Mazda 3 Hakkında Genel Bilgiler

Mazda 3 Hakkında Genel Bilgiler

MAZDA 3 (AXELA)
Japonya'da Mazda 3 Axela olarak bilinir. Japonya da üretilen kompakt bir araçtır, Familia 323 yerine 2003 yılı sonlarında Mazda 3 olarak piyasaya sürülmüştür… Sedan ve HB kasaya sahiptir ve her ikisinin kasa uzunluğu farklı gibi görünse de, aynıdır. Bunu ilk duyan Mazda 3 sahipleri genelde şaşırmıştır. Mazda3 ün performans odaklı versiyonu Kuzey Amerika'da Mazdaspeed3, Japonya da; MazdaspeedAxelave Avrupa'da Mazda3 MPS (Mazda Performance Series) olarak pazarlanmıştır…

Mazda 3 ülkemizde 2004-Günümüz yılları arasında satılmıştır ve bu yıllar arasındaki kasa tipleri şöyledir;
BK (2004-2009)
BL (2009-2013)
BM (2013-Günümüz)

BK (2004-2009)
Foruma Git >
Mazda 3 BK modeli 2009 yılına kadar üretilmeye devam etmiş olup, bu tarihten sonra BL kasa koduyla temelde aynı motor üzerine yenilenen kasa ile hayatına devam etmiştir.

Mazda3 genellikle fiyat olarak uygun ama daha pahalı spor sedan havası vermiştir. Üretildiği dönem içerisinde Kanada ve İsrail gibi ülkelerde en çok satan otomobil olma özelliğini kazanmıştır.

Mazda 3 Tasarım çalışmaları Kaliforniya, Frankfurt ve Hiroşima olmak üzere üç ayrı kıtada ve şehirde 1999 yılında başladı. Baş tasarımcı Hideki Suzuki başkanlığında başlanan bu çalışma 2001 yılına gelindiğinde Türk tasarımcı Hasip Girgin’in tasarımı finalist olarak hayata geçirilmiştir. Bir Türk tasarımcının ellerinde şekillenen aracı kullanmak da bizler için ayrı bir gurur kaynağı olmuştur.

Mazda3; Ford küresel C1 platformuna dayalı olarak Ford Focus ve Volvo S40 ile aynı platformu paylaşmıştır. Mazda3 iki gövde stiline sahiptir. Coupe tarzı ve beş kapılı hatchback olarak pazarlanan kasası (sport) ile dört kapılı sedan stilleri mevcuttur, Ülkemizde ise; Mazda 3 2008 yılına kadar Dynamic ve Comfort donanımları ile ithal edilmiştir. 2007 yılı sonlarında bu iki donanım makyajlanmış ama adları değişmemiş fakat; 2008-2009 yıllarında Dynamic donanımı Touring donanım ve adıyla ithal edilmiştir. Comfort modeli makyajlanmış olsa da yine; aynı isimle ithal edilmiştir. Ülkemizde yaşanan distribütör sorunu nedeniyle 2008 yılında ithalat çok az yapılmıştır.

mazda3bk.jpg mazda3bk1.jpg mazda 3 bk 1.jpg mazda 3 bk sedan 1.jpg Mazda3_2006.jpg

ZARİF VE DUYARLI SÜRÜŞ
Saf sürüş keyfi; Mazda3’te sizi bekleyen şey bu. Sert gövdesi, incelikli ön ve arka süspansiyonu ve müthiş aerodinamiği pürüzsüz, dengeli bir sürüş sağlıyor. Mazda3'te rahatlığın ve kontrolün müthiş bileşimi, her virajda ve dönüşte arabadan üst düzey verim almanızı sağlıyor.
Daha kolay bir hayatın tadını çıkarın - Mazda3'ün mükemmel ergonomisi, maksimum rahatlık sağlıyor. Touring modellerde bulunan beyaz göstergeler ve kehribar kırmızısı arka aydınlatma sayesinde, önemli bilgileri bir bakışta görebilirsiniz. Direksiyonu ve sürücü koltuğunu ayarlayarak, kendinize göre mükemmel sürüş konumunu belirleyebilirsiniz.

Mazda3'ün iç kısmında temel alınan kavram çok yönlülük. Depolama kapasitesi ve esnekliği çarpıcı. Arka koltukların 60:40 bölünebilirliğe sahip olması sebebiyle koltuğun iki yanını ya da tek yanını katlayıp düz, daha geniş bir bagaj alanı elde edebilirsiniz.

Mazda3 Sedan'ın geniş bagajna eşya yüklemek çok kolay. Bagaj döşemesinin iyi tasarlanması ve sınıfının en geniş taban alanlarından birine sahip olması sayesinde, üç golf çantası ya da 413 litrelik bagaj alabilecek kapasitededir.

Mazda3'ün her tarafında akıllıca tasarlanmış eşya gözleri bulunuyor. Torpido gözüne bir dizüstü bilgisayarı rahatlıkla koyabildiğiniz gibi orta konsola da 13 adet CD'yi yerleştirebilirsiniz. Arka koltuklardaki yolcuların kullanabileceği bardak tutucular gibi diğer pratik dokunuşlar, Mazda3'ün genelinde ayrıntıya gösterilen özeni ortaya koymaktadır.

Donanım farkları için aşağıdaki konuyu inceleyebilirsiniz;
Mazda 3 Dynamic ile Comfort Farkı

Makyajlı ve makyajsız farkı için aşağıdaki konuyu inceleyebilirsiniz;
Makyajlı - Makyajsız Farkı

Motor-Şanzıman-Yürüyen:
Mazda 3’ler ilk jenerasyon olarak ülkemize tek motor seçeneği ile yani; 1.6 Litre hacminde ve 105 Beygir gücünde 145NmTork ile ithal edilmiştir… Bu motor manuel şanzıman ile beklentileri karşılamış gibi görünse de, otomatik şanzımanın tork konvertörlü ve 4 vites olmasından dolayı bazı kullanıcılara yakıtı bir miktar fazla gelebilmektedir.

Ön süspansiyon; helezon yay ve bir anti-roll bar ile MacPherson dikmelerinden oluşmaktadır. Arka süspansiyon ise; sert darbeleri absorbe etmek için amortisör içe doğru monte helezon yaylar üzerinde asılı dört yerleştirme tekerlek başına oluşturulmuştur. Dört tekerlek disk frenler arkada 300 mm (11.8) diskler önde (11) 279 mm diskler ile donatılmıştır; ABS ve elektronik fren kuvveti dağılımı modeline bağlı olarak standart olarak sunulmaktadır.
Ülkemize gelen Mazda 3 modellerinde inline 4 Mazda MZR motoru kullanılmıştır. Şanzımanlar beş vitesli manuel şanzıman ve dört vitesli otomatik şanzıman olarak ithal edilmiştir.

Yakıt:
Şehir içi Manuel Yakıt Tüketimi; 9.3Lt/100 Km.
Şehir içi Otomatik Yakıt Tüketimi; 12 Lt/100 Km.
Şehir dışı Manuel Yakıt Tüketimi; 6 Lt/100 Km.
Şehir dışı Otomatik Yakıt Tüketimi; 8 Lt/100 Km.
Yakıt sarfiyatı, kullanıcı-hava yol- trafik şartlarına göre değişiklik gösterebilir.

Donanım:
Mazda3 ün ülkemizde satılan en donanımlı versiyonları olan Dynamic (2003-2007) ve Touring (2008-2009) donanımlarında ilk akla gelebilecek donanımlar;
ABS, DSC, ASR, Dijital Klima, Çift Kademeli Sunroof, 8 Hava Yastığı, Sis farı, Koltuk bel desteği, 6’lı CD Çalar gibi donanımlar, Mazda 3 te standart olarak sunulmaktadır.

Bilinmesi Gerekenler - Olası arızalar:
Kronik olarak; kapı cam çıtaları güneşte fazla kalma nedeniyle zamanla dökülme yapabiliyor, otomatik şanzımanların yağ kontrol çubuğundan yağ atma yapabiliyor, 6 lı CD çalar dikkat edilmezse tozdan dolayı değiştirme veya okuma yapmayabiliyor.
Sert süspansiyona sahip olduğu için yumuşak hamurlu lastik kullanılması tavsiye edilebilir. Hayati parçalarda orijinal parça kullanımı uygun olur.


BL (2009-2013) Foruma Git >

BM (2013-Günümüz) Foruma Git >
Yazar
Oğuzhan
Görüntüleme
16,121
İlk yayınlama
Son güncelleme
Değerlendirme
5.00 yıldız(lar) 1 değerlendirme

Son incelemeler

tek eksiği reklam...
Üst Alt