Benzin mi? Lpg mi? Neden?

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Kiti kendin takacaksan benim araçta yılda 500 lira kâr edersin sübab arızasını da hesaba katarsan. 5 yılda yaklaşık 2500 lira kâr eder o da toplamda. Bende konu içinde hesap yapmıştım :)
5 yılda 2500 tl kar yalnıs olur
Senın yaptıgın kılometreye gore, sen 2500 tl kar edersın. Ama baska bırı yılda 30 bın km yapar ve 5 yılda 150 bın km eder. Bu km ye gore 5 yıldaki karı 30 mılyar yapar. Yanı yıl olarak degıl de km olarak hesap yapmak gerekır. Kar oranı kısıden kısıye degısır;) 30 mılyardan 5 bın kıt ve subab olmak uzere masrafı dusersın KArın 25 mılyar olur

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
5 yılda 2500 tl kar yalnıs olur
Senın yaptıgın kılometreye gore, sen 2500 tl kar edersın. Ama baska bırı yılda 30 bın km yapar ve 5 yılda 150 bın km eder. Bu km ye gore 5 yıldaki karı 30 mılyar yapar. Yanı yıl olarak degıl de km olarak hesap yapmak gerekır. Kar oranı kısıden kısıye degısır;) 30 mılyardan 5 bın kıt ve subab olmak uzere masrafı dusersın KArın 25 mılyar olur
Bu ne saçma hesap :D ben 5 yılda 75bin km binip 2500 kâr edersem 5 yılda 150bin km yapan adam nasıl 25 bin kâr ediyor :D

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Bu ne saçma hesap :D ben 5 yılda 75bin km binip 2500 kâr edersem 5 yılda 150bin km yapan adam nasıl 25 bin kâr ediyor :D
Reıs senın hesap yalnıs kontrol et :D 75 bın km de 2500 tl kar mı edılır. 10 bın kmde 2 mılyar dedık kar. 75 bın de 15 mılyardır. Ki kaldı kı senın araba 100 kmde 10 lıtre yakmıyor 8.5 yakıyor senın karın 17 mılyar :D

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Reıs senın hesap yalnıs kontrol et :D 75 bın km de 2500 tl kar mı edılır. 10 bın kmde 2 mılyar dedık kar 75 bın de 15 mılyardır. Ki kaldı kı senın araba 100 kmde 10 lıtre yakmıyor 8.5 yakıyor senın karın 17 mılyar :D
Kalemini kağıdını al arıcam seni anlatıcam :D

a.can

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 626
2500 kıt 2500 subab 5000 bın tl masraf. Yıllık karımız ne kadar pekı?
100 km de 10 lıtre yaksa, yılda 20 bın km yapsak 2000 lıtre yakıt harcıcaz demek. Benzın - lpg farkı 2 tl = 2000x2= 4000 tl kar yıllık (hatta suan fark 2.55tl)
Yanı yıllık
10 bın km yapan 2 bın tl kar etcek
20 bın km yapan 4 bın tl kar etcek
30 bın km yapan ıse 6 mılyar kar etcek

.22 bın km yapan adam bı senede tüm masraflarını çıkarıyor. Hesap ortada
Çok hesap yapmaya gerek yok. Size pratık, düz mantık, on numara beş yıldız, kitap gibi hesap yaptım :D
:koptum::koptum:

saridoan

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3 Imp AT
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB
Vallahi bu hesapta at ile deve yok, hem benzinde kullandim ayni araci hem de lpg de...tum masraflari da kendi cebimden yaptim. Herkes kendi hesabini kendi sartlarina göre hesaplasin lakin kosul sart dinlemeyen gercekler:

Lpg avantaji: cevre dostu, yakit litre fiyati ucuzluğu, araci daha rahat kullanmak

Lpg dezavantaji: uzun vadede performans dusuklugu, bir takim mekanik problemler

@Rcm senin hesabindaki yanlış şu kardeşim, her yil 500tl kar ile 5 yilda 2500tl kar yazmissin. Buradaki yanliş sen her yil montaj parasi vermiyorsun bu bir ikincisi her 30bin de subab eritmiyorsun :)

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Şehir içi ortalama 10 litre gaz ve 8 litre benzin yakıyor benim aracım.

Senede 15.000km yol yapıyorum bunun nerden baksan 1.000km sini benzinde yapıyorum : (1.400LTx2,8)+(80LTx5,5) = 4.360 TL + 300 TL yıllık LPG bakım=4.660 TL

Şayet bu 15.000km 'nin tamamını benzin ile yapmış olsaydım : 1.200LTx5,5 = 6.600 TL

Ortalama olarak 80.000 KM tahmin ettiğim 5.yılın sonunda sübap problemi ortaya çıkacak ve bu problem için şuanki maliyetler göz önüne alındığında 3.500 TL masraf ortaya çıkacak

5.yılın sonunda LPG ile : (4.660 TL x 5) + 3.500 TL sübap arıza masrafı = 26.800 TL
5.yılın sonunda benzinle : (6.600 x 5) = 33.000 TL

33.000 - 26.800 = 6.200 TL 5.yılın sonundaki toplam kârım. Bu kiti ben taktırmış olsaydım şayet 2.000 TL de kit masrafı desen 5. yılın sonunda 4.200 TL kârım olacaktı o da yıllık 840 TL yapar. LPG'nin araçta hiçbir arıza oluşturmadığını varsayarak yaptığımı düşünürsek bu hesap geçerli

@saridoan

saridoan

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3 Imp AT
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB
Şehir içi ortalama 10 litre gaz ve 8 litre benzin yakıyor benim aracım.

Senede 15.000km yol yapıyorum bunun nerden baksan 1.000km sini benzinde yapıyorum : (1.400LTx2,8)+(80LTx5,5) = 4.360 TL + 300 TL yıllık LPG bakım=4.660 TL

Şayet bu 15.000km 'nin tamamını benzin ile yapmış olsaydım : 1.200LTx5,5 = 6.600 TL

Ortalama olarak 80.000 KM tahmin ettiğim 5.yılın sonunda sübap problemi ortaya çıkacak ve bu problem için şuanki maliyetler göz önüne alındığında 3.500 TL masraf ortaya çıkacak

5.yılın sonunda LPG ile : (4.660 TL x 5) + 3.500 TL sübap arıza masrafı = 26.800 TL
5.yılın sonunda benzinle : (6.600 x 5) = 33.000 TL

33.000 - 26.800 = 6.200 TL 5.yılın sonundaki toplam kârım. Bu kiti ben taktırmış olsaydım şayet 2.000 TL de kit masrafı desen 5. yılın sonunda 4.200 TL kârım olacaktı o da yıllık 840 TL yapar. LPG'nin araçta hiçbir arıza oluşturmadığını varsayarak yaptığımı düşünürsek bu hesap geçerli

@saridoan

araçlarımız aynı şayet 8 lt benzin yaksa ben lpg taktırmazdım. Şehiriçinde BL Kasa otomatik aracın 8lt yakması imkansız. Fabrika verileri bile 9,6 diyor.
LPG ye 1 yıllık bakım 300TL kim yapmış bilmiyorum ama o da yüksek bir değer. Benim 1 yıl olacak birtek filtre değişti 10binde o da 20 TL. Benzin 5,5 değil 5,69 opette lpg de yine opette 2,73. (Dün hem benzin hem lpg aldım, Ankara Ayaş yolu metro alışveriş merkezi yanındaki Opetten) Subab arızası da 3500 değil en son yaptıran arkadaşlar 2000TL civarı maliyet ile yaptırdı. Ben senden önce bu aracı 10 ay benzinde kullandım, lpg taktırmak zerre istemedim hatta arabayı satacaktım sırf bu lpg olayları yüzünden. Ama vazgeçemedim aracımdam, satsam yerine bu fiyata bu dolulukta araç koyamazdım gittim lpg taktırdım. Herneyse bu devirde bu şartlarda benzin mi ekonomik lpg mi diye tartışmak çok saçma, açık ara lpg ekonomik. Bizzat her iki yakıtı kullanan ve tum maliyetleri cebinden çıkartan biri olarak yaptığım tüm masrafları buraya tek tek yazabilirim kasko farkı da dahil ama sonuçta ne yaparsam yapayım LPG kazanacak.

Burada karar verilmesi gereken şey bence şu; Ben sorunsuz aracıma LPG montajı yaptırarak daha sorunlu hale getirdiğimde LPG'den kazandıklarımla bu sorunları karşılayabilecek miyim? Buna değecek mi? Daha güvenli olan aracımı daha az güvenli hale getirdiğimde aldığım risklere değecek mi? Bunlar tartışılabilir bunlar konuşulur. LPG ile Mazotlu aracın km deki yakıtı karşılaştırıldığı devirde tutup benzin ile LPG karşılaştırmak bana mantıksız geliyor. Ama LPG montajı yaptırmayanları da çok iyi anlıyorum çünkü o süreçlerden bende geçtim. 9-10 ay bu ikilemde kaldım. Allahım keşke dedirtmesin, sonunda LPG montajını yaptırdım ve şimdilik sıkıntısız kullanıyorum. (11bin km oldu Haziran 2017 de montajlattım)

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
araçlarımız aynı şayet 8 lt benzin yaksa ben lpg taktırmazdım. Şehiriçinde BL Kasa otomatik aracın 8lt yakması imkansız. Fabrika verileri bile 9,6 diyor.
LPG ye 1 yıllık bakım 300TL kim yapmış bilmiyorum ama o da yüksek bir değer. Benim 1 yıl olacak birtek filtre değişti 10binde o da 20 TL. Benzin 5,5 değil 5,69 opette lpg de yine opette 2,73. (Dün hem benzin hem lpg aldım, Ankara Ayaş yolu metro alışveriş merkezi yanındaki Opetten) Subab arızası da 3500 değil en son yaptıran arkadaşlar 2000TL civarı maliyet ile yaptırdı. Ben senden önce bu aracı 10 ay benzinde kullandım, lpg taktırmak zerre istemedim hatta arabayı satacaktım sırf bu lpg olayları yüzünden. Ama vazgeçemedim aracımdam, satsam yerine bu fiyata bu dolulukta araç koyamazdım gittim lpg taktırdım. Herneyse bu devirde bu şartlarda benzin mi ekonomik lpg mi diye tartışmak çok saçma, açık ara lpg ekonomik. Bizzat her iki yakıtı kullanan ve tum maliyetleri cebinden çıkartan biri olarak yaptığım tüm masrafları buraya tek tek yazabilirim kasko farkı da dahil ama sonuçta ne yaparsam yapayım LPG kazanacak.

Burada karar verilmesi gereken şey bence şu; Ben sorunsuz aracıma LPG montajı yaptırarak daha sorunlu hale getirdiğimde LPG'den kazandıklarımla bu sorunları karşılayabilecek miyim? Buna değecek mi? Daha güvenli olan aracımı daha az güvenli hale getirdiğimde aldığım risklere değecek mi? Bunlar tartışılabilir bunlar konuşulur. LPG ile Mazotlu aracın km deki yakıtı karşılaştırıldığı devirde tutup benzin ile LPG karşılaştırmak bana mantıksız geliyor. Ama LPG montajı yaptırmayanları da çok iyi anlıyorum çünkü o süreçlerden bende geçtim. 9-10 ay bu ikilemde kaldım. Allahım keşke dedirtmesin, sonunda LPG montajını yaptırdım ve şimdilik sıkıntısız kullanıyorum. (11bin km oldu Haziran 2017 de montajlattım)
Fiyatlar ufak tefek farklılık gösterebilir dediğin gibi LPG %100 kârlı asla benzinde kullanmak kârlı demiyorum ama çok aşırı aman aman bi kâr yok kanımca. Hayırlısı olsun bende memnunum LPG den. LPG ye devam :)

badilcan

Katılımcı
Arkadaşlar küçük bir konuda fikrinizi almak istiyorum.

Yakın zamanda almış olduğum aracın üstünde Gfi marka tüp bulunuyor. Biraz araştırma sonucu BRC' nin bir alt modeli olduğunu ve bir çok parçasının aynı olduğu söylendi. Bakım konusunda biraz pimpirikli olduğum için LPG bakımınıda aksatmak istemedim. Gözlemlerime göre piyasada çok yer bulamamış ve herkes " keşke eski sahibi BRC taktırsaymış " gibi sözler duymak fazlasıyla canımı sıkıldı. Ustanın bakımı ve kontrolü sonucu arızasız ve güvenle kullanabileceğimi bir sorunla karşılaşırsam da kendisine gidebileceğimi söyledi. Pek tatmin olmamakla beraber şuan Gfi ile devam ediyorum. Sizin Gfi ile ilgili bilginiz varmıdır ?

Gfi benim bildiğim kadarıyla Telefex Gfi olarak bilinirdi. Eskiden en iyi kitlerden biriydi .
Daha sonra Brc satın almayla kendi markasına ekledi.
Fakat eski kit ile pek alakası yok . Brc üzerinde değişiklikler yaptı .
Ama genel anlamda sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum.

saridoan

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3 Imp AT
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB
Ben karar aşamasında nasıl bir yol izledim sizlere de bahsedeyim. Lpg montajlattığım dönem benzin 4,75 civarı Lpg ise 2,20 civarındaydı. Ben geçmişte yaptığım basit hesabı güncel rakamlar ile sizler için tekrarlıyayım:

12.03.2018 tarihinde Opet güncel fiyatları ile hesaplanmıştır;

LPG: 2,73
Benzin: 5,69

Aynı enerjiyi almak için Lpg tüketimi 1.2 kat benzinden fazla olacağı için LPG litre fiyatını 1,2 ile çarpalım; 2,73*1,2=3,27
Lpg de aracımız benzinde tüketecek ortalama bunu da 4 kuruş olarak lt başına LPG ye ekliyelim: 3,27+0,4=3,67

Aracımıza benzin alırsak litresi: 5,69
Aracımıza tüm kullanım giderleri ile LPG alırsak litresi: 3,67

ortalama lt başına yakıt farkı 2 TL......(100km de 10 lt yakar dersek km başına ortalama 0,2 TL yapar)

150bin km kimse aracına binmez ama hadi bindi diyelim, 150bin km de (100km de 10lt yakarsak) 15000lt yakıt harcarız.
15000lt*2TL= 30bin TL (işte sadece yakıt ile ettiğimiz kar)

Şimdi LPG montajı yaptırmayanlar arada kalanlar için ortalama bir hesap yukarıdaki. Arabasına LPG taktırsam mı taktırmasam mı ikileminde olan var ise, yapacağı ilk iş bu arabaya ben kaç km bineceğim? 40bin mi? çarp hemen 0,2 TL ile hop 8bin TL. Şimdi 8 bin TL senin tüm giderlerini karşılar mı? Aldığın risklere değer mi? bunların cevabını ver kararını otomatikman verirsin :D Ben bu arabaya 80bin km binerim dersen çarp 0,2 ile 16bin TL. Veya ben bu araca 20bin km bineceğim dersen karın 4binTL, bu rakam ettiğin masrafları karşılar belki ama aldığın riskleri karşılamaz. Bunun gibi şeyler düşünüp herkes hesabını kitabını yapsın durum ortada arkadaşlar...

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Ben karar aşamasında nasıl bir yol izledim sizlere de bahsedeyim. Lpg montajlattığım dönem benzin 4,75 civarı Lpg ise 2,20 civarındaydı. Ben geçmişte yaptığım basit hesabı güncel rakamlar ile sizler için tekrarlıyayım:

12.03.2018 tarihinde Opet güncel fiyatları ile hesaplanmıştır;

LPG: 2,73
Benzin: 5,69

Aynı enerjiyi almak için Lpg tüketimi 1.2 kat benzinden fazla olacağı için LPG litre fiyatını 1,2 ile çarpalım; 2,73*1,2=3,27
Lpg de aracımız benzinde tüketecek ortalama bunu da 4 kuruş olarak lt başına LPG ye ekliyelim: 3,27+0,4=3,67

Aracımıza benzin alırsak litresi: 5,69
Aracımıza tüm kullanım giderleri ile LPG alırsak litresi: 3,67

ortalama lt başına yakıt farkı 2 TL......(100km de 10 lt yakar dersek km başına ortalama 0,2 TL yapar)

150bin km kimse aracına binmez ama hadi bindi diyelim, 150bin km de (100km de 10lt yakarsak) 15000lt yakıt harcarız.
15000lt*2TL= 30bin TL (işte sadece yakıt ile ettiğimiz kar)

Şimdi LPG montajı yaptırmayanlar arada kalanlar için ortalama bir hesap yukarıdaki. Arabasına LPG taktırsam mı taktırmasam mı ikileminde olan var ise, yapacağı ilk iş bu arabaya ben kaç km bineceğim? 40bin mi? çarp hemen 0,2 TL ile hop 8bin TL. Şimdi 8 bin TL senin tüm giderlerini karşılar mı? Aldığın risklere değer mi? bunların cevabını ver kararını otomatikman verirsin :D Ben bu arabaya 80bin km binerim dersen çarp 0,2 ile 16bin TL. Veya ben bu araca 20bin km bineceğim dersen karın 4binTL, bu rakam ettiğin masrafları karşılar belki ama aldığın riskleri karşılamaz. Bunun gibi şeyler düşünüp herkes hesabını kitabını yapsın durum ortada arkadaşlar...
Aynen oyle mustafanın dedıgı gıbı 10 bın kmde kar 2 bın tl dır. Bence aracını yenı alan şöyle 2 3 ay kullansın baksın aracta mekanık bı sıkıntı yoksa arac içine siniyorsa ben bu araçla en az 50 bın km veya 40 bın km veya 80 bın km yaparım dıyen adam hesabını kıtabını yapsın lpgsını taksın. Şöyle bısey de var. Bu subab olayı bıraz sans, bıraz kullanım seklı, bıraz da ustanın yaptıgı ayara baglı. Herkes subab yakcak dıye bısey yok. Yetkılı servıse 30 bın km de subab yakıp gelen arac da gordum, 130 bın km de gelen subab yakmıyan arac da gordum. Çok ılgınc degıl mı. İkısı de aynı araba aynı motor

Son düzenleme:

Ilgaz-p

Katılımcı
subap yakma olayı tamamen kullanım ve lpg montajı ile alakalı, kaliteli enjektör, güzel bir ayar ve lpg bağlantısını pipo yöntemi ile yaparak yanma odasına lpg'yi en ideal konumdan gönderilmesi ile birlikte subap erimesi en aza indirilebilir, aldığım araca lpg 75,000 km civarında takılmış ben aldığımda 163,000 kmde idi ve motor açılmamıştıi 185,000 km de titreme sebebiyle subapları yaptırdım , lpg'den gayet memnunum,

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Lpg bir tutkudur bir partiye, takıma gönül vermek gibi bir şey.Matematiksel hesaplar bizi yıldıramaz.
Satarken de lpg ile başlayan her cümle satıcının aleyhine oluyor zaten. Lpg takilmadiysa abi bir de lpg taktiracam , diye fiyat kırılmaya çalışılır takiliysa subap motor yıpranması vs bahane edilerek :)

ReaL

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Direkt konu başlığına ithafen: Elbette benzin.
ABD, Kanada ve BAE gibi petrol zengini ülkelerde lpg li araç var mı diye bir düşünün...

Burası Türkiye, hala gelişmekte olan hatta son zamanlar geri geri giden bir ülkede elimizden gelse "SU" diyeceğim.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Direkt konu başlığına ithafen: Elbette benzin.
ABD, Kanada ve BAE gibi petrol zengini ülkelerde lpg li araç var mı diye bir düşünün...

Burası Türkiye, hala gelişmekte olan hatta son zamanlar geri geri giden bir ülkede elimizden gelse "SU" diyeceğim.

Düşünün niye acaba. Petrol çıkartıp petrolun su gibi ucuz olduğu için olabilir mi?
İtalya, Rusya, İngiltere, Polonya, Hollanda, Almanya, Güney Kore niye lpg kullanıyor hiç düşündünüz mü?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Lpg fiyatları ülkelere göre. Lpg satılmayan avrupa ülkesi yok.
LPG prices across Europe - myLPG.eu

Ford abd de fabrikasyon lpg araçlarını sunuyor.
USA: Ford Offers CNG, LPG Vehicles

3.3 litrelik f150 fabrika çıkışlı lpg abd de.
Alliance AutoGas unveils Propane Port Fuel Direct Injection system for Ford F-150

Ford falcon LPI (sıvı lpg) 4 litre v6 silindir motor.
Ford Falcon XR6 EcoLPI 2015 Review - motoring.com.au

Almanyada fabrika çıkışlı lpg sunan firmalar. Opel, Kia, Hyundai, Ford, Dacia or Lada
67 LPG-powered car models in Germany | gazeo.com

Opel'in Merivanın yerine çıkardığı B suv modeli crossland x miydi grandland x miydi ne, onu da lpg li fabrikasyon sunuyorlar. İnsignia 1.4t yi lpg li sunuyorlar.. Opel alman sitesinden görülebilir.

Biz de hala lpg mi benzin mi tartışalım.

Fabrikasyon lpgli sunulan araçlarda manifoldlar, subaplar, segmanlar ve birkaç parça daha ısıya daha dayanıklı olarak fabrikada takılıyor. Bu sayede lpg den kaynaklanan sıkıntılar da çok daha uzun km.ler sonucunda oluşuyor. Zaten subap değişimi sonrası da pek bir sıkıntı kalmıyor. Sonraki adım da zaten rektefiye. Ful benzinlide de kullanılsa zaten subaplar en fazla 200bin km. civarı gider. Lpg den ötürü 100bin km. civarında subap değişimi olsa zaten 200bin km. civarında segman yenilemesi ister illaki. İstisnalar kaideleri bozmaz tabi. Bu sıkıntılar da ilk sahibinde değil de sonraki sahiplerinde piyango vurunca malum ...

Son düzenleme:

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Öncelikle HELYA konfederasyonu bu işi çözmüş, boşuna burda hesap kitap yapmaya gerek yoktu, kendinizi yormuşsunuz.:ckskc: "HELYA ney ya?" diyenleri duyuyorum:mad:. Arkadaşlar "HELYA" hep elli liralik yakıt alanlar federasyonunun kısaltmasıdır:D.
Şimdi senaryo şu;
Ali bir araba alır. Dizel versiyonu da, benzinli versiyonu da ve hatta LPG'li versiyonu da hep 50 TL ile yakıt ikmali yapar. İşte çarpma, bölme felan filan eşittir, her defasında 50 liralık yakit alımı. Hesap dediğin budur. Hem ekonomik, hem iç huzurlu, hem de çevreci.

Şaka bir yana yılda 15bin km yol yapıyoruz ve 3/4'ü şehiriçi. Şehiriçi 100km'de 8 lt benzin yakıyoruz. Bursa'da yamyam kabilelerinin arasında araç kullanıyoruz. Uzun yolu henüz denemedim. 40km'lik kısa mesafe şehirler arası yolda yol bilgisayarında 6,4 litre civari bir ortalama vardı. Hala direniyoruz. @Bayraktar 'ın genel olarak görüşüne katılıyorum. LPG diyince aklıma ilk sorunlar geliyor. Taktırırsam da BRC'den aşağı taktırmam galiba. Takılı olsaydı da söktürmezdim.
Başarılı tartışma ortamını tebrik ediyorum. Harikasınız:harika:

Amca

Sessiz
Araç Markası
1999- Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Sedefli Yeşil- HB
Hep böyle oluyor. Tartışma bitince denk geliyorum :) Ben bütün mesajları okudum. Herkesin eline emeğine sağlık. Aurora arkadaşın hesaplamalarından sonra hesap yapmaya gerek görmedim açıkçası. Evet lpg kesinlikle tasarruflu. Fakat benim gibi kötü ustalara denk gelmiş, çözülemeyen sorunlarda boğulmuş kişiler için lpg demek problem demek. Sırf bu yüzden fazla ödeyeyim ama benzin olsun; masraf açarsa pahalı olsun ama arızanın ne olduğu belli olsun dizel olsun, deme durumuna geldim. Turbo mu patlattı? Kaç para bir turbo? 3bin,al ulan 3bini yap. Motor mu yaptırmak gerekiyor? Kaç para bir motor? 10bin, al ulan 10binini yap deme durumuna geldim. Arkadaş, sorun var sorunu çözemiyorum ki. Parasında da değilim, sorunun kaynağını bile bulamadığımız zaman oluyor. İşte dedim ya, benim gibi böyle sorunlardan illallah diyenler için bazen ekonomi yerine konfor/sorunsuzluk tercih sebebi olabiliyor. Peki lpgli araca binmem mi? Eğer böyle sorun çıkarmayan bir araç olursa tabiki kesinlikle binerim. Tekrardan herkesin eline koluna sağlık. Çok faydalı bir tartışma olmuş bence.

Lenovo P1a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üst Alt