Mazda 3 BL (2009-13) Amortisör Tavsiyeleri

Ozanihat

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Screenshot_20221130_172026.jpg
Önlere Monroe G8803 ve G8804 uyumlu görünüyordu Monroe'nun web kataloğunda. Diğer sitelerde 1200 civarında fiyatlar varken burdan aldım bakalım nasıl gelecek.
Monroe web kataloğunda arkalar için G1167 ve G1197 var ama ben hangisi daha iyi anlayamadım. Görebildiğim tek fark ağırlık ve kalınlık. Biri 2 kg diğeri 3 kg.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Ben de amortisörleri değiştirmek istiyorum.
Amortisörler ömrünü tamamladı mı bilmiyorum aracım 2012 dizel impressive 91 bin km ama yolda ne varsa olduğu gibi hissediyoruz.
Arka koltuklarda iki tane çocuk koltuğu var ve çocuklar rahatsız oluyor yolda mide bulantısı vs.

Değişimdeki asıl hedefim konfor olduğu için yol tutuşundan feragat edeceğim mecburen. Monroe tercih etmeyi düşünüyorum 4 amortisör olarak ama Sachs sürekli aklımın bir köşesinde duruyor.

Sizin görüşlerinize ve tecrübelerinize ihtiyacım var.

Ayrıca amortisörlerle birlikte mutlaka şu parçayı da değiştir dediğiniz ne var?

Amortisör takozlarını mutlaka değiştir. Önler için de takozlara ilave olarak amortisör bilyalarını değiştir.

Yolda ne varsa olduğu gibi hissetme konusu amortisörle ilgili değil pek ama. Genel olarak sert karakterli araçlarımız.
Amortisörlerin görevi sönümleme yapmaktır, yani teker bozuk yolda yayla birlikte aşağı yukarı hareket ederken bu hareketi bir an önce durdurup tekeri yol yüzeyinde tutmaktır. Bir anlamda bozuk amortisör daha çok sallanma ve konfor artışına, aynı zamanda zayıf yol tutuşuna sebep olur.
Amortisörlerinde teşhis sonucu arızalı olduğuna dair bir bilgi yoksa, boşuna masraf ediyorsundur. Hatta orjinal amortisör aldığını düşünerek söyleyecek olursam; aşınma miktarı kadar yumuşamış amortisörlerini bir miktar daha sertleştireceksin. Mondroe/orijinal kıyaslamasını bilmiyorum; KYB/Mondroe arasında KYB daha sert diyen kullanıcılar olmuştu.

Bir diğer konu da orjinal ekipmanda 17" ve 16" lik jantlara göre ayrı amortisörler var. Sertlik ayarlarından kaynaklı. 17" lere göre olanlar nispeten biraz daha sert diye biliyorum. Mondroe KYB gibi alternatif ürünler riske girmemek için 17" olanı baz alıyorlar bu nedenle orijinallere göre daha sert geliyor sonradan aldığımız amortisörler sanırım.

Bence siparişleri vermediysen, detaylı bir alt takım kontrolü ile amortisörlerini kontrol ettir. 91K kullanıma göre değişmekle birlikte amortisör için erken bi km...

Ozanihat

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Amortisör takozlarını mutlaka değiştir. Önler için de takozlara ilave olarak amortisör bilyalarını değiştir.

Yolda ne varsa olduğu gibi hissetme konusu amortisörle ilgili değil pek ama. Genel olarak sert karakterli araçlarımız.
Amortisörlerin görevi sönümleme yapmaktır, yani teker bozuk yolda yayla birlikte aşağı yukarı hareket ederken bu hareketi bir an önce durdurup tekeri yol yüzeyinde tutmaktır. Bir anlamda bozuk amortisör daha çok sallanma ve konfor artışına, aynı zamanda zayıf yol tutuşuna sebep olur.
Amortisörlerinde teşhis sonucu arızalı olduğuna dair bir bilgi yoksa, boşuna masraf ediyorsundur. Hatta orjinal amortisör aldığını düşünerek söyleyecek olursam; aşınma miktarı kadar yumuşamış amortisörlerini bir miktar daha sertleştireceksin. Mondroe/orijinal kıyaslamasını bilmiyorum; KYB/Mondroe arasında KYB daha sert diyen kullanıcılar olmuştu.

Bir diğer konu da orjinal ekipmanda 17" ve 16" lik jantlara göre ayrı amortisörler var. Sertlik ayarlarından kaynaklı. 17" lere göre olanlar nispeten biraz daha sert diye biliyorum. Mondroe KYB gibi alternatif ürünler riske girmemek için 17" olanı baz alıyorlar bu nedenle orijinallere göre daha sert geliyor sonradan aldığımız amortisörler sanırım.

Bence siparişleri vermediysen, detaylı bir alt takım kontrolü ile amortisörlerini kontrol ettir. 91K kullanıma göre değişmekle birlikte amortisör için erken bi km...
Tavsiyelerin için teşekkür ederim abi.
Önler için sipariş verdim ama arkaları bulamadım daha monroe olarak.

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Tavsiyelerin için teşekkür ederim abi.
Önler için sipariş verdim ama arkaları bulamadım daha monroe olarak.
Bana da arka lazim İsmail usta zayıflamış demisti de bakamadım henüz. Zayıflamış dediğine göre biraz daha idare eder diye yorumlamak istedim:) bir taraftan da sonraya kalirsa maliyetin katlanacaği gerçeği var. Aldığınızda paylaşırsanız sevinirim hocam

Ozanihat

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bana da arka lazim İsmail usta zayıflamış demisti de bakamadım henüz. Zayıflamış dediğine göre biraz daha idare eder diye yorumlamak istedim:) bir taraftan da sonraya kalirsa maliyetin katlanacaği gerçeği var. Aldığınızda paylaşırsanız sevinirim hocam
Hocam Monroe G1167 piyasada yoktu. Monroe TR ile iletişime geçtim dün, 1 hafta içinde Belçika'dan sevkiyat çıkacak ayın sonunda bize ulaşır dediler. Perakende satışları olmadığı için beni Adana'da bir müşterilerine yönlendirdiler ben de sipariş verdim oradan. Fiyatını belirleyince bana bilgi verecekler. Eğer siz de Monroe almak istiyorsanız iletişime geçebilirsiniz.

Octavia

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 2012 1.6 D Imp
Araç Renk ve Tip
Gri
Merhaba 2012 Mazda 3 aracımın arka amortisörlerini Motorcraft marka Focus2 amortisörleri ile değiştirdim. Çok memnunun. Bu amortisör aracımıza uygun sadece montaj sırasında 3-4 tane pul koydu. Körük ve amortisör takozlarınıda değiştirdik. 6 ay 10.000km geçti memnunun. Tavsiye ederim.

Ekli dosyalar

• IMG_20220406_225810~2.jpg
    IMG_20220406_225810~2.jpg
    133.1 KB · Görüntüleme: 56
  • IMG_20220501_183322.jpg
    IMG_20220501_183322.jpg
    316.2 KB · Görüntüleme: 48
  • IMG_20220501_183658.jpg
    IMG_20220501_183658.jpg
    159 KB · Görüntüleme: 49
  • IMG_20220406_230025~2.jpg
    IMG_20220406_230025~2.jpg
    158.8 KB · Görüntüleme: 56
  • Screenshot_20220330-225806.png
    Screenshot_20220330-225806.png
    436.9 KB · Görüntüleme: 55

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Merhaba 2012 Mazda 3 aracımın arka amortisörlerini Motorcraft marka Focus2 amortisörleri ile değiştirdim. Çok memnunun. Bu amortisör aracımıza uygun sadece montaj sırasında 3-4 tane pul koydu. Körük ve amortisör takozlarınıda değiştirdik. 6 ay 10.000km geçti memnunun. Tavsiye ederim.
Hayırlı olsun güle güle kullanın ama o pullar nedir öyle umarım sorun yaşamazsınız :(

Octavia

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 2012 1.6 D Imp
Araç Renk ve Tip
Gri
Hayırlı olsun güle güle kullanın ama o pullar nedir öyle umarım sorun yaşamazsınız :(
Resim bana ait değil forumda görmüş almıştım. Ustam sağlamdır sıkıntılı olsa takmazdı. 2012 yılında sıfır Mazda 3 almıştım bu ikinci Mazda BL kullanışım. Toplam 140.000 km Mazda 3 deneyimim var. Motorcraft arka amortisör orjinal ayarında tavsiye ederim. Marka fantazisine gerek yok. Keyifli forumlar.

Ozanihat

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Teşekkür ederim tavsiyeniz için.
Bu amortisörü bu şekilde aracıma taktığımda Motorcraft bana garanti verecekse takarım. Herhangi bir kaza durumunda bir şekilde sigorta eksperi bu uygulamayı görse ve raporuna eklese nasıl olur orasını da düşündüm bi an.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Teşekkür ederim tavsiyeniz için.
Bu amortisörü bu şekilde aracıma taktığımda Motorcraft bana garanti verecekse takarım. Herhangi bir kaza durumunda bir şekilde sigorta eksperi bu uygulamayı görse ve raporuna eklese nasıl olur orasını da düşündüm bi an.
Hiç kimse öyle bir garanti ver(e)mez bu ülkede. Keşke, her kurum/kişi yaptığı işlemlerin-olması gerektiği gibi-arkasında yanında yönünde olabilse.

Ozanihat

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Abi Amortisör bilya, takoz, toz körükleri ve ger lastikleri için hangi markaları tavsiye edersin?
Yayların altına da lastik almak istiyorum.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Abi Amortisör bilya, takoz, toz körükleri ve ger lastikleri için hangi markaları tavsiye edersin?
Yayların altına da lastik almak istiyorum.

Bilyaları SKF diyebilirim.
Amortisör takozu için uyumlu olan ford focus orijinali var, fabrikadan da onlarla geliyor zaten.
Yayların altına arkaya kesme biçme lazım ama önlere focusun orjinalleri birebir uyuyor.
Toz körüklerinin kırığı çıkığı yoksa deformasyon yoksa takarlar geri genelde, bişeyi yoksa boşuna değiştirme.

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Hocam Monroe G1167 piyasada yoktu. Monroe TR ile iletişime geçtim dün, 1 hafta içinde Belçika'dan sevkiyat çıkacak ayın sonunda bize ulaşır dediler. Perakende satışları olmadığı için beni Adana'da bir müşterilerine yönlendirdiler ben de sipariş verdim oradan. Fiyatını belirleyince bana bilgi verecekler. Eğer siz de Monroe almak istiyorsanız iletişime geçebilirsiniz.
Arka monroe 1250 liraya buldum ciftini siz bulabildiniz mi nasıl fiyat acaba ?

Üst Alt