Benzin mi? Lpg mi? Neden?

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Ben de ne kadar köşe bucak kaçsam da, LPG taktirsam mı diye ciddi ciddi düşünmeye başladım. Taktırma diyeceğini tahmin ettiğim herkese danıştım özellikle :kptmya: Onlar bile LPG'ye teşvik ediyor. @Oğuzhan bir el at bu işe :krktm:
Hocam aracı uzun süre kullanmayı düşünüyorsanız (35), şehir içi kullanımınız şehir dışından fazlaysa (15), yılda on bin km altına düşmüyorsanız (30), LPG bakımlarında sorun yaşamam derseniz (20) taktırmanız ekonomik yönden mantıklı olacaktır bence de... ;)

Size uyan kriterlerdeki parantez içlerindeki puanların toplamı 80’i geçmişse neden olmasın? :D

Her benzinli motor, bir gün lpg nin kesif kokusunu içine çekecektir... :):)
Her canlının ölümü tattığı gibi... :)

ReaL

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Eskiden sahip olduğum 323 e 5 yıl benzinli kullandıktan sonra tüp taktırdım. Hiçbir fark da yoktu. Kimse lpg li olduğunu dahi anlamıyordu.

Uzun yıllar kullanılacak ise maddiyat nedeniyle kesinlikle LPG.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Hocam aracı uzun süre kullanmayı düşünüyorsanız (35), şehir içi kullanımınız şehir dışından fazlaysa (15), yılda on bin km altına düşmüyorsanız (30), LPG bakımlarında sorun yaşamam derseniz (20) taktırmanız ekonomik yönden mantıklı olacaktır bence de... ;)

Size uyan kriterlerdeki parantez içlerindeki puanların toplamı 80’i geçmişse neden olmasın? :D

Sorun yaşama konusu en büyük soru işareti :rolleyes: Onun dışında 80 puanı buluyoruz. Hem de rahat rahat.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Bence yakın gelecekte bu muhabbetler şöyle olacak:
Ya ben araca lpg mi taktırsam, hibrite mi çevirtsem :)
Benzinli araçlara elektrikli motor desteği yapan videolarda bulmaya başladım da kendimi :D
O zaman şimdiden bir tane “LPG mi Hybrid mi?” konusu açalım? ;)

Eskiden sahip olduğum 323 e 5 yıl benzinli kullandıktan sonra tüp taktırdım. Hiçbir fark da yoktu. Kimse lpg li olduğunu dahi anlamıyordu.

Uzun yıllar kullanılacak ise maddiyat nedeniyle kesinlikle LPG.

Aslında işin özü de bu... Ben hiç 2 seneden fazla aynı araca binemedim mesela? Uzun vadede güzel bir tasarruf sağlıyor, çözülemeyen problemler, LPG kaynaklı sorunlar gibi müstesna olaylar dışında... Kısa süreli kullanım için de hesap kitap yapmak lazım tabi.

Sorun yaşama konusu en büyük soru işareti :rolleyes: Onun dışında 80 puanı buluyoruz. Hem de rahat rahat.

Şans ve risk her zaman var.

ReaL

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
@Bayraktar
Senin Mazda 6 kapının önünde yatıyor bilesin :) Tamponları tekrar boyattım, pastası oldu, cilası oldu, ağır bakım yapıldı. Muayene yeni yapıldı. Alacak kadir kıymet bilen birini bekliyor. Herkese satmam...

Ben pek kullanmıyorum artık.

İşin kötüsü üzerinde oynamanı gerektirecek pek bir iş yok. Haaa, koltuklara ısıtma yaparsın :))

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
@Bayraktar
Senin Mazda 6 kapının önünde yatıyor bilesin :) Tamponları tekrar boyattım, pastası oldu, cilası oldu, ağır bakım yapıldı. Muayene yeni yapıldı. Alacak kadir kıymet bilen birini bekliyor. Herkese satmam...

Ben pek kullanmıyorum artık.

İşin kötüsü üzerinde oynamanı gerektirecek pek bir iş yok. Haaa, koltuklara ısıtma yaparsın :))

İlk önce LPG taktırırım, dermişim... :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Puanlama harika olmuş. :)

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan

80 :) :) :)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Azman'a 1 yılda 830 litre LPG almışım.
Eğer araç LPG'siz olsaydı ve Benzin'in sarfiyatı LPG'ye göre yüzde 20 daha az olduğunu varsayarsak 664 litre benzin sarf etmiş olacaktım.

Benzin 5.5 liradan kabul edersek 664 litre benzin 3650 TL yapıyor.

Ben gazı ortalama 3 liradan aldım. 830 litre gaz 2500 TL yapıyor.

8000 km'deki kârım 1150 TL.

1 yılda 1150 lira tasarruf için lpg'de kullanıp araca eziyet etmeye gerek varmı derseniz ? 1 yılda LPG nin hiçbir olumsuz etkisini görmedim, performans dahil.

LPG'yi monte eden ustada öyle güzel montaj yapmışki kaputu açınca o göze batan renkli renkli enjektör ve kablo görüntüleride yok.

Allah nazardan korunsun, Allah kimsenin motorunu tekletmesin :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Azman'a 1 yılda 830 litre LPG almışım.
Eğer araç LPG'siz olsaydı ve Benzin'in sarfiyatı LPG'ye göre yüzde 20 daha az olduğunu varsayarsak 664 litre benzin sarf etmiş olacaktım.

Maşallah Azman'a, nazar değmesin. Takan ustanın da eline sağlık. ;)
Benzinin LPG tüketimine oranı %20 de çok uygun bir oran. Buradan yola çıkarak bir çok kişisel hesap yapılabilir. Mesela benim de öngördüğüm yıllık kullanım km'si seninkiyle aynı. Senin hesabınla benim kendime göre kafamdan yaptığım tasarruf hesabı da hemen hemen aynı. ;)

1 yılda 1150 lira tasarruf için lpg'de kullanıp araca eziyet etmeye gerek varmı derseniz ? 1 yılda LPG nin hiçbir olumsuz etkisini görmedim, performans dahil.

İşte burası da konunun göreceli tarafı.
Önce olumlu yönden bakalım: Ayda 100 liramız cepte ve bu parayla aracın senelik vergi ve muayene giderlerini de bedavaya getirdik. Satışta da çoğu insanın tercih ettiği üzere LPG montajı da hazırda mevcut. Performans kaybı da yok. Keyfimiz gıcır. ;)
Olumsuz yönden bakarsak: LPG'yi sen taktırmış olsaydın ilk yılında daha parasını bile çıkarmamış olacaktın mesela? Kaldı ki ne kitler var 3bin 5 bin liralık da biz en ucuzundan hesap edelim. Allah göstermesin kötü bir tarafını ama herkes ne yazık ki sen gibi şanslı olmuyor, senin gibi aracına bakmıyor. Ustalar konusunda sıkıntılar yaşıyor. Yeri geliyor bir arıza için bu tasarrufun katbekatı para harcanıyor, gerekli veya gereksiz yere... Psikolojik yıpranımını da katmıyorum bile. :(

Bir nevi ayda 100 lira vererek kendimizi sigortalamış oluyoruz bu durumda... :D

Bir de yıllık 8000-9000 km arası tam arada bir mesafe bana göre. Adamı arafta bırakıyor. LPG takılı iken kullanıma devam edilebilir kesinlikle de araçta LPG yok ise "taktırsam mı, dirensem mi?" ikilemine sokacak bir sınır. :) Yıllık 14-15000 olsa düşünmeye çok gerek yok, ibre her türlü LPG yönünde, ama 8000-9000 öyle mi hiç? Gece rüyalara girer, sürekli hesap yaptırır, adamı Pisagor yapar... @ALPEREN58 :p

ugursalkimtas

Sessiz
Araç Markası
2000 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Yeşil Sedan
Selam herkese hayırlı geceler. Bende yeni 2000 model Mazda 323 1.5 aldım. Bende çok kararsızdım aslında. Aşağıya koyacak olduğum linke tıklayarak yapabilecek olduğunuz güncel karı görüntüleyebilirsiniz sizde. Yukarıda da belirttiğiniz gibi eğer 10.000 ve üstü bir km yol yapıyorsaniz çok kısa sürede size geri kazandırıyor

LPG Dönüşümü Masraf Hesaplama | Aygaz Dönüşümcü Kulübü

926a3a51ef5807511edd6d0568f9a7b8.jpg

VIA_A1_1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Selam herkese hayırlı geceler. Bende yeni 2000 model Mazda 323 1.5 aldım. Bende çok kararsızdım aslında. Aşağıya koyacak olduğum linke tıklayarak yapabilecek olduğunuz güncel karı görüntüleyebilirsiniz sizde. Yukarıda da belirttiğiniz gibi eğer 10.000 ve üstü bir km yol yapıyorsaniz çok kısa sürede size geri kazandırıyor

LPG Dönüşümü Masraf Hesaplama | Aygaz Dönüşümcü Kulübü

926a3a51ef5807511edd6d0568f9a7b8.jpg

VIA_A1_1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Bunlar çok iyimser rakamlar. Dönüşüm masrafı 1,100 TL yazılmış, bir kere baştan faul. Şuan en uyduruk tesisat 1300-1400 arası. Buna ruhsata işletme masrafları dahil de edilmemiş. Ayrıca LPG alınca benzin alınmıyor mu hiç? Hiç bakıma gidilmiyor mu? Ayar mayar masrafları için öpücük mü veriliyor?
Yılda 10 bin km üzeri kullanımda ekonomi yapar mısınız? Sürpriz bir durum olmazsa genellikle evet, yapılabilir ama bu rakamlar gerçekçi değil. Daha gerçekçi pratiğe uygun rakamlar konu içinde bolca mevcut. Sadece yılda kaç km aracı kullandığınız değil, aracı kaç yıl kullanmayı düşündüğünüz de önemli bir nokta ayrıca... ;)

Broadcast

Özkan
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Buz Mavi - HB
Aslında bu tartışma şahsım adına zevkli bir tartışmaydı, zaman zaman konudan biraz sapılsa da (her tartışmada olabileceği gibi) düşünmediğim veya düşünsem de üzerinde pek durmamış olduğum birçok unsuru tekrar değerlendirmeme sebep oldu. Konunun farklı boyutlarının da değerlendirmeye alınması gerektiği hususunu göz önünde bulundurduğu için @Bayraktar Hamdi'ye kendi adıma teşekkür ediyorum.

Öncelikle şunu belirteyim; hepimiz birer kullanıcıyız, ne LPG ne de benzin üretim ve satışından karımız yok. Dolayısıyla benzin/LPG tercihinde insanların hangi tarafı seçeceği de kendi kararı. Bu nedenle yapmış olduğumuz tercihler bizi bağlar, kimimize göre yıllık 300-500 tl tasarruf önemlidir, kimimize göre önemsizdir. Burada yapabileceğimiz tek şey saygı duymak. Tıpkı konunun başından sonuna kadar olduğu gibi.

Tabi ki düz mantık yapılan hesapla yıllık edilen kar cebinde kalmıyor. Bunlara ekstra olarak birkaç kalem gider de ekleniyor. Ben araç alma aşamasında LPG'li olmasına azami dikkat ettim. Sonuçta ilk aracım, ilk deneyimim. Bildiğim tek şey aracı şehirdışında da kullanacak olmam. Bu nedenle karşıma çıkacak bakım/tamir/problem masraflarını olabildiğince karşılayabilmek için LPG'nin sağlayacağı tasarrufu göz önünde bulundurmak zorunda hissettim. Maşallah şu ana kadar gayet de memnun olduğumu söyleyebilirim.

Madem konuyu biraz daha detaylandırdık ve göz önünde bulundurulmayan masrafları da katıyoruz, o halde hadi biraz daha girelim işin içine, böylece hem konuyu biraz daha netleştiririz, hem de daha somut verilerle konuşmuş oluruz. Çıkacak sonucu şu anda bilmiyorum. Bakalım klavye, kahve sigara ikilisi, biraz da bu konuyu somutlaştırma isteğim bizi nerelere götürecek?

Hazır mıyız?

Şimdi yavaş yavaş konuya girelim.

LPG'nin bize sağladığı tasarruf, (herkesin malumu) özellikle marş sayısı ile ters orantılı oluyor. Sıralı sistemin çalışma prensibinden kaynaklı olarak marş sayısı arttıkça soğuk çalıştırmadaki benzin tüketiminden kaynaklı olarak LPG tasarrufu azalıyor. İşin içine bir de her marşta kat edilen mesafe giriyor. Konuyu biraz daha somutlaştırmak adına şöyle bir tablo çizeceğim;

Baz Alınacak Veriler;

Araç: Mazda 626 GE Sedan (1992-1997)
Motor Hacmi: 2000 cc
Benzin Tüketimi: 6,5 lt/100 km (Kullanıcı verisi)
LPG Tüketimi: 8,0 lt /100 km (Kullanıcı verisi)
Benzin Litre Fiyatı: 5,5 TL (Şubat 2018)
LPG Litre Fiyatı: 2,79 TL (Şubat 2018)
Araç Durumu: Aracımız motor mekanik aksam açısından problemsiz, araçta LPG yok.
Kullanıcı: Haftada 6 gün çalışan, işe aracıyla gidip gelen Ali
Ev/İş Mesafesi: 10 km (Bu mesafeyi ortalama aldım)
LPG Kit Fiyatı: 1390 TL (Atiker Nanofast)

Senaryomuz:

Bu abimiz aracını 5 yıl kullanacak. İşe aracıyla gidip geliyor ve yılda 2 bayram 1 defa da yıllık izin olmak üzere 3 defa uzun yol gidip geliyor. Gitmesi gereken mesafe de 600 km olsun.

Ali, günde 10 + 10 km işe gidip gelerek haftada 6 günden 6 X 20 km = 120 km yol kat ediyor.

Yılda kat ettiği mesafe 49 X 120=5880 km. (3 haftayı izin olarak hesaplayacağız.)
Yılda 3 kez de tatile gidiyor, 3 X (2 X 600)=3600 km

5880 + 3600 = 9480 km (standart kat edilen mesafeye ulaştık. )

Ali'ye 2 haftada bir sosyalleşme ve gezme tozma hakkı tanıyalım. Buradaki limitimiz de sosyalleşme başına 50 km olsun.

49 / 2 = 24,5 ama biz bunu 24 olarak baz alalım ve;

24 X 50 = 1200 km

Ayrıca bir de yılda 3 kez plansız yolculuk ekleyelim. Mesafemiz de 300 km olsun. (Acil durum, mecburi ziyaret vs gibi)

3 X (2 X 300) = 1800 km

Yani sonuç olarak;

9480 + 1200 + 1800 = 12480 km ama biz bunu kolay hesap olması açısından 12500 km olarak baz alacağız.

Sıra geldi hesaplamalara;

Benzin için;

(Hesap karışıklığı olmaması adına benzin tüketimini 6,5 litre olarak baz alacağım. Yoksa şehiriçi şehirdışı vs tabi ki yakıt oranı değişiyor.)

Basit içler dışlar hesabı ile Ali'nin yıllık benzin tüketimi;

100'de 6,5 ise 12500'de kaçtır?

Ali'nin yukarıdaki hayatına göre 812,5 litre benzin tüketimi var.
Peki güncel fiyatla kaç TL yapıyor bu yakıt?

812,5 lt X 5,5 TL = 4468,75 TL (Benzin Maliyeti)

Benzin bakımı yok. Standart rutin bakımlar söz konusu olduğu için ekstra maliyet koymayalım.

LPG için;

İşte başından beri tartışma noktası olan LPG hususuna geldik. Bu nedenle işi burada biraz çetrefilleştireceğiz.

İlk olarak araca LPG takıyoruz. 1390 TL.

Sonra şunları hesap ediyoruz;

Ortalama sıcaklıkta araç 1 km'de LPG'ye geçiyor. Fakat soğuk marşta (yanlış bilmiyorsam) zengin karışım ile benzin tüketimi de yüksek oluyor. Bu nedenle ortalama benzin tüketiminin biraz fazlasını bu ilk soğuk marşa vereceğiz.

Yani;

6,5lt/100 km=65 ml. Fakat az önce söylediğim gibi soğuk marş söz konusu olduğu için biz bunu yaklaşık %50 oranında arttırarak 100 ml olarak baz alalım.

Yani her marş için 0,1 lt benzin tüketimimiz mevcut. Ve devam edelim.

Ali'nin işe gitmesi için kat etmesi gereken mesafenin 1/10'u benzinle gerçekleşiyor. Bu da her işe gitmesi gereken mesafede 9 km LPG + 1 km benzin tüketimi demek.

Şimdi marş sayısına ve benzinle gidilen km'lere gelelim;

Ali iş için haftada 6 günden 49 haftada toplam (6 X 2) X 49 = 588 kez marş basıyor.
Her marşta 1 km katettiği için 588 km'lik benzin tüketimini kenara yazalım.

Yılda 3 kez tatile gidiyor (3 X 10 ) = 30 (tatile gidince ziyaretler ve gezmeler de fazlalaştığından marş sayını arttırdık)
30 X 1 = 30 km'lik benzin tüketimini de kenara yazalım.

24 kez sosyalleşmeye gidiyor; 24 X 2 = 48 marş
Burada da 48 km'lik benzin tüketimini not alalım.

3 kez plansız yolculuk mevcut. Gidip gelmeler vs derken 3 X 10 = 30 marş sayısını ve 30 km'lik benzin tüketimini baz alalım.

Şimdi gelelim toplam benzin sarfiyatına;

588 + 30 + 48 + 30 = 696 km benzinle gidiliyor.

Yani aracımıza LPG taktırsak ve öylesine standart bir kullanıcı olsak yıllık yapacağımız 12500 km'nin 696 km'si benzinle gerçekleşiyor.

12500 - 696 = 11804 km LPG tüketimimiz var.

Bu değerleri litreye çevirelim;

LPG: (11804 X 8) / 100 = 944 litre LPG harcıyoruz.
Benzin: 696 X 0,1 lt = 70 litre benzin harcıyoruz.

Hesaba devam edelim;

(944 X 2,79) + (70 X 5,5) = 3018,76 TL LPG sarfiyatı var.

Ama LPG'nin bakımları vs de var. Yılda 1 filtre değişimi, 2 defa da ayar ekleyelim. Ayrıca buna bir de arıza ve parça değişimi için yılda 200 TL ekstra bakım/tamir ücreti ekleyelim.

Filtre Değişimi: 50 TL
Ayar: 2 X 20 TL
Bakım: 200 TL

Toplam: 200 + 40 + 50 = 290 TL

Toplam LPG Maliyeti; 3018 + 290 = 3308,76 TL

Benzin LPG Farkı: 4468,75 - 3308,76 = 1160 TL

Tasarruf Oranı: %26

Sonuç olarak;

Buraya kadar okuyup takip ettiyseniz teşekkür ederim. Bu hesapla yılın başında taktırdığımız LPG kitinin ücretini 1 yıl içerisinde henüz çıkaramadık. Kaba bir hesapla LPG kitinin parasını 14. ayda çıkarmış, ve LPG dönüşümden 14 ay sonra kara geçmeye başlamışız. Yıllık farkı hesap ederek 5 yıl içindeki tasarrufumuz 5800 TL oluyor. Kit ücretini çıkarırsak tasarrufumuz 5 yıl içinde 4410 TL. Eğer LPG'li bir araç alırsak da yıllık ortalama 1100 TL karımız var. Eğer LPG kiti problem çıkarmazsa tasarruf 1300 TL bandına çıkabilir. Ayrıca bu durum tasarruf oranımızı %26'dan %31'e kadar çıkarır.

Bu hesaplarla LPG'nin benzinden ortalama %30 daha tasarruflu olduğu kanaatine varıyorum.

Yukarıdaki hesaplarda bir hata olmuşsa inceleyen arkadaşlar gerekli uyarıyı yaparlar ve düzeltiriz. Tekrar inceledim ama gözden kaçan bir şey belki vardır.

Gelelim LPG/Benzin tasarruf karşılaştırmasının LPG açısından olumsuz taraflarına, yukarıdaki hesaplarda görüldüğü üzere marş sayısının artması LPG kullanımının azalmasından kaynaklı olarak tasarrufu düşürüyor. Aynı şekilde tek marştaki kat edilen km'nin düşmesi de LPG tasarrufunu düşürüyor. Bunun dışında hava sıcaklığının düşmesi, LPG'ye geçiş sürecini uzatacağı için yine LPG kullanımını azaltmasından kaynaklı olarak tasarrufu düşürüyor. Yukarıdaki hesaplamalarda Ali'nin arabasına neredeyse yılın her günü 2 kez marş yaptırdık. Herhalde bu ortalama bir rakam olarak kabul edilebilir. Fakat şehiriçi kullanım arttıkça ve marş başına kat edilen mesafe kısaldıkça yine LPG tasarrufu düşecektir.
Muhteşem bir yazı elinize sağlık.

Üst Alt