Mazda 3 BL (2009-13) Bagajdaki Su Sızıntısı ve Çözümü

Ellisekiz

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Şu iş bitsin sırada gereksiz yere açık ikazı veren ön sol kapı var
20220814_135747.jpg

Ekli dosyalar

• 16604751743653779975391468856873.jpg
    16604751743653779975391468856873.jpg
    217.9 KB · Görüntüleme: 26
  • 16604752004264633050552917107387.jpg
    16604752004264633050552917107387.jpg
    255.9 KB · Görüntüleme: 26

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ekli dosyayı görüntüle 62686

:rolleyes:

Belki sebep aynıdır.

Ellisekiz

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
BL de kapı ikazı kilit mekanizmasından kaynaklanıyor. Kapının açık olduğunu algılayan kısım kilidinin içinde. Kapı kilini söküp, kilidin içini açmanız lazım. Fırçaları ve bastığı yeri temizleyip, biraz gerdirdikten sonra tekrar yağlayın ve toplayın.

Son düzenleme:

Ellisekiz

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
BL de kapı ikazı kilit mekanizmasından kaynaklanıyor. Kapının açık olduğunu algılayan kısım kilidinin içinde. Kapı kilini söküp, kilidin içini açmanız lazım. Fırçaları ve bastığı yeri temizleyip, biraz gerdirdikten sonra tekrar yağlayın ve toplayın.
Teşekkür ederim

Ellisekiz

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Maalesef konu benim için hala kapanmadı. Bütün adımları harfiyen tamamladığım halde bugun yağan çok yoğun yağmur neticesinde bagajı kontrol ettiğimde az da olsa su vardı.

1. Fotoğrafta kırmızı şerit çektiğim bölge yani bagaj contasının metalle kesişiminde bagaj kapağından damlayan su kendine yol bulmuş ve yine sol taraftan bagaja sızmış.
20220815_200318.jpg
2. Fotoğrafta plastik trim parçasını getirip monte ederek gözlemlemeye çalıştım henüz su testi yapmadım fakat plastik parça önce conta seviyesinden yükselerek ters meyil yapsa da sonra bagaj iç kısıma doğru kavisleniyor sonuç olarak suyun girişine müsaade etmeyeceğini düşünüyorum sizce de haklı mıyım?

Ekli dosyalar

• 20220815_195949.jpg
    20220815_195949.jpg
    300.8 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:

zoomzoom61

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2012
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz -Sedan
Maalesef bende de aynı sorun başgösterdi. Stopların arkasındaki keçe ve contaları değiştirdim. Fakat yeterli olmadı. Ne yapsam bilemiyorum.

Serhat gölle

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Mavi Sedan
Uzun zamandır aklımı bulandıran, uykularımı kaçıran su sızıntısının sorununu sonunda çözdük.

Bagaj içinde birleşim noktası ve klips çok olduğu için biraz sabırlı olmakta fayda var. İşin garip tarafı su bazı noktalarda iz bırakmadan yürüyor ve çözüm aşamasında yanıltma yapıyor.

Öncelikle aşağıdaki sıralamaya göre önlem aldık ;

- Arka stop contaları yenilendi. Çok kötü durumdaydılar, incecik kalmışlardı.
- Stop arkasında bulunan birleşim yerlerine dayson çekildi.
- Arka stopların gövdeye oturtulduğu plastik bakalitler var, bunların kaportayla birleştiği yerlere dayson çekildi.
- Tampon sökülüp tampon altında kalan birleşim yerlerine, havalandırma ızgarası çerçevesine dayson çekildi.
- Bagaj içindeki birleşim noktalarına dayson çekildi.
- Bagaj fitili sökülüp içine dayson çekilip yapıştırıldı.

Bu işlemlerden sonra su sızıntısı azaldı ama tamamen bitmedi.

Stopun arka kısmından giriyordu, fitile yakın noktadan;
Ekli dosyayı görüntüle 25782

Su şu noktadan bagaj havuzuna iniyordu;
Ekli dosyayı görüntüle 25783

Suyun içine girdiği yerin arkasında ne olduğunu düşünürken, tam tampon ayaklarının kaportaya oturduğu yer aklıma geldi. Bu nokta üzerinde yoğunlaşmışken internette okuduğum bir kaç yorumdan sonra suyun tampon ayaklarından girdiğine emin oldum. Pazar günü Çerkezköy yolculuğu esnasında çok yağmur yağıyordu, @kadir le o gün son noktayı koyduk. Yoğunlaşmamız gereken yer belliydi.

P.tesi günü parça araştırması yaptım biraz ve gerekli parçanın kodunu buldum. İşin garip tarafı hem merser hem de evo'nun stoğunda bu parça vardı. Çifti 20 tl. Bu parçanın neden stokta tutulduğunu düşünün biraz :)

Parçamız bu; BP4K-50-ES1
Ekli dosyayı görüntüle 25784

Ekli dosyayı görüntüle 25785

Bu akşam yine bizim depoda tamponu söktüm ve parça değişimini yaptım. Çıkan parçanın contası çok kötü haldeydi. A4 kağıt gibi incecik kalmış, kurumuş tuttuğum yer kırıldı hemen.

Yeni parçalarımız;
Ekli dosyayı görüntüle 25787

Ekli dosyayı görüntüle 25788

Tamponu yerine taktıktan sonra aynı noktadan su döktüm. Şimdilik sıkıntı yok, ama gözlemler devam edecek. Çünkü psikolojimi bozdu bu olay...
Merhaba Bunları yaptıracağımız bir yer varmıdır acba

FENERBAHCE

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
@kadir Merhaba hayırlı günler bende 2 ay olacak Bi mazda 3 2011 model araç aldım. Stopları çatlaktı depo marka stop Vs aldım önceden de kaçırıyor muş sanırım stoplara su tutunca sızıntı oluyor 2 taraftan da ses yalıtım malzemesi falan aldım conta yerine 10 mm veya 9 mm galiba sızıntı çok az da olsa azaldı. Ama ne yapmam gerek bilmiyorum ilk arabam tecrübe de yok kartal a kadar gittim Bi yer sadece bişey sıkarım stoplara ama şimdi değil 3 hafta sonra gel dedi ne malzeme lazım ne alacağım bilmiyorum maliyeti Vs Bi usta varsa bilgi verirse sevinirim çayırova da yaşıyorum

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
@kadir Merhaba hayırlı günler bende 2 ay olacak Bi mazda 3 2011 model araç aldım. Stopları çatlaktı depo marka stop Vs aldım önceden de kaçırıyor muş sanırım stoplara su tutunca sızıntı oluyor 2 taraftan da ses yalıtım malzemesi falan aldım conta yerine 10 mm veya 9 mm galiba sızıntı çok az da olsa azaldı. Ama ne yapmam gerek bilmiyorum ilk arabam tecrübe de yok kartal a kadar gittim Bi yer sadece bişey sıkarım stoplara ama şimdi değil 3 hafta sonra gel dedi ne malzeme lazım ne alacağım bilmiyorum maliyeti Vs Bi usta varsa bilgi verirse sevinirim çayırova da yaşıyorum
Kartalı geçip biraz daha gelseydin beni bulurdun. :D

Araba hangi renk ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Aracın hayırlı olsun kazasız belasız günlerde kullanmak nasip olsun inşallah.

FENERBAHCE

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan

Araba hangi renk ?
Siyah Güneş Yanıkları var sadece
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aracın hayırlı olsun kazasız belasız günlerde kullanmak nasip olsun inşallah.
ALLAH Razı olsun Teşekkür ederim Daha iyileri senin olsun İNŞALLAH.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Araba hangi renk ?
Ya bileydim yerini gelirdim iş yüzünden sosyal hayat sıfır zaten arabayı evden işe işten eve kullanıyorum sadece. Bekçiyim fabrika da bu arada 24 saat evdeyim 24 saat çalışıyorum. Denge alt üst.

Üst Alt