Mazda 3 BL (2009-13) Yakıt Tüketimi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Tatil boyunca 90 A sabitleyerek 6.0 lt yi görebildim hatta yer yer 5.9 u da gördüm bagaj dolu 2 kişi olmamıza rağmen. Fakat enteresandır hızı 110 A çıkardığımda yakıt tüketimi ortalaması 7 lt oluyor. Daha yüksek hızlarda 8 lt yi görüyor.
Yüksek yakıt tüketiminde yoğun ş.arası trafikte hızlanıp yavaşlanan yollarda sol şeritte arkadakilerin sabırsızlığı yüzünden öndeki aracı yakın takip etmeye çalışmak da etkili.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Tatil boyunca 90 A sabitleyerek 6.0 lt yi görebildim hatta yer yer 5.9 u da gördüm bagaj dolu 2 kişi olmamıza rağmen. Fakat enteresandır hızı 110 A çıkardığımda yakıt tüketimi ortalaması 7 lt oluyor. Daha yüksek hızlarda 8 lt yi görüyor.
Yüksek yakıt tüketiminde yoğun ş.arası trafikte hızlanıp yavaşlanan yollarda sol şeritte arkadakilerin sabırsızlığı yüzünden öndeki aracı yakın takip etmeye çalışmak da etkili.

Evet bu durumu ben en son yaptığım seyahatte gördüm ama hız sabitleyici olmayınca olmuyor, ayak ile hızı sabit 90 da tutamıyorsun, araç hızlandığını belli etmediği için bir bakmışsın göstergeye hız 120'leri geçmiş gidiyor... :)

Ayağım sabit hızı 90 da tutarken anlık tüketim 4,5-6,5 arasında gidip geliyordu... Ama bu hız ile yol çekilir mi? Mümkün değil... :)

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bide klima ac bayirda hep 3le gidiyor 80 cruise de

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
10 dk arayla yol bilgisayarına bakılınca yol çekiliyor :D daha ne kadar düşer diye merak ederken bi bakmışsın yol bitmiş :D

zoomzoom61

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2012
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz -Sedan
1cbb6cd9747881b982b410b8851308d0.jpg

Son Samsun - Trabzon seyehatimden. Toplam gidiş geliş 740 km yaptıp. Benzin lambası yandı. Bunun 660 km' si şehirler arası, 80 km' si zor arazi koşulları ve şehir içi. Ortalama tüketim 5.7 lt. olarak gerçekleşti.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Maşallah da bu 4.7 yi gördüğünüzde yolun çoğunluğu hafif aşağı eğimli miydi? Zira düz yolda benim araç hız sabitleme 80-90 km hızdda 5 lt den aşağı yakmıyor. Gördüğüm en düşük değer de 5.9 :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Maşallah da bu 4.7 yi gördüğünüzde yolun çoğunluğu hafif aşağı eğimli miydi? Zira düz yolda benim araç hız sabitleme 80-90 km hızdda 5 lt den aşağı yakmıyor. Gördüğüm en düşük değer de 5.9 :)

Hocam; otomatik faktörünü unutmamak gerekiyor... ;)

akif can

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 (2010) Touring
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Arkadaşlar benim farklı bir sorum var,ortalama yakıt tüketimi-hızı nasıl sıfırlıyoruz ?

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Aracı yeni aldım hemen bayram yolunda full depo ile test ettim.
Araç 3 kişi artı dolu bagaj, İstanbul - Mudurnu(Bolu) - Kırıkkale - Mudurnu(Bolu) - İstanbul güzergahında bayram trafiğiyle yaklaşık 1300 km yol yaptım.
400 km kadar otoban, 300 km kadar karadeniz virajlı yolları, 150 km kadar şehir içi ve gerisi şehirler arası çevre yolu.
Ortalama tüketimim 100 km de 7,74 lt.
Tüm yakıtı Petrol Ofisi'nden litresi 4,51 TL'ye aldım ve ortalama 34,9 kuruş yaktı.
Araç otomatik 1.6 benzinli mazda 3.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yük yol ve otomatik olarak gayet yerinde...

Fakat yıllık 10 bin ve üzeri km yapma ihtimalin varsa hemen lpg'lenin derim...

Tepetaklak !!

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Yük yol ve otomatik olarak gayet yerinde...

Fakat yıllık 10 bin ve üzeri km yapma ihtimalin varsa hemen lpg'lenin derim...

Tepetaklak !!

Aracı hanım işe gidip gelmek içi kullanacak.
Günde 10 km civarı yol yapacak, belki bir ikide tatil yolculuğu yani yılda en fazla 10 bin olur fazlası olmaz gibi.
Aslında aklımda abi ama yaklaşık 1 yıl daha garanti var o aklımı karıştırıyor.

Sizce Garanti mi LPG mi :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aracı hanım işe gidip gelmek içi kullanacak.
Günde 10 km civarı yol yapacak, belki bir ikide tatil yolculuğu yani yılda en fazla 10 bin olur fazlası olmaz gibi.
Aslında aklımda abi ama yaklaşık 1 yıl daha garanti var o aklımı karıştırıyor.

Sizce Garanti mi LPG mi :)

Şu haliyle garanti demek en mantıklısı, fakat şehir içinde 12-13 litreleri görmek mümkün olduğu için benzin de insana tuzlu gelebiliyor... :)

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Şu haliyle garanti demek en mantıklısı, fakat şehir içinde 12-13 litreleri görmek mümkün olduğu için benzin de insana tuzlu gelebiliyor... :)

Evet abi bende garanti diye düşünmüştüm. Hanım Uzunköprüde fazla trafik olmaz herhalde 8-9 litre ile kurtarırız inşallah :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Istanbul ici kilit noktalara girmeden 9lt ortalama var ama kilit noktalar ile bu deger 11 oluyor

Üst Alt