Mazda 3 BL (2009-13) Turbonun Egzos Gazı Kaçırması

dombayci67

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Herkese merhabalar. Aracım Mazda 3 2011 dizel. Bir süre önce araç durur vaziyetteyken içeriye egzos gazı kokusu gelmeye başladı. İç sirkülasyon düğmesi açık olduğunda gelmiyor. Dışarıdan hava gelişi olduğunda kokuyu alıyor sadece. Bir ustaya götürdüm. EGR valfinin soğutucusuna bağlandığı yerde bir kelepçe var. Onun değişmesi gerekiyor dedi. Baktım gerçektende etrafı biraz siyahlaşmış. Sipariş ettik geldi taktık. Koku azaldı ama tam kesilmedi. Aynı ustaya götürdüm dediki biraz zaman geçmesi kurum bağlaması gerekiyor. Pek ikna olmadım ama tamam deyip ordan ayrıldım. Başka bir usta turboya hava girişi olan yerde siyahlık gördü ve kelepçeden artık kaçırmaz burdan turbodan geliyor gibi duruyor dedi. Gaza iyice yüklenince anlık bir duman çıkışı oluyor. Çok dikatli bakınca görebiliyorsun. Turboya burda ( Zonguldak Çaycuma) bakan yok Ankara'ya gitmen gerekiyor dedi.
Aramızda bu konu hakkında bilgisi olan, daha önce turboda sıkıntı yaşayan hatta turbodan egzos gazı kaçağı yaşayan var mı? Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Nasıl yapayım nasıl bir yol izleyeyim?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Tecrübem yok ama turbo revizyonu olacak gibi sanki ?

Araç kaç binde ?

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
@dombayci67 aracımı aldığımdan beri, yaklaşık 2,5 yıldır aynı yerden bende de duman atma var. Konuştuğum turbocu, revize turbo alsan bile o da bir kaç ay sonra aynı duman atmayı yapar dedi. O yüzden performansı etkilemediği sürece bu şekilde kullan, ileride duman atma artar ve performans düşerse bütçene göre ya revizyonlu ya da 0 turbo takarsın demişti.

dombayci67

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Tecrübem yok ama turbo revizyonu olacak gibi sanki ?

Araç kaç binde ?
191 bin oldu
Mesaj otomatik birleştirildi:

@dombayci67 aracımı aldığımdan beri, yaklaşık 2,5 yıldır aynı yerden bende de duman atma var. Konuştuğum turbocu, revize turbo alsan bile o da bir kaç ay sonra aynı duman atmayı yapar dedi. O yüzden performansı etkilemediği sürece bu şekilde kullan, ileride duman atma artar ve performans düşerse bütçene göre ya revizyonlu ya da 0 turbo takarsın demişti.
benim araç içeriye eksoz dumanı alıyor. EGR valfinin ordan kaçak vardı. Oraya kelepçe taktık. Usta ordan artık kaçırmaz diyor ama ben onun kadar emin değilim. Orası değilse şimdi nereden geliyor dye araştırma yaparken bu turbonun ordan kaçırdığını fark ettik. Performansıda falan bir kayıp söz konusu değil.
Sizin araç dış hava sirkülasyon düğmesi açık durur vaziyetteyken içeriye hafif eksoz dumanı alıyor mu peki? Hiç denediniz ya da fark ettiniz mi?

dombayci67

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Sorun turboda falan değilmiş. Meğerse enjekörlerden biri gevşemiş. Plap plap dye ses çıkarmaya ve duman miktarı baya artınca ben bile anladım artık. Enjektörlerin olduğu yere su döküyorlar ve kaçak olan enjektörün dibinden kabarcıklar çıkmaya başlıyor. Başta orda bi pul gbi birşey varmış o değişebilir demişlerdi ama usta anahtarı eline alıp sıktı sorun çözüldü. Meğer bu kadar basitmiş ama bulana kadar neler neler düşünmedik. Allah sağlam ustalarla karşılaştırsın hepimizi. 5 Tl lik bir iş için eğer ustaları dinlemiş olsaydım 2.000 TL gbi bir para çıkacaktı cebimden.

Ozanihat

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Herkese merhaba, iyi geceler.
Aracım 2012 dizel impressive. Geçen ay benim de aracım hava sirkülasyonu kapalı ve fan açık olduğunda rölantide çalışırken içeriye egzoz kokusu veriyor. Kaputu açıp kontrol ettiğimde turbo etrafından egzoz kokusu geliyor. Motor tam ısınmadan gaz verince turbo muhafazasının altından az miktarda duman çıkışı da gözleniyor. Muhafazayı söküp kontrol ettiğimde duman görünmüyor. Egzoz manifold contasının yanmış olabileceğini söyledi bir usta ama yine de bi turbocu baksın dedi ve götürdük turboda herhangi bir sorun yok dediler. Aracın performansında herhangi bir azalma yok şimdilik. Sizin bu arıza hakkındaki fikirleriniz nedir?

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
@Ozanihat Aracımı aldığımda o duman atma vardı. Turbocu ile görüşmüştüm bende, 0 taksak onda da bir kaç ay sonra atma yapacak. Boşuna masraf etme bin böyle, anormallik yok demişti. O günden sonra uzun zaman öyle kullandım, sonrasında yeni bir turbo taktırdım şu an duman atma var mı yok mu bilmiyorum :)

Ozanihat

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bu sorunla ilgili olarak gerekli kontrollerden sonra net bir problemli parça göremeyince beklemeye geçmiştim. 3 gündür üst devirlerde ıslık sesi gelmeye başlamıştı.
Turbocuya gittim hemen korka korka ama turboda herhangi bir sorun yokmuş. Egzozcuya da gitmiştim daha önce turbodan sonrasında sorun olmadığını söyledi.
Sorunumuz turbodan önce oluşan bir kaçakmış ama henüz net olarak neresi olduğu belli değil. Egzoz manifoldu ya da contası olabilir dediler, egzoz manifoldu ile turbonun bağlantı noktası olabilir dediler.
Bu sorunun net çözümü için turbo ve egzoz manifoldu sökülecekmiş. Bugün @Adem Usta ile fikir alışverişinde bulunmak için aradım ama müsait olmadığı için Kadir usta ile görüştüm ve o da daha önce karşılaşmadıklarını söyledi. Sizin bu konu ile alakalı olabilecek bir bilgi, deneyim veya öneriniz varsa dinlemek isterim. Keşke basit bir enjektör gevşemesi olsaydı.

Üst Alt