Mazda 3 BK (2003-09) Vites Geçişlerinde Hoplama

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Focus şanzımanı aynı olmayabilir. Ford zaten otomatik şanzımanı son yıllarda kullandı Tr'de
Hocam bayadır bu şanzıman arızasını araştırıyorum yurt dışı sitelerde Ford 4F27E ve Mazda FN4A-EL kodlu şanzımanlar aynı şanzıman diye geçiyor.İzlediğim videolarda da aynı şanzıman hatta TSS sensörleri bile aynı,filtreler falan. 1999-2011 arası sanırım bu şanzımanları kullandı Ford sonrasında powershift şanzımanlara geçti.Hatta Türkiye'deki ford forumlarında da baya konuu var bu şanzımanın sağlamlığıyla alakalı.

Eyüp Kara

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
Hocam selenoidi sordum Ford parçacıya beni şanzumancıya yönlendirdi yada Antalya da bulabilirsin dedi ben ıspartadayım bu arada.
Yani parça konusunda bizim buralar kısır siz bulursanız ben sizden bu konuda destek alayım

demirell

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi Sedan
Herkese selamünaleyküm arkadaşlar Mazda 3 1.6 otomatik aracım var 2005 model yeni şanzıman yaptırılmasına rağmen sorun halen devam ediyor bu durum özellikle trafikte dur kalk yapınca oluyor düşük devirde iken onun haricinde olmuyor trafikte dur kalk yaptığım zaman araç 1.5 devirde vites atıyor ve aracı sarsıyor vuruldu kesinlikle yok ama araç rahatsız edici bir şekilde sanki arkadan birisi itmiş gibi oluyor bu durum devir 2 bin ve üstü olduğu zaman olmuyor ya da arac ile yokuş çıkarken araç gergide olduğu zaman devir 1.5 olsa bile sarsıntı yapmıyor sebebi ne olabilir herkese şimdiden teşekkürler

Bu arada yağsı felan her şeyi değişti şanzıman yapılırken malüm ama fitre değiştimi bilmiyorum

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Herkese selamünaleyküm arkadaşlar Mazda 3 1.6 otomatik aracım var 2005 model yeni şanzıman yaptırılmasına rağmen sorun halen devam ediyor bu durum özellikle trafikte dur kalk yapınca oluyor düşük devirde iken onun haricinde olmuyor trafikte dur kalk yaptığım zaman araç 1.5 devirde vites atıyor ve aracı sarsıyor vuruldu kesinlikle yok ama araç rahatsız edici bir şekilde sanki arkadan birisi itmiş gibi oluyor bu durum devir 2 bin ve üstü olduğu zaman olmuyor ya da arac ile yokuş çıkarken araç gergide olduğu zaman devir 1.5 olsa bile sarsıntı yapmıyor sebebi ne olabilir herkese şimdiden teşekkürler

Bu arada yağsı felan her şeyi değişti şanzıman yapılırken malüm ama fitre değiştimi bilmiyorum
Yanlış yere açmış olduğun konu mevcut konumuz ile birleştirilmiştir. Konuyu incelemekte fayda var.

*Yağ değişiminde çıkan yağ içerisinde metal yoğunluğu var mıydı?

*Komple yağ değişim prosedürüne göre mi değişim yapıldı?

*Uygun yağ konuldu mu?

*İşinin ehli bir usta mıydı?

* * *

demirell

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi Sedan
Bu durumu şanzıman yapan ustayla paylaştın mı, getir bakalım demedi mi?

Şanzıman yapılıp, yağı değiştirilip filtreyi değiştirmemezlik yapmaz herhalde
Yani hiç bilmiyorum araç başında değildim ben aracı yaptıralı 2 ayı geçti geride aramadım açıkcası ama sebebi ne olabilir bilmiyorum

demirell

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi Sedan
Aracı en kısa zamanda götürücem ustaya yazdım bakmam lazım dedi ücret isterse vermeyi kabul etmeyecem haklı olurmuyum bilmiyorum

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Normal olarak, 2'ye ilk geçişte (soğukken) hissedilir bu geçiş sonrasında ise olmaz, sizde de ilk geçişte rahatsız edecek bir durum yoksa Oluru bu zaten.

İlk sayfadan itibaren konuyu okuyun, selenoid problemlerinden bahsedilmiş. Size uyuyor mu şartlar kıyaslayın.

Filtre işlevini görmezse geçişlerde hissetme olur ama sadece 2'ye geçerken olmaz.

demirell

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi Sedan
Herkese merhaba dostlar aracı gösterdim şuan yapılıyor sarsıntının sebebi şanzıman ile alakalı değil şanzıman sağ ve ön kulak ile alakalıymış işcilik + parçalar dahil 3500 TL tuttu böyle bir sorun yaşayanlar olursa kulaklara baktırabilirler herkese teşekkürler diliyorum

Ekli dosyalar

• IMG-20230408-WA0001.jpg
    IMG-20230408-WA0001.jpg
    164.3 KB · Görüntüleme: 13

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Herkese merhaba dostlar aracı gösterdim şuan yapılıyor sarsıntının sebebi şanzıman ile alakalı değil şanzıman sağ ve ön kulak ile alakalıymış işcilik + parçalar dahil 3500 TL tuttu böyle bir sorun yaşayanlar olursa kulaklara baktırabilirler herkese teşekkürler diliyorum
Geçmiş olsun, güle güle kullan.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bitti mi ?
Tura çıktınız mı ?

demirell

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi Sedan
Herkese merhaba arkadaşlar aracım da bir problem var nereye gittiysem çözemedim tanıdığı yada önerdiği ustası olan varmı yardımcı olabilirmisiniz yerim istanbul anadolu yakası

Probleme gelelim daha önce ilk aracı aldığımda 1 ve 2 vitese geçerken vuruntu yapıyordu düşük devirler de şanzımanım bozuldu sıfırdan şanzıman yaptırdım durum yine aynı şekil devam etti yaptırdığımız yere aracı götürdüm sıfırdan farklı bir şanzıman takıldı sorun yine aynı oldu şanzıman kulağı vs ne varsa değiştirdim ama sorun yine aynı anlamadım sebebini arabayı ilk kalkışta 3 bin devire yakın olduğunda vuruntu olmuyor ya da yokuş vs çıkarken yardımcı olabilecek varmı şimdiden teşekküler

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şanzıman komple değiştikten sonra aynı sorunun olması ilginç.

Merter'de Adem Usta'm var muhtemelen teşhisi koyar, tedavisini de yapar. Anadolu yakasında tavsiye edebileceğim usta yok maalesef.

www.mazdaekinci.com

Herkese merhaba arkadaşlar aracım da bir problem var nereye gittiysem çözemedim tanıdığı yada önerdiği ustası olan varmı yardımcı olabilirmisiniz yerim istanbul anadolu yakası

Probleme gelelim daha önce ilk aracı aldığımda 1 ve 2 vitese geçerken vuruntu yapıyordu düşük devirler de şanzımanım bozuldu sıfırdan şanzıman yaptırdım durum yine aynı şekil devam etti yaptırdığımız yere aracı götürdüm sıfırdan farklı bir şanzıman takıldı sorun yine aynı oldu şanzıman kulağı vs ne varsa değiştirdim ama sorun yine aynı anlamadım sebebini arabayı ilk kalkışta 3 bin devire yakın olduğunda vuruntu olmuyor ya da yokuş vs çıkarken yardımcı olabilecek varmı şimdiden teşekküler

Üst Alt