lt / 100 km 630 litre benzin. (yol bilgisayarı verisi, bu oran bazen 10 litreye kadar çıkıyor)

Toplam = 1120 litre benzin.

Benzin fiyatını 6,9 TL olarak kabul edersek toplam yakıt sarfiyatı benzin için 7728 TL yapıyor.

Küheylan'a LPG ile binince ise;
7000 km şehir dışı 8 lt / 100 km'den 560 litre LPG. (Şehirdışı 7,3 - 7,5 lt oluyor çoğunlukla ama hesap düz diye yuvarladım)
7000 km şehir içi 10 lt / 100 km'den 700 litre LPG. (Şehiriçi de 9 - 9,5 lt ölçüyorum çoğunlukla ama bunu da yuvarladım)

Toplam = 1260 litre LPG.

LPG fiyatını 3 TL olarak kabul edersek (LPG fiyatları çok oynak, bir istasyonda 2,79 TL, az ötede 3,24 TL bu nedenle ortalamasını aldım)
toplam yakıt sarfiyatı LPG için 3780 TL yapıyor.

LPG için ayrıca;
  • 1 defa enjektör değişimi; 130 TL (yanlış hatırlamıyorsam)
  • 1 defa AFR ayarı; 150 TL
  • 1 defa sanayide ayar; 20 TL
toplam 300 TL de ekstra masrafım oldu.

Ayrıca 7 ayda her ay ortalama 70 TL'lik benzin aldım. O da 490 TL yaptı.

LPG'li toplam yürütme maliyeti 4570 TL.

Benzine göre kaba hesapla 7728 - 4570 = 3158 TL tasarruf sağlamışım.

3158 / 7728 = 41 (%)

Yani LPG ile benzine göre ortalama %41 tasarruf olmuş ve ortalama 3150 TL benim cebimde kalmış.

Küheylan benzinli olsaymış ve ilk aldığımda ortalama 2000 TL'ye Atiker LPG taktırsaymışım 7 ayda hem kit parasını çıkarmış hem de yine tasarruf yapmış olurmuşum. :D

Motor hacmi veya tipine göre yakıt tüketimi arttıkça veya yapılan km arttıkça tasarruf oranı aynı kalmak şartıyla tasarruf edilen tutar da doğru oranda artıyor.

Henüz daha 1 yıl dolmadı, ama bu 7 aylık tasarruf tutarıyla bile 2 yılda 1 motor yapılabilir, yıllık sigorta + vergi + bakımlar yaptırılabilir. Üstüne ertesi seneye lastik parası bırakır kenarda. Bir Alex (benzin) değil elbet. :p Ama tasarruflu mu? Kesinlikle.
Aynen katılıyorum +3

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ortadirek bireylerin bu ülkede kullanacağı iki yakıt tipli motor var reel olarak tasarruf için... Mazot ve Lpg :harika:

* * *

Mazot kalitesi yerlerde olan ülkemizde "bana göre" Lpg en tasarruflu sistem olarak öne çıkıyor.

Hesaplama ve paylaşım için teşekkürler Can... :hhhhhh:

Ilgaz-p

Katılımcı
bence lpg li araç her zaman daha iyi yüksek kilometleri dizel araçlarda çıkan masrafları da göze alırsak lpg 'li 2. el bi araç yüksek kilometreli bile olsa dizel almaktan daha mantıklı

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
2008 aralıkta 17bin liraya ilk aracım olan benzinli lpgsiz focus 1 almıştım. 6 ay kadar benzinde kullandıktan sonra incir ağacının köklerini hissetmeye başlayınca lpg'yi araştırmaya başladım. Etrafımda başta kardeşim ve babam olmak üzere çoğunluk arabaya yazık edersin, lpg şöyle kötü vs gibi kulaktan dolma bilgilerle karşı çıktılar. Ben bir süre sonra taktırdım. 7 sene 80.000 km kadar lpg'de kullandım. O zamanki hesaplarıma göre 17-18bin (arabanın kendisi kadar) kadar tasarruf yapmıştım.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Lpgnin gaz dolumundan tutunda, ayrı bakım gerektirmesi, ayrı ayar gerektirmesi, kapalı garaj muhabbetleri, antin kuntin arızaları, aracın tadilat görmesi, bagajın ucubeleşmesi, stepnenin el topu gibi ordan oraya gezmesi,aracın gidişinin değişmesi ve yakıt göstergesinin göz kanatan çirkinliğine kadar birçok alanda nefret ettiğim bir sistemdir ama tartışılmaz olarak benzine göre tasarrufludur. Tek can alıcı noktası benim için daha temiz bir yakıt olması.
Elimde olsa en pahalı kite bile uzak dururum diyeceğim ama kimse de zaten keyfinden taktırmıyor:) Kahrolsun yakıt fiyatları, yaşasın çay.

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Geçen seneden beri lpg sistemim olmasına rağmen benzinde kullanıyorum. ( Tüp depom 30 litre sık sık istasyona uğramaktan bıktım. ) Perşembe gecesi Manisa’dan çıkarken benzinim vardı Salihli merkez de 6,86₺‘ den depoyu fulledim. 262,00₺ benzin aldım. Çankaya / Ankara’ya 515 km gittim. Yol bilgisayarı 100 km de 6.4 litre gösterdi. Ankara’da 10-15 km gezdik, dönüş yolunda Afyonkarahisar’a 62 km kala 6,95₺ ’ten 300,00₺ benzini fulledim. Yol bilgisayarı Manisa’ya geldiğimde 100 km de 6.2 litre gösterdi. Benzin yarımın bir tık üstünde. 566 km yol katettim. Bana uygun geldi. Sizce nasıl ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Geçen seneden beri lpg sistemim olmasına rağmen benzinde kullanıyorum. ( Tüp depom 30 litre sık sık istasyona uğramaktan bıktım. ) Perşembe gecesi Manisa’dan çıkarken benzinim vardı Salihli merkez de 6,86₺‘ den depoyu fulledim. 262,00₺ benzin aldım. Çankaya / Ankara’ya 515 km gittim. Yol bilgisayarı 100 km de 6.4 litre gösterdi. Ankara’da 10-15 km gezdik, dönüş yolunda Afyonkarahisar’a 62 km kala 6,95₺ ’ten 300,00₺ benzini fulledim. Yol bilgisayarı Manisa’ya geldiğimde 100 km de 6.2 litre gösterdi. Benzin yarımın bir tık üstünde. 566 km yol katettim. Bana uygun geldi. Sizce nasıl ?
Lpg var ve sen benzinle kullanıyorsun... Zenginlik, para pul, şan şöhret böyle bir şey herhalde... :D

Aynı durumda olsaydım uygun gelmezdi ama depoyu dolduran ben olmadığım için bana da çok uygun geldi... :)

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Lpg var ve sen benzinle kullanıyorsun... Zenginlik, para pul, şan şöhret böyle bir şey herhalde... :D

Aynı durumda olsaydım uygun gelmezdi ama depoyu dolduran ben olmadığım için bana da çok uygun geldi... :)
Gönlümüz zengin, ölümlü dünya abi :) alkol sigara yok. :) :islik:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
depoyu dolduran ben olmadığım için bana da çok uygun geldi... :)
:koptum::koptum::p:koptum::p:p:koptum::p:koptum::koptum::koptum::kptmya::kptmya::kptmya::kptmya:
Mesaj otomatik birleştirildi:

Uzun yol verisi olarak bana pahalı geldi. Kaba hesapla 45 kuruş falan sanırım km maliyeti. LPG ile neredeyse yarı yarıya düşürmek mümkün sonuçta. Ama bu karar tabi ki depoyu dolduranın inisiyatifinde. :)

Son düzenleme:

Üst Alt