Cam Filmi Standartlar Dahilinde Serbest Olamıyor!!

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Trafik polisiyle az önce konuştum, diyorki ben ceza yiyecek olsamda sökmem sökmeyeceğim :ssrtcbya:

'Cam filmi' eylemine gitti filmli camdan ceza yedi :ckkmk:

Adana'da, sosyal medyadan yapılan çağrı üzerine araçlarda cam filmlerinin yasaklanmasını protesto etmek için buluşma noktasına sadece 2 sürücü geldi, sürücülerden birine, "cam filmi" ve "araçta teknik değişiklikten" 301 lira ceza kesildi.

'Cam filmi' eylemine gitti filmli camdan ceza yedi

thumbs_b_c_c245165db77f2996ab9c9acd5362b149.jpg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Önce kendi elimizle bir dev büyütüyoruz, sonra o devin bize merhamet etmesini bekliyoruz... Çok bekleriz, çok eylem yaparız, çok ceza yeriz... Hayırlı işler bol güneşler herkese. Durmak yok yola devam. :p

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Güvenlik açığı gördüler tekrar yasakladılar, buna diyecek bir lafım yok. Ama bu şekilde yasaklanmasının güvenlik cart curt açıklaması olamaz. Başımızdakiler iyi niyetli, düzgün, halkını düşünen kişiler olsaydı derlerdi ki 01.01.2018 tarihinden itibaren film yasak, ona göre önleminizi alın, sonrasında ceza kesmeye başlayacağız. Bahara tekrar serbest derlerse kimse şaşırmasın. Ne de olsa ağzından çıkan lafı 1 hafta sonra yalanlayan kişiler tarafından yönetiliyoruz...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şimdi bu skandala imza atan beyefendilere sorulsa sebebi nedir bunun diye?

Adım gibi eminim ki;

Biz, cam filmini serbest bırakmadık, 26 Ekim tarihine kadar yeni bir düzenleme getirilecek dedik, bu düzenlemeyi de getirdik diyecekler... :) Şöyle bir örnek vereyim; ömür boyu hapse mahkum birisine, "akşam saat sekize kadar hapishanenin bütün kapıları açık kalacak" diyerek, saat sekizde hala hapiste olduğunu umut etmek gibi bir şey bu...

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Şom ağzımı açtım ve çevirmeye girdik ama çok şükür durdurmadı Polis Memur Amcalar :) Yalnız milleti döşüyorlardı 6-7 araç vardı durdurulan. Anlaşılan hafta sonu Ankara'da iyi gelir elde edilecek :) Bundan çıkarılacak ders; bu ortam biraz rahatlayana kadar zorunlu olmadıkça araba kullanmayıp, toplu taşımayla devam edeceğiz.

Koreu

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - HB
Ben yenik düşerek, filmi yarın çıkartacağım, yanlız bagaj camını bırakayım diyorum, yinede cezaya girer miyim! Onu da bilemiyorum. Benim aracı aldığım kişi yaptırtmış filmleri ve koyu. Yasak belli oranda kalksa bile benim kurtulma ihtimalim de yok gibi...

Attiwolf

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 2
Araç Renk ve Tip
Lacivert - HB
Belki biraz saçma bir soru olacak ama arka yan camlarda film olması da yasağa dahil mi?

Ebubekir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Muayeneden de geçmiyor artık ağır kusurmuş.

TA-1033 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Cam Filmine ‘Ağır Kusur’ Düzenlemesi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın belirlediği standartlarda araç muayene hizmeti veren TÜVTÜRK, cam filmi ve sonradan boyanmış camlar ile ilgili düzenleme hakkında araç sahiplerini uyarıyor.

Kusurlar tablosunda yapılan güncellemeye göre daha önce ‘Hafif Kusur’ olarak değerlendirilen filmli camlar ve sonradan boyanmış camlar ‘Ağır Kusur’ olarak değerlendirilecek ve bu araçlar muayeneden geçemeyecek.

TÜVTÜRK

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Sadece işin suyunu çıkarıp en koyu filmi yaptıran, aracın içi gündüz bile görünmeyenlere dense tamam güvenlik gerekçesi diyeceğim..

Ama tamamını aynı kefeye koyup; benim gibi UV ışınları için ve annem güneş ışınına karşı hassas vitiligo hastası olduğu için en açığını yaptıranları da söktürmek zorunda bırakmalarını bana kimse güvenlik fln diye açıklayamaz.

Bir memlekette hırsızlığın, gaspın, dolandırıcılığın, yolsuzluğun cezası güneşten korunmak için film yaptırmaktan daha azsa ve bunu dalga geçer gibi önce yaptırıp sonra ceza kesicez diyebiliyorsa... Bize her şey müstehak.
Dalga geçer gibi devlet yönetilebilir mi? Tabii ki yönetilebilir. Toplumlar layık oldukları şekilde yönetilir.
(Bu sözün bir çok varyasyonu var)

(Hırsızlığa, kapkaça verilen ceza 427 liradan daha fazla ise biri beni düzeltsin)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Genel olarak serzenişin yüzde yüz haklı. Özel olarak, kapkaç ağır bir suç düzelteyim. :)

Hırsızlık suçu günümüzde uzlaşma kapsamında, yani sıfır ceza ihtimali de yok değil. Neyse, değerli emeğimizin bu ve benzeri konular için harcanmasına üzülüyorum. Daha fazla yazmak istemiyorum...

Allah ömür verirse, yazacağım zaman da gelecek elbet...

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Ben işin yorum kısmını geçtim artık. Kelime dağarcığım, halkın zekasıyla alay eder gibi değişiklik yapanlara karşı iflas etmiş durumda.

Ustelik hem Efendi'ye hem de babamın aracına film yaptırmıştım. Şimdi sökmenin yollarını araştırıyorum çaresizce. Wd40 kullanarak sökenler var. Galiba o yolu deneyeceğim.

Film gibi bir ülkede yaşıyoruz. Ama önce serbest bırakılıp sonra da yasaklanan film gibi.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Daha önce aracın konusunda belirtmiştim, aracımda film varmış ancak dikkat etmemiş olsam da farkedilmeyecek seviyede olmasından en açık ton olduğu aşikar. Ve ben bu durumu "Camlardan dolayı tekrara mı geldin?" diyen TuvTurk teknisyeninden öğrendim.

Velhasıl kelam böyle bir muayene sürecinin sonunda muayene raporunda hafif kusur olarak gösterilmiş cam filmleri. Camların filmli oluşuna verilen hafif kusur bilgisi ve kodu vardı, böyle olduğuna göre teknisyenin iyi niyeti değildi muayeneden geçmemi sağlayan. Ya muayene günümün yasağın resmileşmesinden 1 hafta önce oluşu veyahut açık tonların hafif kusur sayılıyor olmasıydı.

Koyu ton olmayan filmlerin sökümü için -çevirme ihtimali çok yoksa- acele edilmese de olur diye düşünüyorum. Ya tepkilerden sonra yeni bir değişiklik olur ya da bu açık ton konusunda bir görüş bildirilir. Ancak koyu tonların dönüşü hiç yok gibi..

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Ben işin yorum kısmını geçtim artık. Kelime dağarcığım, halkın zekasıyla alay eder gibi değişiklik yapanlara karşı iflas etmiş durumda.

Ustelik hem Efendi'ye hem de babamın aracına film yaptırmıştım. Şimdi sökmenin yollarını araştırıyorum çaresizce. Wd40 kullanarak sökenler var. Galiba o yolu deneyeceğim.

Film gibi bir ülkede yaşıyoruz. Ama önce serbest bırakılıp sonra da yasaklanan film gibi.

Aseton yardımıyla söküm vardı, arka cam rezistansına zarar vermeden çıkarıyordu bi kullanıcı. Onu da inceleyin derim.
2018 Ekim ayında muayenem. O zamana kadar sökmeyi düşünmüyorum. 3M in en açık numarası bile koyu geldiği için saint gobain yaptırmıştım. Gündüz vakti çok dikkat çekmiyor. Muayeneye kadar ters bir memura denk gelmemeyi ve bu yasaktan bir an önce dönmelerini umuyorum.

Genel olarak serzenişin yüzde yüz haklı. Özel olarak, kapkaç ağır bir suç düzelteyim. :)

Hırsızlık suçu günümüzde uzlaşma kapsamında, yani sıfır ceza ihtimali de yok değil. Neyse, değerli emeğimizin bu ve benzeri konular için harcanmasına üzülüyorum. Daha fazla yazmak istemiyorum...

Allah ömür verirse, yazacağım zaman da gelecek elbet..

Dediğiniz gibi yazacak çok şey var da...
Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil.

mazda

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Skyactiv D
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Arkadaşlar ben de ön kapı camlardaki filmi söktürdüm maalesef . Çocuk oyuncağı gibi karar değiştirenleri buradan saygıyla anıyorum. Film söktükten sonra kalan yapışkanları en iyi WD 40 söküyor hem de çok kolay. Söktürdükten sonra pasta tiner aseton değişik marka temizleyici kullanmanıza gerek yok.

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Bir dönem şöyle bir sistem vardı. Hatta Mercedes SLK modeline tavan camında uygulamıştı. @ibrasoft annemin ellerinden öperim. Belki bu sistem sağlıklı yolculuklar yapmanızı sağlar.

Son düzenleme:

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Bir dönem şöyle bir sistem vardı. Hatta Mercedes SLK modeline tavan camında uygulamıştı. @ibrasoft annemin ellerinden öperim. Belki bu sistem sağlıklı yolculuklar yapmanızı sağlar.

Teşekkürler.

Ama bu da neticede cam filmi olarak geçecektir. Açıklık koyuluk değil zaten kıstas. Cam filmi var mı, yok mu...
Az önce şirket için Transit Custom u bayiden teslim almaya gittim.
Yeni fiesta ve yeni focus bayinin içindeydi. Arka camları zift gibi simsiyah, ön camlar biraz daha açık ama yine de bayağı koyu. (Benim aracıma kıyasla)

Benim sindiremediğim nokta; camdaki 43R logosu nedeniyle bu araçlar içi daha az göründüğü halde, arkalar hiç görünmediği halde güvenlik zaafiyeti oluşturmuyor. Ancak benim gibi içi gündüz vakti görünse, metalize olmasa bile cam filmli araçlar güvenlik gerekçesiyle muayeneden geçemiyor, ceza yiyor.

Madem film görünse bile bu kadar sakıncalı, ya aracı satıp bu tip inadına içi hiç görünmeyen bir araç alacağım, ya da içeriyi özellikle arkaları hiç göstermeyen perde vs bakacağım.

Özellikle cam firmaları için bulunmaz fırsat. 43R logolu cam imalatına başlayıp satışa çıkarsınlar... Yoksam... Yok, yok o kadar değildir... Değildir dimi?
Cam firmaları bu işi yapıp rant elde etsin fln diye düşünmemişlerdir... 43R logolu cam üretim izni olan firmalara bi bakasım geldi.

Üst Alt