Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Featured Mazda 3 BM Skyactiv Geri Görüş Kamerası Montajı

Konu, 'İç Aksam - Elektronik- Aydınlatma' kısmında slymncmgz tarafından paylaşıldı.

1. slymncmgz

slymncmgz Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda3 2014 PowerSense
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı-Sedan
    Fırsat bulmuşken dilim döndüğünce anlatayım.
    Öncelikle kameradan başlayalım. Meşhur Çinli kardeşlerimizden aşağıdaki kamerayı getirttim. 6V olan (suit E ve Option 1'i de istedim, çok geniş açı isteyenler 15 dolar daha verip option 2'yi de seçebilir) Adsız.jpg

Kutudan çıkmış hali:
    DSC_0209.JPG
    Soldaki sarı soketli olan kablonun diğer ucunda da aynı sarı soketten vardı ancak bağlantı hazırlığı için onu kestim. Soldaki 1. ve 2. kırmızı olan teller ile işimiz olmayacak, onların uçlarını izolasyon bandı ile kapatabilirsiniz. En sağdaki kırmızı işimize yarayacak onu kapatmayın :D

(Bu arada hava çok sıcak olduğundan ve gölge bir yer bulamadığımdan bazı fotoğrafları çekmeyi unutmuşum aceleden, eksikleri netten bulduğum resimlerle tamamlamaya çalışıcam)
    DSC_0216.JPG DSC_0217.JPG DSC_0218.JPG
    Klipsleri bu şeklilde çıkartarak bagaj kapağındaki döşeme ve bagaj sol yan tarafındaki döşeme sökülür
    DSC_0219.JPG
    Bagaj açma tuşunun yanındaki kamera deliğini kapatan kapağın içten görüntüsü (parmakla biraz zorlayınca çıkıyor, su geçirmesin diye çift taraflı bant gibi bir şeyle yapıştırmışlar)
    DSC_0220.JPG

Şimdi bağlantıya geçelim:
    C16 Önce.jpg
    Bagaj sol yanında siyah kutuun altında, adı c-16 olan bu soketi göreceksiniz, soketi mandalına bastırarak açın ve oradan çıkarın. 5.jpg
    Ben c-16 soketini içerisine girebilecek dişi pin bulamadım, o yüzden erkek olan pinleri soketin dışına çıkardım.
    DSC_0213.JPG

Kamerayı yerine takıp kablolarını spiral boru içerisinden geçirip, boruyu da diğer mevcut kablolar gibi sol taraftan bağlantı yapacağımız yere kadar sabitleyerek geliyoruz. ( Bagaj kapağı döşemesini yerleştirmeden önce foto çekmeyi uutmuşum kusura bakmayın, sadece geçirdiğim yeri görme açısından son halini koyuyorum)
    DSC_0227.JPG
    Sonra
    Kamera tarafı..........................................................Soket tarafı
    Çıplak tel (sarı soketli kablodan gelen)-------------------> Gri
    Sarı tel (sarı soketli kablodan gelen) ----------------------> Siyah
    Kırmızı tel ------------------------------------------------------> Beyaz
    Siyah tel ---------------------------------------------------------> Kırmızı

şeklinde bağlantılarımızı yapıyoruz.
    DSC_0221.JPG

Soketi eski yerine sabitliyoruz, fazlalık kabloları da sallanıp ses çıkarmasın diye güzelce bantlıyoruz ve döşemeyi yerleştirdikten sonra işlem tamam :)

DSC_0224.JPG

Bu da gece görüntüsü:
    DSC_0232.JPG
    Dipnot: Sağ üstteki park sensörü göstergelerini yarı saydam hale getirmiştim (AIO tweaks ile) ama pek hoşuma gitmedi, kullanışlı olmadı, şimdi tekrar eski haline getirdim daha iyi oldu.

Ssepil, nanotek87, Holydao ve 6 kişi daha bunu beğendi.
  2. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Bu mudur? budur :) Elinize sağlık güle güle kullanın bir çok kişiye ışık tutacağına eminim.

Veli selim, domestos ve slymncmgz bunu beğendi.
  3. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Elinize sağlık.

slymncmgz bunu beğendi.
  4. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Güle güle kullanın.

slymncmgz bunu beğendi.
  5. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Güle güle kullanın. Detaylı foto ve bilgilendirme güzel olmuş

slymncmgz bunu beğendi.
  6. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Başına geçen herkesin yapabileceği bir açıklama ile anlatılmış, ellerine kollarına emeğine sağlık, sonsuz teşekkürler... :) Kazasız belasız günlerde kullanmak nasip olsun.

Veli selim ve slymncmgz bunu beğendi.
  7. synchronic

synchronic Sessiz

Araç Markası:
    2015-Mazda 3 power
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı - Sedan
    Arkadaşlar slymncmgz arkadaşımızın emeğine eline sağlık paylaştığı bilgiler dahilinde bahsetmiş olduğum kamerayı bağladım ve sonuç perfect. Fakat benim kamera çalışmadı sanırım 12 v olduğundandı başka bir kamerayı ona uydurdum çalıştı. Slymncmgz arkadaşıma teşekkür ederiz. Herkesin uygulayabileceği yalın ve anlaşılır bir dille olayı sonuçlandırmıştır. Bende aracıma yaptığım extraları kamera dahil en yakın Zaman'da sizlerle paylaşıcam görüşmek üzere.

8. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Paylaşım ve yardımlaşmanın faydalarını görmek güzel. :) kazasız belasız günlerde kullanmak nasip olsun.

Oğuzhan ve ezmocesteri bunu beğendi.
  9. slymncmgz

slymncmgz Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda3 2014 PowerSense
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı-Sedan
    Ben de teşekkür ederim :)
    Daha bitmedi :) Şu anki hedefim anlamlı bir ses yalıtımı yapmak, ancak henüz uygulama yapabileceğim kapalı bir alan bulamadım.

10. emre6725

emre6725 Sessiz

Araç Markası:
    Mazda 3 Skyactiv
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı-Sedan
    Aldığınız sitenin linkini atabilirmisiniz...

11. slymncmgz

slymncmgz Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda3 2014 PowerSense
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı-Sedan
    Online Shop SINOSMART In Stock Car Reversing Parking Camera for Mazda 3 Axela Sedan Install in Factory Original Camera Hole Mirror Image|Aliexpress Mobile
    Link bu, suit E vardı önceden, değiştirmişler, F de aynı mantık, sadece boşa kablo parası veriyoruz. Yalın halde alınabilse bile olur sanırım. Bir de 6V olanı seçin mutlaka. Ben aldığımda o seçenek yoktu, Option 1 vardı onu seçmiştim. Çok geniş açı olsun isterseniz Option 2 de eklenebilir. Ben yapamam belki olmaz diye boşa param gitmesin diye mümkün olan en minimum şeklini seçmiştim :)

domestos bunu beğendi.
  12. emre6725

emre6725 Sessiz

Araç Markası:
    Mazda 3 Skyactiv
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı-Sedan
    Sanırım 170 derece seçeneği kaldırılmış.....

Sent from my iPad using Tapatalk

13. incirinaltı

incirinaltı Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda3 Powersense
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı-Sedan
    Hanımın yoğun isteği üzerine geri görüş kamerası takacaz,kamera konusunda hiçbir bilgim yok,tavsiyelerinizi bekliyorum,yurtiçinden almayı düşünüyorum...

14. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Hocam sen kesin uğraşmazsın, kampanya döneminde taktır serviste :D

incirinaltı bunu beğendi.
  15. incirinaltı

incirinaltı Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda3 Powersense
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı-Sedan
    Kampanya dönemine kadar kavga edemem :D
    Ahmetin elektirkçisi iyiymiş,kamerayı alıp ona ya da başka bi elektirkçiye taktıracam,kendimmi yapayım asla :D
    Aslında arabayı ilana koyacam ama ne zaman satılacağı meçhul olduğu için kamerayı takalım biz ....

16. slymncmgz

slymncmgz Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda3 2014 PowerSense
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı-Sedan
    Yurtiçinde birebir uyumlu kamera yok. Devşirme yöntemle takılabilir ancak. Ve mutlaka 6V--->12V step-up converter ile takılmalı, yoksa kamera 12 volt isteyeceğinden ve CMU 6 volt göndereceğinden çalışmayacaktır

Oğuzhan, incirinaltı ve domestos bunu beğendi.
  17. incirinaltı

incirinaltı Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda3 Powersense
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı-Sedan
    Süleyman hem ön(takabiliyormuyuz) hem geri görüş kamerası takmak istiyorum.
    Yurt dışından getirtecem,kamera dışında bişey almam gerekiyor mu(voltaj düşürücü v.s)
    Bir de kamera önerin var mı...

18. slymncmgz

slymncmgz Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda3 2014 PowerSense
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı-Sedan
    Switch vardı ön arka yapmak için, hatta o kamerayı aldığım satıcının ilanlarında çıkıyordu. Onun için ayrı elektrik çekmek gerekebilir, sadece cmu'dan gelen akım yetmeyecektir

19. incirinaltı

incirinaltı Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda3 Powersense
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı-Sedan
    kamerayı 6v mu almam gerekiyor

20. slymncmgz

slymncmgz Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda3 2014 PowerSense
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı-Sedan
    Normalde 6v ama senin dediğin şekilde yapmak için nasıl olacak bi devre şemasına bakmak lazım

incirinaltı bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş