Mazda 3 BL (2009-13) Tıkırdayan Emniyet Kemeri Yükseklik Ayar Butonunun Sesini Kesme

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Tam solda kulak hizamızda olması nedeniyle özellikle dişli asfaltta çok sık duyduğumuz sol kulağımızı çınlatan bir sestir emniyet kemeri yükseklik ayar butonu. Bugün fırsat bulduğumdan el atmak istedim. Açması ve yapılacak işlem çok basit. Kapağı tüm gücünüzle çekeceksiniz. Korkmayın plastik hiçbir şekilde kırılmaz. Alttaki 3. resimde görebileceğiniz üzere 2 tane diş tutuyor. Alt kısmından kastırarak çekebilirsiniz. Kapağı çektikten sonra buton duracak karşımızda.

P_20171119_112252_vHDR_On.jpg P_20171119_112257_vHDR_On.jpg P_20171119_112301_vHDR_On.jpg

Bunun için de çekebilirsiniz birşey olmuyor. Fakat mekanizmayı göstermek açısından aşağıdaki fotoğraflara bakabilirsiniz. Buton dikey eksende kaymalı olarak çıkıyor. Üst ucunda görünmeyen bir engel var, aşağıdaki fotoğrafta görebileceğiniz üzere. Butonu çıkarırken önce üst kısımdan kastırıp o engelden kurtaracaksınız, ardından yukarı doğru kaydıracaksınız.

P_20171119_111751_1_vHDR_On.jpg P_20171119_111751_vHDR_On.jpg P_20171119_111753_vHDR_On.jpg

Mekanizma, buton çıktıktan sonra orta kalan kısım. İçinde bir uzun metal parça ile yaydan oluşuyor. Metal parça eşit aralıklı olarak iki yan boşluktan dışarı taşıyor. Bu taşan kısım da plastik butondaki deliklere kayarak giriyor. Butonu çektikten sonra da tekrar eski haline dönüp kilitlenmesi için yay konulmuş.

Ses çıkaran kısım bu yay ve metal parçadan geliyor sanırım. Yine de her ihtimale karşı bez bantı sokuşturduğum yere de yalıtım yaptım. Bez bantı oraya yapıştırıp geri kalan kısmını sağ bitişiğindeki trimin içine tıktım. Trim aparatları sağolsun. Ardından o metal parçanın iki yana taşan kısımlarına da bez bant parçası yapıştırdım. Buton kayarken zorlansa da o metal parça oynayıp ses çıkarmayacak.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Yapacaklarımdan biri buydu, @MutluTEKİR eline sağlık, buton kaymasa ne olur ki...
Birşey olmaz abi de başka biri oturunca kemer yüksekliği ayarlanamayacağı için boynunu kesebilir. O nedenle bez bantla, hiçbir ses kalmaz. Sesin asıl kaynağı o butonun içindeki yaydan geliyor.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Birşey olmaz abi de başka biri oturunca kemer yüksekliği ayarlanamayacağı için boynunu kesebilir. O nedenle bez bantla, hiçbir ses kalmaz. Sesin asıl kaynağı o butonun içindeki yaydan geliyor.
Sömestrde el atacağım,yapacağım birkaç iş daha var, bu tür işleri denemeye hiç cesaret edemiyordum, ama artık basit işleri kendim yapacam. Pasta cilayı xedosta denerim bAşarılı olursam kırmızı guzuya da yaparım...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Sömestrde el atacağım,yapacağım birkaç iş daha var, bu tür işleri denemeye hiç cesaret edemiyordum, ama artık basit işleri kendim yapacam. Pasta cilayı xedosta denerim bAşarılı olursam kırmızı guzuya da yaparım...

Çizik yoksa harelenmeler varsa hiç pasta yapma abi. Araç rengine özel cilalar var. Alırsın bir kırmızı cila, aracı 2-3 yıkamada bir cilalarsın çok canlı güzel gözükür boya, ufak hare çiziklerini de yok eder geçici olarak.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Çizik yoksa harelenmeler varsa hiç pasta yapma abi. Araç rengine özel cilalar var. Alırsın bir kırmızı cila, aracı 2-3 yıkamada bir cilalarsın çok canlı güzel gözükür boya, ufak hare çiziklerini de yok eder geçici olarak.
Kılcal çizikler de var maalesef...

Üst Alt