Mazda 3 BK (2003-09) Subap Değişimi ve Subap Yuvaları Rektifiyesi

mert dilik

Sessiz
Araç Renk ve Tip
Şampanya - Sedan
otomatik vites bk kasa aracımda trafik ışıklarında beklerken sanki anlık motora yakıt gitmiyor böyle güzelce bi titreme yapıp çok seri kendini topluyordu. ilk başlarda çok nadir başıma gelen birşeydi çok fazla dikkate almamıştım açıkçası yaklaşık ayda 1-2 kez oluyordu. sonra zamanla bu sıkıntı artmaya başladı arka arkaya sanki rölantide düşüklük oluyormuş gibi saniyelik titreme yapıp toplamaya başladı motor ama rölanti devri sabitti. tabiki bütün buji takımı bobinler ateşlemeyle ilgili bütün kontrolleri yaptık ustamla bir problem göremedik.

Bunun üzerine lpg ayarlarına baktık yolda afr ayarı yaptık ve lpg ayarı yapan ustam çok can alıcı bir soru sordu benzinde de yapıyor mu :D sonrasında 1 hafta boyunca aracı sadece benzinde kullandım ve aynı sıkıntı çok daha az olmasına rağmen benzinde de vardı ve tekrar ustamın yanına gittim motor kompresyon değerlerine baktık 4. silindirde subap kaçırıyor dedi ustam (değer 90 küsür çıktı normalde 130 falan olması gerekiyo galiba ).

Sonuç olarak lpg den kaynaklı subaplarda aşınma ve subap yuvalarında çökme meydana gelmiş motoru ustamla beraber söktük bugün silindir kapağı rektefiyeciden geldi en geç salı günü de işlemimiz bitmiş olucak inşallah . değişen parçalar: silindir kapak contası, subap takımı (güneş) , subap lastikleri, subap gaydı ve bir de v kayışını yeniledik. motoru açmışken pistoların durumunu piston boşluklarını gömleklerin kontrollerini de yaptık durumları gayet iyi .

Şu an kapak rektefiyeciden geldi motor toplanırken gidebilme şansım olursa toplama aşamasından da fotoğraflar koymaya çalışacağım. ve arabada ters giden birşeyler hissediyorsanız mutlaka en kısa zaman içinde servisinize gidin o şekilde aracı kullanmayın ki olası masrafınız çok büyük seviyelere çıkmasın.

45405

45407

45408

45409

45410

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Geçmiş olsun bu işlemleri lpg ustası ile berabermi yaptınız ?

mert dilik

Sessiz
Araç Renk ve Tip
Şampanya - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
hayır, benzinle denememde de sorunun devam ettiğini gördüğümde manisada aracıma bakan ibrahim ustayla beraber gerçekleştirdik işlemleri. kendisi manisada mazdadan gerçekten anlayan aracımı da rahatça teslim ettiğim bir usta.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
hayır, benzinle denememde de sorunun devam ettiğini gördüğümde manisada aracıma bakan ibrahim ustayla beraber gerçekleştirdik işlemleri. kendisi manisada mazdadan gerçekten anlayan aracımı da rahatça teslim ettiğim bir usta.
Usta tavsiyesi konu altında paylaşılmışmı bilmiyorum ama ustanın bilgilerini paylaşman herkez için çok iyi olr

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
@mert dilik geçmiş olsun zamanında müdahele ettirmen yerinde olmuş cumartesi günü silindir kapağını inceledim tertemiz bekliyordu eski halini anlayamadım fotoğraflardan hiç anlayamadım acele çekilmiş sanırım.
subab şüphelerimi belirtmiştim daha önce :)
ibrahim usta; usta tavsiyelerinde vardı sanırım ben ve baykalın sürekli gittiğimiz usta mazda servisinde çalışmış başarılı bir ustamız.

mert dilik

Sessiz
Araç Renk ve Tip
Şampanya - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
eski halini kendim çekme fırsatı bulamadım ibrahim usta çekip yolladı bana ve aracı kısa bi süre de olsa subap kaçağıyla kullandığım için subap yuvaları çökme yapmış keşke seni çok daha önceden dinleyip çok daha erken bu işlemleri yaptırsaydım süleyman abi @suleyman

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
eski halini kendim çekme fırsatı bulamadım ibrahim usta çekip yolladı bana ve aracı kısa bi süre de olsa subap kaçağıyla kullandığım için subap yuvaları çökme yapmış keşke seni çok daha önceden dinleyip çok daha erken bu işlemleri yaptırsaydım süleyman abi @suleyman
Hayırlısı olsun bundan sonra keyifle kullanırsın inşallah.

Erkin

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Titanyum Hatchback
Yine bir konuyu hortlatacam sanırım ama bu işlemler nekadar a yapıldı ?

Üst Alt