Benzin mi? Lpg mi? Neden?

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan

Benzin ve LPG arasındaki performans farkından bahsederken %5-10 farkın önemli olabileceğine ve benim LPG benzin arasında performans farkı göremediğime dair bir konuşma geçmişti. Bu konuya şöyle bir örnek güzel yakışır.

Teşekkürler @ozgur35

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Benim için lpg daha karlı sanırsam tabi benzinin tadını vermiyor..
şöyle bir şey de var lpg bakımı ve motor bakımı derken benzin ile aynı fiyata geliyor..
Afyon’dan Bursa’ya gelirken;
70kmde 20tl yaktı (benzin) 130 civarıydı hızım
230kmde 50tl yaktı lpg.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Benzin ve LPG arasındaki performans farkından bahsederken %5-10 farkın önemli olabileceğine ve benim LPG benzin arasında performans farkı göremediğime dair bir konuşma geçmişti. Bu konuya şöyle bir örnek güzel yakışır.

Teşekkürler @ozgur35
Ali çıtayı yükseltmiş desene, LPG ile yaptığı tasarrufla Opel Astra almış. :)

saridoan

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3 Imp AT
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB
Aslında bu tartışma şahsım adına zevkli bir tartışmaydı, zaman zaman konudan biraz sapılsa da (her tartışmada olabileceği gibi) düşünmediğim veya düşünsem de üzerinde pek durmamış olduğum birçok unsuru tekrar değerlendirmeme sebep oldu. Konunun farklı boyutlarının da değerlendirmeye alınması gerektiği hususunu göz önünde bulundurduğu için @Bayraktar Hamdi'ye kendi adıma teşekkür ediyorum.

Öncelikle şunu belirteyim; hepimiz birer kullanıcıyız, ne LPG ne de benzin üretim ve satışından karımız yok. Dolayısıyla benzin/LPG tercihinde insanların hangi tarafı seçeceği de kendi kararı. Bu nedenle yapmış olduğumuz tercihler bizi bağlar, kimimize göre yıllık 300-500 tl tasarruf önemlidir, kimimize göre önemsizdir. Burada yapabileceğimiz tek şey saygı duymak. Tıpkı konunun başından sonuna kadar olduğu gibi.

Tabi ki düz mantık yapılan hesapla yıllık edilen kar cebinde kalmıyor. Bunlara ekstra olarak birkaç kalem gider de ekleniyor. Ben araç alma aşamasında LPG'li olmasına azami dikkat ettim. Sonuçta ilk aracım, ilk deneyimim. Bildiğim tek şey aracı şehirdışında da kullanacak olmam. Bu nedenle karşıma çıkacak bakım/tamir/problem masraflarını olabildiğince karşılayabilmek için LPG'nin sağlayacağı tasarrufu göz önünde bulundurmak zorunda hissettim. Maşallah şu ana kadar gayet de memnun olduğumu söyleyebilirim.

Madem konuyu biraz daha detaylandırdık ve göz önünde bulundurulmayan masrafları da katıyoruz, o halde hadi biraz daha girelim işin içine, böylece hem konuyu biraz daha netleştiririz, hem de daha somut verilerle konuşmuş oluruz. Çıkacak sonucu şu anda bilmiyorum. Bakalım klavye, kahve sigara ikilisi, biraz da bu konuyu somutlaştırma isteğim bizi nerelere götürecek?

Hazır mıyız?

Şimdi yavaş yavaş konuya girelim.

LPG'nin bize sağladığı tasarruf, (herkesin malumu) özellikle marş sayısı ile ters orantılı oluyor. Sıralı sistemin çalışma prensibinden kaynaklı olarak marş sayısı arttıkça soğuk çalıştırmadaki benzin tüketiminden kaynaklı olarak LPG tasarrufu azalıyor. İşin içine bir de her marşta kat edilen mesafe giriyor. Konuyu biraz daha somutlaştırmak adına şöyle bir tablo çizeceğim;

Baz Alınacak Veriler;

Araç: Mazda 626 GE Sedan (1992-1997)
Motor Hacmi: 2000 cc
Benzin Tüketimi: 6,5 lt/100 km (Kullanıcı verisi)
LPG Tüketimi: 8,0 lt /100 km (Kullanıcı verisi)
Benzin Litre Fiyatı: 5,5 TL (Şubat 2018)
LPG Litre Fiyatı: 2,79 TL (Şubat 2018)
Araç Durumu: Aracımız motor mekanik aksam açısından problemsiz, araçta LPG yok.
Kullanıcı: Haftada 6 gün çalışan, işe aracıyla gidip gelen Ali
Ev/İş Mesafesi: 10 km (Bu mesafeyi ortalama aldım)
LPG Kit Fiyatı: 1390 TL (Atiker Nanofast)

Senaryomuz:

Bu abimiz aracını 5 yıl kullanacak. İşe aracıyla gidip geliyor ve yılda 2 bayram 1 defa da yıllık izin olmak üzere 3 defa uzun yol gidip geliyor. Gitmesi gereken mesafe de 600 km olsun.

Ali, günde 10 + 10 km işe gidip gelerek haftada 6 günden 6 X 20 km = 120 km yol kat ediyor.

Yılda kat ettiği mesafe 49 X 120=5880 km. (3 haftayı izin olarak hesaplayacağız.)
Yılda 3 kez de tatile gidiyor, 3 X (2 X 600)=3600 km

5880 + 3600 = 9480 km (standart kat edilen mesafeye ulaştık. )

Ali'ye 2 haftada bir sosyalleşme ve gezme tozma hakkı tanıyalım. Buradaki limitimiz de sosyalleşme başına 50 km olsun.

49 / 2 = 24,5 ama biz bunu 24 olarak baz alalım ve;

24 X 50 = 1200 km

Ayrıca bir de yılda 3 kez plansız yolculuk ekleyelim. Mesafemiz de 300 km olsun. (Acil durum, mecburi ziyaret vs gibi)

3 X (2 X 300) = 1800 km

Yani sonuç olarak;

9480 + 1200 + 1800 = 12480 km ama biz bunu kolay hesap olması açısından 12500 km olarak baz alacağız.

Sıra geldi hesaplamalara;

Benzin için;

(Hesap karışıklığı olmaması adına benzin tüketimini 6,5 litre olarak baz alacağım. Yoksa şehiriçi şehirdışı vs tabi ki yakıt oranı değişiyor.)

Basit içler dışlar hesabı ile Ali'nin yıllık benzin tüketimi;

100'de 6,5 ise 12500'de kaçtır?

Ali'nin yukarıdaki hayatına göre 812,5 litre benzin tüketimi var.
Peki güncel fiyatla kaç TL yapıyor bu yakıt?

812,5 lt X 5,5 TL = 4468,75 TL (Benzin Maliyeti)

Benzin bakımı yok. Standart rutin bakımlar söz konusu olduğu için ekstra maliyet koymayalım.

LPG için;

İşte başından beri tartışma noktası olan LPG hususuna geldik. Bu nedenle işi burada biraz çetrefilleştireceğiz.

İlk olarak araca LPG takıyoruz. 1390 TL.

Sonra şunları hesap ediyoruz;

Ortalama sıcaklıkta araç 1 km'de LPG'ye geçiyor. Fakat soğuk marşta (yanlış bilmiyorsam) zengin karışım ile benzin tüketimi de yüksek oluyor. Bu nedenle ortalama benzin tüketiminin biraz fazlasını bu ilk soğuk marşa vereceğiz.

Yani;

6,5lt/100 km=65 ml. Fakat az önce söylediğim gibi soğuk marş söz konusu olduğu için biz bunu yaklaşık %50 oranında arttırarak 100 ml olarak baz alalım.

Yani her marş için 0,1 lt benzin tüketimimiz mevcut. Ve devam edelim.

Ali'nin işe gitmesi için kat etmesi gereken mesafenin 1/10'u benzinle gerçekleşiyor. Bu da her işe gitmesi gereken mesafede 9 km LPG + 1 km benzin tüketimi demek.

Şimdi marş sayısına ve benzinle gidilen km'lere gelelim;

Ali iş için haftada 6 günden 49 haftada toplam (6 X 2) X 49 = 588 kez marş basıyor.
Her marşta 1 km katettiği için 588 km'lik benzin tüketimini kenara yazalım.

Yılda 3 kez tatile gidiyor (3 X 10 ) = 30 (tatile gidince ziyaretler ve gezmeler de fazlalaştığından marş sayını arttırdık)
30 X 1 = 30 km'lik benzin tüketimini de kenara yazalım.

24 kez sosyalleşmeye gidiyor; 24 X 2 = 48 marş
Burada da 48 km'lik benzin tüketimini not alalım.

3 kez plansız yolculuk mevcut. Gidip gelmeler vs derken 3 X 10 = 30 marş sayısını ve 30 km'lik benzin tüketimini baz alalım.

Şimdi gelelim toplam benzin sarfiyatına;

588 + 30 + 48 + 30 = 696 km benzinle gidiliyor.

Yani aracımıza LPG taktırsak ve öylesine standart bir kullanıcı olsak yıllık yapacağımız 12500 km'nin 696 km'si benzinle gerçekleşiyor.

12500 - 696 = 11804 km LPG tüketimimiz var.

Bu değerleri litreye çevirelim;

LPG: (11804 X 8) / 100 = 944 litre LPG harcıyoruz.
Benzin: 696 X 0,1 lt = 70 litre benzin harcıyoruz.

Hesaba devam edelim;

(944 X 2,79) + (70 X 5,5) = 3018,76 TL LPG sarfiyatı var.

Ama LPG'nin bakımları vs de var. Yılda 1 filtre değişimi, 2 defa da ayar ekleyelim. Ayrıca buna bir de arıza ve parça değişimi için yılda 200 TL ekstra bakım/tamir ücreti ekleyelim.

Filtre Değişimi: 50 TL
Ayar: 2 X 20 TL
Bakım: 200 TL

Toplam: 200 + 40 + 50 = 290 TL

Toplam LPG Maliyeti; 3018 + 290 = 3308,76 TL

Benzin LPG Farkı: 4468,75 - 3308,76 = 1160 TL

Tasarruf Oranı: %26

Sonuç olarak;

Buraya kadar okuyup takip ettiyseniz teşekkür ederim. Bu hesapla yılın başında taktırdığımız LPG kitinin ücretini 1 yıl içerisinde henüz çıkaramadık. Kaba bir hesapla LPG kitinin parasını 14. ayda çıkarmış, ve LPG dönüşümden 14 ay sonra kara geçmeye başlamışız. Yıllık farkı hesap ederek 5 yıl içindeki tasarrufumuz 5800 TL oluyor. Kit ücretini çıkarırsak tasarrufumuz 5 yıl içinde 4410 TL. Eğer LPG'li bir araç alırsak da yıllık ortalama 1100 TL karımız var. Eğer LPG kiti problem çıkarmazsa tasarruf 1300 TL bandına çıkabilir. Ayrıca bu durum tasarruf oranımızı %26'dan %31'e kadar çıkarır.

Bu hesaplarla LPG'nin benzinden ortalama %30 daha tasarruflu olduğu kanaatine varıyorum.

Yukarıdaki hesaplarda bir hata olmuşsa inceleyen arkadaşlar gerekli uyarıyı yaparlar ve düzeltiriz. Tekrar inceledim ama gözden kaçan bir şey belki vardır.

Gelelim LPG/Benzin tasarruf karşılaştırmasının LPG açısından olumsuz taraflarına, yukarıdaki hesaplarda görüldüğü üzere marş sayısının artması LPG kullanımının azalmasından kaynaklı olarak tasarrufu düşürüyor. Aynı şekilde tek marştaki kat edilen km'nin düşmesi de LPG tasarrufunu düşürüyor. Bunun dışında hava sıcaklığının düşmesi, LPG'ye geçiş sürecini uzatacağı için yine LPG kullanımını azaltmasından kaynaklı olarak tasarrufu düşürüyor. Yukarıdaki hesaplamalarda Ali'nin arabasına neredeyse yılın her günü 2 kez marş yaptırdık. Herhalde bu ortalama bir rakam olarak kabul edilebilir. Fakat şehiriçi kullanım arttıkça ve marş başına kat edilen mesafe kısaldıkça yine LPG tasarrufu düşecektir.

Eline saglik guzel kardeşim. Olaya her acidan bakmamıza emek saglayan herkesim aklina yuregine saglik... bende bir extra eklemek istiyorum, aracima lpg taktirdim diye kasko ekstra fark kitlediler

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Konunun bütün mesajlarını okuyamadım...

Abi tartışmaya bile gerek yok bizim ülkemizde lpg'siz arabaya bi nil mezzz

Can'ın ilk mesajındaki hesap uzun yolda kullanıma bağlı çıkan sonuç. Yıllık 12.500 km şehir içi yol yapsan fark 1678 TL değil en az 2500-3000 TL olurdu, iyi para. Bu paraya 626 ya orjinal hız sabitleyicide yapılır, elektrikli koltukta :)

Ayrıca 1.2, tüpü takılı araba bulacam diye aylarca bekledim :) :)

vonallen

Katılımcı
kesinlikle lpg.. en azından yakıtı fullerken mutlu oluyorsun.. 85-90 tl ye fullüyorum karma 330 km gidiyorum.. yani ş.dışı 50 TLye neredeyse 200 km gidilecek..
önceki aracım 2015 1.25 rio idi.. 2 sene kullandım ve babama verdim..
arabayı çok nizami kullanır.. 100 km/8 lt lpg tüketiyor.. yani 2.75 den alındığında 21 kuruş yakıyor.. mükemmel bir değer..
daha önce shuma 1.6 vardı, onu 40bin km kullandım, Allaha şükür hiç bir sıkıntı yaşamadım, taş gibi de bir araçtır bu arada..
bu araçların hepsinde de Atiker vardı..
3500 deviri kesinlikle geçmiyorum ve filtre değişimlerini aksatmıyorum, ayarlarına baktırıyorum, yağ değişimini de 7*8binde yapıyorum bu şekilde çok daha rahat oluyor.. motora zarar olayı ise sanki efsane gibi.. aracınız lpg uyumlu ise niye zararı olsun, yeterki saydığım şeylere dikkat edilecek.. belki uzun vadede rektefiye olayını 20-30 bin öne çeker.. ben neredeyse 100bin km yaptım ve bu araçlar hep lpgli idi, tüplü araç kullanıyorum ve tecrübelerim bu şekilde.

a.can

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 626
Bence çok faydalı bir tartışma olmuş.yakıt masrafının araba kadar önemli olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Lpg ye çok sıcak bakmasam da lpg yi ciddi ciddi düşünüyorum bu aralar. Çünkü yıllık 20.000 km yapıyorum.O yüzden tavsiyelerinize ihtiyaç duyuyorum. Aracım 92 626. En uygun lpg kiti ne olur? Tavsiyeleriniz altın kadar değerli

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bence çok faydalı bir tartışma olmuş.yakıt masrafının araba kadar önemli olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Lpg ye çok sıcak bakmasam da lpg yi ciddi ciddi düşünüyorum bu aralar. Çünkü yıllık 20.000 km yapıyorum.O yüzden tavsiyelerinize ihtiyaç duyuyorum. Aracım 92 626. En uygun lpg kiti ne olur? Tavsiyeleriniz altın kadar değerli
Lpg kitinden önce, iyi bir ustalık önemli. Sorun oluştuğunda canını sıkmadan, guzuyu üzmeden çözüm üretecek usta ilk sırada geliyor. :)

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Ahmet Usta da Mehmet Usta da Abdulrezzat Usta da Yılmaz Usta da Özgür Usta da örneğin Atiker takıyor. Ama hangısı en iyi şekilde takıyor, en iyi en hassas ayarı yapıyor önemli olan o. Sonuçta kit aynı kit

Son düzenleme:

badilcan

Katılımcı
Ortada şöyle bir gerçek var ,
Benzin ile kullanırken km hesabı yapıyorsunuz , ama lpg ucuz olduğu için çok daha rahat gezebiliyorsunuz .
Yaptığınız km artıyor .
Ayrıca şehiriçi trafikte lt/100km oranı dahada büyüyor . Normal şartlarda İzmir trafiğinde benzinli bir araç 8.5-10 lt arasında benzin yakar .
Şehiriçi ağırlıklı kullanımda lpg nin artısı daha fazla ortaya çıkıyor .
Ayrıca sadece hesap olarak bakmak ne kadar doğru bilmiyorum ama Lpg benzin ve dizele göre çok daha temiz ve çevreci bir yakıt .
Aslında yapılması gereken lpg montajını yapan kurumların devlet tarafından çok iyi denetlenilmesi .
Merdiven altı tabir edilen yerlerde yapılan montajlardan dolayı insanların canı çok yanmış durumda .

a.can

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 626
Ortada şöyle bir gerçek var ,
Benzin ile kullanırken km hesabı yapıyorsunuz , ama lpg ucuz olduğu için çok daha rahat gezebiliyorsunuz .
Yaptığınız km artıyor .
Ayrıca şehiriçi trafikte lt/100km oranı dahada büyüyor . Normal şartlarda İzmir trafiğinde benzinli bir araç 8.5-10 lt arasında benzin yakar .
Şehiriçi ağırlıklı kullanımda lpg nin artısı daha fazla ortaya çıkıyor .
Ayrıca sadece hesap olarak bakmak ne kadar doğru bilmiyorum ama Lpg benzin ve dizele göre çok daha temiz ve çevreci bir yakıt .
Aslında yapılması gereken lpg montajını yapan kurumların devlet tarafından çok iyi denetlenilmesi .
Merdiven altı tabir edilen yerlerde yapılan montajlardan dolayı insanların canı çok yanmış durumda .
Kesinlikle haklısınız.Aracımı ilk aldığımda üzerinde lpg vardı. Ancak daha önce lpg li araç deneyimim olmamıştı. (Peder soradan takılan şeyler ilgili olarak “fabrikanın bi bildiği var ki benzinli yapmışlar”) derdi.. Yani lpg konusunda pek bir tecrübem yok. Ta ki yüzyıllar(!) sonra kendi aracımı alıncaya kadar. Armut dibine düşer hesabı ben de lpg konusunda babama hak verdim. Arabayı alınca üstündeki lpg sistemini bir türlü adam edemeyip Lpg ci ve motor ustası arasında sık sık gidip gelmiş , asıl ustamla ( kulakları çınlasın bu ikinci sanayi de ki benim kendisine verdiğim lakap ile “usta şifu”) ile tanışınca kesin kararımı vermiş ve en sonunda lpg yi araçtan kaldırmış biriyim. Ancak bu kararı verdiği sıralarda yılda 10 bin km bile yapmıyordum ve lpg çok birşey ifade etmiyordu. Ancak bu yıl İzmir’den taşındım ve hergün minimum 120 km yapıyorum. Tabi bu durum forumcası Guzu olan ve çok sevdiğim arabamla ilgili olarak lpg li bir geleceği düşündürmeye başladı. Bulunduğum yerde yeniyim ve burda tavsiyesini isteyeceğim kişinin de aracına lpg yi izmirde taktık. Durum bu olunca kesinlikle katılıyorum size bu iş devletin sıkı takibi ile yapılmalı, sözde garantili montaj diyen ustalarla ilgili olarak gerçek bir garanti hayata geçirilmeli...sanırım biraz daha beklemede kalmayı tercih edeceğim.

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Şartlar kişiye göre değişkendir, kimi risk almak istemez, kimisi de ekonomi der. Ben de ekonomi+çevre diyenlerdenim.
Lpg fiyatı yüksek yerde yaşayanların kâr oranları düşük olur, Mantıklı olmayabilir. Ama uzun yol yapıyorsa yine mantıklı olur.
Bir yapılan yanlış da bence yılda yapılan km olarak baz alınması. Yılda 8 bin km yapıp da 10 sene aracına binen de var mesela, uzun süre elinde tutacaklar için de karlı bir durum.
2. elde lpg li alındıysa zaten her türlü karlı.

Kendi değerlerimi vereyim. Aşırı yokuşlu yerde yaşadığımı belirtmek isterim.

Şehiriçi verilerim....
Aracın gösterge 12 lt gösteriyor.
Benzinde 12 lt x 5.57 tl/lt = 66.84 kuruş.
Lpgde 13 lt x 3.03 tl/lt = 39.39 kuruş.
Kış aylarında ayda 1 50 tl yakıt alıyorum desem ki ancak karlı zamanlarda oluyor bu. Ayda da 1000 km yapıyorumdu.
50 tl / 1000 km = 5 kuruş. Lpgde etti 45 kuruş.
Hadi en kötü durumu düşüneyim 500 km gitsin 50 tl lik benzin. En kötü durumda lpg ile yaktığım toplam yakıt 50 kuruş.

Ortalama kış ayında 45 kuruş yakarken %32 tasarruf,
En sert kışda da 50 kuruş yakarken %25 tasarruf.

Şimdi gelelim en iyi duruma. 50 tl benzinin 3 ay gittiğini düşünürsek, yazın ayda daha fazla yapıyorumdur ama hadi az söyleyim 1000 km yapayım diyeyim. 50 tl / (3 ay x 1000 km/ay ) = 1,7 kuruş.

Yazın benzinde 11 lt (61.27 kuruş) , lpg de de 12 lt (36,36 kuruş) yaktığımı düşüneyim.
Benzinde 61.27, lpgde 38 kuruş yapar yani %38 tasarruf.

Şehirdışına gelirsek eğer...
Benzin harcaması olmadığı için hesaplara katmasak da olur.
90 km sabit hızla 6.5 lt benzin (36,2 kuruş), 7.5 lt lpg (22,7 kuruş) ki daha lpg yi memleketime göre pahalı alıyorum varsayıyorum.
Tasarruf oranı %38.
110 km sabit hızla gidersem. 7.5 lt benzin (41,78 kuruş), 9 lt lpg (27,27 kuruş)
Tasarruf oranı %35.

16-17 bin km.de 1 filtre değişimi, 150 tl.
Keyfekeder dolum ağzı yerini benzin kapağına aldırma 100 tl. :D

90bin km.de takıldı, 96 bin km.de ben aracı satın aldım, araç şu anda 140 bin km.de tam.
44 bin km.dir biniyorum. Yaptığım km nin tamamı şehiriçi desek ancak 1000 tl kar etmişim. %80 şehiriçi, %20 şehirdışı desek rakam daha da düşüyor, 800-900 tl arasına. Subap yaksa hakı ...nu karşılamıyor. :D:D Yılda 20 bin km. yapıyorum, 450 tl civarı bir kar durumu var.
Ben şok. :eek::hihi:

Bayraktar, Aurora gözümü açtığınız için teşekkürler. :D Özgür senin yönteme dönüyorum ben de. :D Ama kabul etmek gerek benzincide lpgnin depoyu fullemekle benzinin depoyu fullemek arasında baya fark var.
Sen bide sübap arızasını maliyetlerine ekle :) Her türlü LPG kârlı lakin kiti taktıran da sen olsaydın değmezdi :)

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
2500 kıt 2500 subab 5000 bın tl masraf. Yıllık karımız ne kadar pekı?
100 km de 10 lıtre yaksa, yılda 20 bın km yapsak 2000 lıtre yakıt harcıcaz demek. Benzın - lpg farkı 2 tl = 2000x2= 4000 tl kar yıllık (hatta suan fark 2.55tl)
Yanı yıllık
10 bın km yapan 2 bın tl kar etcek
20 bın km yapan 4 bın tl kar etcek
30 bın km yapan ıse 6 mılyar kar etcek

.22 bın km yapan adam bı senede tüm masraflarını çıkarıyor. Hesap ortada
Çok hesap yapmaya gerek yok. Size pratık, düz mantık, on numara beş yıldız, kitap gibi hesap yaptım :D

Son düzenleme:

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Bu olayda en önemli mesele kafa rahatlığı. Atenzayı hatırlarsınız, ustanın biri ayarlar çok kötü bu ayarlarla bu aracın gitmesi mucize diyor, başka bir usta ayarlar güzel sorun yok diyor...
Şimdi ben hangisine inanayım da lpg kullanmaya devam edeyim?

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Bu olayda en önemli mesele kafa rahatlığı. Atenzayı hatırlarsınız, ustanın biri ayarlar çok kötü bu ayarlarla bu aracın gitmesi mucize diyor, başka bir usta ayarlar güzel sorun yok diyor...
:D

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bakınız Torque & Elm327 ve Torque Programının Kullanımı konuları. :)
Alacan kablonu kendin ayar yapacan kafan rahat olacak.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Bakınız Torque & Elm327 ve Torque Programının Kullanımı konuları. :)
Alacan kablonu kendin ayar yapacan kafan rahat olacak.

Senin konuları defalarca okudum ama olayı hala çözemedim :D o ayarları yapmaya çalışsaydım muhtemelen okmeydanında facia yaşanırdı :D

Üst Alt