Trafikte Yeni Dönem (APP Plaka İçerir)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Ruhsatını araçta bulundurmayan veya tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında farklı bir yere takan sürücülere 92 TL ceza verilecek. Araç bilgileri doğrulanıncaya ve plaka uygun yere takılıncaya kadar araç trafikten men edilecek.

Yönetmelikte belirtilen nitelik veya ölçülere aykırı plaka takan, öngörülen sayıda plaka takmayan ya da farklı okunmasına veya okunamamasına neden olacak şekilde plakasında değişiklik yapan araç sahibine 412 TL ceza verilecek. (bu maddede bahsedilen app plakalar galiba)

Plakanın uygun duruma getirilmesi için 7 gün süre tanınacak.Bu süre sonunda tescil plakalarını uygun duruma getirmeyenler hakkında 844 TL ceza verilerek tescil plakası uygun duruma getirilinceye kadar araç trafikten men edilecek. Böylece, kabartma plaka kullanmanın önüne geçilecek.

Tescilli aracı plakasız kullanan sürücüye bin 698 TL ceza verilecek, plaka takılıncaya kadar araç trafikten men edilecek.

Başka bir araca tescilli veya sahte plakayı takan veya kullananlara 5 bin TL para cezası verilecek ve araç trafikten men edilecek.

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Bu APP plaka mı ? Nasıl anlıyoruz. Geçtiğimiz Salı noter satışı, cuma günü üzerime arabayı plaka olduğu gibi kalsın diyerek (plaka 50) aldım. Şimdi bu kanun yazısını okudum. 45 ile değiştirmek istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim.

Ekli dosyalar

• IMG_3399.PNG
    IMG_3399.PNG
    145.8 KB · Görüntüleme: 25

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu APP plaka mı ? Nasıl anlıyoruz. Geçtiğimiz Salı noter satışı, cuma günü üzerime arabayı plaka olduğu gibi kalsın diyerek (plaka 50) aldım. Şimdi bu kanun yazısını okudum. 45 ile değiştirmek istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim.

Noter satışında bildirmeniz gerekirdi. Ama isterseniz emniyete danışın yine de...

skyline

Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Emniyette ki arkadaş noter satışını bir başkası üzerine yap tekrar üzerine al dedi. Oluyormuş fakat yaptırdığım trafik sigortası iptal olmadan plaka değişikliği yapabiliyor muyuz?

skyline

Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Aktarılmıyor muş. Arkadaşım ( polis ) " sigortan yanar" dedi. Hadi plaka aynı kalsın. Şimdi sökeceğiz APP yi (mühürlü ama) farketmiyor muş, illa cemiyetten alacağız plakayı.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Aktarılmıyor muş. Arkadaşım ( polis ) " sigortan yanar" dedi. Hadi plaka aynı kalsın. Şimdi sökeceğiz APP yi (mühürlü ama) farketmiyor muş, illa cemiyetten alacağız plakayı.
Sigortan yanar olur mu hiç, aktarılmıyorsa, alınan paranın kullanmadığın süre zarfı için belirlenen bedel size iade olur

skyline

Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Emniyetteki arkadaş yanar dedi. Vazgeçtim herşeyden. Aynı kalsın bu bana ders olur artık. Bir daha aynı hataya düşmem.

m.ali

Katılımcı
Araç Markası
2012-Mazda 3 Mirai
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Polis arkadaşa değil sigortayı yapan yere danışırsanız size doğrusunu o söyler. Ben eski aracımı satınca kalan gün miktarını iade almıştım

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Plaka değişikliğini noter satışı esnasında tercih etmen gerekiyordu. Şu haliyle adres değişikliği yaparak emniyete yeni adresinden plaka değişikliği müracaat edersin. Sigortanın yanma durumu olmaz. Yeni plakaya sigorta poliçesi tanımlama yapılır o kadar.

skyline

Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Plaka değişikliğini noter satışı esnasında tercih etmen gerekiyordu. Şu haliyle adres değişikliği yaparak emniyete yeni adresinden plaka değişikliği müracaat edersin. Sigortanın yanma durumu olmaz. Yeni plakaya sigorta poliçesi tanımlama yapılır o kadar.
Teşekkür ederim yarın ilk işim müracaat olacak.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Adresini nüfusta değiştirmen gerekiyor önce, yoksa olmaz...

Abi sen daha iyi bilirsin aydınlat bizi...

Bir yerde okudum yazar diyor ki; noter satışında plaka değişikliği istememiş olsanız bile, 1 ay içerisinde bağlı olduğunuz emniyete dilekçe vererek plakanızı değiştirebilirsiniz.

Bu olay doğru mu?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi sen daha iyi bilirsin aydınlat bizi...

Bir yerde okudum yazar diyor ki; noter satışında plaka değişikliği istememiş olsanız bile, 1 ay içerisinde bağlı olduğunuz emniyete dilekçe vererek plakanızı değiştirebilirsiniz.

Bu olay doğru mu?
bunu hiç duymadım, bildiğim şekliyle yukarıda yazdığım şekil. İlk fırsatta öğreneyim. :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Gün geçmiyor ki bir ceza daha yemiyim. :) Radarı gördüm ama geç kalmıştım açıkçası yavaşlamak da istemedim. İlerde görevliler çevirdi. Ceza yazılırken diğer görevli de plakalarıma baktı. Işık falan tuttu. Bunlar sahte dedi. Ben de "mühür var hologram, tr var üstünde nasıl olur ki diyerek salak yaptım, aldığımda da böyleydi falan" dedim. Bir an önce değiştirmem gerektiğini söyledi. Şimdilik çekirge bir zıpladı. :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Gün geçmiyor ki bir ceza daha yemiyim. :) Radarı gördüm ama geç kalmıştım açıkçası yavaşlamak da istemedim. İlerde görevliler çevirdi. Ceza yazılırken diğer görevli de plakalarıma baktı. Işık falan tuttu. Bunlar sahte dedi. Ben de "mühür var hologram, tr var üstünde nasıl olur ki diyerek salak yaptım, aldığımda da böyleydi falan" dedim. Bir an önce değiştirmem gerektiğini söyledi. Şimdilik çekirge bir zıpladı. :D
Tavsiyem plakalarını orijinal hale getirmen Hamdi, plaka kontrolleri başladığında nasihat ve tavsiye değil ceza ve araç bağlamasına varan yaptırımlarla karşılaşabilirsin. Olmadık yerde araç bağlatmaya gerek yok bence. Yakında zaten bu konuda baskı gelir ve kontroller de başlar... ;)

Üst Alt