Mazda 3 BM Skyactiv Geri Görüş Kamerası Montajı

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Fırsat bulmuşken dilim döndüğünce anlatayım.
Öncelikle kameradan başlayalım. Meşhur Çinli kardeşlerimizden aşağıdaki kamerayı getirttim. 6V olan (suit E ve Option 1'i de istedim, çok geniş açı isteyenler 15 dolar daha verip option 2'yi de seçebilir)
Adsız.jpg

Kutudan çıkmış hali:
DSC_0209.JPG

Soldaki sarı soketli olan kablonun diğer ucunda da aynı sarı soketten vardı ancak bağlantı hazırlığı için onu kestim. Soldaki 1. ve 2. kırmızı olan teller ile işimiz olmayacak, onların uçlarını izolasyon bandı ile kapatabilirsiniz. En sağdaki kırmızı işimize yarayacak onu kapatmayın :D

(Bu arada hava çok sıcak olduğundan ve gölge bir yer bulamadığımdan bazı fotoğrafları çekmeyi unutmuşum aceleden, eksikleri netten bulduğum resimlerle tamamlamaya çalışıcam)
DSC_0216.JPG DSC_0217.JPG DSC_0218.JPG
Klipsleri bu şeklilde çıkartarak bagaj kapağındaki döşeme ve bagaj sol yan tarafındaki döşeme sökülür
DSC_0219.JPG
Bagaj açma tuşunun yanındaki kamera deliğini kapatan kapağın içten görüntüsü (parmakla biraz zorlayınca çıkıyor, su geçirmesin diye çift taraflı bant gibi bir şeyle yapıştırmışlar)
DSC_0220.JPG

Şimdi bağlantıya geçelim:
C16 Önce.jpg

Bagaj sol yanında siyah kutuun altında, adı c-16 olan bu soketi göreceksiniz, soketi mandalına bastırarak açın ve oradan çıkarın.
5.jpg

Ben c-16 soketini içerisine girebilecek dişi pin bulamadım, o yüzden erkek olan pinleri soketin dışına çıkardım.
DSC_0213.JPG

Kamerayı yerine takıp kablolarını spiral boru içerisinden geçirip, boruyu da diğer mevcut kablolar gibi sol taraftan bağlantı yapacağımız yere kadar sabitleyerek geliyoruz. ( Bagaj kapağı döşemesini yerleştirmeden önce foto çekmeyi uutmuşum kusura bakmayın, sadece geçirdiğim yeri görme açısından son halini koyuyorum)
DSC_0227.JPG

Sonra
Kamera tarafı..........................................................Soket tarafı
Çıplak tel (sarı soketli kablodan gelen)-------------------> Gri
Sarı tel (sarı soketli kablodan gelen) ----------------------> Siyah
Kırmızı tel ------------------------------------------------------> Beyaz
Siyah tel ---------------------------------------------------------> Kırmızı

şeklinde bağlantılarımızı yapıyoruz.
DSC_0221.JPG

Soketi eski yerine sabitliyoruz, fazlalık kabloları da sallanıp ses çıkarmasın diye güzelce bantlıyoruz ve döşemeyi yerleştirdikten sonra işlem tamam :)

DSC_0224.JPG

Bu da gece görüntüsü:
DSC_0232.JPG

Dipnot: Sağ üstteki park sensörü göstergelerini yarı saydam hale getirmiştim (AIO tweaks ile) ama pek hoşuma gitmedi, kullanışlı olmadı, şimdi tekrar eski haline getirdim daha iyi oldu.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Başına geçen herkesin yapabileceği bir açıklama ile anlatılmış, ellerine kollarına emeğine sağlık, sonsuz teşekkürler... :) Kazasız belasız günlerde kullanmak nasip olsun.

synchronic

Sessiz
Araç Markası
2015-Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Arkadaşlar slymncmgz arkadaşımızın emeğine eline sağlık paylaştığı bilgiler dahilinde bahsetmiş olduğum kamerayı bağladım ve sonuç perfect. Fakat benim kamera çalışmadı sanırım 12 v olduğundandı başka bir kamerayı ona uydurdum çalıştı. Slymncmgz arkadaşıma teşekkür ederiz. Herkesin uygulayabileceği yalın ve anlaşılır bir dille olayı sonuçlandırmıştır. Bende aracıma yaptığım extraları kamera dahil en yakın Zaman'da sizlerle paylaşıcam görüşmek üzere.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Arkadaşlar slymncmgz arkadaşımızın emeğine eline sağlık paylaştığı bilgiler dahilinde bahsetmiş olduğum kamerayı bağladım ve sonuç perfect. Fakat benim kamera çalışmadı sanırım 12 v olduğundandı başka bir kamerayı ona uydurdum çalıştı. Slymncmgz arkadaşıma teşekkür ederiz. Herkesin uygulayabileceği yalın ve anlaşılır bir dille olayı sonuçlandırmıştır. Bende aracıma yaptığım extraları kamera dahil en yakın Zaman'da sizlerle paylaşıcam görüşmek üzere.
Ben de teşekkür ederim :)
Daha bitmedi :) Şu anki hedefim anlamlı bir ses yalıtımı yapmak, ancak henüz uygulama yapabileceğim kapalı bir alan bulamadım.

emre6725

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Skyactiv
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Aldığınız sitenin linkini atabilirmisiniz...

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Online Shop SINOSMART In Stock Car Reversing Parking Camera for Mazda 3 Axela Sedan Install in Factory Original Camera Hole Mirror Image|Aliexpress Mobile
Link bu, suit E vardı önceden, değiştirmişler, F de aynı mantık, sadece boşa kablo parası veriyoruz. Yalın halde alınabilse bile olur sanırım. Bir de 6V olanı seçin mutlaka. Ben aldığımda o seçenek yoktu, Option 1 vardı onu seçmiştim. Çok geniş açı olsun isterseniz Option 2 de eklenebilir. Ben yapamam belki olmaz diye boşa param gitmesin diye mümkün olan en minimum şeklini seçmiştim :)

emre6725

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Skyactiv
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Sanırım 170 derece seçeneği kaldırılmış.....

Sent from my iPad using Tapatalk

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Hanımın yoğun isteği üzerine geri görüş kamerası takacaz,kamera konusunda hiçbir bilgim yok,tavsiyelerinizi bekliyorum,yurtiçinden almayı düşünüyorum...

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Hocam sen kesin uğraşmazsın, kampanya döneminde taktır serviste :D
Kampanya dönemine kadar kavga edemem :D
Ahmetin elektirkçisi iyiymiş,kamerayı alıp ona ya da başka bi elektirkçiye taktıracam,kendimmi yapayım asla :D
Aslında arabayı ilana koyacam ama ne zaman satılacağı meçhul olduğu için kamerayı takalım biz ....

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Hanımın yoğun isteği üzerine geri görüş kamerası takacaz,kamera konusunda hiçbir bilgim yok,tavsiyelerinizi bekliyorum,yurtiçinden almayı düşünüyorum...
Yurtiçinde birebir uyumlu kamera yok. Devşirme yöntemle takılabilir ancak. Ve mutlaka 6V--->12V step-up converter ile takılmalı, yoksa kamera 12 volt isteyeceğinden ve CMU 6 volt göndereceğinden çalışmayacaktır

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Yurtiçinde birebir uyumlu kamera yok. Devşirme yöntemle takılabilir ancak. Ve mutlaka 6V--->12V step-up converter ile takılmalı, yoksa kamera 12 volt isteyeceğinden ve CMU 6 volt göndereceğinden çalışmayacaktır
Süleyman hem ön(takabiliyormuyuz) hem geri görüş kamerası takmak istiyorum.
Yurt dışından getirtecem,kamera dışında bişey almam gerekiyor mu(voltaj düşürücü v.s)
Bir de kamera önerin var mı...

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Switch vardı ön arka yapmak için, hatta o kamerayı aldığım satıcının ilanlarında çıkıyordu. Onun için ayrı elektrik çekmek gerekebilir, sadece cmu'dan gelen akım yetmeyecektir

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Normalde 6v ama senin dediğin şekilde yapmak için nasıl olacak bi devre şemasına bakmak lazım

Üst Alt