Universal Electiric TurboCharger Hakkında Fikir Alışverişi

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Son bir kaç aracım turbosuz ve alt devirler canımı sıkıyor. Bulunduğum bölge sürekli dik yokuşlarla dolu olduğu için mecbue daha çok güç istiyorum
Musait oldukça turbo veya alternatif uygulama araştırması yapıyorum.

Denk geldigim "Universal electiric turbo" yapan veya satan bir kaç video, link vs gördüm. Türkiye'de yapan arkadaşın videosuda var. Bir kaç soru sorduğumda ben farkı hissediyorum dedi
Sizce allt devirler olsun genel olarak bütün devirler olsun canlanma sağlar mı?
%5-10 bile bir başarıdır.
Böyle birşey mümkünse alıp deneyemleyecem

Ekli dosyalar

• images-5.jpeg
    images-5.jpeg
    9.6 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleme:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Şahsen çok ilgimi çekti, fakat mekanizmayı baştan sonra bir düşündüm ve bazı sorular kafamda belirdi;

1 - Hava akışmetrenin ölçüm aralığı nedir? Giren hava, akışmetrenin ölçebileceği kütleden fazlaysa ve akışmetrenin maksimum ölçüm değerinde isteyeceği yakıt, yanma odasındaki havayla birleşince optimum yanma sağlanabilir mi? Bu senaryoya göre fakir karışım meydana gelir, bu nedenle yanma işlemi mekanik etkiden çok ısıl sonuç ortaya çıkarır ve acaba pistonlar bu etkiye dayanabilecek midir?

2 - Eğer akışmetrenin ölçüm aralığında bir hava girişi sağlanırsa, yani giren hava kütlesini akışmetre net olarak ölçebilirse, MAF’ın ECU’ya gönderdiği değere göre enjektörlerin açık kalma süresi artar, bu artış enjektörlerin kapasitesi içinde midir? Öyle kabul edersek yakıt-güç doğru orantılı bir artış gösterir. Bu durumda yakıt maliyeti de artacaktır ve ortaya çıkan sonuçta elde edilen güç için artan yakıt maliyetini karşılamak mantıklı mıdır?

3 - Giren hava kütlesinin MAF tarafından net ölçüldüğünü, enjektörlerin kapasitesinin yettiğini, artan yakıt maliyetinin karşılandığını kabul edelim. Fabrikasyon değerlerdeki yanma odasına daha fazla hava ve daha fazla yakıt girdiğinde ve dolayısıyla daha fazla yanma gerçekleştiğinde ortaya çıkan sıcaklık ve itme kuvvetine pistonlar ne kadar dayanacaktır?

4 - Yanma odasına giren hava kütlesi fabrikasyon olarak planlanmış ve buralardaki elemanlar ona göre üretilmiştir. Artan hava kütlesinin tahliyesi için egzoz sübaplarının çapı ve açık kalma süresi yeterli olacak mıdır? Ayrıca ortaya çıkan basınç ve sıcaklığa sübaplar dayanabilecek midir?

Sanırım uzun vadeli düşünülüyorsa konu enine boyuna değerlendirilmeli. Yoksa alınıp direkt olarak montajı yapılıp da ortaya çıkan güce göre de değerlendirme yapılabilir. Fakat maliyet göz önünde bulundurularak, bütçe uygunsa kısa süreli olmak kaydıyla keyfi olarak bile yapılabilecek bir uygulama. Şahsen bütçem uygun olsa deneyerek ortaya çıkan gücü ve bana hissettirdiklerini deneyimlemek isterim. :) Hatta şu an bir boş vaktime bu tarz bir keyfi uygulamayı sığdırmayı planlamaya başladım. :)

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hocam deli sorular sormuşsunuz. :) Ben daha acaba yeterince basınç uygular mı düşüncesindeyim. Eger tatmin düzeyinde uyguluyorsa sorulacak çok soru var.
Tabiki bu bahsi geçen cihazın basıncı normal turbo gibi olmaz. Yabancı bir kaç videoda ölçüm yapmışlar ama anlamadım.

Şöyle özet geçeyim yanlışım varsa üstatlar düzeltsin.
Atmosferik araçlarda 3500+ devirlerde zaten hemen hemen turbo kadar olmasada maximum verim alınıyor(Hava akış metreden yüksek hava geçiyor) Turbodan fark olarak atmosferik motorlar adı üstünde ekstra bir ünite olmadığı için atmosfer basıncına göre yanma odasına hava alıyor ve alınan hava miktarı alt devirlerde az olduğu için bizim alt devirlerimiz daha cansız. Burada yapılmak istenen üst devirlerdeki verimi daha alt devirlere çekmek ve birazda üst devirleri daha canlı yapmak.
Elimizde bulunan araçların motorlari oldukça sağlam ve bizim uygulamamız normal turbo uygulaması gibi 1-2+ barlık uygulamalar olmayacağı için motorda ekstra piston, piston kolu vs vs gibi modifiyeye gerek yok.

Maf sensörü ile ilgili sorunuza da gelecek olursak aynı maf sensörü 136bg olan modellerde ve bir kaç modelde daha kullanılıyor. Yani ölçüm aralığı geniş. Biz bu uygulama ile 136bg ve üstüne çıkmayacağımız için sorun teskil etmez. Uygulamamızı Kesinlikle kaldıracak kapasitede olduğunu düşünüyorum.
Yakıt konusunda bariz bir farkın olacağını sanmıyorum fark sadece çekilen akımın yaratacağı yükten dolayı olabilir.

Bildiğim kadarıyla ve gördüğüm 136lık model incelemelerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki bu 136 lıklar ile 115liklerde aynı motor farklı ecu var. Aslında direk 136lık yapabilsek daha güzel olur. Daha sonrada elektirikli TurboCharger yaparız :)

Motor hacmi düşük yeni teknoloji araçlar benim 2.0 arabamın tozunu dumana katıyorlar sinir oluyorum :)

Son düzenleme:

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Alt devirlerini belki güçlendirir ama aküden ceran çekiceği için alternatöre daha fazla yük binicektir iş yaparken göz çıkarmak gibi bir şey olur. Ayrıca formula 1 lerde kullanılan ve normal taşıtlara elektrikli turbo yeni teknoloji olarak uygulanacak aracın egzoz manifolduna bir türbün ve ona bağlı bir dinamo koyuluyor daha sonra üretilen elektrik bir akü üzerinden geçip emme hattında ki elektrikli kompressör motoruna gidiyor. Egzozdan üretilen ceran bu sayede emme hattındaki turboyla motora giren dolgu miktarı arttırılıyor.Şimdiki turbodan farkıysa turbo gecikmesi ve alt devirlerin ölülüğü yok oluyor. Sizin yapmanız gereken motor bakımları dışında açık hava filtresi takmanız ve hava hortumunu kısaltmanız motorun hava emmesini kolaylaştırır.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Alt devirlerini belki güçlendirir ama aküden ceran çekiceği için alternatöre daha fazla yük binicektir iş yaparken göz çıkarmak gibi bir şey olur. Ayrıca formula 1 lerde kullanılan ve normal taşıtlara elektrikli turbo yeni teknoloji olarak uygulanacak aracın egzoz manifolduna bir türbün ve ona bağlı bir dinamo koyuluyor daha sonra üretilen elektrik bir akü üzerinden geçip emme hattında ki elektrikli kompressör motoruna gidiyor. Egzozdan üretilen ceran bu sayede emme hattındaki turboyla motora giren dolgu miktarı arttırılıyor.Şimdiki turbodan farkıysa turbo gecikmesi ve alt devirlerin ölülüğü yok oluyor. Sizin yapmanız gereken motor bakımları dışında açık hava filtresi takmanız ve hava hortumunu kısaltmanız motorun hava emmesini kolaylaştırır.
Alternatöre ne kadar yük binebilirki?

Akım tarafına pek takılmayın.

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan

Bizim araçların alternatör 800 wat bildiğim kadarıyla. Isıtıcı fan veya klima açıldığında da fan yük bindiriyor. Çift fan gibi düşünülebilir. Fazla yük bineceğini sanmam.

Eski Mercedes lerde Kompressor olarka geçen turbo' da mantıklı. V kayışına bağlanıyor ama o daha çok teferruat isteyen ve masraflı bir konu

Ekli dosyalar

• images-7.jpeg
    images-7.jpeg
    16.2 KB · Görüntüleme: 9
  • images-6.jpeg
    images-6.jpeg
    27.3 KB · Görüntüleme: 9

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Eski Mercedes lerde Kompressor olarka geçen turbo' da mantıklı.
Kompresör (başka markalarda bilinen adıyla supercharger) ile Turbo bambaşka şeyler.
VW bazı TSI modellerinde ikisini birden kullanıyor.
Basit olarak anlatmak gerekirse Turbo egzos gazının gücünde tahrik alarak motora basınçlı hava çeker.
Alt devirlerde devreye girmez. Yüksek güç sağlar.
Süperşarj Vantilatör kayışından aldığı tahrikle motora basınçlı hava çeker.
Alt devirlerde gücünü verir. Turbo kadar yüksek güç sağlamaz.

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Kompresör (başka markalarda bilinen adıyla supercharger) ile Turbo bambaşka şeyler.
VW bazı TSI modellerinde ikisini birden kullanıyor.
Basit olarak anlatmak gerekirse Turbo egzos gazının gücünde tahrik alarak motora basınçlı hava çeker.
Alt devirlerde devreye girmez. Yüksek güç sağlar.
Süperşarj Vantilatör kayışından aldığı tahrikle motora basınçlı hava çeker.
Alt devirlerde gücünü verir. Turbo kadar yüksek güç sağlamaz.
Biliyorim hocam. Ama şu var sonuçta amaç aynı sadece Mercedes Kompressor demiş. Aslında turboda Kompressor aynı şey. Basınçlı hava vermek. Sıkıştırma vs demek

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Tamam yaptıkları şey aynı ama Turbo eşit değildir Kompresör. Yapıları çok farklı.

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Son 4 gündür bende bu konuyu araştırıyordum turbo ve EGR konusunu. Gerek yurtiçi gerekse yurtdışı sitelerinde onlarca forum,sitede onlarca sayfa yazı okudum.İşin mantığını da düşündükten sonra Cumartesi günü EGR iptali yaptım.Beni EGR iptaline götüren nedeni açıklamak isterim; Aracı 1,5 yıl önce aldım yakıtı şehir dışı 6,5lt karma kullanımda 8lt civarıydı.Zamanla aracın bakımlarını yaptım zamanla sırasıyla.Egr valfini söktüğümde gözlerime inanamadım resmen zift dolmuş tıkanmıştı.Egr valfini,boğaz kelebeğini ve emme menifoldunu temizledim.Bu işlemler sonrasında canımı sıkan şeyler oldu araç şehir dışı sakin kullanımda 7,5-8 lt yakmaya başladı ve çekiş baya düştü.Tabi suçlu direk Egr diyemem ama araştırmalarım sonucu EGR valfini iptal ettim.Dün 10km civarı test için kullandım aracı sanki daha atak geldi bana belki de psikolojiktir bunu zaman gösterecek.Yakıt tüketimini de gözlemleyeceğim bakalım değişim olacak mı? Bahsi geçen elektrikli turbo da egr iptal konusunu araştırırken karşıma çıktı tabi ve bence ilk mesajdaki videoda gördüğüm tarzda bir cihazın özellikle düşük devirlerde işe yarayacağını ve yakıt sarfiyatını düşüreceğini tahmin ediyorum.Aracı uzun süre yüksek devirde kullanmadığımız sürece motora herhangi zararı olacağını sanmıyorum.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Son 4 gündür bende bu konuyu araştırıyordum turbo ve EGR konusunu. Gerek yurtiçi gerekse yurtdışı sitelerinde onlarca forum,sitede onlarca sayfa yazı okudum.İşin mantığını da düşündükten sonra Cumartesi günü EGR iptali yaptım.Beni EGR iptaline götüren nedeni açıklamak isterim; Aracı 1,5 yıl önce aldım yakıtı şehir dışı 6,5lt karma kullanımda 8lt civarıydı.Zamanla aracın bakımlarını yaptım zamanla sırasıyla.Egr valfini söktüğümde gözlerime inanamadım resmen zift dolmuş tıkanmıştı.Egr valfini,boğaz kelebeğini ve emme menifoldunu temizledim.Bu işlemler sonrasında canımı sıkan şeyler oldu araç şehir dışı sakin kullanımda 7,5-8 lt yakmaya başladı ve çekiş baya düştü.Tabi suçlu direk Egr diyemem ama araştırmalarım sonucu EGR valfini iptal ettim.Dün 10km civarı test için kullandım aracı sanki daha atak geldi bana belki de psikolojiktir bunu zaman gösterecek.Yakıt tüketimini de gözlemleyeceğim bakalım değişim olacak mı? Bahsi geçen elektrikli turbo da egr iptal konusunu araştırırken karşıma çıktı tabi ve bence ilk mesajdaki videoda gördüğüm tarzda bir cihazın özellikle düşük devirlerde işe yarayacağını ve yakıt sarfiyatını düşüreceğini tahmin ediyorum.Aracı uzun süre yüksek devirde kullanmadığımız sürece motora herhangi zararı olacağını sanmıyorum.
Katıda sökmeni tavsiye ederim.

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
hocam sizin araç dizelmi? Ben Benzin&Lpg araçların egr valfinde sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Bir kaç usta kendi mazdalarında benzinli tabi 250.000km de egr nin hala temiz olduğunu dizelerde fazla tıkandığını beyan etmişti. Eger dediginiz gibiyse bende sökeyim. Fakat katalizör iptali alt devirlerde arabayı cansız kılar diyorlar.

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb

Parçanın çektiği elektriği söylememiş ama tofaş serisinde araçda bir fan açsan veya far açsan rölanti yükseltici sistem olmadığı için binen yükü farkedebiliyorsun.Bu alet bize taş çatlasa 5 beygir verir çektiği elektrikde 2-3 beygire tekamül etse geriye ne kalıyor verdiğin paraya değmez
Mesaj otomatik birleştirildi:

hocam sizin araç dizelmi? Ben Benzin&Lpg araçların egr valfinde sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Bir kaç usta kendi mazdalarında benzinli tabi 250.000km de egr nin hala temiz olduğunu dizelerde fazla tıkandığını beyan etmişti. Eger dediginiz gibiyse bende sökeyim. Fakat katalizör iptali alt devirlerde arabayı cansız kılar diyorlar.
Alt devirleri cansız kılar üst devirleri güçlendirir.

Son düzenleme:

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Benim araç benzinli 1,5 otomatik hocam,ben Kuzey Kıbrıs'ta yaşıyorum ve buradaki yakıt kalitesi yerlerde sürünüyor resmen.Türkiye'de yakıt kalitesinden şikayet eden arkadaşlarımızın yazılarını okuyunca içimden ''ahh bide buradaki yakıtı bir görseniz'' diyorum.Banim araç otomatik, 3500 devir üstü pek kullanmadığım için EGR iptalini yakıt tasarrufu ve düşük devirde daha iyi verim almayı düşünerek iptal ettim.Aracı heniz uzun kullanmadım faydası olup olmadığını zaman gösterecek.Kat iptali için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Benim araç benzinli 1,5 otomatik hocam,ben Kuzey Kıbrıs'ta yaşıyorum ve buradaki yakıt kalitesi yerlerde sürünüyor resmen.Türkiye'de yakıt kalitesinden şikayet eden arkadaşlarımızın yazılarını okuyunca içimden ''ahh bide buradaki yakıtı bir görseniz'' diyorum.Banim araç otomatik, 3500 devir üstü pek kullanmadığım için EGR iptalini yakıt tasarrufu ve düşük devirde daha iyi verim almayı düşünerek iptal ettim.Aracı heniz uzun kullanmadım faydası olup olmadığını zaman gösterecek.Kat iptali için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.
Bu kat iptali Egrnin fişini çeksek yeterlidir değilmi? Benim araç 20 lt ile 200km yapıyor uzun yolda 280 yapanlar var. Bu etkilerse deneyeyim

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Katolizor ve egr farklı şeyler hocam. Egr'nin fişini çekerseniz motor arıza ışığı yanar ve motorun düzensiz çalışmasına neden olabilir. Aşağıda resimdeki gibi ısıda erimeyecek şekilde bir sac parçasıyla tıkayıp deneyebilirsiniz.%10 yakıt çok değil bence 2.0 ve LPG olduğunu düşünürsek. Ama denemek isterseniz dediğim gibi araya parça atarak tıkamak daha mantıklı.

Ekli dosyalar

• IMG_20181027_154412.jpg
    IMG_20181027_154412.jpg
    265.9 KB · Görüntüleme: 19
  • IMG_20181027_154443.jpg
    IMG_20181027_154443.jpg
    335.7 KB · Görüntüleme: 19

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Katolizor ve egr farklı şeyler hocam. Egr'nin fişini çekerseniz motor arıza ışığı yanar ve motorun düzensiz çalışmasına neden olabilir. Aşağıda resimdeki gibi ısıda erimeyecek şekilde bir sac parçasıyla tıkayıp deneyebilirsiniz.%10 yakıt çok değil bence 2.0 ve LPG olduğunu düşünürsek. Ama denemek isterseniz dediğim gibi araya parça atarak tıkamak daha mantıklı.
Ben zaten egr için sormuştum. Bu yöntemi biliyorum fakat. Fişi takılı olmayınca da zaten kapalı konumda diye biliyorum.
10 litre /100km fazla değil ama şehir dışı için bence fazla

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Egr rolantide ve yüksek devirlerde devre dışı kalıyor bildiğim kadarıyla yani bizim genelde kullandığımız devir aralıklarında devrede diyebiliriz.Fişini çekerseniz elbette çalışmayacaktır ama beyin arıza olarak algılayacaktır bunu. Ben körlemeden önce fişini çektim ve hata kodu verdi o yüzden körlemeyi daha mantıklı buldum.Lpg ısıl değeri benzine göre %30 daha az olan bir yakıt yani benzinde 7 litre yakan bir aracın LPG'de 9-9,5 litre civarı yakıt yakması normal bir durum.Sizin aracın fabrika verisi 6,5 litre şehir dışı bildiğim kadarıyla yani 9lt LPG tüketimi normal bir değer aracın yaşı ve olası ufak sorunlarla kıyaslarsak yakıtınız normal bence.Tabi bunu diğer 626 kullanıcıları daha iyi bilirler.Örneğin ben geçen yıl 6,3lt şehir dışı yakıt tüketimi varken yapılan bakımlar sonrası son denememde 8,5lt şehir dışı tüketim oldu üstelik benzinde 323 1,5 otomatik aracımda.

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Egr rolantide ve yüksek devirlerde devre dışı kalıyor bildiğim kadarıyla yani bizim genelde kullandığımız devir aralıklarında devrede diyebiliriz.Fişini çekerseniz elbette çalışmayacaktır ama beyin arıza olarak algılayacaktır bunu. Ben körlemeden önce fişini çektim ve hata kodu verdi o yüzden körlemeyi daha mantıklı buldum.Lpg ısıl değeri benzine göre %30 daha az olan bir yakıt yani benzinde 7 litre yakan bir aracın LPG'de 9-9,5 litre civarı yakıt yakması normal bir durum.Sizin aracın fabrika verisi 6,5 litre şehir dışı bildiğim kadarıyla yani 9lt LPG tüketimi normal bir değer aracın yaşı ve olası ufak sorunlarla kıyaslarsak yakıtınız normal bence.Tabi bunu diğer 626 kullanıcıları daha iyi bilirler.Örneğin ben geçen yıl 6,3lt şehir dışı yakıt tüketimi varken yapılan bakımlar sonrası son denememde 8,5lt şehir dışı tüketim oldu üstelik benzinde 323 1,5 otomatik aracımda.
Yarın Şırnak-Hatay yolculuğum var. Giderken egr devredışı gidecem. Gelirken Egr devreye alıp gidecem bakalım ahval ne olacak

Üst Alt