Mazda 6 GG (2002-08) Şanzıman Yağ Filtresi Hakkında

Gkm34

Sessiz
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri
Merhaba arkadaşlar normalde şanzıman yağını değiştirdik ancak filtresi de değişmesi gerekiyor diye duydum Audi A3 gibi araçlar da filtre olayını çok iyi biliyorum. Ancak Mazda 6 da bu konuda hâkim değilim tek bildiğim bozulursa ((Allah muhafaza ))Audi A3 den çok daha ucuz Tamir olacağı. Bu konu ile ilgili konuşmak isterim ama çok bilmiş gibi olur. Mazda 6 şanzıman yağ filtresi hakkında Bilgi sahibi olan varsa bilgilendirmelerini okumak isterim. Saygılar

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Yağ değişiminde filtre değişimi de tavsiye ediliyor. Kimisi değiştiriyor, kimisi değiştirmiyor. Bence değişmesi şart.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
japonlarda şanzıman filtreleri telli tip oluyor genelde ama marka marka değişiyor,
telli tip değil ise değişmesi şart telse zaten şanzımancıların elinde temizleyiciler oluyor onlar hallediyor :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yağ değişiminde filtreyi değiştirmemek; sonucun eksik kalmasına sebebiyet vermektir bence... Değiştirmekte fayda var derim.

dr_azoom

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Mps - Power
Merhaba arkadaşlar normalde şanzıman yağını değiştirdik ancak filtresi de değişmesi gerekiyor diye duydum Audi A3 gibi araçlar da filtre olayını çok iyi biliyorum. Ancak Mazda 6 da bu konuda hâkim değilim tek bildiğim bozulursa ((Allah muhafaza ))Audi A3 den çok daha ucuz Tamir olacağı. Bu konu ile ilgili konuşmak isterim ama çok bilmiş gibi olur. Mazda 6 şanzıman yağ filtresi hakkında Bilgi sahibi olan varsa bilgilendirmelerini okumak isterim. Saygılar

Şansuzman yağı ile filtre değişimi uygundur

Mazda Yetkili Servis Herter / Ankara

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Tabiki filtre ile beraber değişmesi daha sağlıklı olacaktır :harika:

ssakizli

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 AT - 2004
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
Konuyu güncelleyeceğim ama kusura bakmayın. Aracımı 60binde aldım ,şanzıman yağı değiştirdim. Her zaman gidemediğimde 93binde ,Ekinci Mazda Adem ustada ki görüyorsa mesajımı selam olsun , şanzıman yağını bir kez daha değiştirdim. Niyetim 50 bin aralığında tazelemek. Filtre bizde telli mi normal mi bilgim yok ,değişecekse ürün tavsiyesine de açığım. Aracım teknik olarak 2004 Mazda6 2.0 otomatik

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Konuyu güncelleyeceğim ama kusura bakmayın. Aracımı 60binde aldım ,şanzıman yağı değiştirdim. Her zaman gidemediğimde 93binde ,Ekinci Mazda Adem ustada ki görüyorsa mesajımı selam olsun , şanzıman yağını bir kez daha değiştirdim. Niyetim 50 bin aralığında tazelemek. Filtre bizde telli mi normal mi bilgim yok ,değişecekse ürün tavsiyesine de açığım. Aracım teknik olarak 2004 Mazda6 2.0 otomatik
Değişimi Adem Ustam yapacaksa, guzuyu ellerine teslim etmen yeterli... :harika:

ssakizli

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 AT - 2004
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
Yok yaptı zaten ,filtre konuşmadık ,açıkçası ilk aldığımda da o an yağ bulamamıştık ,yine Adem ustada idim ,kendisi Merser servisi aradı sağolsun ertesi günün sabahında orada da yağ değişimi oldu ama yine filtre konusu geçmedi.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Yok yaptı zaten ,filtre konuşmadık ,açıkçası ilk aldığımda da o an yağ bulamamıştık ,yine Adem ustada idim ,kendisi Merser servisi aradı sağolsun ertesi günün sabahında orada da yağ değişimi oldu ama yine filtre konusu geçmedi.
Malesef telli tip değil aşağıda resimdeki gibi.Değişmiştir diye düşünüyorum parçayı servisten veya bildiğimiz büyük parçacılardan alabilirsiniz.
birde şu videonun 4. dakikasından itibaren filtreyi görebilirsiniz.
güncel ama sorumluluk kabul edilmeyen bilgi;
mazda 3 ile aynı kodlara sahip mazda3 lerdede filtre ford parçacılarından alınıyor focus ile aynı.
ama ford kasalarına hakim olmadığım için hangi focusun onu bilemiyorum.

Ekli dosyalar

• 1519240145689_bulletin.jpg
    1519240145689_bulletin.jpg
    35.5 KB · Görüntüleme: 46
Son düzenleme:

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Acaba değişim süresi nedir bu filtre için bilginiz var mı ?
şanzıman yağı değişimi ile beraber.
Ama şanzıman yağı erken değişir filtrede deformasyon gözükmez (kağıt olduğu için temiz halide pis halide kolay anlaşılır ) o zaman değişmemiş olabilir.
Ama biz arabasını sevenlerin yağ ile beraber değiştirmesi tabiki daha doğru bir işlem.

Ilgaz-p

Katılımcı
Bende değişeceğim ancak yağ konusunda kararsız kaldım Atf M-V yi karşılayan birkaçtane yağ var Castrol ATF Multivehicle ve Motul 'un yağı mevcut gönlüm motuldan yana motor yağı olarak da onu kullanıyorum ancak şanzıman yağı nasıldır bilemedim

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Bende değişeceğim ancak yağ konusunda kararsız kaldım Atf M-V yi karşılayan birkaçtane yağ var Castrol ATF Multivehicle ve Motul 'un yağı mevcut gönlüm motuldan yana motor yağı olarak da onu kullanıyorum ancak şanzıman yağı nasıldır bilemedim
Kullanabilirsiniz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Konu başlığına gelecek olursaki şanzıman yağ değişiminde filtre değişimi şart, filtre yerine süzgeç kullanılan şanzımanlarda da süzgeç değişimi şarttır. Çünkü süzgeç gözenekleri büyür ve göz ile anlaşılması zordur bu da istenmeyen şeylerin şanzıman içerisine gitmesine sebebiyet verir.

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
bende mazda 6 olmadığı için cevabı bilmiyorum, servis manualinde yazar. Benim aracım 8.6 alıyor :D

Üst Alt