Mazda'nın Tarihi ve Felsefesi Nedir?

Mazda'nın Tarihi ve Felsefesi Nedir?

Mazda Motor Carporation veya orijinal haliyle Mutsuda Kabushiki-Kaisha; Japonya (Hiroşima) temelli bir otomobil markası olarak 1920 yılında Jujiro Matsuda ve bir kaç arştırmacı tarafından Hiroşima'da Toyo Cork Kogyo Ltd. Co. olarak kurulmuştur. 1927 yılından sonra makine takımları üretmiş, 1931 yılından sonra da araç üretimine başlamıştır. İkinci dünya savaşı esnasında şirket; Japon ordusu için silah üretimi de yapmıştır. Bu silahların üne kavuşmuş olanı da; 30-35 serisi Tip 99 tüfek olmuştur.

Şirket resmi olarak Mazda adını 1984 yılında almasına rağmen bu tarihe kadar üretilen tüm araçlar MAZDA adını taşımıştır. Mazda; yıllar öncesinden ortaya koyduğu "alışılmışa meydan oku" sloganı çerçevesinde diğer Japon üreticilerden farklı olmak adına 1960'lardan itibaren Wankel motorun geliştirilmesine yönelik büyük mühendislik çabası harcadı. 1967 yılında Cosmo Sport'un sınırla sayıda üretimi ile başlayan ve RX-8 modeline kadar devam eden Mazda; Wankel tipi motorların tek üreticisi olmuştur.

Wankel motor ile ilgili forumumuzda da bir çok bilgi ve tecrübe mevcuttur, özellikle aşağıdaki linklerdeki konular ilginizi çekebilir.

Mazda RX-8 Motoru (Wankel) Nasıl Kullanılmalıdır?

Mazda RX-8 ve Spor Araç Karakteristiği...

Ford İle Olan Ortaklık Dönemi;

Mazda, Ford Motor Company ile 1979 yılında %7 hisse payı ile olan ortaklığını 1996 yılında %33,3'e çıkartarak devam etmiş, bu süreç içinde Ford ile Mazda temelli araçlar sadece markaların arma farklılığı ile üretilerek satılmıştır. Özelllikle Mazda 121 ile 323 modelleri, Ford da, Fiesta, Escort gibi isimlerle karşılık bulmuştur. Aynı mantık ile Ford Ranger, Mazda B serisi pikapta ortaklık esintilerini devam ettirmiştir.

Ford; 2008 yılından 2010 yılına kadar elinde bulundurmuş olduğu Mazda hisselerini kademeleri olarak %3 seviyesine çekerek; üretim, geliştirme ve pazarlama da söz sahibi olmaktan çıkmıştır. Yani; 2010 yılından sonra Mazda'nın başlatmış olduğu "zoom zoom" felsefesinde Ford'un veya başka bir markanın payı, katkısı ya da hükmü yoktur.

Alternatif motor teknolojisi ile birlikte uzun süreli cazibesini takip eden Mazda, otomotivde kullanım için ilk Miller devirli motorunu 1995 yılında Millenia lüks sedan modelinde tanıttı. Millenia’nın (ve Miller tipi V6 motorunun) 2002 yılında üretimine son verilmesine rağmen, şirket, 2008 yılında piyasaya sürülen Demio modeli ile daha küçük bir Miller devirli dört silindirli motoru tanıttı. Wankel teknolojisindeki liderliğinde olduğu gibi, Mazda (şimdiye kadar) otomotiv dünyasında bir Miller devirli motor kullanan tek araç üreticisi olmuştur. Bu açıdan bakıldığında da; Mazda alışılmışa meydan okumanın zirvesinde yer almıştır denilebilir.

1991 yılına kadar her hangi bir Japon markası 24 saat üzerinden yapılan Le Mans yarışını kazanmamıştı. O yıl; Mazda üretmiş olduğu Wankel motorlu B787 yarış otomobilini dünyanın en eski ve en prestijli dayanıklılık yarışmasına sokarak zafere ulaşmayı başardı. Bu hakikaten bir ilkti ve rekordu... Günümüze kadar da kırılamadı. Şahsen benim (domestos) tahminime göre de kırılabilecek kriterde bir rekor değildir. :) Bu rekorun elde edilmesinde, Mazda'nın temelinde yatan ve her zaman vurguladığımız, bizlerin de Mazda sahibi olmasına sebebiyet veren şey; "farklı düşün ve alışılmışa meydan oku" felsefesidir...

Skyactiv Teknolojisi;

Bu teknoloji yeni Mazda araçlarında kullanılan ve tamamen teknoloji silsilesini kapsayan genel addır. KODO tasarım ile Skyactiv teknolojinin birleştirildiği bu araçlar arasında; Mazda2-3-6, Mazda CX-3 ile Mazda CX-5 ve Mazda Mx-5 bulunmaktadır. Skyactiv teknolojisi bir araya geldiğinde; yakıt ekonomisini hibrid bir aktarma organı seviyesine kadar azaltmaktadır. Motorun güç çıkışı arttırılmakta ve emisyon seviyeleri de aşağıya çekilmektedir. Bu teknolojinin içerisinde belli başlı sıralayabileceğimiz mühendislik harikası şeyler; hafif gövde tasarımı, 2 kademeli turbo şarj tasarımı, yüksek verimlilikteki otomatik şanzımanlar, daha hafif manuel şanzımanlar, elektrikli direksiyon ile yüksek sıkıştırma oranına sahip motorlar sayılabilir.

Gelecek de, bir gün gelecek;

Mazda; gelecekte de, tarihinde olduğu gibi; neredeyse bir asırlık inovasyon* geleneğini sürdürerek, başkalarının hayal bile edemeyeceği şeyleri yaparak içinde bulunduğu zor durumlarda bile bu güçlüklere benzersiz çözümler bularak "alışılmışa meydan okumaya" devam edecektir. Yeni SKYACTIV TEKNOLOJİSİ, sürüş keyfini artırırken yakıt tüketimini azaltıyor ve yeni "KODO – Hareketin Ruhu" olan tasarımı da nabızları hiç olmadığı kadar hızlandırmaya devam edecektir.

*İnovasyon; yeni veya iyileştirilmiş ürün, hizmet veya üretim yöntemi geliştirmek ve bunu ticari olarak gelir elde edecek duruma getirmek için yürütülen tüm süreçler demektir.

Mazda Tarihi Boyunca Kullanılan Logo ve Anlamları;

Mazda Ambleminin Tarihçesi.JPG


Not; Bu konu, internet ortamında bulunan bilgilerden derlenerek yazılmıştır, kopyala yapıştır değildir. :)
  • Beğeni
Reactions: Cenk Behram Su
Yazar
Domestos
Görüntüleme
2,853
İlk yayınlama
Son güncelleme
Değerlendirme
5.00 yıldız(lar) 1 değerlendirme

Son incelemeler

Perfectly

Üst Alt