Mazda Motor Yağı Önerisi

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
LPG'nin yanma kalorifik ısısı benzine göre %4.8 daha fazla. Bu da motor yağının eksilmesi için bence yeterli bir oran değil.

IMG_0407.JPG

Yani yük altında benzinli çalışmadaki egzoz sıcaklığı 700 dereceye ulaşıyorsa, LPG'de bu oran 734 dereceye ulaşır ki esasında bu durum egzoz sübaplarına da zarar vermez. Olay tamamen Aslında hava/yakıt oranında bitiyor. Benzinde 14/1 oranında olan hava yakıt oranı LPG'de 16/1 seviyelerine çıkınca yani yakıt %14-15 fakir kalınca yanma odasında gerçekleşen patlama enerjisi hareket enerjisinden çok ısıya dönüşüyor.

Müsait bir zamanda iyice toparlayarak bu konuyu detaylandıracağım.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Aslında benim şu bildiriyi okusanız bu fazla ısınma vs yalan olduğunu göreceksiniz de...
tüm olay yanlış lpg ayarı ile sıcaklığın artması, subaplar ise lpg nin temiz yakıt olmasından ötürü daha çok ısıl yüke maruz kalması nedeniyle yanması...

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Aslında benim şu bildiriyi okusanız bu fazla ısınma vs yalan olduğunu göreceksiniz de...
tüm olay yanlış lpg ayarı ile sıcaklığın artması, subaplar ise lpg nin temiz yakıt olmasından ötürü daha çok ısıl yüke maruz kalması nedeniyle yanması...
Bildiriyi paylaştın mı?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Egzoz sistemindeki ısı ile yanma odasındaki ısı aynıysa sen de, bildirin de haklı hocam... ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Oradaki son mesajıma bak ondan sonra söyle abi ;) Aynı diye kimsenin iddiası olmadı. Anlamak isteyen anladığı gibi anlıyor ama.
Her seferinde aynı şeyi tartışmak istemiyorum hocam, özellikle seninle... :)

En başından beri bu konuda söylediğim, savunduğum nokta şudur;

Lpg yandığında benzinden daha fazla ısı ortaya çıkıyor ki; motor içerisindeki elemanlara zarar veriyor... Motorun içi temel çıkış noktam benim bu konuda... Sen istediğin kadar katalizörde, egzozda, subaplardan sonra ısı ölçümü yap, bir şeyleri araştır, istediğin şeyi savun, saygı duyarım... Senin yaptığın bilimsel araştırma, motorun içini baz al(a)madığı için elma ile armutu toplamaya çalışmak beyhude... ;)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Haklısın abi, lpg daha yüksek ısı verir. 6 saat ders sonrası da benim anlatacak mecalim yok, isteğim hiç yok. O konuda herşey açık, aradaki doğru orantılar, fan açma sıklığı vs. bir çok veri verildi. Boş vaktim olursa eğer o istediğin veriler de gelecek.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Tamam işte aynı şeyi söylüyoruz. LPG'nin kg bazında ortaya çıkardığı kcal değeri ile benzin arasında LPG lehine %4.8'lik bir fark var. Bu da fark motor bileşenlerine zarar verecek bir fark değil sonuçta. 700 dereceyi kaldıran bileşen düz hesapla 734 dereceyi de kaldırır ve yorgunluk da aynı oranda seyreder. İşin diğer tarafında AFR ayarı ile bu sıcaklıklar da aynı seyrediyor aslında. Bununla ilgili LPG/Benzin karşılaştırmalı ölçümler de mevcut.

''LPG yanma ısısı yüksek olduğu için motora zarar veriyor'' inanışı sanayideki ustalardan duyulduğu ve işin aslı bilinmediği için de insanlar ''LPG motora zarar veriyor'' diyor. Halbuki motora zarar veren LPG değil, LPG ayarından anlamayan LPG ustaları. LPG kullanıcıları da işin içine girmeyip ustalara güvendiği için konuyu es geçiyor, yaşanan problemlerde de ustalar başta olmak üzere herkes LPG'yi suçluyor.

Ben bu problemi şuna benzetiyorum; ''M3'ler LPG nedeniyle sübap yakıyor. Sorun M3'lerde. Bu nedenle M3 alınmaz.'' Bu önermenin doğruluk oranıyla LPG'nin motora zararı önermesinin doğruluk oranı aynıdır gözümde. İnsanlara nasıl ki sorunun M3'lerde olmadığını, sübaplarda kullanılan malzemede olduğunu, bu malzemenin yeni nesil motorlarda sıklıkla kullanıldığını, sübap probleminin birçok marka ve modelde yaşandığını ve M3'e özgü olmadığını vs vs anlatmaya çalışıyorsak, aynı şekilde LPG'nin de motora zararı olmadığını, problemin yanlış hava/yakıt oranında olduğunu ve sorunun iş bilmeyen LPG'cilerde olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Anlamayan da anlamasın neye inanıyorsa ona inansın.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Motor bileşenlerine lpg zarar vermiyorsa, o sübaplar neden benzinli araçtan daha önce cortluyor? Neden sübap lastikleri ömrünü tamamlıyor da motor yağ eksiltiyor?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Motor bileşenlerine lpg zarar vermiyorsa, o sübaplar neden benzinli araçtan daha önce cortluyor? Neden sübap lastikleri ömrünü tamamlıyor da motor yağ eksiltiyor?
http://dergipark.gov.tr/download/article-file/202882

Tamam işte aynı şeyi söylüyoruz. LPG'nin kg bazında ortaya çıkardığı kcal değeri ile benzin arasında LPG lehine %4.8'lik bir fark var. Bu da fark motor bileşenlerine zarar verecek bir fark değil sonuçta. 700 dereceyi kaldıran bileşen düz hesapla 734 dereceyi de kaldırır ve yorgunluk da aynı oranda seyreder. İşin diğer tarafında AFR ayarı ile bu sıcaklıklar da aynı seyrediyor aslında. Bununla ilgili LPG/Benzin karşılaştırmalı ölçümler de mevcut.

''LPG yanma ısısı yüksek olduğu için motora zarar veriyor'' inanışı sanayideki ustalardan duyulduğu ve işin aslı bilinmediği için de insanlar ''LPG motora zarar veriyor'' diyor. Halbuki motora zarar veren LPG değil, LPG ayarından anlamayan LPG ustaları. LPG kullanıcıları da işin içine girmeyip ustalara güvendiği için konuyu es geçiyor, yaşanan problemlerde de ustalar başta olmak üzere herkes LPG'yi suçluyor.

Ben bu problemi şuna benzetiyorum; ''M3'ler LPG nedeniyle sübap yakıyor. Sorun M3'lerde. Bu nedenle M3 alınmaz.'' Bu önermenin doğruluk oranıyla LPG'nin motora zararı önermesinin doğruluk oranı aynıdır gözümde. İnsanlara nasıl ki sorunun M3'lerde olmadığını, sübaplarda kullanılan malzemede olduğunu, bu malzemenin yeni nesil motorlarda sıklıkla kullanıldığını, sübap probleminin birçok marka ve modelde yaşandığını ve M3'e özgü olmadığını vs vs anlatmaya çalışıyorsak, aynı şekilde LPG'nin de motora zararı olmadığını, problemin yanlış hava/yakıt oranında olduğunu ve sorunun iş bilmeyen LPG'cilerde olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Anlamayan da anlamasın neye inanıyorsa ona inansın.

lt bazında tüketimi düşünürsek hemen hemen aynı çıkıyor. lpg de 1.2 kat fazla yaktığı için. Zaten lpg de %20 fazla yakmasının sebebi hem bu enerji oranı, hem de hacimsel verimin düşmesi. Yakıtın ısı enerjisi, hareket enerjisine döndürüldüğü için; yanma odasında değişik yakıtlar için aynı miktarda ısı enerjisinin oluşması gerekir.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
http://dergipark.gov.tr/download/article-file/202882

lt bazında tüketimi düşünürsek hemen hemen aynı çıkıyor. lpg de 1.2 kat fazla yaktığı için. Zaten lpg de %20 fazla yakmasının sebebi hem bu enerji oranı, hem de hacimsel verimin düşmesi. Yakıtın ısı enerjisi, hareket enerjisine döndürüldüğü için; yanma odasında değişik yakıtlar için aynı miktarda ısı enerjisinin oluşması gerekir.
Öncelikle makale için teşekkürler. Makalede çapraz okuma yaptım. "LPG kuru yakıttır" önermesi kafamda oturmuş oldu. Benzinin yandıktan sonra kurum biriktirmesi, sübaplar üzerinde ısıl şok yaşanmasını önlediği bilimsel olarak açıklanmış. Bu durumda bazı LPG montajlarında kullanılan "sübap yağlama sistemi" de mantıklı görünüyor. Tabi sübap yağlama sisteminin sübap yüzeyinde kurum oluşturduğunu varsayıyorum. Eğer LPG sübap yağlaması kurum biriktiriyorsa, bu durumda sübap yüzeyinin ısıl şoka maruz kalmaması için sübap yağlama sisteminin her LPG montajında olmazsa olmaz bir bileşen olması gerekmekte.

Sonuç itibariyle sizce sağlıklı bir LPG kullanımı için neler gerekiyor?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Öncelikle makale için teşekkürler. Makalede çapraz okuma yaptım. "LPG kuru yakıttır" önermesi kafamda oturmuş oldu. Benzinin yandıktan sonra kurum biriktirmesi, sübaplar üzerinde ısıl şok yaşanmasını önlediği bilimsel olarak açıklanmış. Bu durumda bazı LPG montajlarında kullanılan "sübap yağlama sistemi" de mantıklı görünüyor. Tabi sübap yağlama sisteminin sübap yüzeyinde kurum oluşturduğunu varsayıyorum. Eğer LPG sübap yağlaması kurum biriktiriyorsa, bu durumda sübap yüzeyinin ısıl şoka maruz kalmaması için sübap yağlama sisteminin her LPG montajında olmazsa olmaz bir bileşen olması gerekmekte.

Sonuç itibariyle sizce sağlıklı bir LPG kullanımı için neler gerekiyor?

Subap yağlama sisteminin de fayda sağladığını düşünmüyorum. Bir ara donanımhaberde üyeliğim olmamasına rağmen sırf bu konuda faydalı olduğunu söyleyen yüksek makine mühendisiyle tartışmıştım. Bir sürü rapor yayınlamıştı ve içinde de belli oranda kerosen olduğu yazılıydı. Kerosen yanıcı bir madde, uçak yakıtı olarak geçer. bunu söylediğimde de cevap verememişti arkadaş. Ayrıca yüksek makine mühendisi olduğunu söyleyen arkadaş da yine ısı ile sıcaklık arasındaki farkı bilmiyordu.

Bu subap yağlama yağının fazla gönderilmesi nedeniyle piston eriten subaru sahipleri var. Yanıcı bir madde de nasıl soğutma sağlayacak?
Brc nin Türkiye distribütörü Mehmet Özenç bey Toyotaclubtr de yazdığı uzun bir yazıda da bunun sadece emme manifoldunda işe yarayacağını, egzosda işe yaramayacağını söylemişti. Ben de bu görüşteyim.

Aslında subap lifterlerine bir şekilde soğutma suyu dolandırılabilse böyle sorunlar da olmayacak aslında. Bu yapılana kadar da yapılabilecek tek şey subapların yanmasını beklemek. Ya da subap mekanizmalarının hidrolik itici haline döndürülmesi olabilir, bu durumda hidrolik iticiler otomatik olarak aralıkları ayarlıyor. Ama maliyet nedeniyle kullanılmıyor bu. O nedenle gittiği yere kadar kullanıp değiştirmek. Zaten lpg ile elde edilen kara oranla pek bir maliyeti de olmuyor.

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Lukoil luxe 10/40 motor yağı kullanan var mı? Gezinirken gördüm çok tavsiye eden var nasıl bir marka? Bir de mobil super 2000 kullanan vardı sanırım forum da tavsiye eder misiniz?

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Arkadaşlar mrb toyota coronam için yağ öneriniz nedir kitapçığında 10 40 diyor ancak ben 5 30 mu alayım bilemedim motul eneos lukoil mobil falan önerir misiniz.birde otomatik şanzuman yağı öneriniz nedir 3 bin km sonra değiştiricem ikisinide tşkler

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
10-40 veya 5-30 için motor durumunu iyi bilmek lazım. 5-30 alacaksanız da tam sentetik almanızdan yanayım. Yağ değerlerine bakarak fiyatıyla dengeli bir yağ işinizi görür. Seçeneklerin arasına Liqui Moly de ekleyin derim. ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
10/40 koyman kitapçığa uyan hareket olur bence. Eksiltme durumunu takipte kal ama.

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Abi ben yanlış görmüşüm 5 30 öneriyormuş :)

Abi ben yanlış görmüşüm 5 30 öneriyormuş :)
Eğer diyor çok düşük sıcaklıklarda 10 30 veya daha kalın yağ kullanıcaksanız aracı çalıştırırken zorlanacağınız için sae 5 30 yağ öneriyoruz diye yazıyor e izmirde hava çok düşük olmuyor zaten.şanzuman yağı öneriniz varvmı

Son düzenleme:

Üst Alt