Mazda Motor Yağı Önerisi

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Abiler komple conta değiştirsem kaça mal olur başka başlık altına konu açmak yerine burdan bilgi almak daha yararlı olur diye düşündüm yanlış düşündüysem affola :uzgnm:
Silindir kapak contasından bahsediyorsanız, ben yakın zamanda değiştirdim 1000 TL civarı tuttu. Tabi kapakta çatlak vs yoksa bu fiyatı ortalama baz alabilirsiniz.

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Silindir kapak contasından bahsediyorsanız, ben yakın zamanda değiştirdim 1000 TL civarı tuttu. Tabi kapakta çatlak vs yoksa bu fiyatı ortalama baz alabilirsiniz.
en altta silindir var heralde. contalar çok fazla eskidi heralde çok gözüme batmaya başladı. sızdırıyor heralde hafiften yağ kokusu geliyor kaputun altından sıcakla temas edince. kime sorsam çok takıntılısın diyor da olması gereken şeyleri abartı sanıyorlar. işçilik malzeme + kapakçı filan içinde mi 1000tl?

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
en altta silindir var heralde. contalar çok fazla eskidi heralde çok gözüme batmaya başladı. sızdırıyor heralde hafiften yağ kokusu geliyor kaputun altından sıcakla temas edince. kime sorsam çok takıntılısın diyor da olması gereken şeyleri abartı sanıyorlar. işçilik malzeme + kapakçı filan içinde mi 1000tl?
Yanlış anlaşılma olmasın, silindir kapak contasından yağ sızıntısı olsa aracınız normal şekilde çalışmaz, yağ/su karışımı olabilir, silindire su girebilir vs. Sizin aldığınız yağ kokusu muhtemelen farklı bir noktadan egzoza bulaşan yağdır. İyi bir ustanın gözlemi lazım diye düşünüyorum. Durduk yere silindir kapağını açtırmayın, kapatmak için taşlama gerekir, eğer pay kalmamışsa da durduk yere silindir kapağını değiştirmeniz lazım. Hep masraf yani.

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Yanlış anlaşılma olmasın, silindir kapak contasından yağ sızıntısı olsa aracınız normal şekilde çalışmaz, yağ/su karışımı olabilir, silindire su girebilir vs. Sizin aldığınız yağ kokusu muhtemelen farklı bir noktadan egzoza bulaşan yağdır. İyi bir ustanın gözlemi lazım diye düşünüyorum. Durduk yere silindir kapağını açtırmayın, kapatmak için taşlama gerekir, eğer pay kalmamışsa da durduk yere silindir kapağını değiştirmeniz lazım. Hep masraf yani.
Bir yerlerden yağ kaçırıyor ama nerden kaçırdığını bilmiyorum silindire kadar kaç tane conta var?

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Veli abi carina kitapçığı var onda dexron 2 yazıyor o yüzden kararsız kaldım corona ile aynıdır diye düşünüyorum mesela mazda 626 larda otomatik için yağ 94 98 arası ne konuluyor

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Dexron 2 koy geç ya

Dexron 2 koy geç ya

Son düzenleme:

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Veli abi bende araştırma yaptım 2 dexron yağ 91 98 arası araçlar için 250 derecr ısıya göreymiş dexron 398 sonrası için 320 dereceye göreymiş

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Kimevsorsam 3 koy dedi bende bundan önceki aracıma 3 koymıştum ki 96 modeldi beyin fırtınası oldu şimdi araştırırken bizim forumd bir arkadaşın yazısını okudum servis yanlış yağ koymuş hidroliğe araba berbat olmuş mesela :)

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Bir yerlerden yağ kaçırıyor ama nerden kaçırdığını bilmiyorum silindire kadar kaç tane conta var?
Nereden kaçırdığını tespit etmeden çözüme ulaşmak mümkün değil, tespit için iyice gözlemlemek veya ustaya danışmak iyi olur.

Ayrıca motorun üst kısımlarından bir kaçırma görünüyorsa külbütör kapak contasına bir baktırın.

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Nereden kaçırdığını tespit etmeden çözüme ulaşmak mümkün değil, tespit için iyice gözlemlemek veya ustaya danışmak iyi olur.

Ayrıca motorun üst kısımlarından bir kaçırma görünüyorsa külbütör kapak contasına bir baktırın.
Normalde eksiltme yapıyordu sağdan soldan ama yere hiç damlamıyordu ben de tek bir yerini değiştireceğime yağ kaçıracak hangi conta varsa hepsini değiştireyim diye düşündüm ama masrafı ne olur maliyeti nasıl olur bilmiyorum. Afyon’da mazdalara bakan usta olmadığından götüremiyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Normalde eksiltme yapıyordu sağdan soldan ama yere hiç damlamıyordu ben de tek bir yerini değiştireceğime yağ kaçıracak hangi conta varsa hepsini değiştireyim diye düşündüm ama masrafı ne olur maliyeti nasıl olur bilmiyorum. Afyon’da mazdalara bakan usta olmadığından götüremiyorum.

Kaçak yapabilecek bir çok yer mevcut olduğu için kaçağın yeri tespit edilmeden işe başlamak doğru olmaz... Külbütör kapağı, keçeler, karter tapa/contası gibi yerleri kontrol etmek gerekir, bunun için öncelikle motor temizliği şart sonrasında nereden yağ geldiği açıkça belli olacaktır.

Masraf konusunda net bir şey söylemek herkesi yanıltır, gittiğin iş yerine göre fiyatlar değişiklik gösterir.

Üst Alt