Mazda 3 BL (2009-13) Yokuş Kalkış Desteği

seo06

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz Hatchback
Merak ettigim bir soru var arkadaslar 2010 model otomatik mazda 3 impressive aracim yokusta geri kaçırıyor.Tam otomatik sanziman geri kaçırır mi? Yokus kalkış destegi yok mu?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Tam otomatik şanzımanın yokuşta kaçırmaması gerekiyor, çok dik yokuşta lpg ile az da olsa kaçırma yapıyor ancak, benzinde ve ne kadar dik yokuş olursa olsun kaçırmaması gerekiyor... Bu konudaki tecrübeleri için mikrofonları @kadir e bırakalım. :)

seo06

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz Hatchback
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Benzinde baya baya kaciriyor. Bir sikinti oldugu anlamina gelir mi?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benzinde baya baya kaciriyor. Bir sikinti oldugu anlamina gelir mi?
Benim bildiğim kadarıyla, 2 yıldan fazla kullandığım kadarıyla kaçırmaması gerekiyor... Şanzıman yağının ne zaman değiştiği hakkında bilgi mevcut mu? 60 bin km de değişim yapılması gerekiyor.

seo06

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz Hatchback
100 000 kmde değişmiş süzgeç ile beraber yetkili serviste. Suan arac 111 000 de.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Hafif rampalarda olduğu yerde duruyor. Düz zeminde öne atıyor. Çok dik rampada hafif hafif geriye gidiyor.
Tam otomatik şanzımandan kaynaklı rölantide de bir tork uygulanıyor tekerlere. Eğer rampa fazla ise bu tork yenemediğinden hafif hafid geriye salıyor ama asla debriyaj bırakıldığı gibi bir anda olan geriye salma değil. Tabi bu şanzıman sayesinde olduğundan yeni model araçlarda dip fren yaparak frenle tutan yokuş kalkış destek sistemi gibi olmuyor.
Yani yaşadığınız olay normal. Öyle dik yokuşlarda hafif gaza dokunursanız çok çok hafif zate. Durduğunuz görürsünüz. Daha da garanti olsun derseniz el frenini kullanarak kalkarsınız. Ama frenden gaza basarken geri gitme az olduğundan sıkıntı olmuyor genelde.

seo06

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz Hatchback
Hafif rampalarda olduğu yerde duruyor. Düz zeminde öne atıyor. Çok dik rampada hafif hafif geriye gidiyor.
Tam otomatik şanzımandan kaynaklı rölantide de bir tork uygulanıyor tekerlere. Eğer rampa fazla ise bu tork yenemediğinden hafif hafid geriye salıyor ama asla debriyaj bırakıldığı gibi bir anda olan geriye salma değil. Tabi bu şanzıman sayesinde olduğundan yeni model araçlarda dip fren yaparak frenle tutan yokuş kalkış destek sistemi gibi olmuyor.
Yani yaşadığınız olay normal. Öyle dik yokuşlarda hafif gaza dokunursanız çok çok hafif zate. Durduğunuz görürsünüz. Daha da garanti olsun derseniz el frenini kullanarak kalkarsınız. Ama frenden gaza basarken geri gitme az olduğundan sıkıntı olmuyor genelde.

Eyvallah hocam teşekkür ederim hic kaçırmıyor sanmıştım ben.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Tam otomatik şanzımanın yokuşta kaçırmaması gerekiyor, çok dik yokuşta lpg ile az da olsa kaçırma yapıyor ancak, benzinde ve ne kadar dik yokuş olursa olsun kaçırmaması gerekiyor... Bu konudaki tecrübeleri için mikrofonları @kadir e bırakalım. :)
Çok teşekkür ederim :)
@MutluTEKİR hocamın dediğinin aynısı :)

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Eyvallah hocam teşekkür ederim hic kaçırmıyor sanmıştım ben.
Hiç kaçırmayacak kadar güçlü tork iletilmez hiçbir zaman, boşa çıkmış gibi olmuyor sadece. Klima vs güç harcayacak şeyler açık olduğu zaman daha da fazla kaçırabilir çok dik yokuşlarda. Yokuş kalkış desteği gibi değil yani.

askin.tcdd

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Yeterli tork vermediği için dik yokuşta geri kaçırma yapıyor. Aracım otomatik. Vitesi manüel e çekip 2 ye atın kaçırmayacaktır. 2. Viteste geri kaçma olmuyor.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yeterli tork vermediği için dik yokuşta geri kaçırma yapıyor. Aracım otomatik. Vitesi manüel e çekip 2 ye atın kaçırmayacaktır. 2. Viteste geri kaçma olmuyor.

Tam emin değilim ama hareket etmeden vites manuel olsa da ikiye atılmıyor diye hatırlıyorum...

Doğvu mu @kadir ??

askin.tcdd

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Benim araç otomatik. Ben manuela alıp 2 ye atıyorum. 2. Viteste kalkış ta yaptırıyor. Yokuşta da geri kaçırmıyor

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Veli abi bence sen doğru hatırlıyorsun, AT 2 ye alsan bile kalkarken 2 ile kalkamıyorsun, eğer öyle olsaydı 4 e aldığınızda stop etmesi gerekirdi, ediyor mu?

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Vitesi 2 ye atıp kalkarsın, kaldırmazsan kaldırırlar gülüm :) :) :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yalnız bunu çok kullanmanın uzun vadede zararı varmıdır bilmiyorum...

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Duyduğum ve tecrübe ettiğim kadarıyla Alman araçlarında, Japon araçlarına göre yokuşlarda geri kaçırma daha az oluyor. B5 kasa Passat şanzımanı denerken rampada daha sağlam durduğunu gözlemlemiştim
Honda aracımda hafif rampalarda sabit duruyor ama rampa biraz dikleşsin geri kaçırma oluyor. İlk başlarda şanzımanda sorun olabilir mi acaba diye düşündüm ama binlerce km yolu, bazen kick down yaparak, bazen 200 km üstü hızlara çıkarak yapmama rağmen vites geçişleri en ufak bir hoplama, zıplama, uzama vs görmedim. Geçişlerde bişey yoksa böyle şeyleri çok dert etmemek gerek...

Honda aracımı manuele alıp 2. viteste hiç denemedim. Geri kaçıyor diye manuele alacaksak otomatik vites araç kullanmanım bir anlamı yok :)

Karda kışta kar tipi lastik yoksa 2. vites ile kalkmak işe yarar sanırım...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Duyduğum ve tecrübe ettiğim kadarıyla Alman araçlarında, Japon araçlarına göre yokuşlarda geri kaçırma daha az oluyor. B5 kasa Passat şanzımanı denerken rampada daha sağlam durduğunu gözlemlemiştim
Honda aracımda hafif rampalarda sabit duruyor ama rampa biraz dikleşsin geri kaçırma oluyor. İlk başlarda şanzımanda sorun olabilir mi acaba diye düşündüm ama binlerce km yolu, bazen kick down yaparak, bazen 200 km üstü hızlara çıkarak yapmama rağmen vites geçişleri en ufak bir hoplama, zıplama, uzama vs görmedim. Geçişlerde bişey yoksa böyle şeyleri çok dert etmemek gerek...

Honda aracımı manuele alıp 2. viteste hiç denemedim. Geri kaçıyor diye manuele alacaksak otomatik vites araç kullanmanım bir anlamı yok :)

Karda kışta kar tipi lastik yoksa 2. vites ile kalkmak işe yarar sanırım...
Saplanıp kalırsan az deviri yükseltip D den R ye R den D direk geçişler yaparak araça salınım vererek çıkarabiliyorsun.

Dcs off yapıp bu taktikle çıkmıştım

İlk başda 1.5~devirlerde araç pati çekerken
D den R ye gazı bırakmadan cümlesi g.. istesede mazda onaylı sonuçda :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Biraz önce Atılgan ile test ettim, neticede aynı şanzıman teknolojisi var... Manuel olarak 2'ye alınıp araç kaldırılabiliyor... Daha tuhaf bir şeyi de öğrenmiş oldum, manuel olarak 2'den 3. vitese alıyorsun, motoru devirli kullanmazsın tekrar 2. vitese kendi iniyor, acemiler için güzel özellik, motoru istesen de devirsiz kullandırmıyor... :)

Dik rampa bulamadım, onu da bulsaydım, hangi viteste geri kaçırmayı yapmıyor test etmiş olurdum... :)

Üst Alt