Mazda 3 BM Skyactiv Benzin/Dizel Yakıt Tüketimi

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Son 2-3 gündür hız sabitleyiciyi kullanmıyorum,daha önceleri 5-5.5 lt lik yakıt 4-4.5 lt ye düştü.Yarın ya da diğer gün yakıt alacam ve diğer depoyu hız sabitleyicisiz kullanacam.çok ilginç geldi bana bu durum...

Not: Bu yakıt verileri motor sıcakken göz değdirmeyin hemen :D

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Son 2-3 gündür hız sabitleyiciyi kullanmıyorum,daha önceleri 5-5.5 lt lik yakıt 4-4.5 lt ye düştü.Yarın ya da diğer gün yakıt alacam ve diğer depoyu hız sabitleyicisiz kullanacam.çok ilginç geldi bana bu durum...

Not: Bu yakıt verileri motor sıcakken göz değdirmeyin hemen :D

Hız sabitleyici öndeki araca odaklandığı zaman gereksiz vites değişimleri, ani gazlamalar yapıyor, ondan kaynaklı bir durum bence. Ben hız sabitleyiciyi açınca manuel moda alıyorum, daha efektif olduğu kanaatindeyim. Bi de öyle ölçüm yapın. Değerler mükemmel yalnız, Maşallah :)

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Hız sabitleyici öndeki araca odaklandığı zaman gereksiz vites değişimleri, ani gazlamalar yapıyor, ondan kaynaklı bir durum bence. Ben hız sabitleyiciyi açınca manuel moda alıyorum, daha efektif olduğu kanaatindeyim. Bi de öyle ölçüm yapın. Değerler mükemmel yalnız, Maşallah :)
Değerler keşke her zaman öyle olsa,şu an ort. 6.7, yarın depoyu fulleyince muhtemelen 6.5 çıkacak..
Benim güzergahı 500 mt şehiriçi,3 km şehirdışı gibi düşün,sonra stop,bir de stop öncesi çok dik bir 40 mt var o bile o sürüş ortalamasını 0.4 arttırıyor.
Manuel modda zun süre kullanmak zararlımı... uzun yolda dediğini istenen hıza ulaşıncaya kadar yapıyorum.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Bugün shellden 95 oktan benzin aldım,bir de 95 oktan nitro var,hangisinden almalıyım fikri olan varmı...

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Kafan karışıyorsa hocam 95 oktan benzinden şaşma bence.
Abi kılavuz 95 oktan diyor,nitro dan verince sordum,bu 97 oktan mı dedim,evet deyince nitrosuzu istedim ama pompacının da tam emin olduğunu sanmıyorum.
Acaba nitro başka bişeymi diye düşündüydüm...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi kılavuz 95 oktan diyor,nitro dan verince sordum,bu 97 oktan mı dedim,evet deyince nitrosuzu istedim ama pompacının da tam emin olduğunu sanmıyorum.
Acaba nitro başka bişeymi diye düşündüydüm...
Yakın zamanda bende Shell den benzin alırken pompacı arkadaş aynı şeyi sorduğunda, "ne işe yarıyor" dedim, performans arttırıyor dedi, arasında da 2 kuruş mu ne fark var dedi, kuruş muruş önemli değil de, 1.5 tonluk bu guzuya ne versen performansı artmaz dedim ama sen yine de nitro koy dedim.

Artan bir şey hissetmedim orası ayrı tabi. :) :)

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Yakın zamanda bende Shell den benzin alırken pompacı arkadaş aynı şeyi sorduğunda, "ne işe yarıyor" dedim, performans arttırıyor dedi, arasında da 2 kuruş mu ne fark var dedi, kuruş muruş önemli değil de, 1.5 tonluk bu guzuya ne versen performansı artmaz dedim ama sen yine de nitro koy dedim.

Artan bir şey hissetmedim orası ayrı tabi. :) :)
Abi 2 kuruşla ne performansı artacak orası ayrı da...
2..nesil mazda 3 varken 97 oktan almayın deniyordu o yüzden tereddütte kaldım.

İstersen ömür boyu manuel modda kullan ne zararı olacak ki,değerler süper maşallah
Ya bülent 2.nesil mazda 3 ten şöyle bişey anımsıyorum,manuel modda kullanmak vites kolunun orada ısınmaya neden oluyordu sanki...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ya bülent 2.nesil mazda 3 ten şöyle bişey anımsıyorum,manuel modda kullanmak vites kolunun orada ısınmaya neden oluyordu sanki...

Ben öyle bir ihtimal düşünmüyorum, arıza yoksa bir aksamda aynı şey At için de geçerli olur, manuel ya da at modda uygun şartlarda kulanmanın araç için bir sorun olacağını sanmıyorum.

Nitro Shell de hem motorin hem benzinde seçenek olarak var, detay bilmiyorum ama bir tık daha kalite anlamı içerdiği için nitro almanın bir sakıncası olmaz kanımca

Üst Alt