Mazda 3 BL (2009-13) Ses Sistemi İçin Bagaj Dizaynı

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Evet zurnanın zart dediği yere geldim ve başım acayip dertte fikirleriniz lazım bana.

Şimdi biliyorsunuz bagajda simit tüp var bundan dolayı zemin yüksek kalıyor öncelikle bu zemini düzeltmem lazım LPG tankı ile sıfır olmalı bana dümdüz bagaj zemini lazım.

Neden diye soracak olursanız koltuk arkasına ses sisteminin anfilerini koyamıyorum çünkü sıgmıyor.

Bu başıma bela oldu.

Köpük vs olmaz , burda marin su kontrası kullanıcam suya neme dayanıklı ve kg olarak en hafif malzeme anladıgım kadarı ile.

Bu malzemedende zemine 6 mmlik tabaka koyup tankla hızası kadar çıtalar ile destekleyip üzerine tekrar 6 yada 8mmlik tabaka koyup bu sefer ara ölçüyü 7-8cm tutup üzerine 8mmlik tabaka koymayı düşünüyorum.

Zemin ile LPG tankı arasındaki boşda kalan alanıda kullanmak istiyorum.
Neden ?
2.katdaki tabakaya anfileri koyup 1 ile 2. Tabaka arasında kabloları geçiricem 2.tabakada cihazların yerlerini işaretleyip aradaki kabloları burdan delik delip yukarı çıkarıp kablo görüntüsündende kurtulmuş olucam.

Kafamda deli sorular

1.katı kullanmasammı?Direk çıtalar ile destekleyip 2. Katı mı 1.kat gibi kullansam.

2.Bu işlem bana muayenede sorun çıkartacakmı?

3. 2.katın tank kapağına gelen kısmı menteşeli vs bişey yapacam artık tanka ulaşabilmek için.

Başka yaratıcı fikri olan varmı ?

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu işin uzmanı olan sensin, bagaj ve tank sorunsuz şekilde nasıl şekil alıyorsa en doğrusu da bence o olur.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Böyle boşa kafa yorup vakit harcayacağına git sana dediğim elemana, sen istediğini söyle o yapsın...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Buyrun noldu? Ezdirdim acımadım vurdum kırbacı vurdum kırbacı bindim tepesine.
Murat abi, eğer kendi uğraşmazsa başkası uğraştığı işe para alacak. Adam böyle kendi işini kendi gördüğü için boşuna işçilik parası vermeyecek.

-Kadir en mantıklısı 1. seçenek gibi duruyor. Stepne yuvasındaki çıkıntıları ezdirirsen ama yine dümdüz bir zemin elde edilmiyor 1-2 parmaklık bir fark yine kalıyor. Bence hiç böyle düz zemin yapmaya çalışma, sadece subwooferı koyacağın köşeye yönelik çalış. Subwoofer sabit kalır, gerekirse altına bir platform/tabaka yaparsın sadece sub ın oturduğu kısım kadar. Gerektiğinde bu bagaj paspasını da çıkarabilirsin hem muayenede de sıkıntı olmaz. Öteki türlü bir zemin oluşturursan onu çıkarmak daha büyük bir sıkıntı oluşturur.

-Ha yok illa bir zemin oluşturacağım dersen de @ediz07 Ediz hoca yaptı. Sunta profillerden bagajın tamamını kaplayacak şekilde ama üstünde bir kontraplak yok kapalı değil yani, bölmeli şekilde yaptı. Bu sunta profiller ortadaki lpg tankı bombesinin yüksekliğinde kenarlarda. Bagaj paspasını oturtunca o profillerin yüksekliği ile lpg tankı yüksekliği aynı olduğundan dümdüz bir zemin elde ediliyor. Hem de o profiller arası bombelere sprey vs malzemelerini koyuyor.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Tankı aşağıya çökerten kimdi alt tarafı ezerek
Onu yaptırmıştım mutlu fikri paylaştığı anda.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu işin uzmanı olan sensin, bagaj ve tank sorunsuz şekilde nasıl şekil alıyorsa en doğrusu da bence o olur.
Öyle sayılırda fikir fikirdir :)

En kolayı müzik dinlemeyecen
Ses olmazsa uykum geliyor :D

Böyle boşa kafa yorup vakit harcayacağına git sana dediğim elemana, sen istediğini söyle o yapsın...
İşçilik kısmı önemli ve daha önemlisi ben yaptım demek : D

Buyrun noldu? Ezdirdim acımadım vurdum kırbacı vurdum kırbacı bindim tepesine.
Murat abi, eğer kendi uğraşmazsa başkası uğraştığı işe para alacak. Adam böyle kendi işini kendi gördüğü için boşuna işçilik parası vermeyecek.

-Kadir en mantıklısı 1. seçenek gibi duruyor. Stepne yuvasındaki çıkıntıları ezdirirsen ama yine dümdüz bir zemin elde edilmiyor 1-2 parmaklık bir fark yine kalıyor. Bence hiç böyle düz zemin yapmaya çalışma, sadece subwooferı koyacağın köşeye yönelik çalış. Subwoofer sabit kalır, gerekirse altına bir platform/tabaka yaparsın sadece sub ın oturduğu kısım kadar. Gerektiğinde bu bagaj paspasını da çıkarabilirsin hem muayenede de sıkıntı olmaz. Öteki türlü bir zemin oluşturursan onu çıkarmak daha büyük bir sıkıntı oluşturur.

-Ha yok illa bir zemin oluşturacağım dersen de @ediz07 Ediz hoca yaptı. Sunta profillerden bagajın tamamını kaplayacak şekilde ama üstünde bir kontraplak yok kapalı değil yani, bölmeli şekilde yaptı. Bu sunta profiller ortadaki lpg tankı bombesinin yüksekliğinde kenarlarda. Bagaj paspasını oturtunca o profillerin yüksekliği ile lpg tankı yüksekliği aynı olduğundan dümdüz bir zemin elde ediliyor. Hem de o profiller arası bombelere sprey vs malzemelerini koyuyor.
1.seçenek banada çok mantıklı geliyor.

3 tane anfi var hangisini hangi köşeye koyacaz o kısım sıkıntı.

Bide bunların kabloları var.

4 tane +
4 tane -
4 tane tetik (araya röle koyacam)
18 (9+ / 9-) tane hoparlör kablosu

2 tane dagıtım blogu

Anfiler kapalı alanda kalacagı için 3 tane dijital ısı göstergesi

1 tane voltaj göstergesi

Anfi yükseklikleri 61mm , kapasitör ekleyecem bu daha yüksek kalıyor bu kısım biraz daha zor olacak.

Son düzenleme:

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Anfileri asmayı düşünür müsün? Sağ ve sol yanlara.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Aman tanrım didim. Bu kadar teferruat istediğini söylemedin bana?
Yok gösterge yok bilmem ne... Ouuu... Başıma çok iş aldım gibi hissediyorum :komik:

Neyse işin şakası bir yana;
Malzeme olarak dediğim gibi 6mm marin tutkallı kayın su kontrası senin işini görür (bu önemli). Farklı tutkal veya kavak olursa sıcak soğuk farkında oluşan nemde sapıtıyor. Kayın/marin su kontralarını dış mekanda billboardlarda afiş zemini olarak kullanıyoruz. Araç içinde hiç sorun yaratmaz.

LPG tankı için menteşeli kapaklı teşkilata bence gerek yok. Yekpare girebilecek bir şey yapılacağına göre, yekpare olarak da çıkarılabilir. Boş yere delik ve o alanı kullanım dışı bırakmaya gerek yok.

İki parça olayını anlattım ama bir türlü anlaşamadık. Temsili çizim ekliyorum artık :)

Kadir.jpg

En alta üç takozu temsili çizdim. Bagajın tamamı düz ise gerek kalmayabilir. Yükseklik farkı olan yerlere denk gelirse diye, bir de tam zemine oturmasın havalandırma için az bir boşluk kalması açısından çizdim.

Komponentlere ilişkin tüm bağlantıları bir köşede topla. Sağlam orjinal bir soketle dışarı ver. Muayene için veya lpg ile ilgili bir işlem olduğunda çıkar soketi tek parça tüm sistemi çıkar dışarı. Bu şekilde lpgnin üstünü de kullanırsın. İnce olan bir komponenti yerleştirirsin, diğer türlü ortaya delik menteşe vs yaptığında sadece kenarları kullanılabilir olacak.

Ölçüleri bilmiyorum ama misal anfi 61mm demişsin. Diğerleri daha yüksekse anfiyi lpg üstüne getirirsin. Daha yüksek olanları kenara alırsın. İki plaka arası yüksekliği de lpg üzerine gelecek malzeme+lpginin içeri olan çıkıntısından biraz fazla yapılır. Çok abartılı bir parçan yoksa tabanın tamamını kullanabilirsin bu şekilde.

Veya @MutluTEKİR 'in dediği gibi tabana 1.plakayı yapıp, dikmeler yaparak üstü açık bir uygulama yapılır. Ama bu durumda lpgnin üzeri kullanılmaz, sadece yan boşlukları kullanırsın. Taban halısını açtığında herşey ortada olur. Senin malzemeler fazla olduğu için bu uygulamada kenarlar sana yetmeyebilir. Yeter bana böyle olsun diyorsan o da yapılır.

Dediğim gibi; yardımcı olurum, ama kolçağı sökmen lazım :koptum::koptum::koptum::koptum::koptum::koptum::koptum:
Güldüğüme bakma ciddiyim. :cool:

Kulağım çınladı bi an....
Seninle alakası olabilir mi @kadir ??
:koptum::koptum::koptum:

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Anfileri ön koltuk altlarına koysan?
yolculukda ayak sokan çok oluyor bide bunun olduki su aldı araç hepden sıkıntı.

Anfileri asmayı düşünür müsün? Sağ ve sol yanlara.
sabitlemeyi nasıl yapacaz ?:confused:

Dediğim gibi; yardımcı olurum, ama kolçağı sökmen lazım :koptum::koptum::koptum::koptum::koptum::koptum::koptum:
Güldüğüme bakma ciddiyim. :cool:
titrettin beni :mad:

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
@ibrasoft un çizdiği proje çok güzel fakat bagaj gereğinden fazla daralır diye düşündüm.

Abi bagaj kime lazım olur?
Baksana şu adama hiç bagaj hacmi derdi olan; bagaja çocuğun arabası, valiz vs koyarım diye düşünen birine benziyor mu?
Adam bunun üstüne bir de bas kabini koyacağım diyor zaten. :komik:
Kadir' e yeni civicin bagaj hacmini beğendim, C segment için 520 litre iyiymiş diyorum, la ne kabin alır o bagaj diyor. :koptum:

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Arabayı satıp minibüs alsan baya alan elde edersin;):p
Şaka bi yana bagajı cidden çok küçültürsn birde platforma sabitledikten sonra muayenede tüpe nasıl bakacaklar onu iyi ayarlamak lazım tüpün üstü boş olmalı , ayrıca bu kadar tesisatla elektrik ve statik yükü vereceksin , simitte sıkıntı yaratmazmı ? Kıvılcım çıkarma riski olmazmı?(bilmediğimden soruyorum)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
@ibrasoft un çizdiği proje çok güzel fakat bagaj gereğinden fazla daralır diye düşündüm.
Abi bagaj kime lazım olur?
Baksana şu adama hiç bagaj hacmi derdi olan; bagaja çocuğun arabası, valiz vs koyarım diye düşünen birine benziyor mu?
Adam bunun üstüne bir de bas kabini koyacağım diyor zaten. :komik:
Kadir' e yeni civicin bagaj hacmini beğendim, C segment için 520 litre iyiymiş diyorum, la ne kabin alır o bagaj diyor. :koptum:

@ibrasoft yiğenim baba demeye başladımı :D benimki kreşe başladı :D sen yenisin galiba :D çocuk arabası ne laa o nasıl bişeyki , :D
Çcocuklar büyüdü artık , hanım ve çocuklar için 1 valiz yeterli geliyor kendimede laptop çantası ayarlıyorum ohh miss :D

port bagaj düşünmüyor değilim ama ihtiyaçdan değil görsellik olarak :D

Arabayı satıp minibüs alsan baya alan elde edersin;):p
Şaka bi yana bagajı cidden çok küçültürsn birde platforma sabitledikten sonra muayenede tüpe nasıl bakacaklar onu iyi ayarlamak lazım tüpün üstü boş olmalı , ayrıca bu kadar tesisatla elektrik ve statik yükü vereceksin , simitte sıkıntı yaratmazmı ? Kıvılcım çıkarma riski olmazmı?(bilmediğimden soruyorum)

Simitin üstündeki kapak köşelerden contalı , içindeki bi kaçakda zaten hava sürlülasyon yeri borusu var ordan dışarı gidiyor.
ben bi ara onu altdan bitü ile kapatmıştım LPG bakımında usta bunu hangi deli yaptı diye sordu ben alıdıgımda vardı diyince ..... :D
içerdeki gazın tahli yeri imişmiş.

uygulamadaki sıkıntılar 1den çok hepsi bir birini etkiliyor şeytan diyor sök LPG yi rahatla :D

Elektrik kısmından sıkıntı olmaz , statik yük derken ?

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
O nedenle bose sistemindeki gibi koltuğu söküp altına sabitleyeceksin. Tabanda olmayacak.
Ondaki kablo kesitleride ince ben kabloları çekerken üreticinin tavsiye ettiği kesitleri kullanırım.
Bose çıkış güçü ile benimki aynı değil ve boyutlarıda farklı.

4x60rms kapılar
4x40rms teweeterlar
1x500rms sub

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Çökecek olan arka yaylara ne yapmayı düşünüyorsun?
Yaştan dolayı zaten basılmaya başladı araçlar :)
Bende bagajda lpgdir sabit yükdür vs patenden başka bir şey olmadığı halde arkaya iki kişi oturunca arka sitenin önündeki sürgülü kapıdan bile zor geçiyor. 17 jant bile düşünüyorum bir tık yükselsin diye.
Ya da honda da lpg tankının da etkisiyle yıllar içinde çökmeden dolayı 3cm yay açma yaptırmıştım ona mı baksam diye düşünüyorum.
Bir diyorum yay arasına takılan silikonlardan mı bakayım... Çıkma yay mı bakayım... Kafa karışık. :confused:
Sen düşündün mü ne yapacağını ?

Üst Alt