Toyota 6,5 milyon Aracını Geri Çağırıyor

Forlan

Gri Atmaca
Konum
Ankara
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
#1
Japon otomobil üreticisi Toyota, elektrikli pencere aksamındaki sorun*nedeniyle toplam 6 milyon 500 bin aracını geri çağırıyor.

Toyota'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, 2005, 2006, 2008 ve 2010 yıllarında üretilen 6 milyon 500 bin araç,elektrikli pencere düğmelerinin aşırı ısınarak yangına neden olabileceği gerekçesiyle*geri çağrıldı.

Açıklamada, sorunun Camry, RAV4 ve Highlander modellerini etkilediği ve bunların yaklaşık 2 milyon 700 bininin Ku zey Amerika'da, 1 milyon 200 bininin Avrupa'da, 600 bininin Japonya'da ve geri kalan 500 bininin diğer ülkelerde bulunduğu belirtildi.

Toyota, söz konusu hatanın şimdiye kadar*bilinen herhangi bir trafik kazasına yol açmadığını kaydederken, pencere düğmelerindeki aşırı ısınmanın bir Amerikalı müşterinin elini yaktığı ve 11 aracın kapı döşemelerinde yanık oluşturduğu yönünde şikayetler aldığını*bildirdi.

Yetkili servislerin pencere aksamındaki sorunu yaklaşık 45 dakikada ücretsiz tamir edeceği taahhüdüne yer verilen açıklamada, şirketin geri çağırma ve tamir faaliyetleri için 212 milyon dolar bütçe ayıracağı ifade edildi.

Toplamda 6 milyon 500 bin aracı etkileyen üretim hatasının Toyota'nın bir yıl içinde ürettiği araçların yarısından fazlasına karşılık gelmesi dikkati çekti. Ancak, şirketin New York Menkul Kıymetler Borsası'nda (NYSE) işlem gören hisseleri, geri çağırma açıklamasından etkilenmedi.

Toyota, bu yılın ilk yarısında 5 milyon 200 araç satarak, ilk kez Volkswagen'in gerisinde kalmıştı. Şu an emisyon skandalıyla gündemde olan Volkswagen Grubu, söz konusu dönemde 5 milyon 400 araç satışıyla birinci sırada yer almıştı.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Konum
İstanbul
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
#2
Bizim otomatik vitesin gostergesindede p n r nin oldugu yerdede bi sicaklik hissediyorum ama normalmi anormalmi karar veremedim.
 

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Konum
Bursa
Araç Markası
1999 Mazda 323F Astina
Araç Renk ve Tip
Kahverengi-Şampanya
#4
Opel volant arızaları için kılını kıpırdatmıyor, bir gün araçları geri çağırdıklarını duyar mıyız acaba?
 
Üst Alt