Mazda 3 BL (2009-13) Şanzıman Değişimi Hakkında

korayoz7

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Mazda 3 bl kasada dizel manüel şanzıman 6 vitesli aracı 5 vites benzinli manüel araçlarla değiştirme şansı varmıdır?şanzıman değişimi mümkün mü?

SercanTEK

www.sercanca.com
Araç Markası
1991 - Tabanvay
Araç Renk ve Tip
Kırmızıyı Severim (:
Usta değilim ama kendi fikrimi söylemek istiyorum.

Dizel motor ile şanzuman bağlantısı ile benzinli motor ile şanzuman bağlantısı bence farklıdır. Birde manualde olsa bazı özellikler için şanzumanda bir elektronik kart varsa başlı başına uyumsuzluk söz konusu olur.

Ama diğer taraftan meraklı, yenilikçi ve kendine güvenen bir usta yapabilir gibime geliyor

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Dizelin torkundan ötürü daha düşük devirde araç ilerleyebilir. Öte yandan benzinli atmosferik motorlarda ise maksimum tork devri göz önüne alınarak tasarlanır. Dizele 6 yı çıkarıp 5 i takarsanız hem fazla yüksek devir çevirir hem de yakıt tüketimi artar. Öte yandan benzinliye de 5 yerine 6 takılırsa da uzun yolda 6. viteste düz zeminde sessiz gitse de, en ufak bir eğimde bile 5. vitesi ister. Yakıt tüketimini artırabilir.
Bundaki sebep nedir gerçekten ben de merak ediyorum. Devir ile sıkıntınız varsa otomatik alacaktınız. Manuelde 100 km hızda 3000 devir çevirirken, otomatikte 120 km hızda 3200 devir çevirmekte.

Yapılabilir mi konusuna gelirsek, takozlar, motor mil çıkışı uygun mu bunlara bakılmalı.

korayoz7

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Beyaz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
@korayoz7

Şanzımanları takas edelim :) benim hem dizel, hem 5 vites :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu değişim isteğinin sebebi nedir :)
Ustam benim araçda hem benzinli hem 5 vites arabaya 5 az geliyo 6 istiyor araç bu arada yanlış anlatmisim :D

Aracım manüel benzinli 2012 makyajlı 110 da 3 bin devir çeviriyor 6.vites koyulsa daha az yakar ve 130-140 ları bulur diye düşünüyorum

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Hiç sordunuzmu şanzıman ne kadar?

İyi bir usta ile dişlilerle oynansa daha iyi ve az maliyet diye düşünüyorum.

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Bilgi alma açısından soruyorum, benzinli ve dizel manuel şanzımanlı araçlarda şanzıman dişlileri senkromeçler aynı mı? yani A marka bir otomobil fabrikası manuel şanzıman üretip bunu hem dizel hem benzin her araçta rahatlıkla kullanıyor mu?
Ben tork ve beygir gücü açısından farklı olması gerektiğini düşünüyorum ama ....

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Bilgi alma açısından soruyorum, benzinli ve dizel manuel şanzımanlı araçlarda şanzıman dişlileri senkromeçler aynı mı? yani A marka bir otomobil fabrikası manuel şanzıman üretip bunu hem dizel hem benzin her araçta rahatlıkla kullanıyor mu?
Ben tork ve beygir gücü açısından farklı olması gerektiğini düşünüyorum ama ....
Ben dişli oranlarının da farklı olduğunu düşünüyorum, aynı devirlerde aynı torklar verilmiyor çünkü.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
benzinli versiyonda makyajda 6 ileri olsaydı o zaman konunun üzerine daha da gidilebilirdi :)
ama dizelin şanzımanının benzinliye uymasını beklemek daha düşünürken yanlış olur bence motor blokları farklı çünkü ama yinede çıkmacılara veya nitelikli ustalara sorabilirsiniz.
belki 5. vites dişli oranı daha ufak olan bir araç ile değişim yapabilirsiniz ama birebir uyarmı uydurulurmu buna değermi bu konular size kalmış :)

Üst Alt