23468-e556af91567fdd5baa77dea5c65bdec6.gif

Mazda'nın Türkiye'de görebileceğimiz, sınırlı sayıdaki modellerinin de dahil ülkemize giriş veya bayi tarafından satış yıllarını tek bir konu altında, zaman çizelgesi şeklinde toplamaya çalıştık. Bunu yaparken de hem Avrupa pazarındaki hem de Türkiye'deki jenerasyonların üretim yıllarını ve platform/kasa kodlarını da ayrıntılı biçimde belirttik. Böylece model belirtirken çoğunlukla kullandığımız harflerin hangi yılları ve hangi kasayı tanımladığını çok daha rahat görebileceğimiz bir konu oluşturduk.

Aşağıdaki tablo, Avrupa çapında Mazda modellerinin üretildiği/satışa sunulduğu yılları belirtmektedir. Bilgiler dönemin kataloglarından ve çeşitli diğer kaynaklardan derlenerek elde edilmiştir.

Mazda modellerinin üretim/satış yılları ve kodları.

d.jpg

Dünya çapındaki üretim ve satış yılları ülkelere göre farklı olabileceğinden dolayı model yıllarında da sapmalar görülebilir. O yüzden hemen aşağıdaki ikinci tabloda (gerek bayi gerekse gümrük girişli olarak) Türkiye'de bulunan modellerin satış/giriş/model yılları, jenerasyon kodlarıyla birlikte belirtilmiştir. Tablodaki modeller, araçların segmentlerine ve platformlarına göre listelenmiş olup, aynı kasa kodundaki kutucukların, (varsa) koyu renkle belirtilen sağ kısımları o kasanın makyaj gördüğü yılları temsil etmektedir. Verilere, mümkün olduğunca bulabildiğimiz o yıllara ait resmi kataloglardan, günümüze kalan araçların analizinden ve forumumuzdaki diğer konulardan genelleme yapılarak ulaşılmıştır.

Türkiye'de bulunan Mazda modellerinin satış/giriş yılları ve kodları.

t.jpg

Mazda modelleri hakkındaki teknik verilere ve donanım özelliklerine buradan ulaşabilir, aracınızla ilgili merak ettiğiniz veya karşılaştığınız problemlerin çözümleri gibi diğer tüm konular için de buradaki konularımızdan faydalanabilirsiniz.
Yazar
Bayraktar
Görüntüleme
1,898
İlk yayınlama
Son güncelleme
Değerlendirme
5.00 yıldız(lar) 2 değerlendirme

Bayraktar ait diğer kaynakar

Son incelemeler

Ülkemiz dahilinde böyle bilgiler yoktu, büyük bir boşluk dolmuş oldu, ellerine sağlık Hamdi.
Çok güzel bir çalışma bir soru işareti daha akıllardan kalkmış oldu. Emeğine sağlık ;)

Üst Alt