Toyota C-HR

Holydao

Benlik bi durum yoksa çıkıyorum!
Araç Markası
2016 Honda HR-V
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUVcuk
Auris'e minibüs diyenlerin altında ne var acaba merak ettim. Piyasadaki çoğu kağıttan daha kaliteli bir araba. Trim sesleri olabilir ama sağlamlığı ve güvenilirliğini azaltamaz. Dizelinin ekonomikliği de cabası. Herşeyden önce Toyota dizelinde otomatik şanzımanı kaç yıldır kullanıyor, bu bile yeterli. Ha şimdi MMT'ye b.k atacaklar çıkacaktır, sen şanzımanın kalibrasyonunu yaptırmazsan, tam otomatik şanzımanmış gibi sürersen, MMT'yi kullanmasını bilmezsen bu şanzıman çok kötü dersin. DGS bile saçmalayabiliyorken MMT'nin bazı kullanıcılarının altında saçmalaması da normal. Düz yolda düzgün yürüyemeyen insanların araba kullandığı bir ülkeyiz sonuçta. Benim kuzenin eşi kullanıyor ve en ufak sarsıntı bile hissetmiyorum o kullanırken.

Tasarımını sevmezsin eyvallah, kimi bıyığı sevmez, kimi gülen yüzü. Tasarım göreceli kavramlardır.

Minibüs yakıştırmasını daha çok arkasının düz inmesinden dolayı yapıyorlar sanırım, hani Megane 2 HB'leri andırıyor ya biraz o manada minibüs diyorlar. Yoksa donanım, yakıt tüketimi ve iç dizayn olarak başarılı buluyorum ben de. Otomatik sıkıntısı da yeni kasalarda benzinlilerde giderildi diye biliyorum artık. Dediğim gibi bundan 3 ay önce ciddi ciddi Auris inceliyordum :) Gerçi yine de Mazda3'e rakip olamaz, tasarım olarak daha çok bir aile arabası görünümünde.

Bu arada yıllarca yarı otomatik kullanan biri olarak bu konuda katılıyorum size. Tam otomatik mantığı ile kullanan ve dizaynını, tasarım amacını, avantajlarını, dezavantajlarını kısacası nasıl kullanılacağını bilmeyen, sonradan öğrenmeye de çaba sarf etmeyen, sırf kelime olarak içinde "otomatik" geçiyor diye alıp şikayet edenler yüzünden hakettiği değeri görememiş bir mühendislik harikasıdır bence yarı otomatik şanzımanlar. Her daim bilinçli bir alıcı ve kullanıcı olmalı insan, aldığı şey sakız da olsa araba da...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Minibüs yakıştırmasını daha çok arkasının düz inmesinden dolayı yapıyorlar sanırım, hani Megane 2 HB'leri andırıyor ya biraz o manada minibüs diyorlar. Yoksa donanım, yakıt tüketimi ve iç dizayn olarak başarılı buluyorum ben de. Otomatik sıkıntısı da yeni kasalarda benzinlilerde giderildi diye biliyorum artık. Dediğim gibi bundan 3 ay önce ciddi ciddi Auris inceliyordum :) Gerçi yine de Mazda3'e rakip olamaz, tasarım olarak daha çok bir aile arabası görünümünde.

Bu arada yıllarca yarı otomatik kullanan biri olarak bu konuda katılıyorum size. Tam otomatik mantığı ile kullanan ve dizaynını, tasarım amacını, avantajlarını, dezavantajlarını kısacası nasıl kullanılacağını bilmeyen, sonradan öğrenmeye de çaba sarf etmeyen, sırf kelime olarak içinde "otomatik" geçiyor diye alıp şikayet edenler yüzünden hakettiği değeri görememiş bir mühendislik harikasıdır bence yarı otomatik şanzımanlar. Her daim bilinçli bir alıcı ve kullanıcı olmalı insan, aldığı şey sakız da olsa araba da...

Aynen hocam, sizden alıntıladım ama lafım herkeseydi.
Auris'in arkası megane kadar dik inmiyor bence. 2007-2008-2009 aurislerde hem benzinli hem dizelde MultiMod kullanıldı 5 ileri vites. Sonra benzinlide tork konvertörlü tam otomatiğe dönüldü, dizelde 6 ileri MMT olarak devam edildi. 2013 yılından sonra da benzinlide CVT şanzıman olan Multidrive S kullanılmaya başlandı, dizelde MMT kullanılmaya devam edildi. Herkesin kullanım alışkanlıkları , öncelikleri vs farklıdır. O nedenle bir sürü şanzıman üretiliyor. CVT ye gidip de çok hissis diyen de çıktı o kadar konforlu ve sorunsuz şanzımana. İnsanımız ekonomik motorlar olan 1.5-1.6 motorlarla ralli yarışları yaptığı için hantal, hissiz geliyor tabi!!!

MMT tek kavrama olma dezavantajı olsa da, yakıt tüketimini çok fazla azaltıyordu. 2009'da tork konvertörlüler 9-10 lt den aşağı inemezken, MMT şanzımanlı olanları 7 lt leri gördü şehiriçinde. MMT balata bitince alıyor paranı, tork konvertör de yağ değişiminde ve her sürüşünde fazla yakarak alıyor paranı. Aradaki fark bu.

Tabiki de Mazda'ya rakip olamaz, bize göre Mazda dünyanın en güzel aracı. Ama tasarımın göreceli olduğunu, Mazda tasarımını bile sevmeyenlerin çıkabileceğini düşünmeliyiz. Toyota da o kadar yerden yere vurulacak bir marka değil. Tek sinirlendiğim konu Mazda'mız dünya güzeli diye görüp diğer tüm markaları çöp, kaka dememiz.

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Arkası yeni civic olmamışmı ?? Bu modele honda logosu yapılsa daha iyi durur :)
images.jpeg

images(2).jpeg

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Tek farın benzemesiyle kopya mı oluyor? O farın içindeki stop ışığı çizgisi farklı, arka camın tasarımı farklı, difüzörü farklı, egzosu farklı.

Mazdamızın da önünün tıpatıp benzediği Renault ve Peugeot modelleri var hatırlatırım.

Son gelişmeler.

toyota.com.tr de toyota chr nin donanm seviyeleri ve motor seçenekleri belli oldu. 1.2 turbo benzinli manuel ve multidrive-s 1.8 hybrid . beklediğimiz gibi 2 farklı motor seçeneği 3 farklı donanım seçeneği mevcut. advance, dynamic, diamond şeklinde 3 farklı donanım seviyesi ve 4.2 ve 4.4 seçenekler var. başlangıç donanımı olan advance versiyonda 17" jantlar 8" dokunmatik ekran otomatik klima geri dönüş kamerası yokuş kalkış desteği hız sabitleyici mevcut. başlangıç donanımı için iyi sayılır. yanlız bagaj tarafında sıkıntı büyük. avrupa satışlarında 370 litre bagaj ve lastik tamir kiti ile satılan toyota c-hr. türkiye satışında stepne ve yedek lastik ile satışa girdiği için bagaj 297 litre gibi komik bir rakama düşmüş durumda. bu bagaj ile bu hedeflenen satış rakamlarına ulaşmak çok zor. fiyat tahminlerinizi de biraz daha yukarı çıkartın bence çünkü aracın başlangıç donanım seviyesi fena değil. ama tabi bagaj gibi arka tarafın klostrofobik olması gibi eksiler de fiyatı makul tutabilir.

Holydao

Benlik bi durum yoksa çıkıyorum!
Araç Markası
2016 Honda HR-V
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUVcuk
Tek farın benzemesiyle kopya mı oluyor? O farın içindeki stop ışığı çizgisi farklı, arka camın tasarımı farklı, difüzörü farklı, egzosu farklı.

Kopyadan kastım taklit degildi, zaten ayni donem piyasaya cikacak olan arabalar bunlar, birinin digerini taklit etmesi soz konusu olamaz. "Benzer olmus" ya da "Birbirini andırıyor" diyeyim de yanlış anlamalara mahal vermeyeyim bari.

Range evoque'u da andırıyor mesela kaslı gorunusuyle... gibi gibi...

Moderatörün son düzenlenenleri:
Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
@MutluTEKİR bu model honda hrv olarak çıkması gerekirdi , tasarım dili toyota değil honda olmuş , iki aracın jantlarına kadar ne denli benzediğini , arka spoiler tasarımlarını vs dikkat etmenizi rica ederim kopya değil honda olmuş bu araç :):)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
@MutluTEKİR bu model honda hrv olarak çıkması gerekirdi , tasarım dili toyota değil honda olmuş , iki aracın jantlarına kadar ne denli benzediğini , arka spoiler tasarımlarını vs dikkat etmenizi rica ederim kopya değil honda olmuş bu araç :):)

Zamanında Egea'yı da Hyundai, Citroen, Vw, Skoda, Audi'ye parça parça benzetenler olmuştu.... Sevmediğin markanın otomobilini başka bir araca benzetmek kadar kolay bir şey yoktur. Günümüz tasarımlarının hangisi benzemiyor ki. Hangi araç şahsına munhasır?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ben benzetemiyorum şahsen ama benzetmek istedikten sonra çok rahat benziyor.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bedeni benzeyebilir lafım olmaz ama ruhu kimse benzetemez. Her aracın felsefesi ve ruhu farklıdır.

Kesinlikle Mazdamızın yeri ayrı. Boşuna denmiyor diğer markalar hatırlanır, Mazda ise unutulmaz diye.

Fakat Crossover segmentine yeni adım atan ve pırlanta tasarımı felsefesi ile Türkiye'de üretilen bu aracı, canlı canlı görmeden, kullanmadan, farklılıklarını görmeden tek bir benzerliğini bilgisayardan görüp başka markanın aracı yaftalamasını yapmak cahilliktir. Toyota Türkiye'nin ilk defa bu kadar donanımı getirecek olması da bence Toyota Türkiye için dönüm noktası olacaktır. Avrupa ve ABD versiyonları zaten Mazda kadar dolu oluyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Cahil yaftasını üzerimize almıyoruz hocam... Senin düşüncen olabilir ama bize hitap etmiyor. :(

İlk bakışta ortaya çıkan benzerliği ifade etmek sana göre cahillik olabilir bize göre seviyeli ve hoşgörülü ortamın tartışma özgürlüğüdür... Cahil yaftalamasını bile tolere eden aile ortamı...

:)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Cahil yaftasını üzerimize almıyoruz hocam... Senin düşüncen olabilir ama bize hitap etmiyor. :(

İlk bakışta ortaya çıkan benzerliği ifade etmek sana göre cahillik olabilir bize göre seviyeli ve hoşgörülü ortamın tartışma özgürlüğüdür... Cahil yaftalamasını bile tolere eden aile ortamı...

:)

Yazımı bir daha okursan zaten benzetmeye değil, tamamen başka marka diye yaftalamaya demişim cahillik diye. Günümüzdeki her araç birbirine az çok benziyor diye de en az 2 defa dedim.

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Size göre cahillik bana göre eleştiridir , şahsen mazdadan önce corolla kullanmış birisi olarak ve tasarım felsefesini bilen biri olarak konuşuyorum , zamanında mazda forumlarından önce toyota forumlarında 7 sene aktif bulunan birisi olarak ayrıca . Neyse uzatmaya gerek yok bana göre tasarımı güzel bir araç fakat toyota tasarımı değil benim düşüncem budur size düşen diğer düşüncelere saygı duymanızdır , burada birtek benzetmeyen siz varsınız ve biz size saygı duyuyoruz mesela ... saygılar iyi forumlar ..

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
"Bu arabanın arka tasarımı Civic'e benziyor" diye yazmaya geldim baktım muhabbet zaten koyulaşmış :)
Neyse demokratik bir ülkede olduğumuza göre herkes fikrini söylemekte özgürdür. Ancak bu özgürlük başkaları tarafından değerlendirilirken de saygı duyulur. Olması gereken budur..

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Yok yok direk Honda üretimi bu araç... ;) Toyota bize Honda HRV'yi C-HR diye yediriyor.

Üst Alt