Mazda 3 BL (2009-13) Traktör Şenleniyor (Traktörün Yeniden Doğuşu Vol.8)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Uzun yıllardır ses sistemi olayına ara vermiş ve fazlasıyla uzaklaşmıştım. Kral ve Atenza'da bulunan orijinal ses sistemleri (pioneer-bose) oldukça tatminkardı. Aracı ilk aldığımda ilk dikkatimi çeken şey hoparlör kalitesizliğiydi. Zaten aracı aldıktan bir süre sonra 2 takım oval hoparlör alıp kapılara takmıştık, sonrasında basit bir amfi ve focal subwoofer ile sistemi iyileştirmiştik. Bir kaç ay önce durduk yere sol kapı hoparlörleri arıza yapınca 4 kapı içinde hoparlör arayışına giriştik. 2 takım alpine hoparlör alıp bağladık ama önceki oval alpinelerin tadını alamadık. Hazır elimizi atmışken sql sisteme kadar bi uzanalım dedik :D

Süreç karmakarışık, bir sürü marka model, hesaplama vs iş var. Hoparlör alacaksın amfine uygun mu? Amfi buldun beğendin, buna uygun hoparlör hangisi olur? Çok git-gel yaşadık, bir sürü marka model araştırdık, sonunda ortaya orta halli bir sistem çıkardık. Sistemde ana ünite hariç amfiler, hoparlörler, işlemci hepsi ikinci el. Bunları 0 olarak emsal modeller ile sistem kurmaya çalışsak maliyet minimum 25 bin tl olurdu. Şu an ses oldukça tatmin edici ve yeterli. İleride üzerinde ilave yapar mıyım bilemiorum. Süreç gerçekten çok zorlu, insanı psikolojik olarak çok yoruyor, muhtemelen arızalanan ürün olursa anca o değişir :D

Sistemi bagaj zeminine kuruyoruz, 3 amfi ve 1 işlemci olduğu için zeminde daha sağlıklı olacak. Ama bu şekilde kalmayacak, son düzenleme ve kablo toparlama sonrasında üstüne kapak yapılacak, bagaj eski haliyle kullanılmaya devam edecek yani.

Sistem şu şekilde;

Ana üniteÇan çin çon
Dağıtıcı BlokAudison SFD-41C
İşlemciAudison Bit One
Mono amfiAlpine MRD-M605
Stereo amfiAlpine MRV-F545
Stereo amfiAlpine MRV-F407
SubwooferAlpine R-W12D4
ComponentHertz HV 165L
MidrangeHertz HL 70
TweeterHertz HT 25
RCA 1Focal ER 5
RCA 2Focal ER 1
RCA 3Focal ER 1
RCA 4Focal ER 1
RCA 5Focal ER 1
Sigorta kutusuAudison FFH 14

Bu haliyle hemen hemen 10.000 TL civarı tuttu şimdilik :D

Öncesinde bagaj için suntadan zemin kestirip, üstünü kaplattık. İşlemleri ofiste yapmak çok kolay oldu
50726

İlk yerleşim denemeleri
50727

Yerleşim esnasında enerji kabloları ve rca kablolarının birbirine yakın olmaması için biraz kafa yomak gerekiyor.
50728

İlk yerleşim bu şekilde planlandı
50729

Kablolama işlemleri
50730

Bagajdaki görüntümüz
50731

Ön direklerimiz daha sonrasında siyah deri veya kendi orijinal rengine yakın bir tonda deri kaplanacak
50732

4 yol aktif sistemimiz hazır :) yerleşim ve kablo yerleri değişebilir ve kapak yapılacak :)
50733

Konuya ilerleyen zamanlarda video ve görsel eklemeye devam edeceğim :)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Abi bu ses olayının sonu yok ya cidden. Orta halli dediğin sisten 10 bin yemiş, ortanın üstünü düşünemiyorum. :D

İyi ki hiç meraklı değilim arabada müzik olayına. :)

Güle güle hoplaya zıplaya dinle. :D

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Abi bu ses olayının sonu yok ya cidden. Orta halli dediğin sisten 10 bin yemiş, ortanın üstünü düşünemiyorum. :D

İyi ki hiç meraklı değilim arabada müzik olayına. :)

Güle güle hoplaya zıplaya dinle. :D

Tam orta halli bile sayılmaz aslında, girişin biraz üstü sadece :D

Geçen bir tane bmw gördüm, ön direkler benim gibi, yetmemiş ön kapılarda 3'er hoparlör, yetmemiş arka kapılarda 3'er hoparlör, o da yetmemiş arka sütun ön direk gibi yapılmış o_O yani ben 10 bin için çok fazla diyorum ama geçenlerde @kadir 'e müjde verdim favorideki amfinin fiyatı 14 bin liraya düştü diye (ilan 16 bin liradan açılmıştı, tek bir amfi sadece)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan

Geçen bir tane bmw gördüm, ön direkler benim gibi, yetmemiş ön kapılarda 3'er hoparlör, yetmemiş arka kapılarda 3'er hoparlör, o da yetmemiş arka sütun ön direk gibi yapılmış o_O yani ben 10 bin için çok fazla diyorum ama geçenlerde @kadir 'e müjde verdim favorideki amfinin fiyatı 14 bin liraya düştü diye (ilan 16 bin liradan açılmıştı, tek bir amfi sadece)
14 bin TL'ye düştü diye müjde mi olur. :eek: Kasten ekonomik kriz çıkarma + aile birliğini bozma vs gibi suçlar içeriyor bu bence. :p

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Ya sayı saymayı bilmiyor
Ya aç karnına cop yememiş

:utan:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
3 yol aktif sistemi ( dahili ünite ile ) kendimde tecrübe edindim.

@Murat Yılmaz her gecen gün farklı fikirler farklı cihazlar olarak uzan yolda en sonda elimine kağıdı küregi aldım :D

3 yol mu ? 4 yol mu ?

Olmuşken 4 olsun 4 - 4'lük olsun :D

Benim içinde ayrı bi tecrübe oldu tabi bu tecrübeyi bana yaşattığı için @Murat Yılmaz abiyede teşekkür ederim.

Ama demeden yapamayacağım optik çıkışlı bluetooth' u takalım çift ünite olsun :D

Mevcut sistemin 10'da 1'i kadar maliyeti var :D

Son düzenleme:

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
3 yol aktif sistemi ( daili ünite ile ) kendimde tecrübe edindim.

@Murat Yılmaz her gecen gün farklı fikirler farklı cihazlar olarak uzan yolda en sonda elimine kağıdı küregi aldım :D

3 yol mu ? 4 yol mu ?

Olmuşken 4 olsun 4 - 4'lük olsun :D

Benim içinde ayrı bi tecrübe oldu tabi bu tecrübeyi bana yaşattığı için @Murat Yılmaz abiyede teşekkür ederim.

Ama demeden yapamayacağım optik çıkışlı bluetooth' u takalım çift ünite olsun :D

Mevcut sistemin 10'da 1'i kadar maliyeti var :D
:huhuu:

50749

Üst Alt