Mazda 3 BK (2003-09) Yolcu Koltuğu Kemer Uyarısı Vermiyor

Hasan Arslan

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2009
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hatcback
Merhaba Arkadaşlar;
Bir kaç günden bu yana sağ ön koltuk doluluk algılayıcısı çalışmıyor. Yani sağ yolcu koltuğuna oturulduğu zaman 20 km üzerinde kemer takılı değilse emniyet kemeri uyarı ikazı verirdi. Artık vermiyor. Koltuk altındaki soketlerde ve kablolarda bir sorun görünmüyor. Sizce sorun neden kaynaklanıyor olabilir?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yakın zamanda, koltuğu ileri geri oynatma olduysa temassızlık olma ihtimali var.

Müstakil sigortası varsa, atmış olabilir.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Merhaba Arkadaşlar;
Bir kaç günden bu yana sağ ön koltuk doluluk algılayıcısı çalışmıyor. Yani sağ yolcu koltuğuna oturulduğu zaman 20 km üzerinde kemer takılı değilse emniyet kemeri uyarı ikazı verirdi. Artık vermiyor. Koltuk altındaki soketlerde ve kablolarda bir sorun görünmüyor. Sizce sorun neden kaynaklanıyor olabilir?
Kemer tokasını burda başrolde olduğunu hissediyorum.

Toka içindeki swich vs artık neyse o takılı kalmış olabilir.

Hasan Arslan

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2009
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hatcback
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Acaba sağ ön koltuğun koltuk doluluk algılayıcısının bir sigortası var mıdır? Yaklaşık bir yıldır kemer takılı olmadığında sağ koltuğa birisi oturduğunda uyarı vermiyor.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Acaba sağ ön koltuğun koltuk doluluk algılayıcısının bir sigortası var mıdır? Yaklaşık bir yıldır kemer takılı olmadığında sağ koltuğa birisi oturduğunda uyarı vermiyor.
Ya da kablolarda da sorun olmuş olabilir, mantıken sallıyorum yanlış yönlendirme yapmış olmayım

Hasan Arslan

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2009
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hatcback
Kablolar normal görünüyor koltuğun altındaki sokete takılı durumda. Kemer de sorunsuz kilitleniyor. Takım çıkarmada bir sorun yok.

Hasan Arslan

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2009
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hatcback
Bu sorunu yaşayan başka bir arkadaşımız var mı?

Hasan Arslan

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2009
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hatcback
Bende elm 327 arıza tespit cihazı var. Taratıyorum bu arızayı bulmuyor. Forscan ile denedim o da bu arızayı hiç bulmadı.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bende elm 327 arıza tespit cihazı var. Taratıyorum bu arızayı bulmuyor. Forscan ile denedim o da bu arızayı hiç bulmadı.
Arıza kodu düşürecek bir olay değil bu durum. Çünkü, kemer takılı değilse sistem uyarı vermeye programlı... Sistem, kemeri takılı olarak görüyor, veya koltuğu boş olarak görüyor, bunun uyarısı olmaz... Bence...

Hasan Arslan

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2009
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hatcback
Bazen sağ koltuk dolu iken kemeri söküp takarsam bir kez bip sesi geliyor. Ama devam etmiyor tabi

Hasan Arslan

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2009
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hatcback
Müsait bir anda sağ koltuğu söküp inceleme yapacağım.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
323 BJ kasalarda ağırlığa göre yolcu airbagi açılıp kapanıyor, belli zaman sonra koltuk içindeki ağırlığı algılayan elektronik ped çatlıyor kronik olarak, airbag ışığı yanıyor sistem komple devre dışı kalıyor. Benzer bir durum olabilir bilgi.

Hasan Arslan

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2009
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hatcback
Cumartesi günü aracımın şoför koltuğu ve yolcu koltuğunu söktüm. Şoför koltuğunda koltuk doluluk algılayıcısı yok. Zaten mantık olarak da öyle olması gerekiyor. Çünkü şoförün kemer uyarısı her zaman emniyet kemerinin takılı olup olmamasına göre çalışıyor. Fakat sağ yolcu koltuğunda koyu renk kablo switciyle sisteme bağlanan ı şeffaf bir algılayıcı var. 15 cm ye 20 cm şeffaf bir kaplama üzerinde devreler görünüyor. Fiziki olarak bir kopuk vs yok. kontrol edip geri topladım yine araba hareket halindeyken yolcunun kemeri takılı değilse uyarı vermiyor. Sanırım algılayıcı sensör bir şekilde bozuldu. Sisteme sinyal göndermiyor.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Cumartesi günü aracımın şoför koltuğu ve yolcu koltuğunu söktüm. Şoför koltuğunda koltuk doluluk algılayıcısı yok. Zaten mantık olarak da öyle olması gerekiyor. Çünkü şoförün kemer uyarısı her zaman emniyet kemerinin takılı olup olmamasına göre çalışıyor. Fakat sağ yolcu koltuğunda koyu renk kablo switciyle sisteme bağlanan ı şeffaf bir algılayıcı var. 15 cm ye 20 cm şeffaf bir kaplama üzerinde devreler görünüyor. Fiziki olarak bir kopuk vs yok. kontrol edip geri topladım yine araba hareket halindeyken yolcunun kemeri takılı değilse uyarı vermiyor. Sanırım algılayıcı sensör bir şekilde bozuldu. Sisteme sinyal göndermiyor.
Hiç resim çektiniz mi ?

Üst Alt