Mazda Nasıl Bir Markadır ?

Mazda Nasıl Bir Markadır ?

Mazda Otomobil Şirketi ya da kısaca Mazda, Uzakdoğu ülkelerinden Japonya çıkışlı bir otomobil üreticisidir. Dünya pazarında da hatırı sayılır bir şöhrete sahip olan Mazda, Japon otomotiv sanayisinin en iyi örneklerinden kabul edilir. Çok milletli bir ticari markaya dönüşen Mazda, Japonya iç pazarında Toyota ve Mitsubishi ile en çok tercih edilen otomobillerdendir.

Şirket merkezi Hiroşima’da bulunan Mazda, şehrin en önemli sembollerinden biridir ve aynı zamanda da şehrin ekonomik olarak katalizörü konumundadır. Japonlar en köklü markaları arasında yer alan Mazda, bir devlet iştiraki olarak faaliyetlerini sürdürür. Başka bir ifadeyle bir kamu şirketi olan Mazda, üretimlerini devlet güvencesi altına gerçekleştirmektedir. Araç üretiminde ciddi bir tecrübeye sahip olan Mazda şirketi, resmi olarak 30 Ocak 1920 tarihinde kurulmuştur. Yaklaşık olarak 100 yıllık bir geçmişe sahip olan bu şirket Jujida Matsuda tarafından dünya pazarına kazandırılmıştır. Günümüz itibariyle dünya çapında küresel bir şirkete dönüşen Mazda, otomobil üretiminin yanı sıra motor da üretmektedir. Bu motorlar otomotiv sanayinde kullanıldığı gibi başka alanlarda da kullanılmaktadır.

mazda2_index_1702.ts_.1703070603382130-300x172.jpg

Japonya’nın en önemli markaları arasında yer alan Mazda, hisselerinin yüzde 15’lik kısmını özelleştirme yoluna gitmiştir. Bu sayede şirkete sermaye akışını da sağlayan Mazda, geri kalan yüzde 85’lik hisseyi ise kendi bünyesinde tutmakta ve de bir kamu şirketi olarak faaliyet sürdürmektedir.

Dünyanın hemen hemen birçok ülkesine ihracat gerçekleştiren Mazda, yıllık olarak yaklaşık 1,5 milyon araç üretmektedir. Bu araçların büyük bir kısmı ihraç edilmekte geriye kalan kısım ise, Japonya iç pazarında alıcılarını bulmaktadır. Mazda, sahip olduğu üretim kapasitesi ve ürettiği araçlarla dünyanın en büyük 15 otomotiv üreticisi arasında kendisine yer bulmaktadır. Söz konusu marka Avrupa pazarında da ciddi satış rakamları elde etse de en çok satış Kuzey Amerika kıtasında gerçekleşmektedir. Türkiye pazarına da ihraç gerçekleştiren Mazda, hatırı sayılır bir müşteri kitlesine sahiptir.

”Mazda” terminolojik olarak ”tanrının ışığı” anlamına gelir. Aslında bu anlamda tam olarak ulaşabilmek için ”Ahura Mazda” dememiz gerekir. Bu şekilde telaffuz edildiğinde bu anlama ulaşabilirsiniz.

Mazda tarihi incelendiğinde, şirketin kurulduğu dönemle beraber 3 kuşak boyunca Matsuda ailesi tarafından idare edildiği görülmektedir. Sonrasında ise zincir kırılmış ve şirket birçok aile dışı fert tarafından idare edilmeye başlanılmıştır.Günümüzde ise şirketin başı, Masamichi Kogai’dir. Kogai oldukça başarılı bir CEO olarak faaliyet göstermektedir.

Mazda, son yıllarda yürüttüğü çalışmalarla çevre dostu araçlar üretmeye başlamıştır. Özellikle ürettiği hibrit araçlarla ciddi bir müşteri kitlesi yakalayan Mazda, elektrikli araç üretiminde de oldukça iyi bir yol almıştır. Şirket birçok dünyaca ünlü motor sporu organizasyonunda da yer almayı başarmıştır. Bu alanda da kültleşen şirket, Mazda markasının spor çıkışlı araçlarda da ne kadar başarılı olduğunu ortaya koymuştur.
Yazar
yksltrgt
Görüntüleme
1,621
İlk yayınlama
Son güncelleme
Değerlendirme
5.00 yıldız(lar) 3 değerlendirme

Son incelemeler

Anlatılmaz yaşanır
Çok güzel ayrıca amblem baykuş figüründen esinlenilmiş
Teşekkürler...
Üst Alt