Mazda 626 GE (1991-97) Motor ve Rölanti Sorunları

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
elimden geldikçe yardımcı olayım..
Yapabileceklerini yap, kalanını beraberce yapmaya çalışalım.
İkamet ilini bilmiyorum, japon gurubu araca bakan birisi varsa yardımcı olacaktır.
Direkt kestirip atmasına izin verme yalnız, bunları kontrol ettir.
Mazda dan anlayan biri zaten yardımcı olur kolayca..
Ama genelde rölanti motoru der geçerler..

Bana neler dediler neler.. Adem usta olmasa 10.000 harcatacaklardı neredeyse.. :)
Bu araç hassas, nazik ve alıngandır..
Sevgiyle sabırla yaklaşmazsan üzer seni..
Acele etmeden yavaşça yapabildiklerini yap tekrar görüşelim. Herkesin yapabileceği şeyler aslında tarif ederim..
Eğer istanbul ise iliniz Adem ustaya gidin direkt.. değilseniz forumda usta bilgileri var inceleyin..
Kolay gelsin..

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Abi Bugün Rolantim Hiç Normale İnmedi Sabah Işıklarda Beklerken de Akşam Trafiktede Yüksekti..Normalde Pas Geçmezdim Ama İş Yeriyle Alakalı Sorunlardan Hiç Aklıma Gelmedi Kafa Başka Tarafta Yani..İlk Fırsatta Kontrolleri Yaparım..Eyvallah Abi..Eyvallah [member=56]ezmocesteri[/member] ..

rolanti hiç aşaya inmedi peki şunu bir deneyin rolanti yüksek çalışıyor iken fanın açmasını bekleyin fan motoru çalışınca sıcakmı sogukmu üflüyecek bir bakın
soguk üflüyecek olursa su eksik iac valfine su gitmiyor

birde iac valfinin sogukken üst hortumunu radyatör kapagını açın hortumdan üfleyin hat açıkmmı açık ise radyatör kapagından su atıcaktır diger hortumuda aynı şekilde kontrol edin hatlar açıkmı

sayın ali abimin dedigi gibi sudaki kireçten dolayı tıkalı olabilir

birde aracın su sistemindeki hava almayı deneyin iac valfinin üst hortumunu çıkarın ve radyatör kapagını çıkarın radyatör kapagının agzına göre bir yag hunisi koyun su sevyesini yüksek tutun yoksa sevye olarak rolanti motoru daha yüksekte oldugu için su gelmiye bilir yapabiliyorsanız aracın önü yokuş yukarı olsun su geriye dogru gitmesinde yardımcı olmuş olursunuz daha rahat hava alınır bunu bir deneyin zaten bunu yapıcak olursanız hem hortumdan su gelicek hemde hortumun geçtigi yerden su gelicek olur ise o hatta tıkanıklık yok demektir bunu da anlamış olursunuz bunları bir deneyin sonra yine konuşuruz

bu arada ali abicim saygılar nasılsın ..

Sağol [member=66]Adem Usta[/member] asıl saygı bizden..
Kar yağıyor arabalar görünmüyor :)
Senden öğrendiklerimizi aktarıyoruz forumdaki arkadaşlara..
Emeğine sağlık..

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
Eyvallah [member=66]Adem Usta[/member] ve [member=41]aliparlar1983[/member] ..Bugün Sabah İşe Giderken Herşey Normaldi..Devrim 700-800 Gibiydi..Motor Sıcakken Fan Hiç Aklıma Gelmedi Gün İçerisinde Suları Kontrol Ettiğimde Enson Bıraktığın Şekilde Herhangi Bir Değişiklik Yoktu ..Akşam Ne Olacak Diye Düşünürken İş Çıkışında Baktım ki Guzunun Önüne Dangalağın Biri Arabasını Çekmiş Sahibini Bulamadım Tel Falan Yoktu :sopa: :sopa: ..Tükkanda Bıraktım..Aklıma Gelmişken Gazı Opetten Önceki Gece Fulledim Ve Guzu Dışarıdaydı..Bana O Güne Mahsus Bişey Gibi Geldi..

Rölantimi kademe kademe düzelten aksamların 3 tanesi, herbiri değiştikce bir adım rahatladım.
1. resimdeki hava hortumumda ciddi yırtık ve yıpranmalar vardı, değişim 145TL ama çok etkisi var..

4. resim PC valfi, külbütör kapağı üzerinde yer alıyor ve görevi yağ buharının fazlasını belirli bir denge ve sınır içerisinde boğaza gönderiyor. >Rölanti için etkisi yok denemez..

2 ve 3. resimdekide her ne kadar hararet müşürüne benzese de ısı müşürümüz. Panasonic marka Mazda ekipmanı olması şart arkadaşlar, yan sanayiyle geçiştirilebilecek bir ekipman değil, gerek aracın çalışmasında gerekse rölanti motoruyla iletişim halinde önemli görevleri mevcut. Fişini çekerseniz rölanti bir miktar artar ve yakıt aşırı artar arkadaşlar, voltaj değerleri ölçülerek gerekli performans ve kullanılabilirlik durumları ölçülebiliyor (biraz derin konu, ilerleyen günlerde yazarım inşallah)

Bu parçalarla birlikte emme manifolt contasıda kontrol edilmeli, onunda kontrol yöntemi var, rölantiye etkisi mevcut.. Kontrolü ise sıcak araçta 1 lt kadar suyun (ılık olsa iyi olur) emme manifoldu üzerinbe yavaşça dökün ve 'fıss' şeklinde bir ses olmamalı bu durum bakılabilir..

Arkadaş için bu müşürü emanet verebilirim, arıza tespitine en ucuzdan bakabiliriz, eğer sorun o ise 160TL karşılığında yetkili servisten alabilir..

Ekli dosyalar

• 1 (2).jpg
    1 (2).jpg
    21 KB · Görüntüleme: 47
  • 2.jpg
    2.jpg
    72.1 KB · Görüntüleme: 50
  • 4.jpg
    4.jpg
    14.7 KB · Görüntüleme: 51
  • 3.jpg
    3.jpg
    69.4 KB · Görüntüleme: 49

attcaksaw

Sessiz
Araç Markası
1991 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Merhaba hocalarım siz de bilirsiniz kontağı çevirdiğimizde gaz sistemi tık eder sonra marş basarız. Onu sağlayan parça nedir acaba alıp kendim değiştireyim. Bazen tık sesi gelmiyor benzinden gaza geçiriyorum falan filan öyle düzeliyor araba çalışıyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba hocalarım siz de bilirsiniz kontağı çevirdiğimizde gaz sistemi tık eder sonra marş basarız. Onu sağlayan parça nedir acaba alıp kendim değiştireyim. Bazen tık sesi gelmiyor benzinden gaza geçiriyorum falan filan öyle düzeliyor araba çalışıyor.
Lpg gaz kesici veya lpg otomatiği parçanın adı.

Üst Alt