Mazda 626 GE (1991-97) Motor ve Rölanti Sorunları

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Herşey kitabına göre..
Üst kapağın tork değerleri, eksantrik keplerinin tork değerleri vs..

Ekli dosyalar

• 9.jpg
    9.jpg
    83.9 KB · Görüntüleme: 60
Ve araç normale döner 2000 rpm 90 km/h lastik farkından dolayı gps in ölçtüğü hız 93 km/h

Ekli dosyalar

• 7.jpg
    7.jpg
    149.9 KB · Görüntüleme: 65
bu arada tam kapanmamış olan kapıyı örtmeye çalışırken kapı ışığı yanık kalmış..

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Her şey kitabına göre olunca sorunlar hallolur ben buna inanıyorum ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çok şükür, Allah nazarlardan kazalardan belalardan korusun... :nazar:

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
Bugün Sabah Ve Akşam Benzinde Ve Lpg de Rolantim 1200-1300 Civarıydı..Havanın Soğuk Olmasıyla Alakalı Olabilir mi Normalde Lpg de 700-800 Devir..

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
İlk başta otomatik jikle var galiba üst seviyede tutuyor sonra yerine oturuyor olması lazım

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İlk başta otomatik jikle var galiba üst seviyede tutuyor sonra yerine oturuyor olması lazım

Jikle değilde, rölanti motoru suyun sıcaklığına göre rölantiyi ayarlıyor, su geç ısındıkça rölantinin düşmesi zaman alıyor...

Çok soğuk havalarda su daha soğuk olacağı için rölanti ilk çalışmada yüksek olabiliyor...

Örnek; Mazda 626 varken kış aylarında 2 bin devirin üzerinde ilk çalıştırma rölantisi oluyordu, Şimdiki guzumda 2 bin olmasa da yakın seyrediyor...

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
Jikle değilde, rölanti motoru suyun sıcaklığına göre rölantiyi ayarlıyor, su geç ısındıkça rölantinin düşmesi zaman alıyor...

Çok soğuk havalarda su daha soğuk olacağı için rölanti ilk çalışmada yüksek olabiliyor...

Örnek; Mazda 626 varken kış aylarında 2 bin devirin üzerinde ilk çalıştırma rölantisi oluyordu, Şimdiki guzumda 2 bin olmasa da yakın seyrediyor...
Jikle Devreden Çıkmıştı Sıkışık Trafikte Ve Işıkları Beklerken Devir O Civardaydı..Hararet Orta Seviyedeydi..Bide Guzu Kapalı Mekandaydı Bütün Gün..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Jikle Devreden Çıkmıştı Sıkışık Trafikte Ve Işıkları Beklerken Devir O Civardaydı..Hararet Orta Seviyedeydi..Bide Guzu Kapalı Mekandaydı Bütün Gün..

Muhtemelen su eksiktir... Suyu kontrol et... Normale inen rölantinin tekrar yükselmesinin ana sebeplerinden birisi suyun eksik olmasıdır, sistemin hava almasıdır...

Hortumlarda kaçak veya çatlak falan var mı onu kontrol et... İlk aklıma gelen bu ihtimaller...

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
Muhtemelen su eksiktir... Suyu kontrol et... Normale inen rölantinin tekrar yükselmesinin ana sebeplerinden birisi suyun eksik olmasıdır, sistemin hava almasıdır...

Hortumlarda kaçak veya çatlak falan var mı onu kontrol et... İlk aklıma gelen bu ihtimaller...
Abi Bugün Rolantim Hiç Normale İnmedi Sabah Işıklarda Beklerken de Akşam Trafiktede Yüksekti..Normalde Pas Geçmezdim Ama İş Yeriyle Alakalı Sorunlardan Hiç Aklıma Gelmedi Kafa Başka Tarafta Yani..İlk Fırsatta Kontrolleri Yaparım..Eyvallah Abi..Eyvallah [member=56]ezmocesteri[/member] ..

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
Kafama Takıldı Çıktım Baktım Radyatör Çay Bardağı Kadar Su Aldı Yedek Hazne de Az Bi Yükselme Vardı

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kafama Takıldı Çıktım Baktım Radyatör Çay Bardağı Kadar Su Aldı Yedek Hazne de Az Bi Yükselme Vardı

Yarın araba ısındıktan sonra fan devreye girecekmi bi kontrol et istersen termostat sağlam mı?

Olmadı, [member=66]Adem Usta[/member] mıza danışırız... ;)

Evet klasik bir sorun..
1- Arkadaşlarımızın da belirttiği üzere ilk olarak suyu kontrol edeceksiniz, daha sonra sistemden bir yerden bir şekilde hava olabilir..
2-Araç çalıştırılacak rölanti motorundaki hortumu çıkaracaksınız ve su iyice gelmeye başlayıncaya kadar bekleyeceksiniz ve su gelince takacaksınız. Lpg reğülatörüne de aynı işlem denenebilir.
3-Pc valfinden çıkan hortum başta olmak üzere boğaz kelebeğine giden hortumdaki çatlak durumuna bakılacak.
4-Emme manifoldundaki kaçağı ılık suyla teşhis edin, suyu dökünce hışırtı var mı yokmu bakın..
5-Hortumlarda kaçak durumu anlaşılması icinde kuru zeminde çalıştırın aracınızı ve alta damlayan birşey varmı bakın.. ama 15 dk dan fazla gözlemleyin bu durumu..
6-yine boğaz kelebeğindeki gaz ayar vidasını araç çalışmakta iken sağa doğru çevirin,
7-rölanti motorunun fişini takıp çıkarın tepki varmı diye bakın,
8-yine boğazın ön cam tarafındaki yönünde küçük soket var onu söküp takın,
9-araç 92-97 ise yine müşürlerin olduğu yerde cama yakın olan ısı müşürü var onu söküp takın,
bunlardan birinde mutlaka anormallik vardır. inşallah rölanti motoru kalp krizi durumunda değildir :( Sadece motor 650 tam boğaz indirimli 1200 lira çünki ve yan sanayisi yok çıkmaya ne derece güvenilir bilemeyiz...
Cevabınızı bekliyorum.. Benimkide bazen yapar ama genelde su ilavesi çözer durumu ve yarı yarıya antifiriz ve saf su kullanmanın gerekliliğini görüyoruz . Malum bizim bu rölanti motorları hem su hemde elektrikle çalışıyor ve kireç en büyük düşman..

[member=9]domestos[/member] abi termostatı yazmış zaten

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
Evet klasik bir sorun..
1- Arkadaşlarımızın da belirttiği üzere ilk olarak suyu kontrol edeceksiniz, daha sonra sistemden bir yerden bir şekilde hava olabilir..
2-Araç çalıştırılacak rölanti motorundaki hortumu çıkaracaksınız ve su iyice gelmeye başlayıncaya kadar bekleyeceksiniz ve su gelince takacaksınız. Lpg reğülatörüne de aynı işlem denenebilir.
3-Pc valfinden çıkan hortum başta olmak üzere boğaz kelebeğine giden hortumdaki çatlak durumuna bakılacak.
4-Emme manifoldundaki kaçağı ılık suyla teşhis edin, suyu dökünce hışırtı var mı yokmu bakın..
5-Hortumlarda kaçak durumu anlaşılması icinde kuru zeminde çalıştırın aracınızı ve alta damlayan birşey varmı bakın.. ama 15 dk dan fazla gözlemleyin bu durumu..
6-yine boğaz kelebeğindeki gaz ayar vidasını araç çalışmakta iken sağa doğru çevirin,
7-rölanti motorunun fişini takıp çıkarın tepki varmı diye bakın,
8-yine boğazın ön cam tarafındaki yönünde küçük soket var onu söküp takın,
9-araç 92-97 ise yine müşürlerin olduğu yerde cama yakın olan ısı müşürü var onu söküp takın,
bunlardan birinde mutlaka anormallik vardır. inşallah rölanti motoru kalp krizi durumunda değildir :( Sadece motor 650 tam boğaz indirimli 1200 lira çünki ve yan sanayisi yok çıkmaya ne derece güvenilir bilemeyiz...
Cevabınızı bekliyorum.. Benimkide bazen yapar ama genelde su ilavesi çözer durumu ve yarı yarıya antifiriz ve saf su kullanmanın gerekliliğini görüyoruz . Malum bizim bu rölanti motorları hem su hemde elektrikle çalışıyor ve kireç en büyük düşman..

[member=9]domestos[/member] abi termostatı yazmış zaten
Eyvallah [member=41]aliparlar1983[/member] Gardaşım..Yazdıklarını Okuduktan Sonra Guzuya Tatil Verdim Benim Boş Vaktim Olana Kadar..Zaten Bilen Biri Olmadan Bir Çoğunu Yapamam..

Üst Alt