Mazda 3 BM Skyactiv Benzin/Dizel Yakıt Tüketimi

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Toplam menzil 870 km.Yolculuğun beşte birinde klima açıktı. Bagaj yarı dolu,2 yetişkin 2 çocuk.
400 km otoban hız 120,460 km dubla yol hız 110,10 km de şehir içi.
Ortalama 6.3 lt.
Bu ortalama 5.5-6 lt olabilirdi ama rampalarda hız düşürülmedi,araç vitesi kaça düşürdüyse onla gidildi,anlayacağınız direksiyon dışında bişeye karışmadım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Toplam menzil 870 km.Yolculuğun beşte birinde klima açıktı. Bagaj yarı dolu,2 yetişkin 2 çocuk.
400 km otoban hız 120,460 km dubla yol hız 110,10 km de şehir içi.
Ortalama 6.3 lt.
Bu ortalama 5.5-6 lt olabilirdi ama rampalarda hız düşürülmedi,araç vitesi kaça düşürdüyse onla gidildi,anlayacağınız direksiyon dışında bişeye karışmadım.
Bazı Skyactiv kullanıcıları, değişik mecralarda, Skyactiv ile gelen yakıt tasarrufunu beğenmediklerini yazıp çiziyorlar. 7 litrenin altını göremedim, bu benim için yeterli değil diyenlere rastladım.

Vermiş olduğun değerler normal yolculuk değerleri değil zaten, atıyorum; tek kişi, klima kapalı, 90-110 km aralığı hız ve yüksüz bir guzu rahatlıkla 6 litrenin altını görür diye tahmin ediyorum. Hatta ve hatta rampasız bir güzergahta, 6 litrenin altına da inilebilir.

Bu ülkede herkes şoför olmadığı için, kişiler beceremediği sürüş istikrarını, skyactiv mucizeye laf atarak yakaladıklarını zannediyorlar galiba. :)

Holydao

Benlik bi durum yoksa çıkıyorum!
Araç Markası
2016 Honda HR-V
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUVcuk
Bazı Skyactiv kullanıcıları, değişik mecralarda, Skyactiv ile gelen yakıt tasarrufunu beğenmediklerini yazıp çiziyorlar. 7 litrenin altını göremedim, bu benim için yeterli değil diyenlere rastladım.

Vermiş olduğun değerler normal yolculuk değerleri değil zaten, atıyorum; tek kişi, klima kapalı, 90-110 km aralığı hız ve yüksüz bir guzu rahatlıkla 6 litrenin altını görür diye tahmin ediyorum. Hatta ve hatta rampasız bir güzergahta, 6 litrenin altına da inilebilir.

Bu ülkede herkes şoför olmadığı için, kişiler beceremediği sürüş istikrarını, skyactiv mucizeye laf atarak yakaladıklarını zannediyorlar galiba. :)
Valla hocam herkes istediğini diyebilir ama esas belgeler konuşur :D
Muğla-Marmaris arası, mümkün olduğunca 110'a sabitledim. Yine de deneme amaçlı sakin bir kullanım sonucu elde edildi bu değer.
DSC_0382.JPG
.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan

Klima açıkken kullandığım gibi kullansaydım 5.5 litreyi geçmezdi. Bir de güzergah çok inişli çıkışlı. Hele bi malatyadan doğanşehire dönüş yolu var ki 55 kmlik o yolun ortalaması 7.4
Performans hakkında bilgi vermek için hangi konuya yazayım diye bakınıyordum bende. Bu yolculukta kullandığım şekilde kullanılacak hiçbir aracın 7-8 litrenin altına düşeceğini sanmıyorum.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Valla hocam herkes istediğini diyebilir ama esas belgeler konuşur :D
Muğla-Marmaris arası, mümkün olduğunca 110'a sabitledim. Yine de deneme amaçlı sakin bir kullanım sonucu elde edildi bu değer.Ekli dosyayı görüntüle 9440 .
Ben bu değeri 120 sabit hızla elde ettim. Ve rampalarda hız hiç düşürülmedi,4.vitese de düştü, 220 km.lik yolun 200 km.si 120,20 km si de değişik hızlarda ki bu ortalamayı arttırdı zaten.Güzergah hatay-narlı(maraş).Dondurmacıda durduğumda ortalama 5.7 idi :D

Senin klima açıkmıydı...

Holydao

Benlik bi durum yoksa çıkıyorum!
Araç Markası
2016 Honda HR-V
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUVcuk
Ben bu değeri 120 sabit hızla elde ettim. Ve rampalarda hız hiç düşürülmedi,4.vitese de düştü, 220 km.lik yolun 200 km.si 120,20 km si de değişik hızlarda ki bu ortalamayı arttırdı zaten.Güzergah hatay-narlı(maraş).Dondurmacıda durduğumda ortalama 5.7 idi :D

Senin klima açıkmıydı...
Klima yaz-kış 24 dereceye ayarlıdır. :)

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
2.nesil ile 3.nesil 3 ler arasında yakıt kıyaslaması yapılıyor ve çok fark olmadığı söyleniyor. Bugün köyden dönerken aklıma geldi; şu an oturduğum evi yaptırırken 2.nesil guzu vardı ve inşaata köyden gel git yapıyordum. Gaza,ayağımın altında yumurta varmışcasına basmama rağmen 8.8 den aşağı düşürememiştim.Şimdi aynı yolda 6 lt yi hiç görmedim,hatta 4.7 ile geldiğim çok oldu. Bu guzuda yakıtla ilgili farklı bişey var ve bu beni çok mutlu ediyor :D

badilcan

Katılımcı
Geçen hafta 2nci nesil Mazda3 touring otomatik ile Konyadan İzmire geldik. Aracı yeni aldığımız ve emanet olduğundan dolayı genelde 90 ile 100 km hız ile aracı kullandım. Yakıt ortalaması 6.1lt ile yolculuğu tamamladım. Ama kesinlikle çok sakin bir sürüştü.
3ncü nesil Mazda3 Otomatik ile bu yolda sabırlı olup 90 ile 100 km arasında hızla giderseniz ( konfor farkından dolayı bu çok olası görünmüyor. ) 5 lt +- 0.2 yi çok rahat yakalarsınız .

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
1 - 1,5 lt. rahat fark var. Fark yok demek alakasız olur.

Koreu

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - HB
benim araştırmalarım ve gozlemime dayanarak söylüyorum % 30 fark var...hedefte de bu yüzden power sense var tabi

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
1 - 1,5 lt. rahat fark var. Fark yok demek alakasız olur.
Uzun yolda kasarsan ancak 1-1.5 lt olur,şehir içinde bu fark 3 lt renin altına inmez. Ben antepte 10-11 lt ile biniyordum 2.nesile,geçenki gittiğimde her sürüşte yakıt ortalmasına baktım 8 i görmedim hiç...

Koreu

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - HB
Uzun yolda kasarsan ancak 1-1.5 lt olur,şehir içinde bu fark 3 lt renin altına inmez. Ben antepte 10-11 lt ile biniyordum 2.nesile,geçenki gittiğimde her sürüşte yakıt ortalmasına baktım 8 i görmedim hiç...
adaptif denilen ama bizde MRCC olan hız sabitleme düzgün çalışıyor ve yakit tüketimine etkisi oluyor mu?

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
adaptif denilen ama bizde MRCC olan hız sabitleme düzgün çalışıyor ve yakit tüketimine etkisi oluyor mu?
Düzgün çalışıyor,yalnız sağa dönüşlü virajlarda sağ şeritteki arabayı algılayıp fren yapıyor.Yakıt tüketimine etkisi sadece şu şekilde oluyor;yavaşladığında ve önü tekrar açıldığında gaza yükleniyor ve vites küçültüyor...

Üst Alt