Mazda 3 BL (2009-13) Yakıt Tüketimi

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Aracı aldığımdan beri yani yaklaşık 2buçuk senedir LPG düşünüyorum fakat taktırmadım.2buçuk senede 35bin km yol yapmışım.LPG taktırmak için 2bin civarı para vermek artı çıkartacağı sorunlar ve masraflar da cabası.ısınamadım bir türlü lpg olayına.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yılda 30.000 km gibi bir yol yapılmıyorsa bence de LPG nin yaratacağı sonuçlara katlanmak mantıklı görünmüyor. Bütçe meselesi tabi.

Normal şartlarda sistemin kendisini amorti etmesi 10 bin kilometrede başlıyor...

For example; ortalama 8 litre tüketen bir motor yılda 10 bin km yaparsa harcayacağı benzin miktarı tl olarak 800*4,53=3,624 TL

Bu kilometre lpg ile 800*1,95=1,560 TL

3,624-1,560=2,064 TL

Ama; takdir kişinin kendisindedir her zaman. :)

PAN

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 sedan 2015
Araç Renk ve Tip
Power Sense Kırmız
Normal şartlarda sistemin kendisini amorti etmesi 10 bin kilometrede başlıyor...

Bu LPG taktırma maliyeti açısından doğru ancak sistemin yaracağı diğer sorunların maliyeti var. Onu bilemiyoruz ayrıca aracın çekişten düşmesi, kapalı otaparklara girememek, kaza anında oluşacak riskler vs vs.

Ama tabi çok km varsa ben bunları kabul ediyorum denebilir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu LPG taktırma maliyeti açısından doğru ancak sistemin yaracağı diğer sorunların maliyeti var. Onu bilemiyoruz ayrıca aracın çekişten düşmesi, kapalı otaparklara girememek, kaza anında oluşacak riskler vs vs.

Ama tabi çok km varsa ben bunları kabul ediyorum denebilir.

Tamamen haklısın fakat; yarı yarıya tasarruf yaptıran sistem için; tabiri caizse ceremelerini çekmek gerekiyor, yani; ne kadar ekmek o kadar köfte... :)

2000 yılından beri lpg sistemli araç kullanıyorum, ne yolda kaldım, ne çözülmeyen sorunu oldu, ne canımı sıktı ne de olumsuz bir şey yaşadım... Allah'ıma çok şükür ki, kat be kat fazla vergisi olan benzinden almak zorunda kalmadım... Kaba taslak yaptığım kilometre 150 bin olmuştur, yaptığım tasarrufun yanında sorun yaşasam ne olur ki?

:)

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan

For example; ortalama 8 litre tüketen bir motor yılda 10 bin km yaparsa harcayacağı benzin miktarı tl olarak 800*4,53=3,624 TL

Bu kilometre lpg ile 800*1,95=1,560 TL

3,624-1,560=2,064 TL

Ama; takdir kişinin kendisindedir her zaman. :)

Ben mazda 2 için BRC bayisi ile görüştüğümde bana TL bazında %35 civarı bir kar sağladığını söylemişti.
Markaya göre değişiryormuş ama ilk başlangıçta benzinle başlaması ve LPG de bir miktar tüketimin artması nedeni ile BRC %35 olduğunu söylüyormuş.
Ustanın dediğine göre tabi markaya araca kitin tipine vs göre değişiyormuş.

Bu durumda benim aracım için 2 yıl gibi bir amorti süresi çıkartmıştı.
LPG ci tanıdık olunca boşver taktırma satıcaksan demişti.
Şuan aracı satma arifesinde olduğum için taktırmadığıma memnunum aslında.

Ama ilk aracım aldığımda LPG li idi. İşte o çok güzeldi, sıfır maliyetle ucuz çevreci yakıt ve 2 yıl hiç sıkıntı yaşamadım.

Eğer arac kısa vadede satılmayacak ve garanti problemi olmayacaksa bende düşünmeden taktırırım.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Bundan önceki aracım 2012 otomatik Honda Jazz'dı. Lpg taktır diyenlere karşı direndim zaten az yakıyor daha ne kadar yaksın diye. Fakat arkadaşlar galip geldi ve Brc marka taktırdım sonunda. İnanın hiç bir zaman pişman olmadım. İnsan benzinde az yaksın diye kendini kasıp durmaktan arabadan zevk alamıyor. Lpg takınca arabanın tadına vardım. Tabi maddi konuda sıkıntı yoksa ve az km yapılıyorsa tabiki benzin tercih edilmeli.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bayram süresince Safranbolu-Kdz. Ereğli-Yozgat Sarıkaya-Kayseri buradan da hem iş hem tatil sebebiyle Kayseri-Ölüdeniz-Muğla-Ölüdeniz-Safranbolu yaptım.

Toplamda 3bin km yol devirdim. Ereğli-Yozgat ve Kayseri-Ölüdeniz yollarında gece yolculuğunu tercih edip 90km hıza sabitledim aracı. Kayseri'den Ölüdeniz'e giderken Konya-Seydişehir-Şarkikarağaç-Çavdır-Tefenni-Seydikemer üstünden gittim. Çavdır-Tefenni arasındaki yol çok kötü. Yol yapım çalışmaları yapılıyor da yol offroad haline dönmüş, yer yer 5 km hıza kadar düştüm, 10 km hız ile gidilebiliyor yaklaşık 5 km boyunca.

Ölüdeniz-Muğla arasında da hem Göcek geçidi hem de Akyaka sonrası Sakar geçidi var. Türkiye'nin ilk paralı tünelinden (Göcek Tüneli) para vermemek için parasız yoldan dolanarak gittim, güzel dolanan, manzarası güzel bir yol. 20 dakika kadar uzatıyor yolu ama o manzara ve virajlara değiyor. :) Sakar geçidinde de ardarda 8-9 adet tam U dönüşler var. 2 şeritli de olsa yol 30 ile anca dönülebiliyor. Ölüdeniz-Muğla-Ölüdeniz arasını agresif kullandım, dizel linea ile kapıştım kalkışta ve 120 km hıza kadar önündeydim, sonrasında bıraktım. kaşınan bir kaç araca daha haddini bildirip 100-110 ile gidip geldim. ortalama 9 lt gösteriyordu. Sakar geçidinde 30 ile dönülecek yerlerden lastikleri denemek için yer yer 80 ile döndüm. Isparta şehir merkezinde 30 ile dönerken ıslak zeminde arka kaymıştı, esp toplamıştı (o uykusuzlukla). O nedenle arka lastikler ömrünü doldurmak üzere sanırım diye düşünürken Sakar geçidinde denedim bir sıkıntı yaratmadı, diş derinliği de gayet iyi. Galiba çamur vardı yolda.

Ölüdeniz'den dönerken de geçitlerden geçmemek için kötü Tefenni-Çavdır üstünden döndüm. Afyon'a kadar 90 ile gidebildim, ardından 120, Polatlı sonrası 140 ile yolculuğu tamamladım. Ortalama 8.7 lt gösteriyordu.

Tüm bunlara rağmen 551 tl lpg ile 3000 km.yi devirdim. Depoda hala gaz var, şehiriçi ne kadar gidecek bakalım. Bu hesapla 18.5 kuruş yakmışım. Şehiriçinde 200 km daha götüreceğini varsayarsak 17.5 kuruş yakacaktır. Eğer 90 ile gelebilseydim ve 2.40 dan lpg almayaydım daha da düşürebilirdim.

Ekli dosyalar

• 12119547_10153676533648256_782607258_o.jpg
    12119547_10153676533648256_782607258_o.jpg
    22.6 KB · Görüntüleme: 221
Son düzenleme:

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
son bir aydır şehir dışı yapmadığım için sadece şehir içi yakıtı hesaplama fırsatım oldu.Denizli'de trafiğin en yoğun olduğu bölgelerde kullandım hep.ne izmir ne ankara asfaltına bile çıkma fırsatım olmadı.yakıt tüketimi şehir içi 8.4 lt görünüyor.ortalama hız ise 20.bakım zamanın geçmiş olduğunu düşünürsek bakımın ardından düşer mi soğuk havalardan yükselir mi orasını tekrar bakıp göreceğiz :D

fyzlh

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 2011
Araç Renk ve Tip
Siyah HB
Mazda 3 otomatik ikinci lpgli aracım. astra h kasa lpg li kullandım mazdam dan çok yakıyordu manuel olmasına rağmen. 2 ay focus kullandım manuel benzinli işte o zaman hayattan soğudum, lpg candır dedim. mazda yı alınca rahatladım. günlük 19 km yol yapıyorum şehir içinde normal trafik var ve yol bilgisayarı 9.1 litre gösteriyor. lpg de tükkettiğimi hesapladığımda ise 80 tl(38 litre lpg) lpg ile 400 km yol kat ediyorum şehir içinde ve harika bir değer otomatik bir araç için. çok şükür çok memnunum :D:nazar:

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Kendi arabamda Skayactiv-d amblemini görene kadar mecbur benzine devam :D artık cx-3 mü olur mazda 3 mü olur kader kısmet.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Seni CX 5 ancak kurtarır... :D Allah gönlüne göre hayırlısını nasip etsin...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Allah hepimizin gönlüne göre versin veli abi. cx 5 mevcut vergi sisteminin kurbanı oluyor.devlete o kadar para hibe etmek istemem yüksek hacimli motorları ne kadar sevsemde :(

Tamamen haklısın... Ben o durumu bir an için unutmuşum galiba. :)

Durduk yere hibeye gerek yok tabisi de !! :D

Ebubekir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
İstanbuldan Ankaraya kadar 400 km'de 136 lira yaktı km de 34 kuruşa geliyor. 100 km'de 7.9 lt. Benzin yakmışım. Orta şeriittr Beni sıkıştıran otobüsler yüzünden ekonomik kullanamadım yoksa ortalamam 7.1 lt. İdi. Arabanın yakıtı hariç her şeyi mükemmel Artık o kadar içsin afiyet olsun Mirai'me :)

C6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İstanbuldan Ankaraya kadar 400 km'de 136 lira yaktı km de 34 kuruşa geliyor. 100 km'de 7.9 lt. Benzin yakmışım. Orta şeriittr Beni sıkıştıran otobüsler yüzünden ekonomik kullanamadım yoksa ortalamam 7.1 lt. İdi. Arabanın yakıtı hariç her şeyi mükemmel Artık o kadar içsin afiyet olsun Mirai'me :)

C6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Otomatik olması nedeniyle normal değerler denilebilir ama daha sakin kullanımda ve hız sabitleme ile aynı yolda 7 litrenin altına düşebilir... Gerçi aracın yük durumunu yazmamışsın ortalama üzerinde yük ve yolcu varsa yakıta muhakkak etki edecektir...

Mirai yakıt değerlerini de öğrenmiş olduk, bilgilendirme için teşekkürler... :)

Üst Alt