Mazda 3 BL (2009-13) Tavan Ambiyans Led Aydınlatma Ekleme

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Yurtdışındaki Mazda 3'lerde tavan ön lambalarındaki delikten mavi ışık verdiğini öğrenmemle birlikte buraya yönelik merak uyandı ben de. Çünkü Astra J'de gördüğüm kadarıyla bu tavandan gelen loş led ışığı orta konsolun üstüne düşerek çok hoş bir ambiyans yarattığını düşünüyorum. Aracımda farları açınca çalışan mavi ayakaltı ambiyans ışığı ve teypin mavi ambiyans ışığından dolayı tavanda da mavi ledin aracın içindeki bu bütünlüğü tamamlayacağını düşünüyorum.

İlk önce tavan aydınlatma lambamızın bulunduğu parçayı çıkarmamız gerekiyor. Bunun için ışığın yandığı kısmı koruyan camlar çıkarılmalı.
21.jpg

Ardından karşınızda 4 adet tırnak var. Üstteki resme göre üst orta kısımdakiler ve sağ alt ile sol alt köşede bulunan tırnaklar. Bendeki sarı ledlerin bulunduğu kısımdan tutarak aşağı çekerken ince uçlu düz tornavida ile bu tırnakları hafifçe kanırtmanız gerekiyor. Oldukça narin ve yumuşak olmaya çalışmanızı öneririm. Ben dikkatli olmama rağmen bir kaç tırnağı kırdım bu gelen parçanın iç kısmından. Üzülmenize de gerek yok, bez bant neyi çözmüyor. :)

23.jpg 22.jpg

Kablonun konektörünü çıkarıp işlem yapmak için ofisinize, evinize çıkarabilirsiniz.

Bu çıkardığımız parçanın detaylı görüntülerini görebilirsiniz.

1.jpg 2.jpg

Öncelikle led için gerekli malzemeleri söyleyim. Mavi mantar led, diot ve 1k direnç. Bunları seri bağlayıp lehimini yaparak oluşturuyoruz. Bu devreyi Mazda yurtdışındaki ledleri için kullanmış. Belki direnç değeri farklı olabilir. Bunları devre elemanı satan elektronikçilerde bulabilirsiniz. Devreyi lehimledikten sonra elektrikçi bantıyla sardım. Bu aşamada böyle işlerde aktif olan ama forumda pasif olan Mazdacı meslektaşım Ediz Delihasanlar hoca bu devreleri benim için temin etti ve yardım etti sağolsun. Teşekkürlerimi borç bilirim ona. BK manueli var onun da.

13.jpg6.jpg 7.jpg 8.jpg

Dönelim araçtan çıkardığım parçaya. Bizim konektörümüzün yeri hazır aslında. Mazda aynı sağ yolcu ayak ucundaki ayakaltı aydınlatma konektörünü koyup ışık koymadığı gibi, burada da konektörü koymuş, ledi koymamış. Bu konektör için elimde fazladan bulunan servo dişi ucundan pinleri çıkardım ve buradaki konektöre taktım. Parçanın detaylı resimlerinde (2 üstteki resimler) sol üst köşedeki 2 pinli konektör. Kalın kablolu konektörün bağlandığı yerine hemen üstünde.

3.jpg4.jpg5.jpg

Buradan sonra elinizdeki ledi o deliğe denk getirmek sizin becerinize kalmış durumda. Ben önce uhuyu denedim ama bir türlü kurumak bilmedi. Ardından çift taraflı bant ile o siyah elektrikçi bandıyla sardığım ledin 4-5 tur sardım. Böylece led hem oturduğu zaman ucunun etrafındaki çift taraflı bantlar tabanı tutuyor, hem de kalınlaşan eni sayesinde deliğin hemen dibindeki dik yüzeye tutunma sağlıyor. Bunu da daha sonra konektörden getirdiğim kabloları ve elektrikçi bandıyla sabitlemeye çalıştım.

9.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg

Yarın yapılacaklar bu parçayı yerindeki konektöre takıp bağlantıların doğru olup olmadığını kontrol etmek, doğru değilse son resimdeki kabloların yerini değiştirip elektrikçi bandıyla yalıtmak, ardından kontak açıkken çalıştığını, kapatınca söndüğünü teyit etmek...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu arada bunun hazır versiyonu da varmış. Servislerde satılıyor 73 tl ye.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Teşekkürler herkese, yarın takıp deneme, sonraki gün de akşam 5 de sınav dönerken karanlığa kalacam karanlık fotoğrafı da pazartesi gelecek inşallah.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
bu arada ledin kodu ; BCN869974.
ii farkli kod var diger kod cx9 icin geciyor sanirim renk farki var.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
kapı koluna ek kablonun kodu : BBM467SH0
kapı kolundaki ledin kodu :BBM469974
ama kapı kolunda bi camlı yer var sanırım kolun değişmesi gerek ama kolun kodunu bulamadım
Ekli dosyayı görüntüle 12295 Ekli dosyayı görüntüle 12296

Süpersin. Yalnız bendeki boş kablo sanırım kapının içindeydi, böyle kapı tutamağının içinde birşey yok. Kablo geçmesi gerekiyorsa da delinir matkapla. Ledin oturacağı yer de ince matkap ucuyla delinir, tutturulur bir şekilde.
Bu boş kabloya da bir bakayım ledi bağlayım yanarsa söylerim.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Süpersin. Yalnız bendeki boş kablo sanırım kapının içindeydi, böyle kapı tutamağının içinde birşey yok. Kablo geçmesi gerekiyorsa da delinir matkapla. Ledin oturacağı yer de ince matkap ucuyla delinir, tutturulur bir şekilde.
Bu boş kabloya da bir bakayım ledi bağlayım yanarsa söylerim.

tamam zaten iki tane kod verdim biri kapinin icinden kapi koluna giden kablonun kodu digeride kapi kolundaki ledin kodu

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Sonuç. Farları açınca yanıyor. Ayakaltı ambiyans ışığımla birlikte farları açınca yanması çok hoş oldu. Odağını ayarlamak için akşamı bekleyeceğim. Tam orta konsoldaki bardaklıkları aydınlatmasını istediğim için ufak bir ince ayarı kaldı

Ekli dosyalar

• 16196566_10154977388433256_1680325487_o.jpg
    16196566_10154977388433256_1680325487_o.jpg
    70.4 KB · Görüntüleme: 230

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
tamam zaten iki tane kod verdim biri kapinin icinden kapi koluna giden kablonun kodu digeride kapi kolundaki ledin kodu

Kadir bu arada o kapıda boşta gösterdiğim soketi bulamadım. Bir resimde gösterdiğim bu aynaların ordaki küçük üçgen plastikteki tweeter hoparlör kablosuydu. Başka sordum mu sana resim var mıydı? Cam açma kapama düğmesinin olduğu trimi söktüm ama hiçbirşey gözükmedi boşta.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Kadir bu arada o kapıda boşta gösterdiğim soketi bulamadım. Bir resimde gösterdiğim bu aynaların ordaki küçük üçgen plastikteki tweeter hoparlör kablosuydu. Başka sordum mu sana resim var mıydı? Cam açma kapama düğmesinin olduğu trimi söktüm ama hiçbirşey gözükmedi boşta.

dogru diyorsun , sanirim tweeterindi eminde olamadim.

ahmetdag

Katılımcı
Sonuç. Farları açınca yanıyor. Ayakaltı ambiyans ışığımla birlikte farları açınca yanması çok hoş oldu. Odağını ayarlamak için akşamı bekleyeceğim. Tam orta konsoldaki bardaklıkları aydınlatmasını istediğim için ufak bir ince ayarı kaldı
Mazda 3 90 yıl versiyonunda bu orjinal bide bizim M6 da var eline sağlık cok güzel işler yapıyorsun hocam

E6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Kapıda yok, kapıdaki konektörlere bakmak lazım. Aslında cam kaldırma tuşunun olduğu plastiği sökünce altında 10-12 tane kablo demeti var. Bunlardan biri olmasın sakın. Cam indir kaldır 4 kablo en fazla çünkü. (yolcu tarafı için konuşuyorum.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
simdi eminde olmamakla beraber sanirim bi kablo daha var kapida bi soketin arasina giriyorsun oda kapi kolu kablosuna takiyorsun. japancars.ru dan bakmak lazim musait degilim su ara

Üst Alt