Mazda 3 BL (2009-13) Yakıt Tüketimi

Ebubekir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Otomatik olması nedeniyle normal değerler denilebilir ama daha sakin kullanımda ve hız sabitleme ile aynı yolda 7 litrenin altına düşebilir... Gerçi aracın yük durumunu yazmamışsın ortalama üzerinde yük ve yolcu varsa yakıta muhakkak etki edecektir...

Mirai yakıt değerlerini de öğrenmiş olduk, bilgilendirme için teşekkürler... :)
Veli abi araçta eşim ve 2 yaşında çocuğum vardı 1 adet küçük bavul yük namına bişey yoktu. 7 nin altına düşmek zor gibi 80-85 km hızla gidersem belki 6.9 A düşer. Rampalar tüketimi çok olumsuz etkiliyor.

Kar lastiği sonra yağmur dan dolayı yüksek belki yazın 7 nin altına düşer

C6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Moderatörün son düzenlenenleri:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Hız sabitlemenin etkisi çok. Geçen gün Safranbolu'dan Ereğli'ye gittim 150 km, giderken hız sabitleyiciyi kullanabildim virajlara rağmen 100 e sabitledim ve virajlarda devreden çıkardım. 7 lt yaktı. Bugün dönerken ise kar buz vardı, yer yer yokuşları yavaş çıkabildim, kayma riskinden ötürü hız sabitleyiciyi de kullanamadım. Git gel ortalama 8.3 lt oldu. Ben ki 5.9 lt ortalamayı görmüş birisiyken bu ortalama koydu bana.:D

alper

Katılımcı
Araç Markası
Ford Mondeo
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri-Sedan
İstanbuldan Ankaraya kadar 400 km'de 136 lira yaktı km de 34 kuruşa geliyor. 100 km'de 7.9 lt. Benzin yakmışım. Orta şeriittr Beni sıkıştıran otobüsler yüzünden ekonomik kullanamadım yoksa ortalamam 7.1 lt. İdi. Arabanın yakıtı hariç her şeyi mükemmel Artık o kadar içsin afiyet olsun Mirai'me :)
ben istanbul ankara arası çok gittim geldim.
en iyi ortalamam 7.3 litre ve ortalama hız 105 km idi. ve araçta 5 kişi vardı.
yakıta göre ortalama hız yüksek ama hep 110-115 civarı hız sabitlemede gittim. yokuş aşağı hafif dokunuşlar yaptım:)
ama dediğiniz gibi rampalarda içiyor mübarek:)) ve ortalama altüst oluyor.

Ebubekir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Yazı bekliyorum acaba kaça düşecek?

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bahar mevsiminde 5.8 / 6.3 yaktığım yolu kışın ortasında 7.6 ile tamamladım.Rüzgarından tutunda yolun ıslaklığına kadar uzun mesafelerde yakıta etkileri büyük oluyor.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Lpgli arac ama yol bilgisayarin yazin 9lt iken suanda 10.1lt
Gaz 1.96tl fulle abi :-D

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
2.33 tl düşmüyor burada. Safranbolu-Kdz. Ereğli gidip geldim geçen hafta. Giderken depoyu fullettim. Giderken 7 lt yaktı, dönerken 8.4 e çıktı. Giderken 100 e sabitledim, virajlarda cc yi devreden çıkarıp döndüm. Dönerken ise yokuşları 30 ile çıkmak durumunda kaldım. Yerler kar buz idi. O baya tüketimi artırdı. 300 km ş.dışı yukarıda anlattığım gibi, 50 km şehiriçi. 35 lt gaz ile durum ortada. Gösterge değerinin %20 fazlasını yakıyor gerçekte.

Yazın yaptığım 5.8 leri özlüyorum. :)

Ebubekir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
2.33 tl düşmüyor burada. Safranbolu-Kdz. Ereğli gidip geldim geçen hafta. Giderken depoyu fullettim. Giderken 7 lt yaktı, dönerken 8.4 e çıktı. Giderken 100 e sabitledim, virajlarda cc yi devreden çıkarıp döndüm. Dönerken ise yokuşları 30 ile çıkmak durumunda kaldım. Yerler kar buz idi. O baya tüketimi artırdı. 300 km ş.dışı yukarıda anlattığım gibi, 50 km şehiriçi. 35 lt gaz ile durum ortada. Gösterge değerinin %20 fazlasını yakıyor gerçekte.

Yazın yaptığım 5.8 leri özlüyorum. :)
Hocam biz benzinden bahsediyoruz ama sen lpg den bahsediyon :) lpg 10 lt. yaksa bile iyi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Hocam biz benzinden bahsediyoruz ama sen lpg den bahsediyon :) lpg 10 lt. yaksa bile iyi

Ha lpg ha benzin aynı şey. gösterge tutarlı sonuçta. Benzinde sürdüğüm gösterge tutuyor, lpg de sürdüğümde de aynı yolda gösterge benzindeki değerle aynı oluyor. Yalnız lpg %20 fazla yakıyor depoda. Değişen bir şey yok yani ;)

10 lt bile koyuyor yeri geliyor. büyükşehirlerde 1.95 gaz, karabükte 2.33 hala.

Ebubekir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Ha lpg ha benzin aynı şey. gösterge tutarlı sonuçta. Benzinde sürdüğüm gösterge tutuyor, lpg de sürdüğümde de aynı yolda gösterge benzindeki değerle aynı oluyor. Yalnız lpg %20 fazla yakıyor depoda. Değişen bir şey yok yani ;)

10 lt bile koyuyor yeri geliyor. büyükşehirlerde 1.95 gaz, karabükte 2.33 hala.
Nasıl lpg ile mutlu musun? Benim araç garanti kapsamında ve uzatmayı düşünüyom lpg de garanti gider heralde. Ne kadar süre benzinde giderim bilmiyorum

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Nasıl lpg ile mutlu musun? Benim araç garanti kapsamında ve uzatmayı düşünüyom lpg de garanti gider heralde. Ne kadar süre benzinde giderim bilmiyorum

3.5 sene oldu bende hala lpg yok benzinde biniyorum hocam.Hazır benzin fiyatları düşüyorken benzinde devam bence :D

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Benzine para dayanır mı ya. şehiriçi 12 lt gösterge, gerçekte 14-15 lt lpg içiyor benim kerata. :) sakin sakin sürdükçe sıkıntı yok, arada benzine alıp 5bin devri görüyorum keyfim yerine geliyor, yoksa benzinle binmek sıkıntı. :) Hele 9 aydır mazda bende 15bin km. yapmışım. :)

Ebubekir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Benzine para dayanır mı ya. şehiriçi 12 lt gösterge, gerçekte 14-15 lt lpg içiyor benim kerata. :) sakin sakin sürdükçe sıkıntı yok, arada benzine alıp 5bin devri görüyorum keyfim yerine geliyor, yoksa benzinle binmek sıkıntı. :) Hele 9 aydır mazda bende 15bin km. yapmışım. :)
Benzin fiyatları da düşüyor şöyle bi 3.5 e düşse biz bayram eder sende lpg yi söktürürsün :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Benzin fiyatları da düşüyor şöyle bi 3.5 e düşse biz bayram eder sende lpg yi söktürürsün :)

Bu ülkede lpg her zaman daha kârlıdır. Şu anda büyük şehirlerde 1.90 tl lpg. benzin 4.17. %50 ye yakın kâr var şu anda. benim bulunduğum yerde de lpg 2.33 olduğundan %35-40 civarında.

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Benim evim ile iş yeri arası 6 km.Dolmuş ve otobüs hattı sıkıntılı olduğu için araç kullanıyorum.Uzun yolda da virajlı yollar hariç agresif kullanmıyorum idare ediyorum.Ben şanssız adamım,lpg taktırırım 10bin km sonra motor kapağını açtırırım adım gibi biliyorum :D

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
560 km önce yol bilgisayarını sıfırlamıştım.Şehirler arası hiç yol yapmadım tamamı şehir içi.ortalama yakıt tüketimi 8.5 , ortalama hız 21.

Üst Alt